Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zastosowanie diody prąd przemienny

10 Maj 2014 13:26 3735 25
  • Poziom 9  
    Czy jest możliwość nadać kierunek prądu przemiennego diodą półprzewodnikową tak aby po diodzie dalej uzyskać prąd przemienny a nie stały? chodzi mi o to aby prąd po złączeniu kilku kabli nie wracał się . Jeżeli napisałem mało zrozumiale mogę zamieścić rysunek amatorskiego schematu ponieważ nie jestem elektrykiem.
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 39  
    Rysunek chyba więcej powie bo z opisu ciężko się domyślić.
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 9  
    Dodaje schemat , prawdopodobnie są błędy w podłączeniu stycznika ale tak mi to narysował elektryk (chodzi o podłączenie stycznika) resztę rysowałem sam. Stycznik jest po to aby uruchomić 3-4 lampy o mocy 500 W a z tego co mi wiadomo czujnik ruchu może "wytrzymać " 700-1000W maksymalnie. Nie jestem pewien symboli które zamieściłem odnośnie czujnika ruchu. Jeżeli z praw fizyki nie można zamontować tego w ten sposób jak byście Państwo to widzieli inaczej? zastosowanie diody prąd przemienny
  • Poziom 34  
    Prąd przemienny wykonuje tutaj pracę .Żarówki mają świecić .Jęśli tablica ma pobierać mniej prądu, to co drugą diodę odwrócić.
    Obecnie -gdy żarówkę 100W można zastąpić LEDOWĄ ŻARÓWKĄ pobierająca ok. 12W -można w ogóle zrezygnować z tych diod .

Można tych diod w ogóle nie stosować a "żarówki" podłączyć równolegle do styków ,"ZARÓWKI" to w tym przypadku będa lamki sygnalizacyjne neonowe lub inne podobne .Będzie widać na tablicy stan zadziałania styku właczajacego.
    Oczywiście pobór pradu takich neonówek nie powinien uruchomić dzwonka .
  • Poziom 9  
    Jeżeli dobrze rozumiem to zamiast tych lampek kontrolnych typ 5mm 230 AC/DC mogę zastosować diody led 230 V ~ ? chodzi mi o to jeżeli w momencie uruchomienia czujnika zaświeci się lampka kontrolna uruchomi dzwonek i zapali lampy. ale w momencie uruchomienia 1 czujki zasilanie pojawi się we wszystkich 6 lampkach kontrolnych od strony zera . A co będzie jeżeli uruchomi się druga "czujka"? wtedy napięcie pojawi się po obu stronach lampki Kontrolnej. Wywoła to zwarcie czy spalenie lampki jak dobrze rozumiem.
  • Poziom 34  
    Schemat jest poprawny ale dzwonek ma właczyć styk przekaźnika
    czujki.
    W stanie normalnym -spoczynku- ten styk jest rozwarty .

Na schemacie jest narysowany styk przełączny -myśle ,e takiego styku w czujce ruchu nie ma .Załączony czujką prąd płynie z "I" do dzwonka -ten dzwoni -i prąd wraca do "Z".
    Ten stycznik musi być zasilany tak jak dzwonek .T.j . podłączony równolegle do dzwonka .Styki stycznika muszą wytrzymać łączny pobór prądu żarówek .
    Trzeba to jeszcze raz narysować i uprościć .
    "ODNOWA" -tak się nazywał jakiś warszawski punkt krawiecki-może jeszcze jest?=.
  • Poziom 9  
    KaW jak obrócisz zdjęcie o 90 stopni w prawo to jest rozpisane "L" jako "faza" i "N" jako "zero" . Masz racje tu mam błąd ponieważ dzwonek i stycznik powinny być równolegle podpięte. Dalej mnie nurtuje problem tego ze dzwonek i stycznik pracują ma prądzie przemiennym a po zastosowaniu diod prostujących uzyskuje prąd stały. Czy jest możliwość kupienia dzwonka na prąd stały? I jaka była by strata napięcia prądu stałego na odcinku 60 metrów ponieważ tyle wynosi odległość od diody do stycznika , o ile taki stycznik dostane gdzie na wejściu dostawał by prąd stały a "załączał" a uruchamiał by styk na prąd przemienny aby zaświeciły halogeny 500W. Przepraszam jeżeli pytam o rzeczy oczywiste dla Was ale jestem "lajkiem" z elektryki.
  • Poziom 34  
    Niestety, "LAIK" nie ma tu nic do roboty. Całość zlecić trzeba elektrykowi z uprawnieniami.

Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Dlatego ogłosiłem problem na forum... podejrzewałem ze jest ktoś w stanie w prosty sposób mi to wytłumaczyć.
  • Poziom 9  
    Problem rozwiązałem sam. Stworzyłem schemat i wszystko działa . Bez konsultacji z elektrykami.. Dla sprostowania dioda półprzewodnikowa nie do końca daje prąd stały. "Lajk" z ambicjami też potrafi sam czegoś dokonać.
  • Poziom 30  
    sunortas napisał:
    Problem rozwiązałem sam. Stworzyłem schemat i wszystko działa . Bez konsultacji z elektrykami.
    Wypadałoby podzielić się z innymi na Forum, tak z czystej grzeczności... .
    sunortas napisał:
    Dla sprostowania dioda półprzewodnikowa nie do końca daje prąd stały.
    Noo.. a jaki?
  • Poziom 9  
    przemienny ale "obcięty" jedynie z połączenia kilku diod można uzyskać prąd stały i też nie do końca mówię tutaj o

i to też nie do końca .
    Schemat zamieszczę jak przerysuje na czysto ponieważ rysowałem i lutowałem na bieżąco i jest pokreślony.
  • Poziom 30  
    Nie przemienny a pulsujący.
  • Poziom 39  
    sunortas napisał:
    Problem rozwiązałem sam. Stworzyłem schemat i wszystko działa . Bez konsultacji z elektrykami.. Dla sprostowania dioda półprzewodnikowa nie do końca daje prąd stały. "Lajk" z ambicjami też potrafi sam czegoś dokonać.

Pozostaje nic tylko pogratulować.
    Dla sprostowania jako "Laik" ("Lajk to jest na fejsie" ;) ) poradziłeś sobie bardzo dobrze.
    Dioda półprzewodnikowa "obcina" część sinusoidy gdy jest w stanie zaporowym, to co przedstawiłeś to mostek Graetza. Jak chciałbyś zmienić ten przebieg na bardziej prosty to musiałbyś jeszcze dodać kondensator odpowiedniej pojemności.
  • Poziom 9  
    Tego oznaczenia nie znam kolego ale pracuje dalej z częstotliwością zmienną oscyloskopu nie mam nie potrafię sprawdzić jak to jest w praktyce .

Zamieszczam schemat (jeżeli jest coś nie czytelnie dajcie znać)

i zdjęcie panelu końcowego.

Na transformator przychodzi około 167 V po diodach ( według miernika) . Na wyjściu wychodzi około 8-9 V. Cewka ma 12 V ale załącza się za każdym razem. Jest to amatorskie ale jak na moje możliwość jestem zadowolony.
  • Poziom 9  
    Jest jeden problem. Po całkowitym sprawdzeniu 2 kontrolki mają przekłamanie i świecą z pozostałymi (ale o mniejszej jasności) które sprawdzam. Jest to wywołana polaryzacją kabli? Czy wystarczy obrócić kable na kontrolce?

Dodano po 15 [minuty]:

Tak planowałem zrobić ale nie mogłem nigdzie dostać takiego przekaźnika a jak już to cena sięgała około 100 zł. za transformator i przekaźnik 12v zapłaciłem grosze. Dlaczego DC? Przeczytałem trochę i rozumiem ze pulsacja sinusoidy jest tylko w wartości dodatniej. Chyba kupie ten przekaźnik. A co by było gdybym po diodach zamontował kondensator i jakiej musiał by być pojemności ?
  • Moderator Samochody
    sunortas napisał:
    Po całkowitym sprawdzeniu 2 kontrolki mają przekłamanie i świecą z pozostałymi (ale o mniejszej jasności) które sprawdzam. Jest to wywołana polaryzacją kabli?
    Sądzę, że przebiciu uległa część diod separujących. Jakiego typu diody tam dałeś?
  • Poziom 9  
    dioda IN4007 MIC

Dodano po 9 [minuty]:

w podłączonej diodzie jest napięcie 230 V ~
    a w pozostałych 5 33 V~
    od strony Anody

• Poziom 34  
    Należy narysować schemat dla pracy jednego "halogena".I po zastanowieniu się
    przez " OGÓŁ " -budować krok po kroku /z "OGÓŁEM"/.Tak będzie szybciej i mądrzej.
  • Moderator Samochody
  • Poziom 9  
    tak ponieważ to jest schemat "wiejskiego" alarmu. te czujniki mam zamontowane w 6 słupkach ogrodzenia a 4 lampy halogenowe mam zamontowane na wiacie budynku . wiec jeżeli ktoś załączy czujnik ruchu będę wiedział po lampce kontrolnej która czujka została uruchomiona i zostanie oświetlony teren w nocy dzięki czemu będę mógł lepiej sprawdzić nagranie z kamer.

ten schemat będę miał zawieszony na telewizorem z monitoringiem w pokoju i po dzwonku alarmu będę w stanie sprawdzić w czasie rzeczywistym "co się dzieje" i w którym miejscu.
  • Poziom 34  
    Prowadzenie do słupków 220 V to raczej bardzo zły pomysł.A jak bedzie z odpowiedzialnościa cywilna w razie porazenia kogoś -a moze nawet uzytkownika?
  • Poziom 39  
    KaW napisał:
    Prowadzenie do słupków 220 V
    gwoli ścisłości to 230V ;)
  • Poziom 9  
    Ciężko aby kogoś poraził prąd ponieważ jest to puszczane wewnątrz słupka w "peszlu" a łączenie przewodów w kostkach z przewodami czujnika zostało zalane klejem na gorąco i zabezpieczone. W tym momencie trochę odbiegliśmy od tematu czy problemem przebicia mogą być wadliwe 2 diody?

Dodano po 11 [minuty]:

znalazłem rozwiązanie problemu .
    Biegunowość lampki kontrolnej rozwiązała problem .

Dodano po 2 [minuty]:

oczywiście nie jest problemem zamontowanie 6 rurek PCV obok słupka i zamontowanie w rurce czujnika. kwestia kilku minut na słupek.

Dodano po 1 [godziny] 22 [minuty]:

Temat do zamknięcia całość działa idealnie. .
    Dziękuje wszystkim za pomoc .
    Pozdrawiam.