Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Niestabilne napięcie - agregat prądotwórczy

milmet 25 Sep 2014 19:39 7386 13
    milmet
    Level 11  
    Kupiłem agregat Honda 5,5kW trój fazowy. Myślę że jest to podróbka.Podłączyłem silnik od pompy trójfazowej 1,5kW w agregacie wyskoczyło zabezpieczenie Podłączyłem mniejszy silnik również nie działał. Pracują urządzenia szczotkowe szlifierka kątowa 2000W Podłączyłem spawarkę i nie daje rady spawać. Czy trzeba stabilizować ten prąd dokupić jakieś urządzenie. Nie wiem od czego zacząć Dodam że pomiędzy wszystkimi trzema fazami jest 380V i 220V faza zero
  • Helpful post
    Darkdarkman
    Level 30  
    Należy zacząć od tego, że niestabilność jest cechą tych generatorów, a nie wadą.
    Druga sprawa - podłączanie do takiego generatora elektroniki, to przybliżanie jej w ekspresowym tempie do śmierci.
    Silnik pompy ma pewnie zbyt duży prąd rozruchowy jak na możliwości tej maszyny.
    Ogólnie nie jest zabawka do takich zastosowań.
  • Helpful post
    KMY
    Level 19  
    milmet wrote:
    agregat Honda 5,5kW
    to wydatek ponad 9000 zł, rozumiem, że świadomie kupiłeś podróbę płacąc mniej?

milmet wrote:
    Czy trzeba stabilizować ten prąd

Agregaty do zasilania elektroniki powinny być wyposażone w AVR czyli elektroniczną regulację napięcia. Wówczas zmiany napięcia nie przekraczają 2%. Agregaty bez tej regulacji to się nadają w zasadzie do zasilania elektronarzedzi i oświetlenia na budowie.

Kolejna sprawa to obciążenie poszczególnych faz w agregacie trójfazowym. Bez AVR to w zasadzie max do 10% różnicy na poszczególnych fazach, z AVR widziałem agregaty, które poprawnie pracowały do 30% różnicy w obciążeniu faz. W praktyce obciążenie 2000W jednej fazy spowoduje z pewnością wzrost napięcia na fazach nie obciążonych, co może doprowadzić do uszkodzenia podpiętych odbiorników.

A na koniec, podpięcie agregatu do instalacji domowej jeśli jest także doprowadzona sieć wymaga uzgodnienia tego z miejscowym dostawcą energii elektrycznej. Nie robią problemów, nic to nie kosztuje, ale maja wiedzieć. Podłączenie musi wykonać elektryk z uprawnieniami. Lektura tego forum pokazuje, że i elektrycy bez doświadczenia w agregatach popełniają mnóstwo błędów.
    Wpisz w wyszukiwarkę "agregat prądotwórczy" na tym forum i poczytaj.

Tu masz 2 przykłady:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2712249.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2688339-0.html
    milmet
    Level 11  
    Czy można kupić AVR i zainstalować w agregacie ?Zależy mi żeby działała pompa do wody 1,5kW trójfazowa
  • Helpful post
    KMY
    Level 19  
    Silnik pompy będzie działał i bez AVR, tu akurat to nie problem stabilizacji napięcia a wydajności prądowej samej prądnicy. Skora działa zabezpieczenie prądnicy, to znaczy że prąd rozruchu pompy jest większy. I z tym to raczej nic nie zrobisz.

Napisz jaki jest typ silnika w tym agregacie i jaki typ prądnicy. Na każdym urządzeniu powinna być tabliczka znamionowa. Może chociaż po prądnicy dowiemy się jaka jest rzeczywista moc tego generatora.
  • Helpful post
    tc
    Level 19  
    Kiedyś wpadł mi taki agregat jak opisujesz silnik ma napis 6,5 HP i moc sumaryczną jaką uzyskasz z niego to ok 2200 W.Napis na nim 5,5 kw to ściema. Tylko nie podłączaj do jednej fazy takiego obciążenia bo będą fajerwerki z uzwojenia. Ja osobiście przezwoiłem go na jednofazowy grubszym drutem ponieważ został w ten sposób uszkodzony przez nieświadomych pracowników. Uzwojenie w nim było aluminiowe które udawało miedź jak w chińczykach, i posiada AVR .
    Testowałem po przezwojeniu obciążenie i maksymalną moc jaką dawał radę uciągnąć silnik to ok 2200 W, przy ok 2500 W silnik się dusił.
    milmet
    Level 11  
    Na prądnicy nie ma tabliczki. Na obudowie Power 5,5kW 380V, 4kW 230V. Nazwa agregatu Honda EM5500CX. Silnik benzyna GX390 Honda 8.0.

Niestabilne napięcie - agregat prądotwórczy Niestabilne napięcie - agregat prądotwórczy
  • Helpful post
    KMY
    Level 19  
    milmet jak nie wiadomo co to jest, to nic nie wymyślisz, a może chociaż jest oznaczenie zabezpieczenia prądnicy, przy jakim natężeniu prądu się rozłącza?
    Nie mniej jednak, jak generator nie daje rady uruchomić pompy, to go sprzedaj i kup odpowiedni, tylko oryginał, np. FOGO, są tańsze niż Hondy i równie dobre.

Polecam lekturę:
    http://www.agregatyfogo.com.pl/poradnik/

Dla silników uruchamianych pod obciążeniem (tu pompa wody) moc agregatu powinna być większa od 6 do 9 razy, czyli 1,7kWX6=10,2kW, jeśli nawet Twój agregat ma te 5,5kW to i tak jest co najmniej o połowę za mały.

Można ewentualnie wyposażyć silnik w falownik, wtedy agregat musi mieć 1,5 razy większą moc od silnika. Tu by wystarczyło mocy, tylko nie wiem, jaki falownik w tym układzie by Ci wystarczył, nie mam doświadczeń w falownikach.
  • Helpful post
    wodzu12240
    Level 13  
    Niestety tutaj maksymalna moc tego agregatu to jest ok 2200 W na 3 fazach w krótkich impulsach . Ciągła moc to ok 550 W na fazę . Uzwojenia wykonane z aluminium wirnik i stojan , malowane na kolor miedzi . Do tego dochodzi kiepski regulator AVR wykonany na styk .
    milmet
    Level 11  
    Myślę że rzeczywiście za mała moc prądnicy. Wczoraj podłączyłem silnik jedno fazowy 0,8kW z kondensatorem .Dopiero jak poruszyłem ręką wirnik silnika to wszedł w obroty. Dziękuje za podpowiedzi .
    milmet
    Level 11  
    Agregat to podróbka hondy.Jak koledzy pisali ma niskie parametry.Musze pomyśleć o kupnie sprawdzonego sprzętu .Dziękuje za podpowiedzi.
    KMY
    Level 19  
    Polecam Fogo, polski producent, tańszy od Hondy, na dobrych podzespołach, gwarancja i serwis, wsparcie techniczne.
    milmet
    Level 11  
    Jeszcze raz dziękuję za podpowiedzi.Zamykam temat