Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator mocy na triaku - niepełny zakres regulacji.

30 Wrz 2014 16:30 1803 2
  • Poziom 37  
    Witam.

Pytanie z serii piaskownicy. Całość wykonana została w kilka minut na uniwersalnej płytce pisakiem, potem szybkie trawienie itd. W związku z tym, że czasu było mało, wybrałem ten schemat i najprostszy z możliwych układów, czyli Cyfronika MOD1000.

Podobny temat i ten sam schemat tutaj:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2472198.html

Całość złożona, z tym że potencjometr 500K. Ale do rzeczy - w układzie brak jest pełnej regulacji od powiedzmy tego 0% do 100%. W zakresie od 0 do 60% nic się nie dzieje - zero poboru prądu itd. Dopiero w zakresie 60 - 100% mamy regulację. Można przyjąć że na skali 60% jest faktycznym 0%.

Jakaś wskazówka ? Układ jest bardzo sporadycznie używany - bardzo doraźnie jako regulator kuchenki turystycznej o mocy 500W, więc tak naprawdę pracuje może godzinę rocznie.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    skaktus napisał:
    Podobny temat i ten sam schemat tutaj:

Tam jest wiele schematów - pokaż ten w/g którego realizowałeś.

skaktus napisał:
    W zakresie od 0 do 60% nic się nie dzieje - zero poboru prądu itd. Dopiero w zakresie 60 - 100% mamy regulację. Można przyjąć że na skali 60% jest faktycznym 0%.

Potencjometr o zbyt dużej rezystancji lub za duża pojemność kondensatora w przesuwniku fazy.
  • Poziom 37  
    Robiłem według ostatniego "schematu" tj.

Regulator mocy na triaku - niepełny zakres regulacji.

Użyłem elementów takich samych jak w opisie jedyną zmianą taką, że potencjometr ma 500K.