Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zwarcie z odbiornika a wpływ na instalację elektryczną

belmont1990 02 Dec 2014 09:56 2649 13
Wago
 • #1
  belmont1990
  Level 9  
  Witam, chciałem zapytać jaki wpływ na instalację i same gniazda sieciowe ma przykładowe zwarcie idące z odbiornika (listwa zasilająca/ pralka/ telewizor itp.) na instalację elektryczną starego typu (aluminium, korki starego typu)?

  Za radą kolegów z forum pozbyłem się listwy ze zrobionym w niej zerowaniem i wykonałem zerowanie w gnieździe ściennym, miałem jedynie problem gdzie powinienem podłączyć fazę a gdzie zero, zdecydowałem więc że sprawdzę jak to wygląda w mojej wyzerowanej listwie i podłączyłem ją do gniazda z bolcem w łazience - w efekcie stało się zwarcie, wybiło bezpiecznik i odłączyło zasilanie w gniazdach ściennych w całym mieszkaniu. Dopiero potem zdecydowałem się zadzwonić do elektryka i dowiedziałem się że "nie ma to znaczenia, ale przyjęte jest że faza idzie na lewo" - tak też podłączyłem, przewód zerowy natomiast do bolca i z niego do prawego otworu.
  Sprawdziłem poprawność podłączenia probówką i wszystko działa jak należy.

  Mam jednak obawę czy takie wybicie korków mogło coś namieszać w instalacji domowej? Wszystkie wartościowe sprzęty oczywiście odłączyłem przed przystąpieniem do wszelkich prac (PC, TV, konsola, modem, router, telefon - podłączone były jedynie 2 pozostałe tv w innych pokojach oraz lodówka i dekoder).
 • Wago
 • Helpful post
  #2
  vodiczka
  Level 43  
  belmont1990 wrote:
  Mam jednak obawę czy takie wybicie korków mogło coś namieszać w instalacji domowej?
  Bezpieczniki kolego nie korki .
  Jeżeli były prawidłowo dobrane do instalacji (nie przewymiarowane) a instalacja w dobrym stanie to jednorazowe zwarcie szkody nie uczyniło.
 • Wago
 • Helpful post
  #3
  bearq
  Level 38  
  Zerowanie odbiorników to największa głupota! Instalacji nic się nie stało zapewne
 • #4
  Elmont
  Level 25  
  Hmm'Zerowanie odbiorników to największa głupota! " po czym to Stwierdzasz nie
  znając sytuacji.Czy dawniejsze instalacje a w tym "zerowanie" nie sprawdziły się
  potrafisz to udowodnić.
 • #5
  bearq
  Level 38  
  Elmont wrote:
  Hmm'Zerowanie odbiorników to największa głupota! " po czym to Stwierdzasz nie
  znając sytuacji.Czy dawniejsze instalacje a w tym "zerowanie" nie sprawdziły się
  potrafisz to udowodnić.

  Łukasz-O wrote:
  W przypadku starej instalacji pracującej w systemie TN zerowanie należy wykonać tylko i wyłącznie w gniazdku sieciowym! Niedopuszczalne jest zerowanie w odbiornikach przenośnych, przedłużaczach i listwach.
  Tylko człowiek niespełna rozumu może twierdzić inaczej.
  Ciekawe czy autor tematu zdaje sobie sprawę, co się stanie kiedy wtyczkę od listwy włożymy odwrotnie lub do innego gniazda.
  Twierdzenie, iż zerowanie w listwie dział poprawnie jest przykładem brakiem jakiejkolwiek wiedzy z zakresu ochrony przeciwporażeniowej oraz partactwa.
 • #6
  belmont1990
  Level 9  
  Dziękuje za informację, chciałbym jeszcze dopytać - czy skoro w momencie włączenia do gniazda listwy z zerowaniem i wystąpienia zwarcia -> odłączenia zasilania w gniazdach sieciowych coś mogło się stać z telewizorami, lodówką i dekoderem które wówczas były w trakcie działania? Czy takie zwarcie mogło "przeskoczyć" z gniazd na sprzęty i je uszkodzić?

  Druga sprawa - czy zwarcie mogło mieć jakikolwiek wpływ na ODŁĄCZONE OD PRĄDU komputer i modem oraz router? Pytam gdyż mimo odłączenia od prądu, w momencie zwarcia do modemu był podłączony kabel operatora idący ze skrzynki na klatce, natomiast od modemu kablem ethernet router i na koniec takim samym kablem komputer podłączony do routera. Kiedyś czytałem na elektrodzie, że w przypadku przepięcia (np. burza) kabel sieciowy może spalić sprzęty nawet jeśli są one odłączone od prądu, stąd moje pytanie...
 • #7
  belmont1990
  Level 9  
  Ponawiam powyższe pytanie...
 • #8
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  belmont1990
  Jeśli Ci "uwaliło" jakiś sprzęt, to w serwisie Ci powiedzą, co było przyczyną, a jeśli jeszcze Ci nic nie spaliło, a takie "numery" się dzieją, to wołać elektryka z uprawnieniami, niech całą instalację w domu sprawdzi - tu nie ma żartów!, komuś może się stać krzywda.
  Reszta, to wróżenie z fusów, albo wróżbita Maciej powie.
 • #9
  belmont1990
  Level 9  
  Nie, wszystkie sprzęty dzialają prawidłowo, pytałem raczej teoretycznie - czy zwarcie idące z odbiornika może wpłynąć na sprzęty wówczas działające?

  ORAZ

  Czy wpływa to jakkolwiek np na komputer, który był co prawda ODŁĄCZONY całkowicie od zasilania ALE włączony był do niego kabel sieciowy od routera, router był połączony oczywiście z modemem a do modemu idzie kabel antenowy z klatki - zwarcie idące instalacją elektryczną nie ma możliwości przejścia powiedzmy drogą:
  gniazdo---telewizor (podłączony do sieci)---kabel antenowy---trójnik---kabel antenowy---modem (odłączony)---router (odłączony)---pc (odłączony)??
  Poszukuje odpowiedzi na te dwa pytania... komputer jest nowy i zwyczajnie zastanawiam się czy przez swoja głupotę i lekkomyślność mogło teoretycznie coś sie stać.

  Generalnie zwarcia i takie rzeczy się nie dzieją, jak pisałem stało się to jednorazowo przez włączenie listwy ze zrobionym w niej zerowaniem do gniazda z bolcem, zrobiłem nieumyślnie zwarcie, ale zadziałało zabezpieczenie i wybiło bezpiecznik, odłączając prąd w gniazdach.
 • #10
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  Odpowiem w ten sposób:
  Nawet jeśli wyłączysz tv z gniazdka, ALE zostawisz go podłączonego pod instalację antenową, to podczas burzy może się tv spalić od uderzenia pioruna.
  Musiałbyś odłączyć totalnie wszystkie kable od sprzętów: prądowe, sieciowe, telefoniczne, totalnie wszystko - wtedy można mieć prawie pewność, że się nic nie stanie.
  Bardzo często ludzie mają popalone porty w sprzętach, bo kabel prądowy, czy nawet listwę odłączyli od prądu, ale zostawili kabel sieciowy w modemie, z niego do routera, potem komputer, tv, i co tam każdy podłączył, i wszystko po kolei "dostało".
 • #11
  belmont1990
  Level 9  
  Tak, słyszałem o tym, ale to w przypadku burzy i silnego przepięcia, ja pytam jedynie odnośnie zwarcia idącego z odbiornika, tak jak opisałem w poprzednim poście.
 • #12
  dowodca_armii
  Level 30  
  Autor zadaje jakieś bezsensowne dziecinne pytania, nie rozróżniając czym jest przepięcie albo inny impuls po uderzeniu pioruna o wartości kilowoltów, a czym jest zwarcie, przy którym napięcie sieciowe 230V jest śmiesznie małe. Zwarcie można traktować jako kolejny odbiornik o maksymalnym poborze prądu jaki jest w stanie popłynąć w instalacji.
  Należy się zastanowić co się stanie podczas takiego zwarcia, które spowodowało zadziałanie bezpieczników. W obwodzie popłynął po prostu prąd zwarciowy ale w jaki sposób może on mieć wpływ na resztę odbiorników, podpiętych na tej samej jednej fazie? To tak jakby na końcu przewodu od lodówki było zwarcie, a po jej włączeniu do gniazdka ta lodówka uszkodziłaby się...
 • #13
  belmont1990
  Level 9  
  Przecież od tego jest forum - by pytać i poszerzać swoją wiedzę na różne tematy, w tym przypadku elektroniki. Nie mam absolutnie żadnego wykształcenia w tym kierunku, zwyczajnie pytam o rzeczy, które mnie nurtują, proszę o wyrozumiałość.

  dowodca_armii wrote:
  W obwodzie popłynął po prostu prąd zwarciowy ale w jaki sposób może on mieć wpływ na resztę odbiorników, podpiętych na tej samej jednej fazie? To tak jakby na końcu przewodu od lodówki było zwarcie, a po jej włączeniu do gniazdka ta lodówka uszkodziłaby się...


  Odnośnie zacytowanego fragmentu, rozumiem że zwarcie idące z podłączonego odbiornika nie wpływa w żaden sposób na inne urządzenia działające w tym samym czasie?

  Nie ma również możliwości "przeskoczenia" zwarcia z gniazda na -w moim przypadku-włączony odbiornik tv, następnie do kabla antenowego i przez trójnik kolejnym takim kablem do modemu , a finalnie z tegoż urządzenia przez kabel ethernet, router i PC (wszystkie trzy były odłączone od prądu)?

  Wiem, że pytam bardzo "łopatologicznie" ale moja wiedza z zakresu elektryki jest bardzo niewielka i apeluję o wyrozumiałość, staram się znaleźć pomoc.
 • #14
  vodiczka
  Level 43  
  belmont1990 wrote:
  Nie ma również możliwości "przeskoczenia" zwarcia z gniazda
  belmont1990 wrote:
  Wiem, że pytam bardzo "łopatologicznie"

  Kolega dowodca_armii wytłumaczył łopatologicznie - potraktuj zwarcie jak włączenie odbiornika o bardzo dużej mocy, przekraczającej dopuszczalne obciążenie sieci - dlatego zadziałał bezpiecznik.
  Nie ma takiego zjawiska jak przeskoczenie czy przeniesienie zwarcia na inne odbiorniki, niepotrzebnie się martwisz. :|