logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Regulator mocy na triaku - niepełny zakres regulacji.

skaktus 30 Wrz 2014 16:30 2595 2
REKLAMA
  • #1 14003806
    skaktus
    Poziom 37  
    Posty: 5385
    Pomógł: 89
    Ocena: 315
    Witam.

    Pytanie z serii piaskownicy. Całość wykonana została w kilka minut na uniwersalnej płytce pisakiem, potem szybkie trawienie itd. W związku z tym, że czasu było mało, wybrałem ten schemat i najprostszy z możliwych układów, czyli Cyfronika MOD1000.

    Podobny temat i ten sam schemat tutaj:

    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2472198.html

    Całość złożona, z tym że potencjometr 500K. Ale do rzeczy - w układzie brak jest pełnej regulacji od powiedzmy tego 0% do 100%. W zakresie od 0 do 60% nic się nie dzieje - zero poboru prądu itd. Dopiero w zakresie 60 - 100% mamy regulację. Można przyjąć że na skali 60% jest faktycznym 0%.

    Jakaś wskazówka ? Układ jest bardzo sporadycznie używany - bardzo doraźnie jako regulator kuchenki turystycznej o mocy 500W, więc tak naprawdę pracuje może godzinę rocznie.
  • REKLAMA
  • #2 14003882
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Posty: 21595
    Pomógł: 2511
    Ocena: 2795
    skaktus napisał:
    Podobny temat i ten sam schemat tutaj:


    Tam jest wiele schematów - pokaż ten w/g którego realizowałeś.

    skaktus napisał:
    W zakresie od 0 do 60% nic się nie dzieje - zero poboru prądu itd. Dopiero w zakresie 60 - 100% mamy regulację. Można przyjąć że na skali 60% jest faktycznym 0%.


    Potencjometr o zbyt dużej rezystancji lub za duża pojemność kondensatora w przesuwniku fazy.
  • #3 14003928
    skaktus
    Poziom 37  
    Posty: 5385
    Pomógł: 89
    Ocena: 315
    Robiłem według ostatniego "schematu" tj.

    Regulator mocy na triaku - niepełny zakres regulacji.

    Użyłem elementów takich samych jak w opisie jedyną zmianą taką, że potencjometr ma 500K.
REKLAMA