Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o pomoc w doborze modułu BT

01 Gru 2014 13:08 867 13
  • Poziom 26  
    Witam Kolegów,
    Dotychczas nie miałem potrzeby używania s swoich projektach interfejsu Bluetooth, a że nadszedł moment sprzęgnięcia urządzenia mikroprocesorowego z aplikacja na smartphone (poprzez RSa i zestaw prostych komend) pytanie o to, jaki modem zastosować. Główne kryteria:

- mały,
    - niezawodny,
    - bardzo prosty w konfiguracji i obsłudze,
    - tani,
    - może wspierać wyłącznie profil szeregowej transmisji danych.

Uprzejmie proszę o sugestie za które z góry dziękuję! robiw
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Nie podałeś jaką odległość transmisji planujesz uzyskać.
    - HC-05 - tani do 10m.
    - BTM-222 drogi, ale 100m

Odległości oczywiście zależą od drugiego urządzenia, którym będzie smartfon.
    Nie spodziewaj się więc, że 100m na pewno uzyskasz na BTM :)

Nieco w tym temacie: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/Bluetooth-mikrokontrolery-kurs-jak-zaczac.html
    Przy okazji jeśli będziesz kupował BTM-222, to mogę Ci przesłać projekt adaptera (3,3V) PCB, który niebawem opublikuję na blogu (gdy tylko wykaraskam się z nawału pracy)
  • Poziom 26  
    Odległość...hmm... W zakresie 1 domu, mieszkania. Przede wszystkim ma być prosty w implementacji. Zastanawiam się czy API nie wykonać w formie własnych komend AT? robiw

Dodano po 6 [minuty]:

Wolałbym moduł na 5V i konfigurowany via I2C, jeśli takowe w ogóle istnieją. Pisząc API miałem na myśli platformę współpracy między aplikacją na mikrokontrolerze a aplikacją na smartphone via Bluetooth UART...robiw
    Oba wymienione są proste w implementacji - poczytaj wskazane artykuły, to będziesz wiedział więcej i zobaczysz współpracę aplikacji z mikrokontrolerem.

5V - od tego są 74LVC125 lub 126 lub dowolne inne konwertery napięć w tym tranzystory :)

I2C - może są - nie wiem.
    USART - tak oba takie są i masz od razu port szeregowy jaki chciałeś.
  • Poziom 26  
    Czymś szczególnym się wyróżnia na tle innych? Robiw
  • Poziom 20  
    Udało mi się poprawnie nawiązać komunikacje oraz skonfigurować po 30 min zabawy (podłączenie pod moduł z FT232 plus terminal) Oraz dodatkowe GPIO którymi można sterować poprzez komendy AT. Może nie jest to moduł jakiś szczególnie wyjątkowy ale dla mnie był dość przyjemny w użytkowaniu i konfiguracji. Cena modułu class 1 kosztuje lekko ponad 60zł netto.
  • Poziom 26  
    Drogi i do tego na 2.5V...robiw
  • Poziom 10  
    Tak jak wyżej: HC-05, ewentualnie najprostszy z możliwych, czyli HC-06. Na znanym, skośnookim portalu nawet od niecałych 4 dolarów przy zakupie 5 sztuk. Działa tylko w trybie slave (do sterowania wystarczy), za to jest dziecinnie prosty w obsłudze. Zasięg u mnie pokrywa praktycznie całe mieszkanie.
    xvgray napisał:
    Działa tylko w trybie slave (do sterowania wystarczy), za to jest dziecinnie prosty w obsłudze.

Aby autor tematu dobrze zrozumiał to co napisałeś, tak samo dziecinnie prosty jest HC-05.
    HC-05 od HC06 różnią się tylko tym, że HC-05 może działać w trybie master, a HC-06 nie.
  • Poziom 10  
    Faktycznie, oba są w zasadzie identyczne (zdaje się, że poza firmware). Nieprecyzyjnie to sformułowałem - kiedy ostatnio zamawiałem, skośnoocy taniej wyceniali ten drugi model, dlatego go poleciłem. Jednak właśnie widzę, że teraz jest wręcz odwrotnie :)
  • Poziom 22  
    A nie lepiej po wifi? zasięg zwykle lepszy i ceny modułów(ESP8266) w granicach 16-28zł są bardzo dostępne. Konfiguracja kodami AT i standardowy RS232. Ma też porty GPIO czyli na upartego można bez dodatkowej elektroniki sterować wł/wy. Na androida są gotowe aplikacje (darmowe UDP TCP Server Free ) sterujące modułami, albo też napisać własną aplikacje pod androida, tu też jest wybór języków programowania.