Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak wzmocnić sygnał anteny

kyniekbp 09 Paź 2014 09:24 4194 14
  • #1 09 Paź 2014 09:24
    kyniekbp
    Poziom 5  

Cichłbym wzmocnić sygnał Radia Eski Siedlce odbieram z małym sygnałem mieszkam na 4 pietrze korzystam z anteny dipol własnej konstrukcji na 96,8 MHz odległość do nadajnika 59 km od mojego miejsca zamieszkania Biała Podlaska czy do tej anteny można zastosować jakiś wzmacniacz jak tak to jaki?

0 14
  • #2 09 Paź 2014 13:26
    jacekko0
    Poziom 31  

Zastosuj antenę kierunkową np. typu Yaga, dipol odbiera wszystkie sygnały również niepożądane dookólnie.

0
  • #3 09 Paź 2014 14:18
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

kyniekbp napisał:
    Cichłbym wzmocnić sygnał Radia Eski Siedlce odbieram z małym sygnałem mieszkam na 4 pietrze

My nie jesteś wróżbitami i nie wiemy gdzie masz antenę a i "szklanej kuli" również nie posiadamy. :!: :D
    Gdzie masz - tzn. :
    - miejscowość
    - wysokość (4 piętra z ilu)
    - montaż anteny (dach, balkon, na ścianie czy pod tynkiem)
    - kabel koncentryczny (jaki, ile mb, jak prowadzony)
    - sama antena - narysowałeś jako dipol poziomy a czy nie powinien być w pionie
    Regulamin pkt 3.1.15.
    Zalecenia w dziale : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2212466.html .

Cytat:
    korzystam z anteny dipol własnej konstrukcji na 96,8 MHz

Zapomniałeś chyba o współczynniku " k ", ponieważ wymiary różnią się zdecydowanie i powinny być jak :

Cytat:
    ... odległość do nadajnika 59 km od mojego miejsca zamieszkania Biała Podlaska czy do tej anteny można zastosować jakiś wzmacniacz jak tak to jaki?

Poprawna instalacja anteny i okablowania powinna spokojnie zaspokoić Twoje oczekiwania na dobry sygnał w.cz. z nadajnika.

Pozdrawiam.

0
  • #4 09 Paź 2014 14:45
    master kleo
    Poziom 13  

A czy można wstawić za takim dipolem blachę w odległości reflektora? W TV działało lepiej niż reflektor, tyle, że bym tu trochę materiału musiał użyć?

0
  • #5 09 Paź 2014 15:50
    kyniekbp
    Poziom 5  

Antena jest przy oknie w mieszkaniu 20-25 nad ziemia ostatnie pietro w bloku ja mieszkam w bialej podlaskiej czy jak ja umiszcze na zewnat
    rz poprawi sygnal kabel 75om zdjecie bylo przykladowe

0
  • #6 09 Paź 2014 21:42
    SP5ANJ

Witam.

kyniekbp napisał:
    Antena jest przy oknie w mieszkaniu 20-25 nad ziemia

To dość wysoko.

Cytat:
    ... czy jak ja umiszcze na zewnat rz poprawi sygnal

Oczywiście, że tak i to nawet będzie bardzo duży przyrost tego sygnału. :spoko:

Błagam o Naszą "polszczyznę".
    Regulamin pkt 3.1.13.

_____

master kleo napisał:
    A czy można wstawić za takim dipolem blachę w odległości reflektora?

Po co od razu blachę jak możesz spokojnie doinstalować do takiego dipola sam reflektor (w tej samej płaszczyźnie co dipol) w odległości około 0,25λ od Wibratora i o niższej częstotliwości rezonansowej około -15MHz.

Pozdrawiam.

0
  • #7 09 Paź 2014 22:06
    kyniekbp
    Poziom 5  

Może ktoś przedstawić w formie rysunku jak to ma wygladac

0
  • #8 10 Paź 2014 07:56
    kyniekbp
    Poziom 5  

Moc nadajnika 0.2kW radia eski siedlce

0
  • #9 10 Paź 2014 08:13
    irekr
    Moderator

Realnie: bez bardzo dobrze zrobionej i dobrze zainstalowanej na zewnątrz wieloelementowej anteny - minimum 5cio elementowej - nie liczyłbym na poprawny - czytaj" mało zaszumiony" - sygnał tej stacji. Nadajnik jest dość mikroskopijnej mocy, do tego zlokalizowany w centrum miasta, a jak Ci zapewne wiadomo Siedlce są w pewnym "dołku". Do tego profil trasy z Białej do Siedlec jest niekorzystny i tłumienie spore.

Jeżeli masz warunki to zamiast "sztukować sztukowanie" pomyśl o porządnej instalacji antenowej.
    Jednego możesz być pewny: nie możesz zastosować żadnych wzmacniaczy szerokopasmowych z uwagi na lokalne - niektóre bardzo silne - nadajniki FM, nawet o mocach 10 kW.

Pozostaje problem nakładów na instalacje. W pewnym momencie okaże się że taniej jest odebrać sygnał z satelity, jakość nieporównywalna...

0
  • #11 13 Paź 2014 09:40
    irekr
    Moderator

A po grzyba ten wzmacniacz...?
    W Białej będzie on totalnie przesterowany i zamiast poprawić odbiór tylko pogorszy ....

Tylko silnie kierunkowa antena może cokolwiek poprawić, nie wzmacniacz...

Na Warszawskiej masz dwa nadajniki, przy wylocie na Terespol kolejne dwa, są nawet moce po 10 kW.

Do odbioru potrzebna jest antena a nie wzmacniacz z kawałkiem drutu...

0
  • #12 15 Paź 2014 13:28
    kyniekbp
    Poziom 5  

jak doinstalować do takiego dipola sam reflektor (w tej samej płaszczyźnie co dipol) w odległości około 0,25λ od Wibratora i o niższej częstotliwości rezonansowej około -15MHz. może ktoś przedstawił w formie schematu

0
  • #13 15 Paź 2014 15:02
    SP5ANJ

Witam.

Przy tej odległości i przy mocy nadajnika 200W i jeszcze przy tak bliskich sygnałach niepożądanych - to Ty musisz zainstalować gotowca a nie robić samemu, ponieważ nie masz możliwości pomiaru takiej własnoręcznie zrobionej anteny.

Czy nie prościej jest zakupić np. 3 elementy Yagi :
    http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_dipol_3-rz_b_A0312.htm

Mimo wszystko słabo to widzę aby przy tak małej mocy mógłbyś poprawnie odebrać emisję FM z sygnałem przy SINAD-20dB.
    Ważnym jest również cześć odbiorcza a co za tym idzie jego :
    - czułość
    - selektywność
    - możliwość podłączenia anteny zewnętrznej (wejście koncentryczne)

Dalej nie wiemy co to za odbiornik.
    Regulamin pkt 3.1.15.

Pozdrawiam.

0
  • #14 16 Paź 2014 10:09
    irekr
    Moderator

Zamiast kombinować z marnym efektem odbiór naziemny przemyśl dobrze, czy nie taniej - nie mówiąc już o jakości - odbierać Eskę Siedlce z satelity. Program siedlecki i tak jest nadawany z Warszawy....

Na pozycji 4W z satelity Amos jest nadawana Eska w formie niekodowanej, do odbioru trzeba mieć najprostszy dekoder satelitarny odbierający MPEG4/HD ze złączem HDMI.
    Może być np taki:
    http://www.ferguson-digital.eu/pl/telewizja-satelitarna/327-ferguson-ariva-52e.html
    lub jakikolwiek inny posiadający analogowe wyjście audio.
    Na aledrogo jest tego trochę, ponadto są do kupienia fabrycznie nowe odbiorniki DVB-S2 ale już w cenie powyżej 200 PLN.
    Do tego mała antena satelitarna, może być stara antena do odbiory Polsatu czy Cyferki - wystarczy ja tylko nieco przekręcić w prawo - i zapominasz o szumach w odbiorze radia o jakości nie wspominając.

Eski (prawie wszystkie w Polsce) są dostępne z satelity AMOS 4W na częstotliwości 11.315 w polaryzacji poziomej.

http://www.lyngsat.com/Amos-2-3.html

0
  • #15 17 Paź 2014 09:20
    kyniekbp
    Poziom 5  

Pozostaje mi jeszcze aplikacja w smartfonie dzieki za wszystkie porady zamykam temat

0