Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór dwuteownika do podparcia stropu

kristof9090 29 Jun 2014 18:25 24603 7
    kristof9090
    Level 9  
    Witam,
    Potrzebuje pomocy w doborze dwuteownika w celu podparcia stropu. Poniżej przedstawiam przybliżony projekt. ściany na czerwono są do zburzenia i w tych miejscach chcę usadowić dwuteowniki. Ściana oznaczona kolorem niebieskim jest to ściana działowa na piętrze z cegły. Z góry dziękuje za odpowiedzi

Dobór dwuteownika do podparcia stropu
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    kristof9090
    Level 9  
    To są ściany działowe o szerokości 12 cm.

Tak, zamiast tych ścian chcę dać dwuteowniki.
    zimny8
    Level 33  
    Jeśli są to tylko ścianki działowe to by znaczyło że w stropie powinny być betonowe belki zbrojone razem ze stropem?. Wtedy nie potrzebujesz dawać dwuteownika. Odkuj kawałek wylewki nad stropem nad ścianką co chcesz wyburzyć, tak sprawdzisz czy tam jest betonowa stropowa belka.
    Jeśli nie ma tam belek chcąc rozebrać te ścianki najpierw musisz wzdłuż nich podeprzeć sufit legarami (po trzy), żeby sufit nie obwisł bo belek nie wsadzisz, i będziesz musiał dźwigać osłabiając cały strop.
    Przy szerokości stropu 4m między murami spokojnie i z zapasem (nie wiadomo jak/czym kiedyś będzie obciążony strop od góry) wystarczą dwuteowniki o wysokości 20-22 cm.
    janek1815
    Level 38  
    Na ścianach działowych nie może opierać się strop. Więc jeśli budynek jest zrobiony zgodnie ze sztuką budowlaną to można usunąć ściany bez udziwniania konstrukcji tymi dwuteownikami.
    zimny8
    Level 33  
    janek1815 wrote:
    eśli budynek jest zrobiony zgodnie ze sztuką budowlaną

A co będzie jak nie jest?
    Co jest często spotykane, (zwłaszcza kiedy są stawiane podczas budowy razem z nośnymi) kiedy ściany działowe (bez fundamentów) "robią" za nośne.
    Dlatego napisałem że musi to sprawdzić.
    kristof9090
    Level 9  
    Dzięki za odpowiedzi, wprawdzie już tej jednej ściany nie ma i się pojawiły w stropie małe pęknięcia także jak narazie mam to podparte tak jak mówisz po 3 legry z każdej strony
    VDawid
    Level 2  
    Witam serdecznie, mam podobny układ jak ten na rysunku powyżej, na pietrze zaś jest też scianka działowa z cegły, jaki dwuteownik dobrac? lepszy zwykły 200,220mm czy HEB 160mm? czy to bez róznicy?