Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wtyczki mini din jak szybko lutować?

Don_nietoper 03 Lip 2014 08:53 1563 2
  • #1 03 Lip 2014 08:53
    Don_nietoper
    Poziom 11  

Witam,
    Ostatnio muszę lutować sporo przewodów z męskimi wtyczkami mini din 8, 6 i 5. Jest to strasznie czasochłonne i irytujące zajęcię, często kończące się zniszczeniem wtyczki. Czy istnieją zatem wtyczki do szybkiego montażu za w miarę rozsądne pieniądze? Jeżeli nie, to podzielicie się swoimi patentami na szybkie ich lutowanie?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie

0 2
  • Pomocny post
    #2 03 Lip 2014 09:58
    andre41
    Poziom 16  

Witam, nie lutuję tego dużo ale wiem ze to kłopotliwe, nawet typowe wtyczki DIN które nie są takie małe, ale jakiś kiepski materiał, nalot i cyna bardzo słabo łapie, długie grzanie powoduje że pin zmienia pozycję, kąt i później problem aby go włączyć do gniazda. Sporym ułatwieniem było kiedy zacząłem robić w ten sposób; odmierzałem odpowiednie ilości przewodu, pobieliłem cyną końcówki przewodu, a wtyczkę przed lutowaniem smarowałem pastą lutowniczą. Mam taką starej daty jest to bodajże na bazie kwasu ale bardzo skuteczne. Wtedy grzanie jest o wiele krótsze, cyna ładnie się rozpływa, niektóre wtyczki jeśli można było (np. te bez otworu wewnętrznego w pinie) również pobielałem przed lutowaniem i wtedy idzie nawet sprawnie. Taki sam sposób jest skuteczny przy lutowaniu wtyczek i gniazd Dsub, zanim się przylutuje przewód do pinu izolacja na przewodzie się kurczy, smarując piny pastą nie ma tego problemu. Często także wspomagałem pastą pobielanie przewodów gdyż nie wszystkie się ładnie lutują. Może kolega spróbować. Pozdrawiam Andrzej

0
  • Pomocny post
    #3 03 Lip 2014 10:04
    mipix
    Poziom 30  

Pewnym ułatwieniem jest także włożenie wtyczki do gniazda. Podczas grzania poluzowane piny pozostają na swojej pozycji.

0