Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prądnica - Budowa Prądnicy

19 Maj 2014 20:57 2295 5
  • Poziom 2  
    Witam, nauczyciel z fizyki rozkazał nam zbudować małą prądnice która będzie w stanie zasilić małą żaróweczkę ( potrzeba około 6/5V )

Poczytałem trochę na różnych stronach jak można wykonać prądnice, wydaje mi się, że najłatwiejszym sposobem będzie zrobić coś w rodzaju Amerykanki, pytanie do was, ile będę musiał mniej więcej użyc drutu miedzianego do budowy uzwojeń, oraz czy materiały które posiadam starczą mi do budowy:

-1 okrągły magnes o średnicy 2cm, grubość 0,4mm
    -10m miedzianego drutu
    -aluminiowa rurka o średnicy 1cm i długości 20cm
    -śrubki, nakrętki, podkładki, gwoździe, wkręty itp.

Może ktoś z was ma pomysł jak zrobić taką prądnice? Jeśli tak to proszę napisać, będę wdzięczny za każde podpowiedzi.

Jeżeli ktoś ma link do filmiku w którym wykonuje się właśnie taką prądnicę to bardzo proszę podać.

Czy tarcza do której będą przymocowane magnesy oraz uzwojenia musi być metalowa?

Prądnica oczywiście ma być zasilana na korbkę ; )

Wszystkim którzy się wypowiedzą, będę bardzo wdzięczny, z góry dziękuje.

Ps. Nie mam pewności czy piszę w odpowiednim dziale, dlatego jeżeli popełniłem błąd bardzo proszę o napisanie mi do którego działu mam przenieść post, z góry dzięki : )

3majta się ludzie : )
  • Poziom 2  
    magnesy mogę dokupić więc to nie problem, dzięki za odpowiedzi : )

Dynamo to w sumie ciekawy pomysł, problem w tym, że facet kazał nam wszystko od zera robić ;/

Ps. Jeżeli ktoś miał by chwilę bardzo bym prosił napisać mi zasadę działania prądnicy amerykanki, bo chyba nie do końca to rozumiem. Oczywiście będę także wdzięczny za link jeżeli taki posiadacie. : )
  • Poziom 39  
    Napęd magnetyczny http://www.spryciarze.pl/zobacz/jak-zbudowac-magnetyczny-generator-pradu
    Jeśli chodziłeś na fizykę to wytłumaczenie zjawiska generowania prądu w amerykance nie powinno sprawiać ci problemu.
    Jej cewki są zalane w żywicy aby uniknąć stosowania rdzenia który by trzymał całą konstrukcję. Metalowy stelaż trzymający cewki powodowałby zaskoki przy obrocie wałem. Jednak szczelina powietrzna pomiędzy magnesami powoduje rozproszenie strumienia magnetycznego i spadek osiągów.
    http://maciejrz.republika.pl/amerykank.html
  • Specjalista elektronik
    Z 10m drutu możesz nawinąć cewkę około 100 zwojów; przy powierzchni bieguna 3cm2 i zmianie indukcji o 1T w ciągu 1s uzyskasz napięcie 0.03V - trochę za mało, żeby był z tego pożytek. A przy grubości magnesu 0.4mm nie uzyskasz indukcji nawet 0.1T - musiałbyś to nadrabiać szybkością ruchu, ale szybkość potrzebna do uzyskania kilku V to by było ponad 20 m/s, a to już jest trochę niebezpieczne - jak się coś urwie i kogoś/coś trafi (jak trafi w szybę, to na pewno ją stłucze). Potrzeba więcej drutu i większego magnesu. I może jakiś rdzeń?