Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Antena do skanera szerokopasmowego

karol654 29 Jun 2014 11:19 22518 70
    karol654
    Level 11  
    Witam.Ten temat już był gdzieś tam poruszany ale chce uzyskać potrzebne mi informacje.Chciałbym się dowiedzieć czy wybór takiego skanera był by właściwy UNIDEN UBC 69 XLT-2.A mianowicie jestem fanatykiem PSP.Chciałbym nasłuchiwać tej służby nadaje u mnie w mieście w częstotliwości 148,975.Mam ją oddaloną od mojego domu o ok 10 km z tym że ona jest tak jakby trochę na wzniesieniu a ja mieszkam na dole.Myślałem żeby kupić ten skaner i z dipola zrobić antenę dom ma 12m ale dostosowaną tylko do tej częstotliwości.Prosił bym o jakąś poradę co kupić co będzie potrzebne.Chciałbym wydać jak najmniej to wiadome :).Proszę o jakąś poradę specjalistów bo jestem w tych tematach ciemny i proszę o pomoc.Koło mnie sąsiedzi mają pełno anten do tv czy to nie będzie przeszkadzało i czy jak bym postawił antenę nie na dachu domu tylko na dachu garażu jest niski by było też dobrze.
    internick
    Level 35  
    W województwie lubelskim jeszcze sporo słychać, więc ze skanera będzie pożytek.

Zaproponowany przez Ciebie Uniden UBC-69-XLT-2 to dobry wybór na początek. Wersja z dwójką ma dodane zasilanie sieciowe i naturalnie może pracować na bateriach.

Da się w nim ustawić Custom Search, czyli taki wycinek pasma jaki Cię interesuje. W Twoim przypadku będzie to 148,6625 - 149,3375 MHz.

80 kanałów pamięci na start w zupełności wystarczy, a gdy ich zabraknie to w przyszłości możesz zainwestować w skaner stacjonarny z większymi możliwościami.

W radiotechnice panuje taka zasada, że im antena wyżej tym lepiej. Tak, więc nie bierz pod uwagę niskiego dachu garażu, a pnij się w górę.

Z własnego doświadczenia wiem, że choćby nie wiem jak starannie wykonany byłby dipol to z czasem trzeba go poprawić czy wymienić.

Wzory na obliczenie długości ramion znajdziesz tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8473172#8473172

Tutaj masz zdjęcia samoróbek: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8319938#8319938

Jeśli antena zawiśnie wysoko to warto zastosować porządny przewód 50 Ohm, np. Draka MRC300 (odpowiednik Belden H155 tylko, że ma drut zamiast linki), Draka RF10, Belden H1000. Jak sam zauważysz gruby przewód nie łatwo będzie zespolić z ramionami dipola.

Dlatego dipol możesz zastosować w fazie testów, a w międzyczasie poszukać znanej i lubianej anteny Radmor 32812/1.

Na giełdach można ją kupić za około 150 zł. Ceny na poziomie 250 - 300 zł są mocno przesadzone i nie warto nabijać kasy handlarzom, gdy nowa kosztuje 395 zł.
    karol654
    Level 11  
    Dziękuję za odpowiedź.A czy ten skaner na samej antenie dał by rade odebrać PSP bez dipola? chodzi mi tylko o częstotliwości PSP bo inne mnie nie interesują.Jaka by była cena kabla 50 ohm takiego podstawowego bo chce jak najmniej wydać? Orientuje się Pan przypadkiem czy są szyfrowane częstotliwości w PSP czy raczej da się słuchać.Jeszcze myślałem żeby taki stacjonarny może kupić UNIDEN UBC 355 CLT lepszy by był to wybór czy nie za bardzo? a długość ramion mógłby Pan napisać bo myślałem żeby zrobić tak:(w załączniku) Jak tu kolega jakiś zrobił ale czy ona będzie odbierała na tą częstotliwość ? i nie będzie zakłóceń z innych anten tv? Chce się dowiedzieć jak najwięcej informacji żeby się potem nie sparzyć że nie będzie odbierało czy coś.
    internick
    Level 35  
    Nie ma czegoś takiego jak "podstawowy przewód 50 Ohm". Niektórzy już sobie chwalą RG-58, gdy ja na nim pranie rozwieszam.

Na Unidenie UBC-355-CLT ciężko będzie znaleźć nowe częstotliwości, bo trzeba cały zakres przeszukiwać, tj. 30 zamiast 1 MHz. Nie polecam go.

To co widać na zamieszczonym przez Ciebie zdjęciu to antena ? Czy kawałek deski z jakimiś rurkami ? Bez urazy, ale do pieca z tym, a nie na dach.

Zapoznaj się ze zdjęciami dipoli do których dałem link i popatrz czy widzisz różnicę.

Zakłócenia mogą być na profesjonalnym radiotelefonie i na antenie za 2 tysiące złotych. Jak będą to wtedy będziesz się martwił.

Obecnie co raz więcej się słyszy cyfry w eterze, ale tam skąd jesteś króluje analog.
    karol654
    Level 11  
    Mógłby Pan w załączniku przesłać te dipole bo coś mi nie chce odtworzyć? Czy jak Pan myśli czy jak kupię ten skaner 1 to by dał rade nawet na swojej przez jakiś czas antence pociągnąć żeby być na nasłuchu PSP.A potem z dipolem kombinować.A czy na tym skanerze da się wpisywać swoje częstotliwości i żeby tylko na tej jednej ustawić.Najprościej to ile by wyniósł ten dipol.
    internick
    Level 35  
    Na Forum nie używamy zwrotów Pan / Pani. Jeśli już to zwracamy się Kolega.

O skuteczności anteny z zestawu sam się z czasem przekonasz. Dyżurnego może usłyszysz, ale o wozach zapomnij.

Zarówno na jednym i drugim skanerze da się wpisać gotowe częstotliwości. UBC-69XLT-2 pozwala zapisać 80 kanałów. Można wcisnąć HOLD i słuchać tylko jednej częstotliwości.

Po pobraniu pliku Dipol.rar należy go wypakować za pomocą, np. WinRAR, WinZIP, itp.
    karol654
    Level 11  
    Czego tylko dyżurnego a jak coś w mieście będzie?

Dodano po 54 [sekundy]:

Ale na samej podstawowej antenie ściągnie się sygnał czy już po zakupie trzeba robić swoją albo kupować.
    internick
    Level 35  
    Zazwyczaj anteny komend miejskich / powiatowych są usytuowane na wysokich masztach. Z tej oto przyczyny dyżurnego zawsze lepiej słychać. Wyjątkiem jest łączność prowadzona przez przemiennik (repeater). Wtedy na wyjściu obie strony słychać jednakowo. PSP Kraśnik takowego nie używa.
    karol654
    Level 11  
    Czyli jak ci się wydaje kupić ten skaner pierwszy i kombinować coś z dipolem.Na moim miejscu jak byś zrobił żeby słyszeć tylko PSP.A widziałem ostatnio antenę tylko to było w sklepie z cb itp. mieli wysoki drut dało by rade tak z dipolem do moich częstotliwości żeby nie dwie tylko jedną wysoką jakby ,,szpadę,, zrobić.

Dodano po 5 [minuty]:

Bo widziałem u mnie w OSP mają długi drąg i pytanie czy dipola da radę tak zrobić czy lepiej naprzeciw siebie ustawić i kombinować doradź coś bo wydać kasę to nie problem ale być potem zadowolony żebym słyszał PSP a nie same szumy.

Dodano po 4 [minuty]:

A dało by radę np. kupić taką antenę http://allegro.pl/antena-teleskopowa-do-skanera-szerokopasmowego-bnc-i4362487053.html i np ustawić ją na dachu i podpiąć dipol czy lepiej samo robke robić bo jak mówię mi tylko jest potrzebne do PSP.Co na moim miejscu byś zrobił.
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.

karol654 wrote:
    A widziałem ostatnio antenę tylko to było w sklepie z cb itp. mieli wysoki drut dało by rade tak z dipolem do moich częstotliwości żeby nie dwie tylko jedną wysoką jakby ,,szpadę,, zrobić.

W sklepie z CB masz głównie (jak nie tylko) anteny na CB (27MHz) a TY potrzebujesz anteny na pasmo PSP (około 149MHz).

Prosta antena wykonana nawet z zardzewiałych prętów :

Quote:
    A dało by radę np. kupić taką antenę http://allegro.pl/antena-teleskopowa-do-skanera-szerokopasmowego-bnc-i4362487053.html i np ustawić ją na dachu i podpiąć dipol czy lepiej samo robke robić bo jak mówię mi tylko jest potrzebne do PSP.

Antena ta jest anteną wewnętrzną i NIE nadaje się do instalowania na dachu.

Reasumując :
    - zrób antenę z dwóch prętów po ¼λ, zainstaluj je wzdłuż jak na antenę dipol przystało, oddal ją od masztu/rury o jakieś 50cm
    - same promienniki przytwierdź do/na jakiejś płytce dieelektrycznej
    - promienniki wykonaj z jakiegoś materiału elektrycznego od rurki po pręty czy nawet druty (średnica około od 3mm do 10mm)

Pozdrawiam.
    karol654
    Level 11  
    Na forum co mi podałeś było żeby te długości promienników mierzyć:
    Na to jest wzór:

L = 143 / f

f= częstotliwość na jaką chcesz wykonać dipol.

Później wynik dzielisz na 2 i otrzymujesz długość jednego ramienia.

Tak, więc na 172 MHz będzie tak:

L = 143 / 172
    L ~ 0,83
    0,83 / 2 = 41,5 cm - jedno ramię
    O takie coś i mi wyjdzie? masz zrobić i od tego masztu czym to odsunąć?klockiem drewnianym? To będzie coś podobnego ? :
    karol654
    Level 11  
    A jeszcze mi byś wytłumaczył jak np. ma OSP to mają jedną długą sztycę (taki drut można powiedzieć) takie coś też by się dało zrobić ? Czy ten dipol co zrobię powinien działać? a te rurki średnice to mniej więcej ile muszą mieć może to być cienka rurka ale nie miedziana bo wszyscy co widzę to miedziane mają dlaczego? lepsza?
    A czy z tymi antenami co pisałem że dużo ludzi ma koło mnie nie będzie się zakłócał?
    Zobacz czy dobrze rozumuje jak to ma wyglądać:
    internick
    Level 35  
    Antena o której piszesz może mieć symbol:
    a) Radmor 32819/1 - 2,9 metra
    b) Radmor 3282/3 - 5,2 metra
    Są to popularne konstrukcje. Teraz, gdy większość służb przechodzi na Procomy to te lądują na giełdach. Niedawno "wędka" była po 99 zł jako Kup Teraz. Żaden kurier jej nie weźmie, więc jeszcze należy doliczyć transport.
    Tam jest też inny wzór z współczynnikiem skrócenia. Do niego się zastosuj.
    Nie kupuj anten nadających się do odganiania much.
    karol654
    Level 11  
    Czyli wychodzę z założenia że zrobić dipola własnego i będzie grało tylko tak zrobić go jak na powyższym obrazku czy jakoś inaczej?

Dodano po 1 [sekundy]:

Czyli wychodzę z założenia że zrobić dipola własnego i będzie grało tylko tak zrobić go jak na powyższym obrazku czy jakoś inaczej?

Dodano po 10 [minuty]:

Jak bym taką zrobił dobrze by było ?
    karol654
    Level 11  
    Tylko jaki przewód do tego leci w tej? i jak go ,,rozdwoić,,

Dodano po 44 [sekundy]:

I przekrój rurek? czego stosują miedzianych można innych?

Dodano po 51 [sekundy]:

I czy będzie ona miała zakłócenia obok tych anten tv czy raczej nie?
    internick
    Level 35  
    Jak użyjesz rur o większym przekroju to antena będzie pracowała szerzej.
    Dipol ma stać pionowo. Żyłę gorącą mocujesz do rurki skierowanej ku górze. Oplot zaś łączysz z rurką patrzącą w dół.
    Zakłócenia ? Z tego co piszesz mogą zasilacze się wzbudzać od anten siatkowych.
    Mototrbo Pogotowia Ratunkowego (jeśli mieszkasz blisko) też może dawać Ci się we znaki chociaż pracuje 20 MHz wyżej.
    karol654
    Level 11  
    A czego dipol musi byś pionowo.Nie może być tak jak na tych zdjęciach co wysłałem ? ale gdy dobrze zrobię ten dipol to będzie odbierał PSP czy nie bawić się i kupić do pasma tego antenę? bo mi się wydaje że będzie taniej zrobić

Dodano po 43 [sekundy]:

A ten oplot to z czego zrobić?
    internick
    Level 35  
    Antena nie może być w poziomie, gdyż nadawcy korzystają z polaryzacji pionowej. Zresztą wszystkie dipole w archiwum są w pozycji pionowej. Nie wiem, więc skąd u Ciebie takie zaskoczenie.

Zapoznaj się też z budową przewodu koncentrycznego, a wnet zauważysz, że oplot to jego część, a nie coś odrębnego:

W poście 12 schemat jest w porządku, ale z praktyki wiem, że będzie ciężko na powietrzu tak zamocować dipol, aby się nie rozklekotał.
    karol654
    Level 11  
    Czyli przewód wewnętrzny łączę z górną rurką a z dolną oplot,dobrze rozumiem?
    internick
    Level 35  
    Dokładnie tak.

Ile metrów przewodu koncentrycznego planujesz wykorzystać ?
    karol654
    Level 11  
    Nie wiem jeszcze,ponieważ nie wiem gdzie go zamontuje myślałem że na dachu domu 10-12 metrów dom ma ale raczej nie wyjdzie ponieważ tam bym musiał kombinować z kablem ale może by maszt na garażu wystawił tylko że znowu z tyłu za garażem mam sąsiadów którzy mają anteny tv na słupach i nie wiem czy mi się to nie będzie zakłócać. a obok mam blok i domy czyli tak jakby otoczony jestem ale w linii prostej jak stanę na dachu to koło 8 km mam PSP na otwartej przestrzeni i ona jest w miarę na górce a w połowie drogi jest OSP z anteną tą co mówiłeś (raczej) sztyce długą mają.

Dodano po 12 [minuty]:

A i jeszcze miałem się zapytać czy na tym skanerze http://allegro.pl/uniden-ubc-69-xlt-2-skaner-szerokopasmowy-i4344262396.html można odbierać cb ?
    internick
    Level 35  
    Nie. Skaner Uniden UBC-69XLT-2 oferuje jedynie modulację FM w paśmie 11 metrów, a w Polsce korzysta się w tym zakresie z AM.

Jeśli postawisz antenę, a ta będzie otoczona wyższymi przeszkodami to nie masz co liczyć na rewelacyjny odbiór.
    karol654
    Level 11  
    A jak z tym skanerem godny uwagi ? http://allegro.pl/skaner-odbiornik-szerokopasmowy-uniden-ubc75xlt-i4383809027.html

Dodano po 5 [minuty]:

O co chodzi o z taką rzeczą 136-174Mhz FM (policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe, wojsko, firmy ochroniarskie, pasmo amatorskie 2m) mi chodzi co to jest to pasmo amatorskie 2m to do wszystkich tych PSP itp. czy co?
    Co byś polecał tamten skaner czy ten bo chce może troszki więcej wydać ale żeby był pewniak że będzie odbierało PSP no i czasami chciałbym cb posłuchać co się dzieje.A z tym dipolem to jaki kabel będzie dobry jakiś nie drogi żeby majątku nie wydać w okolicach 40 zł się wyrobie z tymi rurkami puszką itp. czy nie za bardzo?
    internick
    Level 35  
    Dołóż do UBC-125XLT. Zobacz ile Draka RF5 czy Belden H155 kosztuje za metr i policz wartość razy długość. Chyba, że chcesz pójść po bandzie to kup RG58. Tylko tu już ilu wykonawców taka i jego jakość. Co jeden ma inne parametry.
    Pasmo amatorskie 2 metry to zakres 144 - 146 MHz.
    karol654
    Level 11  
    A ten zły skaner by był? jak na pierwszy raz? a te dwa kable co podałeś to w miarę dobre?
    internick
    Level 35  
    Na pewno lepszy niż 69XLT, ale względem 125 odstaje:

- ma 300 kanałów pamięci, gdy w 125 jest 500 komórek;

- w 125 możesz nadawać nazwy kanałom (16 znaków);

- 125 posiada dekoder CTCSS;

- 125 da się zarządzać z poziomu komputera (bezpłatny soft): http://www.nick-bailey.co.uk/scan125/index.html ;

- 125 ma zakres 225 - 380 MHz pozwalający słuchać Satcom i lotnictwa wojskowego
    karol654
    Level 11  
    A powiedz mi o co chodzi w tym skanerze Uniden UBC75XLT tam pisze że możliwość programowania przez PC - ułatwia to programowanie o co chodzi że można przez pc szyfrowane fale zmieniać?

Regulamin pkt 3.1.13.
    Popraw. [SP5ANJ]
    internick
    Level 35  
    Fale to można łamać na desce surfingowej. Ułatwia, ułatwia. Zamiast ręcznego wpisywania kanał po kanale można zaklepać urządzenie w kilka minut przy wykorzystaniu komputera. W 75/125 zastosowano już typowy przewód USB.
    karol654
    Level 11  
    A jak myślisz PSP w kraśniku na analogach śmiga czy raczej nie?
    internick
    Level 35  
    Kupisz skaner to się przekonasz ;)