Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czesc potrzebuje jakiegos pomysłu na LICZNIK ROWEROWY!!!!

Polluks 17 Mar 2003 21:45 6769 19
  • #1 17 Mar 2003 21:45
    Polluks
    Poziom 11  

LICZNIK ROWEROWY LICZNIK ROWEROWY LICZNIK ROWEROWY

Czesc potrzebuje jakiegos pomysłu na LICZNIK ROWEROWY!!!!

mile widzialny bylby profesjonalny pomysl

Kto mi pomoże ten piwko ma murowane u mnie :) :) :)
    :sm18:
    Prosze o pomysły jak zrobic a nie skad wziasc!!!!

• #2 17 Mar 2003 22:00
    picador
    Poziom 33  

skocz sobie do sklepu rowerowego i kup , będzie taniej :)

chyba że chcesz dokonac korekcji licznka w aucie ROVER :) , jeszcze takiego nie robiłem ... :(

• #3 17 Mar 2003 22:09
    emeryt
    Poziom 21  

Picador ma zupełną rację - pewnych rzeczy nie opłaca sie w dzisiejszych czasach robić samodzielnie nawet za cene ogromnej satysfakcji.

• #4 17 Mar 2003 22:21
    qbus
    Poziom 21  

a ja gdzies widzialem schemat do takiego czegos :P co najsmieszniejsze uzywano do tego ... KALKULATORA ... z tego co pamietam to podlanczalo sie jakos do = ale pewny nie jestem, jezeli Ci bardzo zalezy to moge poszukac ale najwczesniej w weekend ...

• #5 17 Mar 2003 23:26
    maroo
    Poziom 21  

wydasz góra 20zł za nowy chyba że robisz to dla przyjemności. :sm21:

• #6 18 Mar 2003 00:10
    Polluks
    Poziom 11  

ToScie mi chłopaki pomogli! Profesjonalne pomysly ze hoho!

Jezeli by to ode mnie zalezalo to bym se kupil takich 10 a nie sam robil, ale potrzebuje schematu! Bo taki mam projekt na uczelnie!

I nad nim mysle i chcialem sie z kims pokonsultowac, ale widze ze szanse marne, bo mi kazdy doradza kupno!

Chlopaki idiotą nie jestem jak bym mogl to bym sobie kupil! Ja prosze o POMYSŁY!!! Lub koncepcje jakies!!!

Musze zrobic licznik od podstaw!!!
    Od układow scalonych!!! WSIO!!!

Czy znajdzie sie ktos na tyle profesjonalnuy aby podjac sie takiego pomysłu!!!!!!
    :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:

• #7 18 Mar 2003 00:28
    elektryk
    Poziom 42  

Jakbym chciał zbudować licznik to chyba bym zaczął od mierzenia kilometrów. Poprostu co impuls (np na przerwaniu) dodajesz do jakieś zmiennej wartość obwodu koła. Później czas na jakieś dodatki w stylu pomiaru prędkości (analogicznie tylko mierzyć czas między impulsami). Jak już to zrobisz to dodanie dodatków np licznika kasowalnego, czy wskaźnika prędkości maksymalnej to formalność. Schemat jest banalny bo tylko procek,lcd , kwarc, kilka rezystorków podciągających, kilka przycisków i kontrakton, to żadna filozofia. Cała inteligencja byłaby ukryta w programie procesora.

• #8 18 Mar 2003 00:58
    Polluks
    Poziom 11  

Dzieks Elektryk!

Pomysle nad tym jutro dam odpowiedz!!!!

Jak ktos cos wymysli jeszcze to walcie jak w dym!

• #9 18 Mar 2003 04:16
    picador
    Poziom 33  

[quote="Polluks"]ToScie mi chłopaki pomogli! Profesjonalne pomysly ze hoho!

jak zauważyłeś , jakie zapytanie , takie odpowiedzi , ale widzę że poprawiłeś ...

tak jak napisał ekektryk w grę wchodzi tylko procek

• #10 18 Mar 2003 07:31
    emeryt
    Poziom 21  

Polluks - zawsze twierdziłem, że najbardziej pomocne jest na tym forum precyzyjne zadanie pytania. Gdybyś napisał odrazu, że potrzebujesz projekt na uczelnie, uczestnicy tego forum zasypaliby Cie pomysłami i poradami (tacy już są) i nikt nie sugerowałby zakupu takowego w najbliższym sklepie rowerowym.
    A teraz w temacie - nie wiem jak wygladasz z pisaniem programów na procesorki, ale jest taki programik (na PC) dla "niewtajemniczonych" i nazywa sie REALIZER. Niektóre jego wersje wystepują jako freeware (2.0, 2.1, 2.2). Program słuzy do graficznego projektowania programów dla procków serii ST. Bierzesz ST6201 np. i w pięć minut "narysujesz" stosowne oprogramowanie dla procesora, przetestujesz na symulatorze i wygenerujesz postać wynikową do wpisania w procesor. Jeśli nie masz tego progsa, a przyda Ci się - daj znać na PW to Ci go wyśle na maila (tylko 4 dyskietki).
    A w kwestii koncepcji: można dodać też sekwencje programującą zakres zliczania impulsów dla różnych, najpopularniejszych średnic kół rowerowych.

• #11 18 Mar 2003 11:20
    elektryk
    Poziom 42  

Niezauważyłem wogóle tego że ma być na scalakach. Na cyfrakach to chyba gra nie jest warta świeczki, zastanawiam się ale w GAL/PAL to ma za małe możliwości, w PGA (czy jak się to nazywa) pewnie by się udało. To trzebaby przejść na elektronike analogową. Rozumiem że wtedy wchodzi w gre tylko pomiar prędkości. Więc trzeba zrobić przetwornik czestotliwość<->napięcie a następnie mierzyć to napięcie jakimś miernikiem (może być nawet wychyłowy)

• #12 18 Mar 2003 16:11
    Polluks
    Poziom 11  

No wiec tak chodzi tylko o pomiar predkosci!!!

To raczej nie powinno byc trudne zadanie, ale jak na mnie dupnie poczatkujacego elektronika to jest narazie czarna magia!

Prosilem o profesjonalne pomysly i dzieki!

Musze zrobic licznik liczacy predkosc roweru!

A wiec impulsy zliczane z czujnika na kole podawane na licznik! W ktorym czestotliwosc zliczania zalezna jest od wielkosci kola!

co dalej??

Wszystko ma byc na CMOSach,bo duzo mocy do dyspozycji nie mam.
    co dalej po tym liczniku?

wyjscia maja isc na dekoder i potem na wyswietlacz i jaki proponujecie licznik?? :?: :?: :?: :?:
    :?: :?: :?:

• #13 18 Mar 2003 16:39
    elektryk
    Poziom 42  

O małym poborze mocy to zapomnij. Poszukaj w sieci albo na elektrodzie miernika częstotliwości w wyświetlaczami LED. Przeliczenie jedynie wymagałaby częstotliwość bramkowania miernika ale to już tylko proste matematyczne obliczenia. Za wyświetlacze LCD lepiej się nie zabieraj bo widze że nie masz niewielkie pojęcie o elektronice. Wyświetlacze LCD ze sterownikami (np HD44780) wymają żeby je wysterować z jakiegoś automatu stanowego a takie proste wyświetlacze np 3.5 cyfry w miernikach wymagają "kluczowania" wszystkich segmentów z dodatkowego generatora. Pisze o nich żebyś wiedział że nie jest możliwe zastosowanie obu typów, ale jest bardzo kłopotliwe.

• #14 18 Mar 2003 16:45
    emeryt
    Poziom 21  

Jak ma być tylko prędkość a nie kilometraż, to najprościej będzie zatrudnić jakiś silniczek prądu stałego, stykający się z oponą lub obręczą koła => dalej odpowiednio dobrany dzielnik napięcia (napięcie wyjściowe z takiego silniczka - prądniczki jest proporcjonalne do obrotów) => dalej prosty miernik napiecia (np. na ICL-u) i wyświetlacz LCD przystosowany do ICL-a.... już.

• #15 22 Mar 2003 12:05
    Polluks
    Poziom 11  

:idea: VK 4002- czy bylby to odpowiedni wyswietlacz do tego licznika :?:

• #16 20 Kwi 2003 02:24
    Tremolo
    Poziom 43  

ja do mierzenia prędkości używałem dynama - może to śmieszne ale napięcie się zmieniało wraz ze wzrostem jazdy, miernikiem był metex. Teraz by to trzeba było jakoś przetworzyć na impulsy i dodawać ( własciwie całkować ) droga jest całką prędkości. Ale to nie jest zbytnio liniowe. lepszy bedize pomysł z magnetycznym czujnikiem obliczeniem obwodu i zliczaniu kilometra :) Pomysł z kalkulatorem nie jest zły. Wpisujemy obwód koła w km i dajemy "+" a następnie do guzika "=" podłączamy do czujnika np 0.002 "+" standardowy kalkulator w rejestrze pierwszym i drugim bedize miał 0.002 i bedize sobie spokojnie dodawał tyle razy ile sobie obrócumy kółkiem

• #17 20 Kwi 2003 10:41
    picador
    Poziom 33  

nieźle , to masz pomysł na największy błąd w pomiarze :wink:

• #18 21 Kwi 2003 23:11
    BadDog
    Poziom 15  

Witam
    Ceweczka nawinięta na magnesie i zbieranie impulsów ze sprych. Prosty tranzystorowy wzmacniacz tych impulsów ,następnie także prosta tranzystorowa reszta ( np. zaadaptowany starszy schemacik obrotomierza na wskaźniku analogowym) można zrobić i linijkę na ledach ale napewno nie będzie to pobierało mało prądu. Miałem kiedyś taki sprzęt w swoim rowerku, to był bayer

• #19 21 Kwi 2003 23:23
    bubels
    Poziom 17  

Ja to bym to zrobił tak jak w fabrycznych. Magnesik na koło czujnik na widelec do tego kabel do AVR. Do procka oczywiście wyświetlacz i koniec. Oblicz obwód koła i co impuls procek dodaje i podstawia do wzoru na prędkość. Proste finał. A kombinowanie z silniczkami dynamo czy inne badziewia - sporo roboty i taki sam błąd pomiaru!!

• #20 22 Kwi 2003 03:04
    CKsrv
    Poziom 32  

"można dodać też sekwencje programującą zakres zliczania impulsów dla różnych (.)średnic kół rowerowych."

Nie! Opony są różne nawet dla tej samej obreczy! Jako stary kolarz polecam bazowac na pomierzonym obwodzie opony.

Ceweczka nawinięta na magnesie i zbieranie impulsów ze sprych. Prosty tranzystorowy wzmacniacz tych impulsów ,następnie także prosta tranzystorowa reszta.

Nie bo nie kazda szpryhca ma w skladzie stal. Manges(y) na szptychach i kontaktron na widelcu - impuls = zwarcie styków.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo