Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Internet mobilny do domu, wybór operatora i urządzeń.

djmaly17 30 Wrz 2014 12:50 3288 41
  • #1 30 Wrz 2014 12:50
    djmaly17
    Poziom 19  

Witam.
    Po kilku miesięcznej walce z TP odnośnie internetu stacjonarnego, który to był dobry ale po wymianie lini całkowicie zrywało połączenie i prędkość w granicach 1.2Mb było i jest dla mnie nie do zniesienia, temat poruszałem już na forum. W styczniu kończy mi się umowa z nimi więc zrywam ją i tylko pozostaje mi internet mobilny.

Moje położenie zamieszkanie znajduje się na zachodzie kraju przy samej granicy z sąsiadami a dokładnie współrzędne 51° 27' 25" N 14° 57' 59" E.

Sytuacja wygląda następująco. Patrząc na mapy zasięgu Orange, T-Mobile, Plusa to UTMS powinienem łapać spokojnie. Lecz Patrząc na BTS http://beta.btsearch.pl/?dataSource=locations...s&bands=¢er=51.467603%2C14.999488&zoom=13 to najbliższe BTS'y mam tylko z Orange i T-Mobile, odpowiednio jeden BTS jest ode mnie oddalony o około 2,5km a drugi BTS o około 9,5km. Z plusa najbliższy BTS jest oddalony jakieś 20km co by wskazywało na to że pracuje on z częstotliwością 900MHz. Lecz Patrząc na mapę zasięgu to tylko z Plusa jest w pobliżu LTE w miejscowości oddalonej o około 9km. Z drugiej strony Plus ma teraz dobra ofertę jeśli jestem użytkownikiem plusa lub Cyfrowego Polsatu, a jestem więc oferta jak najbardziej satysfakcjonująca.

Druga sprawa to na pewno bym zamontował antenę kierunkową aby jak najlepiej łapać sygnał. I tu kwestia jaką antenę kupić dobrą aby to dobrze chodziło? A może była by możliwość jakaś anteną łapać LTE z miejscowości oddalonej o 9km czy tylko wchodzi UTMS?

Wczoraj robiłem próby z siecią Orange na modemie E3131 bez żadnej anteny, to na dworze download=3,7 a upload=2,5. W domu download=1,2 a upload=0,5. Więc bez anteny się nie obejdzie. Dziś jak mi się uda przetestuje pozostałe sieci łącznie z Playem choć na mapie zasięgu pokazuje że nie łapie się w sieci.

Ogólnie pod internetem chodziły by max 3-4 komputery/laptopy i max 3 urządzenia mobilne.

Proszę kolegów z forum o jakie kol wiek podpowiedzi i co o tym myślicie aby to dobrze rozwiązać.

0 29
  • Sklep HeluKabel
  • #2 30 Wrz 2014 14:08
    pawel-jwe
    Poziom 30  

Mam podobny dylemat obecnie testuje MR3420 v2.4 + E173u-2, póki co używam jakiś darmowy starter (6zł) od Orange z pakietem 1GB oraz Aero2. Na 4G nawet się nie nastawiam bo wiem, że w docelowym miejscu (tam gdzie ma to działać) nie osiągnie takich prędkości. Teraz (gdzie testuje to w dużym mieście, w bloku) mam max. download ok. 3,2Mb/s (na Orange), a Aero2 to wiadomo że z ograniczeniami.
    Generalnie to właśnie szukam jakiegoś sensownego abonamentu (umowa max na 12mies.) ale ciężko coś wybrać.

0
  • #3 30 Wrz 2014 14:29
    djmaly17
    Poziom 19  

Najważniejsze dla mnie jest aby te łącze było stabilne, bez jakiś dłuższych przerw. Rozmawiałem ze znajomym który mieszka ode mnie jakieś 4 km więc do najbliższego BTS ma jakieś 6 km i z anteną kierunkową jakąś tam tańszą i zwykłym modemie na USB ma stabilne 6-7Mb w szczycie około 5Mb, oczywiście sieć Orange.

0
  • Pomocny post
    #4 30 Wrz 2014 16:06
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet

W swojej lokalizacji mozesz korzystać z internetu 3G w Orange,T-Mobile oraz Plusie/CP. Play nie ma zasięgu. Orange i T-mobile korzystają z sieci NetWorks. Najbliższe BTS to Przewóz. Pracuje na nim UMTS900 z HSPA+ do 21,6mb/s i to z niego masz ten zasięg, który testowałeś. Oprócz niego działa na tym BTS-ie też UMTS2100 z HSPA+DC do 43,2 Mb/s. Aby korzystać z technologi DC potrzebujesz modemu /routera obsługującego HSPA+DC oraz anteny zew. panelowej na 2100MHz. Do obsługi UMTS900 i HSPA+ wystarczy E-3131 oraz antena kierunkowa na 900MHz np. ATK-10/900. Jeśli potrzebujesz sieć domową to masz wybór pomiędzy zestawem modem+router z nim zgodny lub router z wbudowanym modemem. Przy korzystaniu z UMTS2100 i technologii DC uzyskasz transfery około dwukrotnie wyższe niż na HSPA+ i UMTS900. Musisz wybrać lub przetestować działanie UMTS900 i UMTS2100. Możesz to zrobić w pobliżu BTS-a Przewóz. Na E-3131 można za pomocą programu TopNetinfo wybrać pasmo tylko UMTS900 lub tylko UMTS2100 i sprawdzić jak działa każde z nich. Jeśli zdecydujesz się na UMTS2100 to kupujesz modem/router z obsługą DC lub bierzesz od operatora oraz antenę na 2100MHz. T-Mobile korzysta z tych samych BTS-ów, zrób ich test na karcie pre-paid. jeśli chodzi o Plusa/CP to zasięg u ciebie zapewnia BTS UMTS900 Aero2 w Gozdnicy, około 8 km od ciebie, las po drodze. Do odbioru potrzebny modem /router z UMTS900 np. E-3131 i silna antena kierunkowa na 900MHz np ATK-20. W Plusie/Cp masz pewnie zniżkę SmartDom stąd warto popróbować. Możesz od nich wziąć internet na 7 dniowy test. Opłaca się brać ze sprzętem, do domu optymalny router to B-593s-22. Podejrzewam jednak, że Orange czy T-Mobile na HSPA+DC będą działały lepiej.

0
  • #5 06 Paź 2014 12:28
    djmaly17
    Poziom 19  

Witam ponownie po krótkiej przerwie. Na dzień dzisiejszy posiadam modem Huawei E372, który to pracuje w pełni na UMTS2100 czyli HSPA+DC. W Weekend znalazłem trochę czasu i podjechałem bliżej BTS Przewóz , znajdowałem się od niej coś koło 700m. Na modemie E372 i oprogramowaniu Mobile Partner łapałem maksymalny zasięg HSPA+DC co w pomiarach dało wynik D:15,8Mb i U:3,7Mb, oczywiście pomiary dokonywałem tylko na karcie z Orange. Gdzieś w sieci wyczytałem i widziałem testy jakiegoś tam użytkownika forum że, "Orange Free na kartę blokuje transfer w HSPA+DC do 16Mb/s ,a w abonamencie na firmę dają maximum co potrafi sieć i jej dosył". Więc nie wiem jak to uwzględnić w swoim teście, ponieważ kartę sim oraz modem E3131 posiadam z niewiadomego źródła. Pomiary jak dokonywałem to BTS znajduje się na wysokości 142m n.p.m a ja podczas testów znajdowałem się na wysokości 126m n.p.m. Tam gdzie mieszkam to wysokość jest 130m n.p.m. Chciałbym teraz testy wykonać u mnie na miejscu, więc pozostaje mi zakup anteny, tylko prosił bym o podpowiedzi co do anteny jaką wybrać aby była jak najodpowiedniejsza i aby to dobrze wszystko współpracowało. Antena była by zamontowana na wysokości około 10-12m czyli łącznie max 142m n.p.m, jeśli chodzi o BTS to nie wiem jaka on ma wysokość. Po zadowalających mnie testach dokupił bym jeszcze router do modemu TP Link TL-MR3420, chyba że możecie zaproponować coś lepszego. Po przeanalizowaniu ofert T-Mobile oraz Orange najkorzystniejszą ofertę ma Orangę i mógł bym na czas próby wziąć od nich kartę na próbę na 14 dni. Choć miłych doświadczeń nie mam z obecną usługą Neostrada to mam nadzieję ze to nie przełoży mi się na usługę internetu mobilnego. Załączam jeszcze obrazek poglądowy z google jaka dokładnie dzieli mnie przestrzeń od BTS Przewóz.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #7 07 Paź 2014 07:01
    djmaly17
    Poziom 19  

Dlaczego kabel musi być maksymalnie 10m? Czy aż takie straty może wprowadzać kabel?

0
  • Pomocny post
    #8 07 Paź 2014 08:02
    matek451

Do anten tego typu producenci stosują kabel H-155. Dla częstotliwości 2100MHz tłumienie tego kabla wynosi około 0,45dB/m. Kabel 10 m z konektorem to strata 5dB czyli z teoretycznych 17dBi zostanie 12. Dalsze wydłużanie kabla powoduje kolejne zmniejszanie zysku anteny.

0
  • #9 07 Paź 2014 10:37
    djmaly17
    Poziom 19  

A jakby zastosować jak najkrótszy kabel od anteny do modemu a następnie przedłużaczem USB od modemu do routera, nie wyszło by gorzej?

0
  • #10 07 Paź 2014 10:55
    matek451

Nie polecam takiego rozwiązania. Kabel USB o znacznej długości powoduje spadki prądu zasilającego modem. Modemy szczególnie LTE pobierają duży prąd i niektóre routery np. MR-3420v2 bez przedłużacza już mają problemy z ich zasilaniem. Przy takich rozwiązaniach trzeba stosować dodatkowe huby aktywne. Lepsze rozwiązanie to modem+router blisko anteny na krótkim kablu. Dalej do routera podłączony po LAN dodatkowy AP, który sieje po WiFi i LAN. Zyskujesz zasięg np. na piętrze , poddaszu z routera głównego a dodatkowy AP sieje np. po parterze. Koszt dodatkowego AP i kabla LAN około 50-60 zł. Po LAN nie ma problemów nawet na dystansie 100m.

0
  • #11 07 Paź 2014 11:35
    djmaly17
    Poziom 19  

Hymm, ciekawe rozwiązanie mi podsunąłeś. Routerów mam trochę to byłby nie problem. Więc najlepsze rozwiązanie to kabelek max 1,5-2m i wówczas mało strat by było. Stropy mam wszystkie drewniane więc i z WIFI zamontowanym na poddaszu nie było by problemu na parterze, ponieważ teraz mając router z WIFI na parterze bez problemu odbieram je na piętrze i tylko router z jedna antenką dookolna a MR-3420v2 ma dwie czyli sygnał może być mocniejszy WIFI. Tylko czy ten router MR-3420v2 jest odpowiedni do takiego rozwiązania i będzie spełniał swoje funkcje z modemem E372?

0
  • Pomocny post
    #12 07 Paź 2014 12:10
    m.jastrzebski
    Poziom 36  

djmaly17 napisał:
    Hymm, ciekawe rozwiązanie mi podsunąłeś. Routerów mam trochę to byłby nie problem. Więc najlepsze rozwiązanie to kabelek max 1,5-2m i wówczas mało strat by było.
    Im krotszy kabel antenowy tym lepiej. Najlepiej to brak kabla antenowego, badz tylko krótki łaczmik miedzy modemem a antena. Do tego niestety potrzebna jet kolo samej anteny hermetyczna zewnetrzna puszka na sam router.

marcin

0
  • #13 07 Paź 2014 12:31
    djmaly17
    Poziom 19  

No tak najlepszym rozwiązaniem było by zamontowanie Modemu z routerem w puszcze hermetycznej obok samej anteny i połączyć to wszystko kablem 0,5m tylko jak takie urządzenia bedą działały podczas mrozu lub upałów?

0
  • Pomocny post
    #14 07 Paź 2014 12:39
    m.jastrzebski
    Poziom 36  

djmaly17 napisał:
    No tak najlepszym rozwiązaniem było by zamontowanie Modemu z routerem w puszcze hermetycznej obok samej anteny i połączyć to wszystko kablem 0,5m tylko jak takie urządzenia bedą działały podczas mrozu lub upałów?

Jesli puszka bedzie hermetyczna i nie dostanie sie tam wilgoc, to beda dzialaly tak samo.

marcin

0
  • #15 07 Paź 2014 13:02
    djmaly17
    Poziom 19  

Tylko czy jak zamknę w takiej hermetycznej puszce modem z routerem to czy nie spadnie przez tą puszkę siła i zasięg WIFI routera? Bo jak tak to szkoda tam pchać MR-3420v2 tylko może kupić coś innego i od niego po lanie polecieć do innego routera w mieszkaniu co by uzyskać lepszy zasięg i sile WIFI?

0
  • Pomocny post
    #16 07 Paź 2014 13:07
    m.jastrzebski
    Poziom 36  

djmaly17 napisał:
    Tylko czy jak zamknę w takiej hermetycznej puszce modem z routerem to czy nie spadnie przez tą puszkę siła i zasięg WIFI routera? Bo jak tak to szkoda tam pchać MR-3420v2 tylko może kupić coś innego i od niego po lanie polecieć do innego routera w mieszkaniu co by uzyskać lepszy zasięg i sile WIFI?

Jesli puszka bedzie metalowa, to spadnie Ci sygnal WiFi
    Ale jesli bedzie plasikowa to raczej nie.
    W puszce metalowej mozna wywalic anteny na zewnatrz.

Tak jak Ci pisano wyzej, zgodnie ze sztuka to:
    w domu masz router z WiFi na potrzeby domu. Z niego wychodzi skretka z PoE biegnaca na dach/komin/masz gdzie zasila routere z modeme 3G/LTE. Od niego krotkie kable antenowe do anteny. Zwroc uwage, ze modem bedacy na zewnatrz musi byc zasilany przez PoE. Ciagniecie do komina 230V to bardzo zly pomsyl.

marcin

0
  • #17 07 Paź 2014 14:09
    djmaly17
    Poziom 19  

Oczywiście że zasilanie było by przez PoE, tańsze rozwiązanie niż ciągnięcie zasilania 230V i zabezpieczenie się róźnicówkami itp. Piszemy cały czas o routerze TL-MR3420v2 a czy router TL-MR3420v1 podołał by temu zadaniu? Mam możliwość zakupienia po dobrej cenie tego routera. A takiego spokojnie bym umieścił w hermetycznej puszcze i nie było by mi go szkoda :). Czy jestem w stanie wykonać samodzielnie bez posiadanie jakiś specjalistycznych narzędzie przewód potrzeby do połączenia anteny z modemem? Chodzi o to że nie wiem jakiej długości będę dokładnie potrzebował kabla. Jest konektor z męskim FME na złącze do E372 ale jest długości 30cm. A czy antena z linku użytkownika matek451 posiada złącze żeńskie FME? Mam jeszcze na oku router TL-MR3220 tez w dobrej cenie, czy taki także by się nadawał?

0
  • #18 07 Paź 2014 14:44
    m.jastrzebski
    Poziom 36  

djmaly17 napisał:
    Czy jestem w stanie wykonać samodzielnie bez posiadanie jakiś specjalistycznych narzędzie przewód potrzeby do połączenia anteny z modemem? Chodzi o to że nie wiem jakiej długości będę dokładnie potrzebował kabla. Jest konektor z męskim FME na złącze do E372 ale jest długości 30cm. A czy antena z linku użytkownika matek451 posiada złącze żeńskie FME? Mam jeszcze na oku router TL-MR3220 tez w dobrej cenie, czy taki także by się nadawał?
    Potrzebujesz złaczek, zaciskarki, lutownicy. Lepiej kupic antene od razu z takim zlacem jakiego potrzebujesz. Sa firmy ktore sprzedaja anteny z zadeklarowana dlugoscia kabla i złaczem.
    Ja kupowlem ostatnio antene 1800MHZ tutaj:
    http://www.cybertech.com.pl
    i zrobili mi taka jak chcialem.

marcin

0
  • #19 07 Paź 2014 14:48
    djmaly17
    Poziom 19  

Faktycznie to nie ma co kombinować, też będę brał z cybertecha antenę i kabel. A może ktoś się wypowiedzieć co do tych routerów w moim poście wyżej?

0
  • #20 07 Paź 2014 16:25
    matek451

Mam do ciebie pytanie, czy kupiłeś już tego E-372? Jeśli nie to lepszym rozwiązaniem byłby zakup routera z wbudowanym modemem. Jeśli chcesz korzystać z UMTS2100 i HSPA+DC to dokupienia za niewielkie pieniądze jest http://allegro.pl/modem-router-wi-fi-plus-play-orange-t-mobile-hspa-i4645223121.html Ten router nie obsługuje LTE1800 oraz UMTS900 ale do UMTS2100 z DC jest odpowiedni. Ma solidne złącza anten zew. Ewentualnie jeśli chcesz używać E-372 to może być ten MR-3220, lepiej wersja v2. Umieść router na strychu i kabel 3-4 m do anteny. W Cybertechu zrobią na wymiar, do tego konektor. Jeśli wybierzesz tego D-Linka to zrobią ci z SMA(m) zamiast FME (ż). Straty wyniosą na takim kablu ok. 2dB, zostanie 15dBi zysku.

0
  • #21 08 Paź 2014 08:33
    djmaly17
    Poziom 19  

Mam już go kupionego, trochę się pośpieszyłem ale chciałem mieć wiarygodne testy, więc teraz tylko raczej zostaje mi zakup dobrego routera MR-3220 i oczywiście v2 z tego co się orientowałem to ceny są przyzwoite i z kwota jaka kupiłem modem E372 wyjdzie tyle co ten D-Link. Tylko czy takie połączenie modem+router będzie odpowiadało temu routerowi D-Link'a?

0
  • #22 08 Paź 2014 10:44
    matek451

Za połączenie odpowiada modem a E-372 obsługuje UMTS2100 z HSPA+DC więc wykorzystasz w pełni możliwości sieci NetWorks w Orange. Na dodatek ma UMTS900, z którego korzystają wszyscy operatorzy. W Przyszłości gdy dotrze do ciebie LTE1800 lub LTE800( w Polsce mają być budowane sieci) wymienisz modem na router/modem z ich obsługą. Na dzień dzisiejszy zestaw E-372 + MR3220v2/MR-3420v2 wystarcza abyś spokojnie korzystał z Orange zarówno na UMTS900 jak i UMS2100 z DC.

0
  • #23 08 Paź 2014 10:55
    djmaly17
    Poziom 19  

I o to mi właśnie chodziło. Czytałem gdzieś opinie itp. na temat tych routerów, to doczytałem, że w v2 obsługują LTE, więc w przyszłości wystarczyłoby wymienić tylko modem i chyba antenę, bo raczej ta, co podałeś to nie obsługuje LTE.

0
  • #24 11 Paź 2016 11:46
    djmaly17
    Poziom 19  

Witam, odświeżam swój wątek z przed 2 lat. Zbliża mi się koniec umowy z operatorem T-Mobile na internet mobilny. Obecnie płacę 59,90 zł za internet 50GB, a prędkość jaką osiągam to około 15Mb/s. Sprawdzałem ostatnio jak sytuacja wygląda z internetem mobilnym w mojej okolicy, czy coś zmieniło się w przeciągu tych dwóch lat. U operatora T-Mobile bez zmian, nadal UMTS2100 z HSPA+DC, ale za to z Orange jest LTE1800. Miałem jakaś kartę Orangę, doładowałem ją i zabrałem się za testy. W mojej miejscowości na moim podwórku, sam modem bez anteny, prędkość w okolicy 16Mb/s. Podjechałem do miejscowości w której znajduje się BTS i zrobiłem pomiar, prędkość 32Mb/s. Lecz gdy robiłem pomiary w domu czy antena dodatkowa, którą posiadam była podłączona czy nie prędkość oscylowała w granicy 6Mb/s. W takim razie jeśli chciał bym korzystać z Orange, muszę wymienić anteną oraz modem. Co polecacie z anten LTE oraz modemu? Obecnie jest modem E-372 podłączony do routera MR3220v2.

0
  • #25 11 Paź 2016 12:37
    matek451

A na czym robiłeś ten test w Orange i czy prędkości były w technologii LTE? Pod którym BTS-em to 32Mb/s?

0
  • #26 11 Paź 2016 12:43
    djmaly17
    Poziom 19  

Test robiłem na E5377 i podłączonym do niego laptopem. Na tym modemie obok zasięgu cały czas widniał znak 3G. BTS to Orange (26003) ID: 3242.

0
  • #27 11 Paź 2016 13:08
    matek451

To BTS Orange w Przewozie a tam jest pozwolenie na LTE1800Orange w ramach NetWorks ale nie działa. Ten zasięg LTE w Orange to raczej z BTS-a LTE800 Orange w Witoszynie. Orange odpalił go niedawno. Zobacz czy na tym E5377 działa program http://www.lte-anbieter.info/ltewatch/count_huawei.php?Datei=ltewatch_h lub https://dl.dropboxusercontent.com/u/1978345/E5186/E5186%20Toolbox_latest.rar Po zalogowaniu w nich na E5377 pokażą ci się parametry sygnału LTE i dane BTS-a. Można w nim wymusić LTE800 oraz LTE1800. Ewentualnie taki test na telefonie z LTE z zainstalowanym Network Cell Info.Pokaże parametry sygnału i eNodeB BTS-a. Testy na podwórku. Jaka to antena?

0
  • #28 11 Paź 2016 13:27
    djmaly17
    Poziom 19  

Po czym stwierdzasz czy dany BTS działa z taką usługą czy nie? Ok mam tą aplikację w telefonie, jak będę wracał z pracy, to sprawdzę z którym BTS'em łączy mi się telefon. Zauważyłem że jest jeszcze z Sferii LTE800 w Przewozie, jest działający? Doczytałem, że na tym BTS'ie gdzie jest Sferia to chodzi Plus i Cyfrowy Polsat?

0
  • #29 11 Paź 2016 13:50
    matek451

Aktualna mapa zasięgu Orange pokazuje szczątkowy zasięg LTE w Przewozie i Buczach. T-Mobile nie ma wcale. Gdyby działał LTE1800 w NetWorks na pozwoleniu Orange z Przewozu zasięg powinien być dużo szerszy i byłby też w T-Mobile. Sferia ma tylko pozwolenie w Przewozie. Najbliższe działające to Gozdnica i witoszyn. LTE w Plusie z LTE800sferii działa z reguły słabo, tylko 5MHz pasma z MIMO. dużo gorzej niż HSPA+DC na UMTS2100 z NetWorks dla Orange czy T-Mobile. Orange na LTE800 ma 10MHz pasma w MIMO i LTE na tym paśmie działa OK.

0
  • #30 11 Paź 2016 14:15
    djmaly17
    Poziom 19  

Wszystkie testy wykonywałem bez anteny. Obecną antenę, którą posiadam, jest skierowana na BTS w Przewozie i z niej odbieram T-Mobile. Podłączyłem pod nią ten modem E5377 w celu sprawdzenia czy coś lepiej będzie z UMTS2100 z HSPA+DC na orange lecz prędkość była około 6Mb z Orange. Antena http://www.cybertech.com.pl/p100,antena-17dbi...emu-huawei-e3251-e367-e372-hspa-umts2100.html i wiem że jest to antena tylko do 3G.

Dodano po 22 [minuty]:

W takim razie na jakich danych się opierać czy faktycznie dane pasmu jest w określonym rejonie? Czy jak pozwolenie jest na danym BTS i już w tym systemie widnieje, to czy to oznacza że można spodziewać w najbliższym czasie wdrożenia? Jak nie to po co takie informacje UKE w ogóle podaje?

0
  Szukaj w 5mln produktów