Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naświetlacz LED podłączenie

19 Lip 2014 09:59 26352 11
  • Poziom 10  
    Kupiłem sobie naświetlacz LED 10w pod 230v, chciałbym podłączyć go do gniazdka. Kabel ma ucięty, samodzielnie muszę dolutować wtyczkę do gniazdka. Problemu nie będzie, zwłaszcza, że na obrazku jest opisane gdzie +, gdzie - a gdzie uziemienie :)

Naświetlacz LED podłączenie

Mam jednak pewne wątpliwości, być może niepotrzebnie, ale pierwszy raz mam do czynienia z takim naświetlaczem i taką diodą.

Otóż czy jeśli włożę wtyczkę do kontaktu na odwrót niż przylutowałem, czyli tam gdzie +, będzie -, tam gdzie -, będzie +, to czy dioda nie spali się? W przypadku tradycyjnej żarówki, czy świetlówek kierunek prądu jest obojętny, ale z tego co pamiętam przy LEDach ma to znaczenie?

Dane techniczne:

- Model: BELEI - HALOGEN ZEWNĘTRZNY 10W / SLIM IP66
    - Barwa: BIAŁY ZIMNY
    - Ilość diod: 1 MULTICHIP EPISTAR
    - Barwa światła zimnego: 5500-6500 K
    - Strumień świetlny: 1000 - 1100 lumenów
    - Napięcie zasilania: 230V
    - Pobór mocy: 10W
    - Wymiar: 127x120x42mm
    - Żywotność: do 30 000 godzin
    - Kąt świecenia: 120 stopni/p>
    - Współczynnik CRI: 80
  • Pomocny post
    Moderator HydePark/Samochody
    W gniazdku sieciowym nie ma + i - , to jest prąd przemienny. Po kablu widać że potrzebna jest wtyczka z bolcem. Takiej wtyczki nie obrócisz (choć są gniazda w których jest możliwość odwrotnego podłączenia).
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Przy podłączeniu do gniazdka nie ma większego znaczenia czy faza będzie na brązowym czy na niebieskim przewodzie. Najważniejsze jest aby kolor żółto zielony był zawsze podłączony jako PE (uziemienie)
    Jednak jak będziesz ten naświetlacz podłączał na stałe do instalacji (nie do gniazdka) to należało by zachować podłączenie kolorów zgodnie z ich przeznaczeniem.
    Czyli N - niebieski L- brązowy
  • Poziom 10  
    arturavs napisał:
    Po kablu widać że potrzebna jest wtyczka z bolcem.

Okej, a gdybym uziemienia nie podłączał? Generalnie to mam starą instalację w domu, bez uziemienia, a gniazdka nie mają bolców, dlatego od razu po rozpakowaniu naświetlacza przeszło mi przez myśl, żeby olać uziemienie, a podłączyc tylko + i -. Czy to w czymś przeszkadza? Będzie działał normalnie, prawda? :)

arturavs napisał:
    W gniazdku sieciowym nie ma + i - , to jest prąd przemienny.

Naświetlacz jest przeznaczony do oświetlania akwarium biotopowego. Dlatego z powyższego mam rozumieć, że to obojętne jak zostanie podłączony naświetlacz do gniazdka to i tak będzie świecił prawidłowo?

konrad445 napisał:
    Najważniejsze jest aby kolor żółto zielony był zawsze podłączony jako PE (uziemienie)
    Jednak jak będziesz ten naświetlacz podłączał na stałe do instalacji (nie do gniazdka) to należało by zachować podłączenie kolorów zgodnie z ich przeznaczeniem.

I tu też pytanie jak wyżej. Moja instalacja w domu nie ma PE. Nie podłączony kabelek zółto zielony nie stanowi problemu?
  • Admin Elektroenergetyka
    Samochodem też pojedziesz bez zapiętych pasów bezpieczeństwa i z niesprawnym układzie hamulcowym - rozumiesz?

Bezwzględnie każdy sprzęt wykonany w I klasie ochronności wymaga podłączenia PE do sprawnego styku ochronnego w gnieździe.
  • Poziom 32  
    HUNTER209 napisał:
    Chodzi o wyładowania atmosferyczne? W czasie burzy wyłączamy wszystko z gniazdek, zdarzało się, że popaliło sprzęt w domu.
    Może masz na myśli przebicia?

Nie próbuj zgadywać bo i tak nie zgadniesz. Jesteś laikiem i nie dziwię się, że nie wiesz co to jest ochrona przy uszkodzeniu, ale jako użytkownik urządzeń elektrycznych powinieneś przynajmniej czytać instrukcje i postępować zgodnie z nimi. Technicznych zawiłości nie ma sensu Ci tłumaczyć, ale skoro już tutaj trafiłeś to powinieneś posłuchać życzliwych ludzi. :wink:
  • Poziom 10  
    jann111 napisał:
    Technicznych zawiłości nie ma sensu Ci tłumaczyć ale skoro już tutaj trafiłeś to powinieneś posłuchać życzliwych ludzi.

Póki co życzliwi ludzie doradzili mi generalny remont całego domu. Wiem tylko tyle, że nie mam uziemienia, co zresztą sam zauważyłem dawno temu.

Naświetlacz świeci. Dzięki tym, którzy chcieli pomóc.
  • Admin Elektroenergetyka
    Nie potrzeba generalnego remontu aby podłączyć taki naświetlacz z zachowaniem ochrony. Trzeba jedynie znać rodzaj sieci zasilającej budynek.

Typowe podejście laika - jak działa to jest dobrze. Ignorancja bezpieczeństwa pierwsza klasa.
  • Poziom 10  
    Łukasz-O napisał:
    Typowe podejście laika - jak działa to jest dobrze. Ignorancja bezpieczeństwa pierwsza klasa.

Typowe podejście "fachowca" - skoro ja wiem, inni też wiedzieć muszą.

Nie wiem jak sprawdzić rodzaj sieci zasilającej budynek. Ile wiem tyle powiedziałem. Dwa kabelki w kontakcie i nic więcej. Trzeciego nie mam. I nie strasz mnie:
    Łukasz-O napisał:
    Ignorancja bezpieczeństwa pierwsza klasa.

Bo o zagrożenia pytałem to dostałem odpowiedź żebym nie próbował zgadywać bo jestem lalikiem. Świetne podejście do tematu ;)
  • Poziom 9  
    Troche zmieniając temat. Czy ktoś wie jaka jest dioda i jakie są jej parametry w omawianym naświetlaczu? Również posiadam ten naświetlacz, z tym że chciałem go przerobić na zasilanie bateryjne. Dokładnie na akumulator 12V/12AH, ale mam problem w doborze sterownika LED. Na oryginalnym sterowniku wbudowanym w/w naswietlacz jest napisane Voutput - 20 - 30 V, 300mA. Interesują mnie głównie parametry diody, gdyż chciałbym się dowiedzieć czy mogę wstawić mocniejszy sterownik, który daje prąd wyjściowy np 600mA, albo nawet 1A i jakie jest dokładne napięcie tej diody.
  • Użytkownik usunął konto