Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyta indukcyjna - Czy podłączenie pod wyłącznik priorytetowy ma sens

kojderl 26 Cze 2014 20:51 3237 20
  • #1 26 Cze 2014 20:51
    kojderl
    Poziom 9  

Witam
    Potrzebuję opinii czy moje plany mają sens...
    Będę robił remont w mieszkaniu z wielkiej płyty z przyłączem elektrycznym 1 fazowym.
    W mieszkaniu planuję mieć wszystko to co powinno się tam znaleźć (pralka, zmywarka i ... problematyczna płyta indukcyjna o mocy max. 6KW.
    Aktualny przydział mocy 4 KW zabezpieczenie przedlicznikowe 25A. Brak możliwości zwiększenia przydziału mocy bez przejścia na 3 fazy (pytałem w ZE)
    Ponieważ koszt przejścia na 3 fazy to ok 1500zl-2000zł oraz ponieważ 25A przed licznikiem daje mi teoretycznie możliwość pobrania 5,5KW postanowiłem spróbować z jedną fazą....
    Mój plan jest następujący:
    1. Wykonując remont mam zamiar przystosować instalację pod ew. przejście na 3 fazy w przyszłości. Mianowicie:
    - Wymienić skrzynkę bezpieczników na nową odpowiednio dużą (24 sloty) oraz przenieść ją w miejsce gdzie łatwo będzie można pociągnąć nowy kabel od licznika na klatce (i tak muszę ją przenieść bo wyburzam ściankę działową na której aktualnie są bezpieczniki)
    - Pociągnąć nowe kable (odpowiednio grube) do kuchni
    - Podciągnąć resztę przewodów ze starej skrzynki do nowej

2. Zastosować przełącznik priorytetowy odłączający płytę indukcyjną w przypadku przekroczenia powiedzmy 23A. W takim wypadku przez obwód priorytetowy puściłbym całe mieszkanie a przez obwód odłączany tylko wspomnianą płytę.

Wydaje mi się że odpowiednie planowanie włączania pralki i zmywarki powinno w 90% przypadków pozwolić mi normalnie korzystać z kuchni a w przypadku gdy się ktoś zapomni kuchnia się po prostu wyłączy...

Ma to sens? Jakieś sugestie, uwagi?

0 20
  • #2 26 Cze 2014 20:55
    bartekfigura
    Poziom 27  

A czy masz już wybrany konkretny model płyty? Można by wtedy konkretnie ocenić możliwości podłączenia na konkretnym produkcie.

0
  • #3 26 Cze 2014 21:24
    kojderl
    Poziom 9  

Płytę już mam na innym mieszkaniu i mam zamiar ją przenieść bo bardzo sobie chwalę indukcję. Konkretnie jest to model Candy CIE 644 X. Z instrukcji wynika ze moc całkowita to 7200W czyli nawet więcej niż myślałem. Jednak praktycznie nigdy nie używam więcej niż 2 palników co daje max 4 KW

0
  • #4 26 Cze 2014 21:29
    bartekfigura
    Poziom 27  

Przy takiej mocy i instalacji 1-fazowej da się tej płyty używać ale tylko z dwoma "palnikami" Nie sądzę aby wigilię udało się komfortowo przygotować tylko na dwóch polach. A co instrukcja mówi o sposobach podłączenia tej płyty?

0
  • #5 26 Cze 2014 21:32
    kojderl
    Poziom 9  

Jak najbardziej jest możliwość podłączenia pod jedną fazę. Jest schemat połączenia w instrukcji

0
  • #6 26 Cze 2014 21:37
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Wybij sobie z głowy korzystanie z płyty indukcyjnej na jednej fazie i mocy przyłączeniowej 5kW. Nie ma to jak gotować po ciemku (średniowiecze), o prądach płynących w obwodzie i linii zasilającej nie wspomnę.
    Ściągnij sobie pierwszą lepszą instrukcję podłączenia płyty indukcyjnej i zobacz jakie zabezpieczenia należy zastosować przy jednej fazie i stosownych przekrojach przewodów.
    Dopóki nie masz instalacji trójfazowej i większego przydziału mocy korzystaj z gazu.

0
  • #7 26 Cze 2014 21:37
    kojderl
    Poziom 9  

Poza tym praktycznie nigdy nie używa się pełnej mocy (no może poza gotowaniem wody). Przez większość czasu używana jest nastawa na 5 (na 9)

0
  • #8 26 Cze 2014 21:38
    bartekfigura
    Poziom 27  

Też przejrzałem tę instrukcję. Niestety nic nie mówi o wymaganym zabezpieczeniu, przy zasilaniu z 1 fazy. Piszesz też że w przyszłości chcesz zmienić przewód zasilający mieszkanie a ten obecny na którym miała by pracować przynajmniej przez jakiś czas ta indukcja jaki ma przekrój?

0
  • #9 26 Cze 2014 21:58
    kojderl
    Poziom 9  

Nie wiem jaki jest przekrój kabla przyłączeniowego. Okaże się jak zacznę remont. Ale skoro jest zabezpieczenie 25A to myślę że jest to więcej niż 2,5m2
    Załóżmy że będę używał tylko dwóch pól grzejnych (o ile można podłączyć tylko połowę kuchenki) lub ograniczę maksymalny prąd z obwodu płyty do powiedzmy 15A i będziemy uważać aby tego nie przekroczyć nadal wygląda to tak źle?
    Jakie maksymalne zabezpieczenie mogę zastosować na wejściu do mojego mieszkania aby zapewnić selektywność do zabezpieczenia przedlicznikowego?
    Jeszcze jedno... tak jak pisałem na początku przeróbkę mam zamiar robić tak aby w przyszłości łatwo było przejść na 3 fazy. Dlatego też nie chcę inwestować w płytę gazową.

0
  • #10 26 Cze 2014 22:33
    bartekfigura
    Poziom 27  

kojderl napisał:
    Ale skoro jest zabezpieczenie 25A to myślę że jest to więcej niż 2,5m2
    Żebyś się czasem nie zdziwił.
    Jeśli chodzi o selektywność to najlepiej sprawdzić to na wykresie charakterystyki czasowo-prądowej danego zabezpieczenia i porównać. Jeśli chcesz robić remont przyszłościowo z myślą o zasilaniu 3-fazowym to już teraz zmień przewód zasilający na 5 żyłowy o odpowiednim przekroju. Po prostu na razie 2 żyły fazowe nie będą wykorzystane.

0
  • #11 26 Cze 2014 22:55
    kojderl
    Poziom 9  

Zabezpieczenie przedlicznikowe to klasyczny wkręcany "korek" 25A jednak nie pamiętam dokładnego oznaczenia

0
  • #12 27 Cze 2014 08:35
    serwisor
    Poziom 29  

http://www.candy.pl/dokumentacja/pliki/33801004_cie_series_vitro.pdf

Na stronie 77 jest PL schemat podłączenia, rzeczywiście brak informacji o zalecanym zabezpieczeniu, ale: prosto policzyć, że skoro płyta ma 4 pola, a razem ma 7200, to średnio na pole wychodzi 1,8 kW,
    Przy takim założeniu to użytkowanie 2 pól prawie całkowicie zabiera nam możliwość korzystania z czego kolwiek innego w mieszkaniu, no może oprócz światła, ale wara sprzątać, bo wszystko siądzie, pominę kwestię tego, że na samych przewodach od licznika będzie pewnie można jajka smażyć ...

0
  • #13 27 Cze 2014 08:48
    kojderl
    Poziom 9  

Jeśli przewody od licznika maja więcej jak 2,5m2 (co na pewno sprawdze) to grzac sie nie powinny nawet przy 25A. Jeśli będą 2,5 to położe nowy przewód siłowy 5x4 do licznika. 2 pola na płycie dają max 3,6 KW daje mi to ok 2KW zapasu na resztę urządzeń. Dodatkowo mam zamiar ograniczyć prąd na płytę do 15A. Oświetlenie calego mieszkania na ledach to zakładam max 200W w szczycie. Wiem ze wymagana będzie pewna dyscyplina ale chce sie sam przekonać czy da sie tak mieszkać. Jak sie nie da to przede na 3 fazy. Bardzo proszę o porady jak to zrobić najlepiej. Jakie zabezpieczenia zastosować aby nie wybijało mi zabezpieczenia przed licznikiem oraz abym miał do dyspozycji maksymalna moc.

0
  • Pomocny post
    #14 27 Cze 2014 09:04
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 27 Cze 2014 09:09
    kojderl
    Poziom 9  

Przedlicznikowy to stary wkręcany korek. W jaki sposób zmniejsza sie maksymalna moc płyty? W instrukcji nic nie ma na ten temat. Byłoby to rozwiązanie idealne...
    Druga sprawa to uziemienie. W instrukcji pisza ze to warunek konieczny a w bloku bolec uziemiajacy jest zapewne podłączony pod 0

0
  • #16 27 Cze 2014 09:44
    113673
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 27 Cze 2014 09:51
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 27 Cze 2014 10:15
    kojderl
    Poziom 9  

Jak ograniczyć moc płyty? Robi sie to jakoś z panelu? Szukalem na internecie ale nic w tym temacie...

0
  • #19 27 Cze 2014 14:31
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #20 27 Cze 2014 21:47
    kojderl
    Poziom 9  

Wątpię aby płyta miała jakiś firmware który można by zmienić a tym bardziej aby można to było zrobić domowymi sposobami. Liczyłem że można to zrobić z poziomu panelu sterowania lub jakiejś zworki na płycie pod spodem...

0
  • #21 27 Cze 2014 21:55
    1044571
    Użytkownik usunął konto