Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwarcie z odbiornika a wpływ na instalację elektryczną

belmont1990 02 Gru 2014 09:56 1539 13
  • #1 02 Gru 2014 09:56
    belmont1990
    Poziom 9  

Witam, chciałem zapytać jaki wpływ na instalację i same gniazda sieciowe ma przykładowe zwarcie idące z odbiornika (listwa zasilająca/ pralka/ telewizor itp.) na instalację elektryczną starego typu (aluminium, korki starego typu)?

Za radą kolegów z forum pozbyłem się listwy ze zrobionym w niej zerowaniem i wykonałem zerowanie w gnieździe ściennym, miałem jedynie problem gdzie powinienem podłączyć fazę a gdzie zero, zdecydowałem więc że sprawdzę jak to wygląda w mojej wyzerowanej listwie i podłączyłem ją do gniazda z bolcem w łazience - w efekcie stało się zwarcie, wybiło bezpiecznik i odłączyło zasilanie w gniazdach ściennych w całym mieszkaniu. Dopiero potem zdecydowałem się zadzwonić do elektryka i dowiedziałem się że "nie ma to znaczenia, ale przyjęte jest że faza idzie na lewo" - tak też podłączyłem, przewód zerowy natomiast do bolca i z niego do prawego otworu.
    Sprawdziłem poprawność podłączenia probówką i wszystko działa jak należy.

Mam jednak obawę czy takie wybicie korków mogło coś namieszać w instalacji domowej? Wszystkie wartościowe sprzęty oczywiście odłączyłem przed przystąpieniem do wszelkich prac (PC, TV, konsola, modem, router, telefon - podłączone były jedynie 2 pozostałe tv w innych pokojach oraz lodówka i dekoder).

0 13
  • Pomocny post
    #2 02 Gru 2014 10:15
    vodiczka
    Poziom 43  

belmont1990 napisał:
    Mam jednak obawę czy takie wybicie korków mogło coś namieszać w instalacji domowej?
    Bezpieczniki kolego nie korki .
    Jeżeli były prawidłowo dobrane do instalacji (nie przewymiarowane) a instalacja w dobrym stanie to jednorazowe zwarcie szkody nie uczyniło.

0
  • Pomocny post
    #3 02 Gru 2014 10:15
    bearq
    Poziom 36  

Zerowanie odbiorników to największa głupota! Instalacji nic się nie stało zapewne

0
  • #4 02 Gru 2014 10:36
    Elmont
    Poziom 23  

Hmm'Zerowanie odbiorników to największa głupota! " po czym to Stwierdzasz nie
    znając sytuacji.Czy dawniejsze instalacje a w tym "zerowanie" nie sprawdziły się
    potrafisz to udowodnić.

0
  • #5 02 Gru 2014 11:08
    bearq
    Poziom 36  

Elmont napisał:
    Hmm'Zerowanie odbiorników to największa głupota! " po czym to Stwierdzasz nie
    znając sytuacji.Czy dawniejsze instalacje a w tym "zerowanie" nie sprawdziły się
    potrafisz to udowodnić.

Łukasz-O napisał:
    W przypadku starej instalacji pracującej w systemie TN zerowanie należy wykonać tylko i wyłącznie w gniazdku sieciowym! Niedopuszczalne jest zerowanie w odbiornikach przenośnych, przedłużaczach i listwach.
    Tylko człowiek niespełna rozumu może twierdzić inaczej.
    Ciekawe czy autor tematu zdaje sobie sprawę, co się stanie kiedy wtyczkę od listwy włożymy odwrotnie lub do innego gniazda.
    Twierdzenie, iż zerowanie w listwie dział poprawnie jest przykładem brakiem jakiejkolwiek wiedzy z zakresu ochrony przeciwporażeniowej oraz partactwa.

0
  • #6 02 Gru 2014 16:58
    belmont1990
    Poziom 9  

Dziękuje za informację, chciałbym jeszcze dopytać - czy skoro w momencie włączenia do gniazda listwy z zerowaniem i wystąpienia zwarcia -> odłączenia zasilania w gniazdach sieciowych coś mogło się stać z telewizorami, lodówką i dekoderem które wówczas były w trakcie działania? Czy takie zwarcie mogło "przeskoczyć" z gniazd na sprzęty i je uszkodzić?

Druga sprawa - czy zwarcie mogło mieć jakikolwiek wpływ na ODŁĄCZONE OD PRĄDU komputer i modem oraz router? Pytam gdyż mimo odłączenia od prądu, w momencie zwarcia do modemu był podłączony kabel operatora idący ze skrzynki na klatce, natomiast od modemu kablem ethernet router i na koniec takim samym kablem komputer podłączony do routera. Kiedyś czytałem na elektrodzie, że w przypadku przepięcia (np. burza) kabel sieciowy może spalić sprzęty nawet jeśli są one odłączone od prądu, stąd moje pytanie...

0
  • #7 04 Gru 2014 18:08
    belmont1990
    Poziom 9  

Ponawiam powyższe pytanie...

0
  • #8 04 Gru 2014 18:14
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

belmont1990
    Jeśli Ci "uwaliło" jakiś sprzęt, to w serwisie Ci powiedzą, co było przyczyną, a jeśli jeszcze Ci nic nie spaliło, a takie "numery" się dzieją, to wołać elektryka z uprawnieniami, niech całą instalację w domu sprawdzi - tu nie ma żartów!, komuś może się stać krzywda.
    Reszta, to wróżenie z fusów, albo wróżbita Maciej powie.

0
  • #9 04 Gru 2014 18:43
    belmont1990
    Poziom 9  

Nie, wszystkie sprzęty dzialają prawidłowo, pytałem raczej teoretycznie - czy zwarcie idące z odbiornika może wpłynąć na sprzęty wówczas działające?

ORAZ

Czy wpływa to jakkolwiek np na komputer, który był co prawda ODŁĄCZONY całkowicie od zasilania ALE włączony był do niego kabel sieciowy od routera, router był połączony oczywiście z modemem a do modemu idzie kabel antenowy z klatki - zwarcie idące instalacją elektryczną nie ma możliwości przejścia powiedzmy drogą:
    gniazdo---telewizor (podłączony do sieci)---kabel antenowy---trójnik---kabel antenowy---modem (odłączony)---router (odłączony)---pc (odłączony)??
    Poszukuje odpowiedzi na te dwa pytania... komputer jest nowy i zwyczajnie zastanawiam się czy przez swoja głupotę i lekkomyślność mogło teoretycznie coś sie stać.

Generalnie zwarcia i takie rzeczy się nie dzieją, jak pisałem stało się to jednorazowo przez włączenie listwy ze zrobionym w niej zerowaniem do gniazda z bolcem, zrobiłem nieumyślnie zwarcie, ale zadziałało zabezpieczenie i wybiło bezpiecznik, odłączając prąd w gniazdach.

0
  • #10 04 Gru 2014 18:54
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Odpowiem w ten sposób:
    Nawet jeśli wyłączysz tv z gniazdka, ALE zostawisz go podłączonego pod instalację antenową, to podczas burzy może się tv spalić od uderzenia pioruna.
    Musiałbyś odłączyć totalnie wszystkie kable od sprzętów: prądowe, sieciowe, telefoniczne, totalnie wszystko - wtedy można mieć prawie pewność, że się nic nie stanie.
    Bardzo często ludzie mają popalone porty w sprzętach, bo kabel prądowy, czy nawet listwę odłączyli od prądu, ale zostawili kabel sieciowy w modemie, z niego do routera, potem komputer, tv, i co tam każdy podłączył, i wszystko po kolei "dostało".

0
  • #11 04 Gru 2014 19:08
    belmont1990
    Poziom 9  

Tak, słyszałem o tym, ale to w przypadku burzy i silnego przepięcia, ja pytam jedynie odnośnie zwarcia idącego z odbiornika, tak jak opisałem w poprzednim poście.

0
  • #12 04 Gru 2014 20:08
    dowodca_armii
    Poziom 30  

Autor zadaje jakieś bezsensowne dziecinne pytania, nie rozróżniając czym jest przepięcie albo inny impuls po uderzeniu pioruna o wartości kilowoltów, a czym jest zwarcie, przy którym napięcie sieciowe 230V jest śmiesznie małe. Zwarcie można traktować jako kolejny odbiornik o maksymalnym poborze prądu jaki jest w stanie popłynąć w instalacji.
    Należy się zastanowić co się stanie podczas takiego zwarcia, które spowodowało zadziałanie bezpieczników. W obwodzie popłynął po prostu prąd zwarciowy ale w jaki sposób może on mieć wpływ na resztę odbiorników, podpiętych na tej samej jednej fazie? To tak jakby na końcu przewodu od lodówki było zwarcie, a po jej włączeniu do gniazdka ta lodówka uszkodziłaby się...

0
  • #13 04 Gru 2014 23:24
    belmont1990
    Poziom 9  

Przecież od tego jest forum - by pytać i poszerzać swoją wiedzę na różne tematy, w tym przypadku elektroniki. Nie mam absolutnie żadnego wykształcenia w tym kierunku, zwyczajnie pytam o rzeczy, które mnie nurtują, proszę o wyrozumiałość.

dowodca_armii napisał:
    W obwodzie popłynął po prostu prąd zwarciowy ale w jaki sposób może on mieć wpływ na resztę odbiorników, podpiętych na tej samej jednej fazie? To tak jakby na końcu przewodu od lodówki było zwarcie, a po jej włączeniu do gniazdka ta lodówka uszkodziłaby się...

Odnośnie zacytowanego fragmentu, rozumiem że zwarcie idące z podłączonego odbiornika nie wpływa w żaden sposób na inne urządzenia działające w tym samym czasie?

Nie ma również możliwości "przeskoczenia" zwarcia z gniazda na -w moim przypadku-włączony odbiornik tv, następnie do kabla antenowego i przez trójnik kolejnym takim kablem do modemu , a finalnie z tegoż urządzenia przez kabel ethernet, router i PC (wszystkie trzy były odłączone od prądu)?

Wiem, że pytam bardzo "łopatologicznie" ale moja wiedza z zakresu elektryki jest bardzo niewielka i apeluję o wyrozumiałość, staram się znaleźć pomoc.

0
  • #14 05 Gru 2014 11:31
    vodiczka
    Poziom 43  

belmont1990 napisał:
    Nie ma również możliwości "przeskoczenia" zwarcia z gniazda
    belmont1990 napisał:
    Wiem, że pytam bardzo "łopatologicznie"

Kolega dowodca_armii wytłumaczył łopatologicznie - potraktuj zwarcie jak włączenie odbiornika o bardzo dużej mocy, przekraczającej dopuszczalne obciążenie sieci - dlatego zadziałał bezpiecznik.
    Nie ma takiego zjawiska jak przeskoczenie czy przeniesienie zwarcia na inne odbiorniki, niepotrzebnie się martwisz. :|

0