Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o kompleksową poradę- wybór dostawcy internetu LTE, modemu i routera

26 Lut 2015 20:48 2175 33
  • Poziom 9  
    Witam serdecznie,

jako, że za 2 miesiące kończy mi się internet 15GB od plusa, pragnę dokonać jak najlepszego wyboru w kwestii internetu na kolejne lata- i mocno liczę na Waszą pomoc ;)

WW. internet, oparty na technologii HSPA+ osiągał u mnie 1,5-6 Mbps Downloadu i 0,3-1,5 Mbps Uploadu. Pingi 40-100 ms (router z modemem na strychu, bez anteny).

Moja lokalizacja to Sobawiny 24. Do nadajników LTE w Opocznie około 4-5 km, z dachu widzę komin na którym znajduje się nadajnik (brak lasu i wyraźnych przeszkód)
    Mapka
    Link

Czy LTE w mojej lokalizacji jest obecnie realną opcją? Jeżeli tak, to z której/ których sieci? Zgodnie z dołączonymi mapkami na stronach dostawców na pewno Play i prawdopodobnie Plus. T-Mobile i Orange nie. Tto dziwne, bo ich nadajniki są w zasadzie tam, gdzie Plusa i Playa. Jak jest w rzeczywistości?

Która sieć ma obecnie najkorzystniejszą ofertę LTE? Nie interesują mnie prędkości rzędu >100 Mbps, bo wiem, że w mojej lokalizacji to nierealne. Bardziej skłaniam się ku stabilności łącza i największej możliwej ilości danych do pobrania przy "normalnych" prędkościach. Najbardziej interesuje mnie łącze bez limitów (choć wiem, że to faktycznie nierealne, i są "lejki")

Po bardzo pobieżnym przeglądzie ofert najbardziej skłaniam się ku opcji Play Unlimited bez urządzenia za 49,99 zł miesięcznie (6 m-cy minus 20 zł). To trafna opcja dla mojej lokalizacji?

Jeżeli tak to poproszę o rady w sprawie sprzętu który musiałbym dokupić. Myślę, że przy ponad 4km antena będzie konieczna. Mam rację? Czy taka byłaby odpowiednia?
    Link

Do tego router i modem, a może sam router z wbudowaną opcją modemu? Jakie rozwiązanie byłoby lepsze? Dodam, że za niezbędny sprzęt (antenę, router, modem) jestem w stanie wydać do 400 zł (maksymalnie górna granica 500 zł). Router byłby na strychu, 5m kabla i antena na dachu.

Dzięki za wszelkie sugestie,
    Pozdrawiam
  • Computer Controls
  • Specjalista Sieci, Internet
    Wybór operatora optymalny. Play ma jasno sprecyzowana ofertę bez limitu na 3G i LTE. Są nawet dużo tańsze możliwości dostępu do LTE w Play na taryfach głosowych. Fajna jest też oferta ze sprzętem dla klientów biorących telefon( przedłużających umowę) z internetem za 50%. Co do sprzętu to budżet 500 z pozwoli na zakup anteny Dual LTE na 1800MHz i zestawu modemE3372 + budżetowy router go obsługujący. Sam nie polecam takiego rozwiązania. Routery budżetowe słabo współpracują z modemami LTE, szczególnie na OFW.Lepsze rozwiązanie to zakup routera z wbudowanym modemem LTE np. B593s-22, s-12.
  • Poziom 9  
    A gdyby kupić zestaw, który jest dostępny nawet w sklepie Playa (z wyższym abonamentem) tj. modem o którym mówiłeś i router D-Link DWR 116
  • Computer Controls
    W Play za zestaw warty 300 zł zapłacisz 24x40=960 zł więc gdzie tu interes? Sprzęt w Play jest za drogi. Jedynie w ofercie łączonej telefon+internet za 50% warto brać ze sprzętem. ( http://www.play.pl/dokumenty/2015/82012/Regul...TED_50__taniej_w_Telesprzedazy_2015-02-09.pdf ) Ten zestaw ogólnie ponoć działa. Lepszym wyborem byłby E5170. gdybyś skorzystał z takiej oferty. Jeśli ma być tylko internet to sprzęt kupujesz sam. We wspomnianym budżecie zmieścisz się kupując E3372+DWR-116 i antenę http://www.cybertech.com.pl/p130,antena-dualna-lte-4g-15dbi-do-huawei-e3272-e3372-mimo.html kabel jak najkrótszy, max 10m. Zakup B-593s-22 i anteny http://www.cybertech.com.pl/p112,antena-dualna-lte-4g-15dbi-mimo-do-huawei-b593.html to minimum 600 zł.
  • Poziom 9  
    Osobiście uważam, że w Twoim przypadku rozważanie jakichkolwiek ofert nie ma kompletnie żadnego sensu bez sprawdzenia konkretnych możliwości jakie panują w Twojej konkretnej lokalizacji.

Moim zdaniem powinieneś:
    1. Wejść na btsearch i gdzie masz jakie maszty i co na tych masztach jest.
    2. Jak już zlokalizujesz operatorów, którzy obok Ciebie mają LTE, to zdobądź do testów jakikolwiek działający sprzęt do LTE, kup najtańsze startery na kartę i zobacz jak działa.
    3. Zobacz ofertę tego operator, którego LTE działa najlepiej i wybierz ofertę, która jest dla Ciebie najkorzystniejsza.

Rozpoczynanie szukania od oferty może w efekcie spowodować, że będzie miał super ofertę, z której nie będziesz w stanie skorzystać, albo wydasz krocie na anteny i cuda, które nic nie wniosą...
  • Poziom 9  
    Mapkę z btsearch podawałem w pierwszym poście. Jeżeli chodzi o 4G/LTE, to 2,8 km od swojej lokalizacji mam nadajnik Orange na ul. Rolnej. 4,2 km od lokalizacji (ul. Przemysłowa) nadajniki T-Mobile, Mobylandu (Plus) i Play. Dziwi mnie to, że na mapce poglądowej Orange moja lokalizacja nie łapie się na usługę LTE, natomiast na mapce Play (nadajnik sporo dalej) już bezproblemowo. Wiecie, o co może chodzić?

Przemyślałem sprawę i na chwilę obecną mam zamiar podjąć następujące kroki:
    1. Zakup modemu E3372. Tutaj pojawia się pierwsze pytanie, czym różni się wersja zwykła od tej hilink? Którą wybrać?
    2. Podpięcie ww. modemu do routera który obecnie posiadam tj. TP-LINK MR3220 rev. 2.0 (kupowany prawie rok temu, ale przystosowany do obsługi 4G, na liście kompatybilnych modemów znalazłem Huawei E3372). Potrzebna będzie jakaś aktualizacja softu routera, modemu, albo inne podobne kroki?
    3. Zakup starterów wszystkich 4 sieci i testy na sucho bez anteny (router na strychu, jak obecnie)
    4. Analiza wyników i zakup anteny DualLTE http://www.cybertech.com.pl/p130,antena-dualna-lte-4g-15dbi-do-huawei-e3272-e3372-mimo.html
    5. Wybór operatora z priorytetem dla Play (jeżeli internet Play będzie nawet trochę wolniejszy od np. Plusa, ale mimo to stabilny- wybieram Play)

Czy plan, który przyjąłem ma sens?
    Pozdrawiam i liczę na Waszą fachową pomoc ;)
    Plan jak najbardziej sensowny, zakładając obecny budżet. Na BTS-earch BTS-y LTE1800 wszystkich operatorów są niezweryfikowane. Zarówno Orange i T-Mobile w twojej lokalizacji nie mają zasięgu LTE a najbliższe pozwolenia w Opocznie są nieaktywne. Jedynie Play i Plus mają zasięg LTE u ciebie. Jeśli zależy ci na LTE to jedynie test tych dwóch operatorów ma sens. Bez anteny raczej się nie obędzie. Jeśli chodzi o E3372 to wersja zwykła jest widoczna jako modem i używa do łączenia managera połączeń. HiLink instaluje się jak karta sieciowa i łączysz się z nim poprzez przeglądarkę. Można zmienić z HiLink na zwykłą i odwrotnie. Masz MR-3220v2 więc kup HiLink. Na MR-3220v2 zmień OFW na alternatywny Gargoyle, na którym E3372 dobrze współpracuje z tym routerem. Prawdopodobnie konieczny zakup aktywnego Huba do zasilania E3372. MR-3220v2 ma z tym problemy( niewydolnośc prądowa USB, modem LTE pobiera duży prąd). Antenę już znasz. Co do prędkości to Plus korzysta z LTE1800 Mobylandu, który ma 2x więcej pasma (20MHz) niz Play. Jest więc teoretycznie 2x szybszy. Ale sieć Plusa może być przeciążona, w Opocznie tylko jeden BTS LTE1800 Mobylandu przy Przemysłowej 5c. Zrób testy obydwu operatorów to sprawdzisz. Jeśli ma być stabilnie to antena konieczna. Zapoznaj się z opiniami o Power LTE Plusa/CP na ich forum. Przeczytaj regulamin, który jest niejasny. Podobnie zrób z Play. Korzystałem z LTE obydwu operatorów, teraz tylko Play. W Play masz internet bez limitu na 3G i LTE.
  • Poziom 9  
    Dzięki @matek451 za zainteresowanie się tematem. Soft routera właśnie dzisiaj zmieniłem i już śmiga na gargoyle ;) Już na obecnym ZTE669 wydaje mi się, że śmiga szybciej, ale to pewnie efekt placebo. Jutro zamawiam E3372 i aktywnego HUBa. Do tego mam przedłużkę na USB i na razie, tylko dla testów wystawie modem na dach.
    Będę informował o postępach ;)
  • Poziom 8  
    Odkopuję temat, ponieważ potrzebuję pomocy również dla tej lokalizacji a mamy 2017 r . więc jeśli chodzi o BTS chyba coś się zmieniło - to bardziej pytanie do matek451 - z tego co widzę na maszcie na Rolnej w Opocznie jest już LTE Orange więc nie jestem skazany jedynie na LTE z Plusa na Przemysłowej?

1) chcę zainstalować antenę kierunkową (logarytmiczną) na dachu - prośba o poradę jaka antena (ma być bardzo dobra a nie dobra i cena nie gra aż takiej roli oczywiście dobrze byłoby żeby nie kosztowała więcej niż 500 zł ;)), do tego jaki router/modem - a dalej czyli Switch, LAN i AP wewnątrz domu to już sobie poradzę :),
    2) internet jest obok prądu najważniejszym medium w moim domu - od razu mówię, że kabel odpada - DSLe z Tepsy wyciągają tutaj ledwo 6Mbit,
    3) instalator polecał mi ODU 200 ale wiedząc, że to nie antena a zewnętrzny modem byłem sceptyczny - poczytałem na ten temat w internecie i już wiem na pewno, że tego nie chcę bo to jakiś półprodukt a nie porządny internet z anteną zewnętrzną

Pytanie czy Plus czy Orange czy może Play (widzę w Opocznie na BTS search jakieś w miarę świeże stacje z Play LTE) Odległości mam prawie identyczne jak kolega odyniec bo z adresu widzę, że mieszkamy góra 200 metrów od siebie.

I teraz pytanie do odyniec - na co się zdecydowałeś i jak to działa u Ciebie.

P.S. Wczoraj testowałem Plusa w tej lokalizacji (oczywiście bez anteny zewnętrznej)- laptop na parapecie z wpiętym HUAWEI E3372 o godz. 21.15 :
    LTE (Auto) -> Ping 30-143 ms, DL 0,13-0,15 Mb, UL 1,28-0,98 Mb /// -83dbi
    HSPA+ -> Ping 30 ms, DL 2,17 Mb, UL 0,05 Mb /// -95 dbi

Z góry dzięki za pomocne odpowiedzi.

Myślałem o czymś takim na dach:
    http://www.dipol.com.pl/antena_atk-log_alp_lt...2x2_5m_przew_wtyk_sma_800-3000mhz_A7054_5.htm

albo takim (?):

http://www.dipol.com.pl/antena_trans-data_lte_kpz_6-8_mimo_A741022.htm
    Zasięg w Orange z BTS-a LTE1800 NetWorks przy Rolniczej, trzeba zrobić testy LTE w Orange na telefonie z aplikacją network Cell Info. Pokaże parametry sygnału i dane BTS-a, do tego speedtesty. wykonaj u siebie i pod BTs-em na twoim kierunku. Do testów karta głosowa Orange za 5 zł. Przy rejestracji podajesz dane adresowe i zgody marketingowe w zamian bonus 100Gb. Jeśli E3372 HiLink to sprawdź czy działa z programami LTEWatchH lub Toolbox. Pokazują też potrzebne dane. W Orange bierze się internet LTE dla domu za 59,90 z routerem LTE-A MF286 za o zł. ( router wart 500-600 zł). Z tego BTS-a korzysta też T-Mobile. Poza tym Orange ma LTE800 na BTS-ie Mroczków Gościnny a T-mobile własne LTE800 w Idzikowicach. Możesz sprawdzić i tego operatora .Do tego taki sam test Play na karcie internetowej, Play ma BTS z kompletem pozwoleń na LTE2600, LTE1800, LTE2100 I LTE800 przy Kwiatowej 34 i Przemysłowej. Na pewno działają te trzy ostatnie, mozliwe że i LTE2600. Play oferuje z nich agregację pasm LTE/. w Play abonament za 69,99 z B618 za 99 zł ale najlepiej bez umowy , na kartę nielimitowany internet LTE można mieć za 5 zł/m-c/. Anteny z linków to wielozakresowe tłumiki a nie anteny. Ich zysk jest znikomy, szczególnie na wyższych pasmach LTE. do LTE 1800 u wszystkich operatorów konieczna antena dual LTE na 1800MHz. Do agregacji LTE1800+800 antena COMBO. Na LTE800 z kolei 2x ATK-10/800-980. o Plusie nawet nie chce m się pisać, testy pokazały jak "działa" LTE od niego w Opocznie. Dno i metr mułu ale to wiadomo od dawna. Omijać z daleka tak jak ten ich IDU-ODU . wiedza instalatora na temat sprzętu czy internetu mobilnego mniej niż zerowa.
  • Poziom 8  
    Dziękuję. Mroczków Gościnny ma tę wadę, że jednak jest daleko - w prostej linii ok. 8 km. Play brzmi dobrze z tą agregacją i przede wszystkim przynajmniej w teorii sprawia wrażenie jakby miał najlepszą sieć dlatego muszę przetestować. Skoro miałby działać 800 i 1800 Mhz to czy ta COMBO, o której wspominasz to taka:

http://www.dipol.com.pl/antena_atk-log_lte_10...odu_wtyk_sma_mimo_800-2170mhz_A7056_10.htm[s] ?

(oczywiście rozumiem, że zakładając taką świadomie rezygnuję z 2600 Mhz ?)

Orange też sprawdzę - jest teoretycznie najbliższej BTS (Rolna) ale tylko 1800 Mhz (rozumiem, że wtedy antena j.w. czyli też może być COMBO bo ta ATK 10 800-980 MHz jest tylko dla jednego pasma 800 Mhz.

Co do T-Mobile nie brałem w ogóle pod uwagę - nie miałem do czynienia z tą siecią od kiedy tak właśnie się nazywa - pamiętam dobrze przez wiele lat Erę i potem jakoś straciła popularność i kojarzę, że zaniedbała rozwój sieci ale może to już historia i teraz jest ok. W każdym razie w mojej świadomości utrwalił się obraz, że coś jest z nimi nie tak.
  • Poziom 7  
    Bardzo proszę o radę o internet w Jarnołtówku.
    Dostałam na 3 miesiące na okres próbny kartę sim z t-mobile . Mam w tej chwili (pożyczony) router Huawei E 5573 i niestety lte to nawet przez moment się nie ujawnia. Co gorsza, to nawet gdy pojawia się napis o połączeniu 3G i 2G to okazuje się, że jest to jakaś zmyła i nie ładuje się żadna strona. Nie wiem teraz co robić bo są różne opcje, oto 2 podstawowe:
    1. zrezygnować z t-mobile i spróbować na tym samym routerze kartę np. play
    2. kupić router z lepszą anteną (zewnętrzną).
    Jeżeli polecacie państwo opcję 2 to bardzo proszę o radę jaki router i jaka antena
  • Poziom 8  
    No dobrze ponawiam pytanie w takim razie, ponieważ wszystko z odpowiedzi zrozumiałem poza jednym. Antenę 1800 Mhz znam z tego forum - Cybertech 15dBi urasta tu do jakiejś legendy więc coś musi w tym być i przyjmuję to do wiadomości. 800 Mhz też już znam bo tutaj podałeś @matek451 .

A teraz pytanie @matek451 .... COMBO to jaka Twoim zdaniem najlepsza aby odbierała zarówno 1800 Mhz jak i 800 Mhz??? Poproszę nazwy lub linki? Niestety ale combo to znam tylko telewizyjne VHF i UHF i na tym moja znajomość tego słowa się kończy. Oczywiście mógłbym kupić jedną i drugą - Cybertech do 1800 i podaną przez Ciebie ATK do 800 tylko.....ale modem ma 2 wejścia antenowe a nie 3 więc gdzie niby miałbym podpiąć trzeci wtyk albo i czwarty jeśli ATK mają być dwie (polaryzacja H i V)???

Pomijając już aspekt jak to szpeci dach tyle żelastwa - trzeba pamiętać, że muszę mieć jeszcze DVB-T, satelitarną i radiową no i każdą muszę jakoś połączyć z instalają odgromową bo niektóre z nich mogą znaleźć się wyżej niż "antenki" odgromowe :)

Byłbym wdzięczny za pomoc.
  • Poziom 8  
    Też po przeczytaniu połowy internetu mam wątpliwości co do tych panelowych czyli plastików ale wszędzie powtarza się wątek jaki to ten Cybertech panelowy dualny jest dla 1800 Mhz dobry więc wierzę, że tak jest. Osobiście bardziej przekonuje mnie konstrukcja tradycyjna czyli metalowa tyczka poprzetykana poprzecznymi drążkami :)
    Markowe panele na wybrane pasmo są OK,
    Mam wątpliwości do panele szerokopasmowe.

Dodano po 2 [minuty]:

Szerokopasmow potrzebna jest jak agregujesz pasma w routerze LTE (agregacja to nie to samo co MIMO, mimo to wybrane pasmo), lub jak zmieniasz pasma ręcznie.
  • Poziom 8  
    Czyli są 2 opcje:

1)biorę markowy panel i wtedy tylko 1800? czy antena 1800-2100 złapie też pasmo 2100 czy potrzebna jest do tego taka która ma zakres do 2170?
    2) biorę takie coś: http://www.dipol.com.pl/antena_atk-log_lte_5m_przewodu_wtyk_sma_mimo_800-2170mhz_A7056_5.htm czyli szerokopasmową (bez 2600 Mhz który i tak by pewnie beznajdziejnie działał bo to częstotliwość dla gęstej zabudowy wielkomiejskiej a nie kilku km odległości) i mam agregację 800 i 1800 i ew. 2100 ALE coś za coś czyli mniejszy zysk

Czy tak?
    IMO Antena na 1800 tłumi 2100.
    Ile km masz do BTS 2600 ?

Każde 3db zysku w antenie to jakbyś zmniejszył odległość 2 razy,
    3db - 2razy bliżej
    6db - 4razy bliżej
    9db - 8razy bliżej

Jak testy przy BTS 2600 paśmie wypadły dobrze to można jak bym szedł w 800-2600 antenę.

Oczywiście robiłeś testy przy BTS-ach na każdym paśmie ?
  • Poziom 8  
    Do BTS 2600 w Opocznie ok. 4,5 km-5km.

Testy w trakcie. Dziwne rzeczy mi sie tu dzieją ponieważ Network Cell Info Lite całymi dniami pokazuje mi, że łączę się z BTS Plusa....ale nie w Opocznie a Idzikowicach. I jest tam faktycznie BTS tyle, że T-Mobile i wyszukując nawet po pozwoleniach UKE widzę tam tylko TMobile więc albo Plus ma jakieś roaming krajowy podpisany albo aplikacja pokazuje głupoty.
    Testy przy BTS-ie 100-300m od BTS-a (widocznoć optyczna anteny) na kierunku twojego domu.

Dodano po 5 [minuty]:

bogiebog napisał:
    Każde 3db zysku w antenie to jakbyś zmniejszył odległość 2 razy,
    3db - 2razy bliżej
    6db - 4razy bliżej
    9db - 8razy bliżej

oops, 3db to moc 2 razy, ale odległośc 1.4 raza (aka sqrt(2)), zatem
    3db - 1.4 raza bliżej
    6db - 2 razy bliżej

Dodano po 59 [sekundy]:

Także testy przy domu, na zewnątrz, od strony BTS-a.
    Najpierw pokaż jakieś screeny z NCI , bzdury z mapki bez znaczenia.
  • Poziom 8  
    Dwa screeny jeden robiony na lenia w środku domu przy komputerze, a drugi podszedłem do okna (zamkniętego) które wychodzi teoretycznie na stronę ulicy Przemysłowej w Opocznie i tamtejszych BTS Plusa. Prośba o kompleksową poradę- wybór dostawcy internetu LTE, modemu i routera Prośba o kompleksową poradę- wybór dostawcy internetu LTE, modemu i routera
    A jakie masz prędkości na tym "?szybkim" pseudo LTE w Plusie na LTE800Sferii? Na pierwszym screene z Przemysłowej a na drugim z Wólki Karwackiej. Nie szkoda ci czasu na testy Plusa?
  • Poziom 8  
    DL 1,76, UL 2,52 P: 35 ms

Żeby było zabawniej "przy oknie" jest słabiej: DL 0,83, UL 1,88 P: 41 ms

Na prawdziwe testy właśnie niezbyt mam czas - te mnie nic nie kosztują bo po prostu mam telefon w Plusie i robię je przy okazji siedząc z telefonem w dłoni.
    BTS-y LTE800Sferii z tych lokalizacji są przeciążone. W Opocznie i okolicach Plus od lat działa tragicznie. Jakiekolwiek inwestycje w tego operatora są pozbawione sensu, tym bardziej abonament internetowy od niego. Działa na poziomie bliskim darmowemu BDI Aero2. Bez szans na jakąkolwiek poprawę, może być jeszcze gorzej.
  • Poziom 8  
    Mam kupione karty pre-paid Orange i Play do testów tylko ciągle nie mam czasu ich użyć. Ale chyba bez względu na wynik wezmę antenę z krótkim przewodem i bez 2600 Mhz czyli ATK-LOG LTE 5m przewodu gniazdo FME MIMO 800-2170MHz a później się ją wyceluje w odpowiedni BTS. Brać taką tylko na 1800 to ograniczanie sobie wyboru. Za 2 miesiące okaże się że z kolei 1800 zapchane i trzeba będzie znowu szukać anteny.
    Ta antena ma minimalny zysk , w paśmie 800-900MHz z kablem H155 ,5m i złączami około 2-3dBi. Na 1800-2100MHz jeszcze mniej. Właściwie przenosi jedynie punkt poboru sygnału na zewnątrz. działa jakoś w pobliżu BTS-a. Przy 5 km od BTS-a, jest bezużyteczna.
  • Poziom 8  
    OK jeśli tak to proszę mi powiedzieć jak zrobić instalację (router na strychu krótki kabel 5m wystarczy by wyjść do anten na dachu) aby było 800 i 1800 czyli dwie anteny dedykowane dla tych pasm (sorry 3 bo 1800 jest dualna a 800 trzeba kupić na każdą polaryzację po jednej) i jak wetknąć te 4 kabelki do modemu E3372 skoro ma tylko 2 wejścia? W GSM też są jakieś zwrotnice antenowe czy może inne routery co mają więcej wejść (konkretne przykłady produktów)

I ostatnie mam nadzieję pytanie:
    Czy ta antena : http://www.cybertech.com.pl/p130,antena-dualna-lte-4g-15dbi-do-huawei-e3272-e3372-mimo.html dedykowana dla 1800 będzie mi zbierała z dachu również 800-900 Mhz? Nie chodzi mi o zysk bo ona nie jest od tego ale czy będzie działała jak modem wystawiony na dach jeśli chodzi o 800-900 czy ma wbudowane tłumienie tych częstotliwości? Jeśli będzie zbierać (nawet bez zysku) to wystarczy jako wariant rezerwowy - będzie działać na 1800 a w razie czego awaryjnie zbiorę sygnał z 800 wystarczający na te 5-6 Mbit/s.
    Do LTE1800+ LTE800 słuzy antena posiadająca 2x2 promienniki na każde z nich czyli COMBO http://allegro.pl/antena-mimo-lte-combo-huawei-b315-e5186-mf283-6m-i6474371008.html Ogólnie antena ma mniejszy zysk na 1800MHz niż Cybertech i na 800MHz mniejszy niż ATK-10/800-980. Pracuje też na 2100MHz.Do tego szersze katy promieniowania ale działa , przydatna też do agregacji LTE1800 +LTE800.
  • Poziom 8  
    Wewnątrz budynku starostwa na Rolnej w oczekiwaniu w kolejce test tym samym telefonem co wczoraj wieczorem.

Prośba o kompleksową poradę- wybór dostawcy internetu LTE, modemu i routera Prośba o kompleksową poradę- wybór dostawcy internetu LTE, modemu i routera