Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Opel, zdalne sterowanie - wykonanie własne.

robiw 16 Apr 2005 13:21 2363 7
Altium Designer Computer Controls
 • #1
  robiw
  Level 26  
  Witam Kolegów.
  Z racji, że mam radyjko CDR2005 posiadające możliwość zdalnego sterowania z koła kierownicy (a takowej kierownicy nie posiadam) zdecydowałem się zrobić "lepsze", własne zdalne sterowanie jako, że często wożę pasażerów z tyłu auta i również często zdarzają się "żądania" zmiany stacji/utworu od tych "z tyłu" co rozprasza mnie jako kierowcę.
  Pomysł był taki: w Merivie (i nie tylko) tunel środkowy kończy się z tyłu pomiędzy oparciami przednich foteli - jest tam dodatkowa popielniczka, dodatkowe gniazdo zasilania oraz (na górze) miejsce na kubek/szklankę lub lepiej puszkę piwa :-). W tym właśnie miejscu postanowiłem zamontować manipulator zdalnego sterowania, zwłaszcza, że odnalazłem tam (tu dziwna polityka Opla) niewykorzystane złącze do opcjonalnego TwinAudio, w którym to między innymi znajdują się sygnały: masa i automatycznej anteny; sygnał zdalnego sterowania musiałem pociągnąć jednym przewodem od radia.
  Elementy: 5 przycisków microswitch, 6 rezystorków SMD, 4 diody SMD, płytka drukowana, ładny podświetlany przycisk manipulatora i duuuużo cierpliwości. Efekt - oceńcie na zdjęciu. Przycisk manipulatora ma 5 funkcji:
  < - utwór/stacja poprzednia,
  > - utwór/stacja następna,
  ciszej i głośniej oraz przycisk przełączania pomiędzy CD a TUNEREM.

  Manupulator jest podświetlany w chwili włączenia radia. Jedyna jego wada to to, iż jest niewielki ale trudno było znaleźć coś ładnego i dodatkowo z możliwością podświetlenia - obsługuje się go jednak bez problemu. Skąd go wziąłem - z klawiatury od telefonu motorola C550 :-) ... Teraz już Ci "z tyłu" sami mieszają w radiu ;-) .. pozdrawiam... robiw

  TUTAJ LINK DO OBRAZKA: http://autokacik.pl/files/274405730-remote_c.jpg

  PS.
  Można byłoby pokusić się o manipulator wymontowany z jakiegoś panela radia Blaupunkt (jest większy) - takie 4 kursory - ale rozwiązanie to byłoby dużo droższe.[/url]
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  iNTELL
  Level 30  
  Super, gratulacje, podoba mi się :)
 • Altium Designer Computer Controls
 • #3
  djlj24
  Car audio specialist
  Cóż a wystarczyło kupić mysz od philipsa. Operacja podłączenia wygląda dużo prościej, jeden klawisz na masę drugi w złącze ISO. I nic nie trzeba dłubać. A schemat dawno był na studio 24.
 • #4
  robiw
  Level 26  
  djlj24 wrote:
  Cóż a wystarczyło kupić mysz od philipsa. Operacja podłączenia wygląda dużo prościej, jeden klawisz na masę drugi w złącze ISO. I nic nie trzeba dłubać. A schemat dawno był na studio 24.


  Tylko jak ta mysz wygląda? :-) robiw
 • #5
  djlj24
  Car audio specialist
  Szczerze naprawdę ładnie.
 • #6
  robiw
  Level 26  
  djlj24 wrote:
  Szczerze naprawdę ładnie.

  Jak dla mnie wygląda okropnie i jest wielka :-(. Najładniej wyglądałby zaadoptowany ten manipulator z panela Blaupunkt CD... (wcześniej zamieszczałem)... pozdrawiam... robiw
 • #7
  robiw
  Level 26  
  Witam.
  Gdyby ktoś chciał to zamieszczam załącznik - wygląd płytki drukowanej. Jako, że zostały użyte elementy SMD to widok przedstawia płytkę od strony druku i zarazem elementów. Jako switch'y użyto typowych microswitch'y zamontowanych po stronie druku. Opis wyjść przedstawia się następująco:
  - G [masa]
  - AA [sygnał "automatycznej anteny"]
  - RC [wyjście do zdalnego sterowania]

  ... robiw
 • #8
  djlj24
  Car audio specialist
  Wygląd oraz wielkość jest rzeczą gustu. Ja przez długi czas jeździłem sterując radio myszką philipsa (radio było zamontowane tak, że nie bardzo dało się go normalnie obsługiwać podczas jazdy bezpośrednio).
  Bardzo fajnie chodzi z tej myszki volume, wszystko jest ułożone tak, że steruje się tym intuicyjnie. Ja jestem przyzwyczajony do dużych elementów regulacyjnych (becker, blaupunkt starszy, philips starszy) bo podczas jazdy nie patrzę na radio tylko na drogę.
  Ale jak wspomniałem wszystko jest rzeczą gustu (dla mnie radio z tym alpha touch clariona to horror podczas jazdy, dołek - chrup odpadło).