Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ford focus 1,6 i problem z ECU

07 May 2005 21:45 8432 2
 • Moderator of Cars
  Witam
  Mam problem z Fordem focus-em 1,6 16V '02:
  auto zaczęło pracować na 2 cylindry, serwis sprawdził cewkę zapłonową (ok) i stwierdził uszkodzenie/konieczność wymiany ECU(EEC-V).
  Auto trafiło do mnie, rozebrałem sterownik i stwierdziłem uszkodzenie jednego z tranzystorów kluczujących cewkę WN, oznaczenia tego elementu:
  5401DM
  N213
  ABH
  (obudowa taka jak TO220 tylko w wersji SMD)
  Nie znalazłem żadnych informacji nt tego tranzystora, ale znalazłem stary, uszkodzony EEC-IV od fiesty, która posiada podobny układ zapłonowy.
  Tranzystor w tym sterowniku ma oznaczenie 5101FGAA (obud TO220)
  Przerobiłem go na SMD ;), wlutowałem do focusa i działa, ale auto pracuje równo tylko na wolnych obrotach, przy wyższych silnik zaczyna pracować jakby na 3 cyl i nie ma takiej mocy jak powinien.
  Teraz kilka pytań do Was:
  -Czy ktoś zna parametry, odpowiedniki tych tranzystorów ?
  -Czy założenie tranzystora o nieco innych parametrach może dawać takie objawy, czy szukać przyczyny gdzie indziej (świece, katalizator)?
  -Czy jazda na 2 cylindrach przez ok 5km (klient przysięga, że nie więcej) mogła spowodować uszkodzenie/stopienie katalizatora ?
  Z góry dziękuję za odp i pozdrawiam
 • User removed account  
 • Moderator of Cars
  Wysłałem sterownik do serwisu, wymienili element na orginalny i auto jeździ, dla wszystkich info: to nie jest tranzystor, tylko układ scalony sterujący cewką wn, normalne pomiary omomierzem nic nie dadzą
  Pozdrawiam