Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Laguna I 94r - Kostka diagnostyczna 12 pin i jej dane

03 Nov 2014 00:22 4221 7
 • Level 10  
  Witam

  Sprawa jest dość rozległa, a mianowicie pracuje nad komputerem pokładowym do laguny która będzie pobierała chwilowe spalanie auta (na początek :]), lecz to z późniejszym etapie!!

  Chwilowo zbieram informacje na temat połączenia z ECU, jak na tę chwilę moje dane są dość ubogie w FAKTY! Może zacznę od tego co wiem, a wy drodzy Użytkownicy naprostujcie mnie na poprawną drogę.

  Komunikacja z ECU laguny działa na 2 pinach, połączenie czujników można zaryzykować nazywając "połączeniem równoległym" (czuje że oberwie mi się za takie nazewnictwo) czyli wszystkie czujniki są podłączone pod jedną wiązkę, wysyłany jest 8bitowy sygnał który dociera do każdego czujnika, jeśli suma kontrolna się zgadza to czujnik "odpowiada" na sygnał danymi. Wątpię, że ktoś-gdzieś udostępnił dokumentacje ECU więc do mojego projektu potrzebny będzie oscyloskop aby dojść do czujników, jeśli tak to będzie niesamowicie trudne.

  Nie mam pomysłu jak dalej zabrać się za projekt, jaki kolejny krok wykonać.


  Na koniec pragnę dodać kilka słów na temat powodów budowania komputera pokładowego. Wiem, że jest dużo tzw: UKP (Uniwersalny Komputer Pokładowy) lecz swój projekt robię w celach samodoskonalenia umiejętności, wierze że jeśli tylko uda mi się pokonać problem połączenia z czujnikami to prace ruszą pełną parą.

  Mam nadzieję że znajdzie się osoba skora do pomocy :)
  Pozdrawiam
  Mateusz Bechta
  [22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • Level 43  
  Matee1254 wrote:
  czyli wszystkie czujniki są podłączone pod jedną wiązkę

  Wszystkie komputerki w samochodzie i to tak do 98 są na różnych pinach potem na jednym a tak po 2001 dochodzi jeszcze can.

  A sygnał chwilowego zużycia jest dostępny na złączu kalkulatora silnika.
 • Level 10  
  Strumien swiadomosci swia wrote:

  Wszystkie komputerki w samochodzie i to tak do 98 są na różnych pinach potem na jednym a tak po 2001 dochodzi jeszcze can.

  To dlaczego będąc u mechanika podpinał on 4 piny pod kostkę (2 zasilanie), a chcąc połączyć się z ABS - 2 piny musiał zmienić? Sumując i odliczając zasilanie, pełną diagnostykę wykonał przy pomocy 4 pinów.


  Strumien swiadomosci swia wrote:

  A sygnał chwilowego zużycia jest dostępny na złączu kalkulatora silnika.

  Rozumiem, że są to piny na kostce diagnostycznej, problem tylko w tym że mam kiepskie informacje na temat samej kostki i nie wiem jak szukać. Wiem że jest to 12 pinowa kostka, szukałem pod "12 pin laguna", "kostka diagnostyczna laguna" itp.
  Jest może jakaś oficjalna nazwa danej kostki tak jak w przypadku standardu OBD?
  Kalkulator silnika działa na podobnej zasadzie, wysyłane jest 8 bitów kontrolnych i otrzymywane informacje?
 • Level 43  
  Matee nie będę wchodził w zbędną dyskusje jak nie masz pojęcia.

  Sciąg sobie rozkład pinów w starej wtyczce na ścianie grodziowej i nowej pod popielnczką i wszystko ci się wyjaśni.
 • Helpful post
  A/T specialist
  Może się przyda: Laguna I 94r - Kostka diagnostyczna 12 pin i jej dane
 • Helpful post
  Level 26  
  Sterownik silnika w tym modelu ma komunikację tylko w jedną stronę, czyli tylko nadaje. Wysyła wielobajtowe słowo i bajty na określonych pozycjach obrazują dany parametr. Kiedyś korzystałem z emulatora skrzynki serwisowej XR25 na PC. Potrzebny był tylko prosty buforek między złączem Renault a 16 pinowym interfejsem OBD na FTDI232. Emulator to XR25PC, poszukaj w sieci pod tym hasłem, a znajdziesz dużo interesujących wiadomości.
 • Level 10  
  Punkt zaczepienia!!!! Zabieram się za lekturę :)

  Zainteresowałeś mnie tym niesamowicie, jak tak rzeczywiście jest to wystarczy napisać niezwykle prosty bufor i można naprawdę niesamowity komputer stworzyć w oparciu o dane z komputera, budowa też będzie prosta bo otrzymujemy już dane, więc ADC mogę wykorzystać jedynie do termometru :)

  A orientujesz się z jaką częstotliwością są wysyłane dane? Raczej jest to nadawanie ciągłe z bitami rozpoczynającymi i kończącymi, tak?

  Wiem że pytam o podstawowe rzeczy, ale wychodzę z założenia że kto pyta - nie błądzi :) A teraz biegnę na google, dzięki wielkie za temat!!!

  EDIT:
  Co do pytania to już nieaktualne, pierwszy post, pierwszy wgląd w program i wszystko jasne :) Zainteresuje się głębiej w temat bo naprawdę warto!