Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Centrala HB5 - Automat bramy HB5 zasilanie 36V

rrkusz 09 Jun 2014 20:21 5958 5
 • #1
  rrkusz
  Level 18  
  Witam,
  Używam sterownik bramy HB5 mialem do niego podlaczony silownik na 24V 18" 300kg, siłownik ten nie stety mi się uszkodził i założyłem siłownik na 36V 18" 450kg chodzi jak powinien ale strasznie wolno. Czy do tego sterownika HB5 mogę podłączyć transformator 36V?
 • #2
  rrkusz
  Level 18  
  Wracając do tematu wolnego otwierania bramy wpadłem na mały pomysł jak ruszyć temat a mianowicie:

  do centrali HB5 nie można podłączyć 36V jest on przystosowana pod 24 V i na wyjściu siłownika jest również napięcie 24 V więc do tych 12 V chciał bym dołożyć dodatkowo 12 V aby w sumie było 36V.

  Na wyjściu 24 V zmienia się polaryzacja w zależności czy brama się otwiera czy zamyka.

  Proszę o poradę co sądzicie o takim rozwiązaniu jak poniżej.
 • #3
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Czy przypadkiem HB5 nie ma amperometrycznej kontroli obciążenia i zwolnień? Jesli tak to NIC nie możesz podpinać za centralą w celu zwiększenia napięcia.
  Możesz na własne ryzyko zasilić centralkę nieco podwyższonym np do 30V napięciem i nic jej sie nie powinno stać (stopniom mocy i przekaźnikom jest właściwie obojętne - oczywiście do pewnych granic, napięcie maksymalne pracy typowych tranzystorów mocy to ok 45V - na jakim napięciu chodzą, aby tylko aby stabilizator zasilający elektronikę wytrzymał taką różnicę napięć...).
  PS. Co ten malunek przedstawia? Jeśli te prostokąty to typowe przekaźniki to podłaczenia nóżek są cokolwiek dziwne , i gdzie tu centralka? Widzę tylko zasilania 24, 36v i kilka przekaźników, jesli to przekaźniki. Trochę objaśnień proszę, tu raczej więcej Edisonów niż czarowników czytających z umysłów (albo jak mawiają na tym forum - z fusów)
 • #4
  rrkusz
  Level 18  
  No niestety ma kontrole obciążenia.
  Czyli moje rozwiązanie na nic się zda :/
  Na tym moim malunku jest taka moja myśl a mianowicie jak się załącza zasilanie siłownika (bez znaczenia jaka polaryzacja) zawsze załączy pierwszy przekażnik z lewej który puści napiecie na pozostałe dwa przekażniki które załączą się w zależności od podanej polaryzacji napięcia (otwieranie / zamykanie) W sumie to ten pierwszy przekaźnik od lewej nawet jest nie potrzebny wystarczyły by tylko te dwa. Przekaźniki były by po to aby puścić odpowiednią polaryzację 12V do zsumowania z 24 V aby powstało nam 36 V. ehhh i połączenie na końcu jest błędne bo powinno być szeregowo a nie równolegle.

  A jeśli puszcze napięcie 36 V na centralkę to czego mogę się obawiać tylko uszkodzenia stabilizatora ? a może od razu z góry wymienić ten stab na mocniejszy i będzie ok ?
 • #5
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Quote:
  A jeśli puszcze napięcie 36 V na centralkę to czego mogę się obawiać tylko uszkodzenia stabilizatora ? a może od razu z góry wymienić ten stab na mocniejszy i będzie ok ?


  No nie tylko - jak pójdzie stabilizator i dostanie zwarcia = 36V na procek to zostanie z niego kupka spalonego plastiku.
  Nie chodzi o wymianę na mocniejszy - standartowe stabilizatory 78xx mają dopuszczalną różnicę napięć miedzy wejściowym a stabilizowanym - poczytaj w specyfikacjach ale max to 10 - 12 V - czyli nie zbijesz w jednym stabilizatorze z 36V od razu na 5 (w centralce przeważnie stabilizator jest zasilany przez opornik zbijający napięcie wstępnie o połowę a potem jakoś leci...). Stabilizatory nowszych typów mogą - ale to temat dla elektronika.

  Jeśli jesteś eksperymentatorem to przed 7805 (albo LM 317) zasilającego procesor i cyfrówkę wepnij dodatkowy 7824 zbijający napięcie z 36 do standartowych dla centralki 24V - ale to działanie na twoje ryzyko (ja w ten sposób przerabiałem odbiorniki Elmesa z 12 na 24V - dodatkowy stabilizator 7812)
  Inne wyjście - ale pozbędziesz się zabezpieczenia amperometrycznego - centralkę zasil 24V a zamiast siłowników podepnij przekaźniki (po dwa na siłownik z podwójnymi stykami i cewkami podpiętymi przez diody coby rozpoznać polaryzację) a dopiero przez ich styki podawaj 36V z drugiego trafa na siłowniki. Jeśli do krańcowego wyłączania siłowników używasz wbudowanych w nie krańcówek - przejdzie, jeśli przeciążeniówki centrali - nie przejdzie.
 • #6
  rrkusz
  Level 18  
  no to myślę że spróbuję z tymi stabilizatorami ale czy nadal będzie działało zabezpieczenie amperometrycznego gdy na centrale puszczę 36V na elektronikę 36>24>5V.

  W siłowniku mam wyłączniki krańcowe ale głównie używam zabezpieczenia amperometrycznego głównie gdy brama trafi na przeszkodę co już nie raz się zdarzyło.