Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie przed brakiem jednej fazy za stycznikiem

norbikk 03 Maj 2014 20:17 2505 14
  • #1 03 Maj 2014 20:17
    norbikk
    Poziom 15  

Witam
    Jak podpiąć czujnik zaniku fazy za stycznikiem i włącznikiem silnikowym aby zanik fazy rozłączył stycznik?

0 14
  • #2 03 Maj 2014 20:23
    kosmos99
    Poziom 34  

Przewody fazowe czujnika podłączyć na wyjściu wyłącznika silnikowego, a styk czujnika wpiąć w obwód cewki stycznika.

0
  • #3 03 Maj 2014 20:26
    Dacomos
    Poziom 33  

kosmos99 napisał:
    Przewody fazowe czujnika podłączyć na wyjściu wyłącznika silnikowego, a styk czujnika wpiąć w obwód cewki stycznika.

A jak załączyć :-) stycznik - równolegle ze stykiem czunika przycisk?

0
  • #4 03 Maj 2014 20:29
    janek1815
    Poziom 38  

Nie ma być wĺączony szeregowo w obwód cewki stycznika.

0
  • #5 03 Maj 2014 20:34
    kosmos99
    Poziom 34  

Czujnik wpięty w obwód podtrzymania. Po wciśnięciu Startu układ się załącza, jeśli są obecne wszystkie fazy działa podtrzymanie jeśli nie, po puszczeniu startu układ się wyłączy.

Proszę by kolega się dobrze zastanowił nad tym co napisał. [kkas12]

0
  • #7 03 Maj 2014 20:44
    norbikk
    Poziom 15  

Próbowałem tak i w szeregu w stykach NC nie są one zwarte przy braku faz napięcia natomiast w NO po pojawieniu się faz rozłącza się i układ się zapętla.

Dodano po 5 [minuty]:

Czujnik to CKM-01
    Do zastanawiania się nad tym skłonił mnie taki post Link

0
  • #8 03 Maj 2014 20:55
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Ten czujnik się nie nadaje do takiego zastosowania. On może tylko nadzorować obecność faz przed stycznikiem i w razie czego go odłączyć.
    Tobie jest potrzebny czujnik kontroli faz z kontrola stycznika. Podłącza się go przed stycznikiem i kontroluje z tego poziomu obecność faz na zasilaniu i drugi zestaw wejść podłącza się za stycznikiem i kontroluje fazy za stycznikiem przez to może wykryć awarie stycznika i odłączyć układ.
    Tak nic nie zdziałasz.
    Skoro masz wyłącznik silnikowy to ustawić na nim termik i będzie tez zabezpieczał jak zaniknie faza za stycznikiem i silnik przejdzie na pracę dwu fazową termik wyłączy wyłącznik. Więc teraz to niema co się męczyć. Czujnik faz dać normalnie wedle aplikacji i ustawić termik wyłącznika jak stycznik zawiedzie na którymś torze termik wyłączy.

0
  • #9 03 Maj 2014 20:57
    kosmos99
    Poziom 34  

Chodzi mi o takie połaczenie:

Zabezpieczenie przed brakiem jednej fazy za stycznikiem

0
  • #11 03 Maj 2014 21:31
    kkas12
    Poziom 41  

Ja wiem co kolego kosmos99 miałeś na myśli pisząc poprzedni post.
    Nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż jak długo przycisk START jest wciśnięty tak długo silnik jest zasilany dwoma fazami.
    A ponadto autor wątku słowem nie wspomniał o sterowaniu silnika przyciskami.

0
  • #12 03 Maj 2014 22:14
    2419746
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 03 Maj 2014 22:48
    Darom
    Specjalista elektryk

Witam

Na upartego rozwiązanie kolegi kosmos99 łatwo zmodyfikować dając lampkę o wymuszeniu przyciskiem pracy z brakiem jedne fazy. Z drugiej strony po co to robić jak jest gotowe rozwiązanie F&F (link podany przez kol. stasiekm).

pzdr
    -DAREK-

0
  • #15 04 Maj 2014 12:51
    Aleksander_01
    Poziom 39  

Taki czujnik zaniku faz można zrobić samemu za parę groszy. Wystarczy trzy kondensatorki podłączyć w gwiazdę. Oczywiście stycznik ma cewkę na 230 VAC. Jeden koniec cewki stycznika łączymy z dowolną fazą natomiast drugi ze środkiem gwiazdy kondensatorków. Chyba nie trzeba tłumaczyć jak to działa.

1