Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ford Focus 2.0 brak sterownia cewki po wymianie driverów

12 Jul 2009 22:20 9969 26
 • Level 32  
  Ford Focus motor 2.0 zetec 16V, rok 2000r.
  Sterownik nr 98AB-12A650-CGG
  W sterowniku padły tranzystory steryjące cewką zapłonową.
  Oznaczenia na tranzystorach
  5401DM
  H848
  M2H

  Moje pytanie jakie tranzystory mógłbym zastosować żeby to zagrało, jakieś wysokonapięciowe od telewizora. Z układu i resztek jednego widzę że to chyba bipolarne.
  Czy ktoś je wymieniał i ma jakieś spostrzeżenia.
 • Helpful post
  Level 32  
  Są to nazwy motoryzacyjne są na pewno odpowiedniki o "bardziej znanych" nazwach, a może i nawet to samo tylko się inaczej nazywa przekonałem się o tym na przykładzie pamięci wystarczy poszukać ja znalazłem odpowiednik na forum zajmującym się tylko elektroniką samochodową ale tam niebyło tranzystorów.

  Pozdrawiam.
 • Helpful post
  Level 24  
  Najszybciej znajdziesz w innych sterownikach.
  Pasuje też NS3801 lub F2025
 • Level 32  
  Dzięki za odpowiedzi,
  da się to gdzieś kupić.
 • Helpful post
  Level 42  
  Tak jak pisze Macjej lub poszukaj w uszkodzonych sterownikach Forda , są dobrymi <dawcami> części.
 • Level 32  
  Dobra z innej strony bo chyba jeszcze coś nie tak z tym kompem oprócz uszkodzonych tranzystorów chyba jest coś jeszcze. Po podstawieniu tranzystorów jeszcze nie ma iskry. A jakieś drobne impulsy idą na bramki tranzystorów ale za małe żeby je wysterować.
  Czy po wymianie sterownika auto zapali. Czy immo jest w sterowniku, czy klucze zapisane sa w pamięci czy w procku. Chce kupić identyczny sterownik i przełożyć pamięć. Czy ktoś powie mi gdzie immo i jakie oznaczenie pamięci.

  Zanzaczam że nie chce łamać zabezpieczenia fabrycznego tylko je zachować.
 • Level 32  
  Powiedzcie tylko czy tym aucie mogę wymienić sterownik, co z immo, gdzie jest zapisane. Czy po wymianie sterownika nie będzie problemów z immobilaizerem
 • Level 32  
  Tranzystory wymienione na oryginały 5401DM i innego kompa. Kluczownie tranzystotów na bramce jest ale nie wiem na jakim poziomie powinno być, bo nie ma kluczowania cewki WN. Jest tam jeszcze scalak który przywiera źródło (source ) tranzystora do masy, nie wiem czy jest sprawny.
  Co szukać dlaczego nie ma kluczowania na cewkę. Wtryski i pompa chodzą.
 • Helpful post
  Level 42  
  Masy i ścieżki masowe na kompie dobre , masy są?
 • Level 32  
  Na których pinach powinny być. Wiem że jest ich kilka, ale czy wszystkie są.
  Scieżki całe obejżałem a nawet sprawdzałem miernikiem.
  Trochę niepokoji mnie niskie sterowanie drivera są tam impulsy rzędu 0.5V, nie większe, a powinno być chyba coś koło 5V
 • Helpful post
  Level 42  
  Masy na pinach 16 , 20 , 40 i 60.
 • Level 37  
  saly, a nie poradzisz sobie sam?
 • Helpful post
  Level 42  
  Napewno sobie poradzi , bez wsparcia duchowego >Guru> z Pomorza.
  To jest za niskie napięcie na bramkę , one sterowane są napięciem , a nie prądem. Tego sterownika nie robiłem , ale jest taka możliwośc immo.Czy wyjście ze sterownika końcówki mocy , nie jest podciągnięte do plusa /opornikiem/.
 • Level 37  
  emeryt2 wrote:
  Masy na pinach 16 , 20 , 40 i 60.

  No wiesz, ale ten sterownik ma 104 piny.
 • Helpful post
  Level 42  
  No to podpowiadaj , rzeczowo , a nie duchowo.Podaj masy na tym sterowniku.Zastrzegłem się ,ze nie znam tego sterownika, ale układy elektroniczne i sposób ich działania, są podobne. Tranzystory 5401 , to popularne w sterownikach USA.
 • Helpful post
  Level 37  
  Saly, do jednego z driverów idzie cienka ściezka, mało tego-idzie od niej odejście pod przelotkę na drugą stronę płytki.
  Jak robiłeś to wedłu innej zasady niż "wpierw giry w górę, później grzejemy cały tranzystor" to masz 95% szansy, że te ścieżki masz już przerwane.
 • Level 42  
  Tu , się kłaniam Jacek , to może być to.
  Zastanawie mnie tylko to napięcie na bramce końcówki.
 • Level 32  
  Dzięki emeryt2 za podanie mas, mam schemat tylko od 104 piny więc nie byłem pewien a sterownik mam jak pisałeś 60 pin, niestety ścieżki przelotki ok, kable też.
  Sprawdziłem miernikiem też jak kolega jacek79 radzi ścieżki i przeoltki. Mój sterownik nie ma cienkiej ścieżki od jednego z driverów. Nie ma też podciągniętych rezystorów od wyjść do plusa. Tylko dren jest podłączony do plusa przez cewkę zapłonową.
  W aucie była uszkodzona cewka przebicie do uzwojenia pierwotnego, jeden tranzystor był całkowicie zwarty, dziwne że nie upaliła się żadna ścieżka. Być może poleciał scalak przywierający żródło drivera do masy, ale nie mam na podstawienia.
  Immo raczej ok błędów brak wtryski i rozrusznik chodzą.
  Sprawdziłem też kilka tranzystorów smd które sterują driverami też nic,zasialnie tych małych smd na poziomie 5V.


  Ford Focus 2.0 brak sterownia cewki po wymianie driverów
  Ford Focus 2.0 brak sterownia cewki po wymianie driverów
 • Level 37  
  saly wrote:
  Mój sterownik nie ma cienkiej ścieżki od jednego z driverów.

  Lamerstwo niektórych mnie przeraża.
  A zobacz sobie ściezkę do bramki lewego drivera-i co, gruba jest? Zaręczam ci że łatwiutko ją oderwać.I to jest ten driver który ryłeś.
  Dalej-widzisz ten punkcik koło prawej końcówki? No to jest przelotka.
 • Level 32  
  Ścieżki od bramki wraz zprzelotkami sprawdzone, nawet jeśli jedna by się oderwała miałbym iskrę na dwóch pozostałych garach. Myślałem że chodzi ci o scieżki o drenów bo te ciężko odlutować i łatwo coś urwać, żadna ścieżka niejest luźna.
 • Level 37  
  A plusa na środkowym pinie cewki ma?
 • Level 32  
  No jasne że zasilanie cewki jest, aż taki zielony nie jestem, nie ma sterowania na cewkę, zalazłem jeden uszkodzony tranzystorek smd w rejonie sterowania driverów, chyba uszkodzony bo dziwnie się zachowuje, ale podstawiałem bipolarny i unipolarny i nic, nie wiem jaki typ tego tranzystora, bo opis niewidoczny.
  Pozostaje wymiana kompa
 • Level 37  
  A znasz rozkład końcówek tego tranzystora, bądź wiesz czy to nie tranzystor z logiką? ( albo opornikiem seregowym bazy)?
 • Level 32  
  Właśnie nie znam dla tego nie wiem czy uszkodzony. Więc raczej wymiana sterownika.
  Jeśli możesz powiedz mi czy do tego autamuszę mieć sterownik z identycznymi oznaczeniami, 98AB-12A650-CGG LOOP. Bo z literkami CGG bardzo trudno znaleść, cz każdy od silnika 2.0 z tych roczników będzie pasił. Podejrzewam że nie. I czy w sterowniku zapisany jest immo. Jeśli bedę miał identyczny to mogę przełożyć pamięć z zapisanymi kluczami z starego.
 • Helpful post
  Level 10  
  Widze że mam podobny problem tyle że w mondeo 1,8 benzyna komputer podobnie wygląda , czy ktoś wymieniał już te tranzystory? U mnie dokładnie to samo jak wyżej opisane plus na cewka jest pompa i wryski chodzą ,brak zaś impulsów na cewke.
 • Level 32  
  Tranzystory znajdziesz w sterowniku ford lub mazda bo mają prawie te same kompy, sprawdź masy według schematu, jak którejś nie ma, to nie ma iskry, a sterowanie na cewkę jest, jęsli jest to cewka uwalona.
  Jak padły tranzystory odsterowania cewką w kompie to wymień cewkę WN bo znowu polecą.
 • Level 33  
  szczerze mówiąc to jak bym miał uszkodzony samochód przez dwa miechy to wyjął bym moduł i oddał do naprawy ze wskazaniem usterki. Za 150 zeta bym miał w ciągu kilku godzin lub na następny dzień sprawny samochód.