Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Atmel-ICE] [ATmega8A] - Napięcie zasilania źle odczytywane przez programator

Płacz Wagnera 26 Sie 2014 00:47 2403 10
  • #1 26 Sie 2014 00:47
    Płacz Wagnera
    Poziom 2  

Witam!
    Jestem początkujący w sprawach elektroniki i chciałbym zacząć przygodę także z mikrokontrolerami.
    Jako pierwszy programator kupiłem sobie Atmel-ICE PCBA. W zestawie jest jeszcze taśma. Do taśmy zmontowałem sobie przejściówkę z wyprowadzeniami interfejsu ISP.
    Przyjąłem, że złącze IDC zawiera standardowy układ pinów ISP, czyli patrząc na prawe gniazdo programatora (rozdział III user guide'a ze strony producenta (nie mogę dać linka, za mało postów)) górny pin z prawej to MOSI.
    ATmega8A jest podłączona na płytce stykowej do zasilania - L7805 z odpowiednią filtracją (daje 4,97V) Napięcie na obu szynach zasilających jest OK. Pamiętam o podłączeniu części analogowej uC.
    Używam oczywiście do zestawu Atmel Studio 6.2. Po podłączeniu wyprowadzeń programatora do uC (masy połączone, VTG programatora do VCC, pin reset do VCC przez rezystor 4K7, i odpowiednio sygnały) sprawdzam w zakładce Device Programming napięcie (Target voltage). Pojawia się komunikat: Read voltage 2.3V is outside selected device's operating range: 2.7 V to 5.5 V.
    Po zmianie rezystora przy pinie RESET na 3K3, odczytywane jest napięcie 2,9V, jednak przy odczytywaniu sygnatury otrzymuję: Unable to enter programming mode. Failed to enter programming mode. ispEnterProgMode: Error status received: Got 0xc0, expected 0x00 (Command has failed to execute on the tool)

Dlaczego Programator nie odczytuje napięcia równego 5V ? Proszę o pomoc w tej sprawie. Trudno samemu wszystko zauważyć i wymyślić :wink:

Pozdrawiam!

0 10
  • #3 26 Sie 2014 09:27
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Jeśli łączysz VTG programatora z Vcc programowanego układu to nie ma możliwości, żeby było tam napięcie inne nić te 5V którym zasilasz układ. Sprawdź czy połączyłeś właściwe piny - czy czasem nie masz odwróconej wtyczki. Pin nr jeden jest oznaczony markerem, pamiętaj też że widok na gniazdko i widok na wtyczkę są wzajemnie odwrócone.

0
  • #4 26 Sie 2014 21:25
    Płacz Wagnera
    Poziom 2  

Całość wygląda tak:

[Atmel-ICE] [ATmega8A] - Napięcie zasilania źle odczytywane przez programator [Atmel-ICE] [ATmega8A] - Napięcie zasilania źle odczytywane przez programator [Atmel-ICE] [ATmega8A] - Napięcie zasilania źle odczytywane przez programator

Zrobiłem przewody interfejsu ISP z taśmy, żyły opisane etykietami. Sprawdziłem połączenie miernikiem pomiędzy programatorem, a wtykami z etykietami. Kolejne piny w gnieździe programatora odpowiadają odpowiednim etykietom, tzn. Wtyczka 'widzi' w gnieździe po prawej u góry MOSI, idąc w lewo: not connected, RESET, SCK, MISO. Na dole po prawej +VCC, i reszta GND (w taśmie z etykietami wszystkie GND połączyłem ze sobą. Czy dobrze myślę o tym gnieździe? :D

0
  • #5 27 Sie 2014 10:12
    tmf

Z twojego opisu wydaje mi się, że masz na odwrót podłączone - patrząc na gniazdo masz MOSI na pinie nr 1, czyli na dole po lewej. Mówimy o gnieździe 10 pinowym, zobacz też jaki jest rozkłąd sygnałów na złączu programatora:
    http://www.atmel.com/Images/Atmel-42330-Atmel-ICE_UserGuide.pdf
    tabela 3-5. Jak widzisz odbiega on od standardowego - jeśli masz oryginalny kabel do tego programatora to jest on zakończony 6-pinowym standardowym złączem ISP (i ma odpowiedni przeplot), jeśli kabel sam dorabiasz musisz uwzględnić opis wyprowadzeń z instrukcji programatora.

0
  • #6 31 Sie 2014 05:13
    emarcus
    Poziom 34  

Płacz Wagnera napisał:
    Całość wygląda tak:

Zrobiłem przewody interfejsu ISP z taśmy, żyły opisane etykietami. Sprawdziłem połączenie miernikiem pomiędzy programatorem, a wtykami z etykietami. Kolejne piny w gnieździe programatora odpowiadają odpowiednim etykietom, tzn. Wtyczka 'widzi' w gnieździe po prawej u góry MOSI, idąc w lewo: not connected, RESET, SCK, MISO. Na dole po prawej +VCC, i reszta GND (w taśmie z etykietami wszystkie GND połączyłem ze sobą. Czy dobrze myślę o tym gnieździe? :D

Na czas programowania odłącz zasilanie zewnętrzne do płytki processora; korzystasz z zasilania USB poprzez programator.
    Zasilanie układu z dwóch źródeł jednocześnie to recepta na problemy przy niewielkiej pomyłce w połączeniach.

Podłączenie pinów da ISP winno być (jak wyżej pisano) zgodne z Tabelą 3-5 (pin1 to pierwszy z lewej w górnym rzędzie, pod nim to pin 2 itd.; ostatni z prawej górny to pin 9 czyli MOSI).
    Rezystor w obwodzie RESET winien być w zakresie 4.7k do 10k.
    Z twojego opisu masz błędny remapping pinów dla ISP.

e marcus

0
  • #7 31 Sie 2014 09:24
    tmf

emarcus napisał:
    Płacz Wagnera napisał:
    Całość wygląda tak:

Na czas programowania odłącz zasilanie zewnętrzne do płytki processora; korzystasz z zasilania USB poprzez programator.
    Zasilanie układu z dwóch źródeł jednocześnie to recepta na problemy przy niewielkiej pomyłce w połączeniach.

Ten programator nie zasila programowanego układu...

0
  • #8 31 Sie 2014 17:00
    emarcus
    Poziom 34  

tmf napisał:

Ten programator nie zasila programowanego układu...

Być może twój clone tak ma......

e marcus

0
  • Pomocny post
    #9 31 Sie 2014 17:19
    tmf

O, to już Atmel-ICE sklonowali? Daj linka, bo chętnie bym się zapoznał.
    Atmel-ICE ma 6-pinową wtyczkę ISP, możesz wskazać, gdzie wg ciebie to zasilanie miałoby się znaleźć? Bo jeśli myślisz o pinie 2, to jak sama nazwa wskazuje (VTG) - to napięcie z programowanego układu, a nie napięcie zasilające ten układ. Pozostałe sygnały (RESET, SCK, MOSI, MISO, GND) wyczerpują ilość dostępnych pinów...
    http://www.atmel.com/webdoc/atmelice/atmelice.connecting_spi.html
    Pozostałe oryginalne programatory (AVRISP MkII, JTAGICE MkII) również nie zasilają programowanych układów. Nota Atmela:
    "The AVRISP mkII does not provide power on the Vcc pin, but uses this pin to sense the voltage on the target circuitry. Your circuit needs to be powered by external means to operate."

0
  • #10 31 Sie 2014 19:10
    tronics
    Poziom 36  

Mam ten sam programator (ice pcba) i nie zasila on układów programowanych za to VTG jest potrzebne by próbkować napięcie zasilania i dopasować sygnały (poziomy napięć) z debuggera do układu docelowego.

0
  • #11 02 Wrz 2014 00:35
    Płacz Wagnera
    Poziom 2  

tmf, masz rację z rozmieszczeniem pinów w tym gnieździe. Podłączyłem według Twojej wskazówki i zaprogramowałem :D Czy ten układ pinów jest standardowy dla tych złącz? Znalazłem gdzieś w necie pin 1. jako ten z prawej u góry, patrząc na gniazdo. Dziękuję bardzo! Nowy zapał do dalszej pracy.

Pozdrawiam!

0