Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja trójfazowa w domku jednorodzinnym

08 Maj 2005 21:14 51001 23
  • Poziom 2  
    Proszę o porady. Mam wykonana instalacje w domku jednorodzinnym.Zabezpieczenie przedlicznikowe C25. Ile obwodów zastosowac i jakie bezpieczniki (na swiatlo, gniazda). Jakie zastosowac bezpieczniki do kuchenki elektrycznej(5-cio zylowy przewod), a jakie do gniazda w garazu (silowego) - czy brac napiecie do tego gniazda z przed roznicowki? bo słyszalem ze wywalac moze jesli bedzie zawilgocone uzwojenie w wiertarce. Moze ktos podsunie jakis przykładowy schemat. Z gory dziekuje
  • Poziom 18  
    Bezpieczniki stosujemy do przewidywanego poboru pradu. Jezeli montujemy róznicówke dla zabezpieczenia sie przed porazeniem to bezcelowe jest uzywanie gniazda do "zawilgoconej wiertarki" bez zabezpieczenia róznicówka
  • Poziom 19  
    zazwyczaj obwody gniazdek i oswietlenia zabezpiecza się 10A, gniazda w kuchni 16A i w łazience 16A
    różnicówka powinna być przed całością, lepiej nie używać zawilgoconych sprzętów. Kuchnia w zalezności od mocy całkowitej. Jest to około 5 kW (płyta grzewcza + piekarnik) tak więc zabezpieczenie 25 A, gniazdo w garażu dałbym 20 A, wystarczy na nieduży silnik np. od piły do drewna.
  • Poziom 16  
    juras76 napisał:
    Proszę o porady. Mam wykonana instalacje w domku jednorodzinnym.Zabezpieczenie przedlicznikowe C25. Ile obwodów zastosowac i jakie bezpieczniki (na swiatlo, gniazda). Jakie zastosowac bezpieczniki do kuchenki elektrycznej(5-cio zylowy przewod), a jakie do gniazda w garazu (silowego) - czy brac napiecie do tego gniazda z przed roznicowki? bo słyszalem ze wywalac moze jesli bedzie zawilgocone uzwojenie w wiertarce. Moze ktos podsunie jakis przykładowy schemat. Z gory dziekuje

Przykładowy schemat;
    Swiatło - 10B dwa obwody
    Gniazda w pokojach 10B dwa obwody
    Gniazda w kuchni 16B
    Kuchnia elekryczna 20B trójfazowy
    Gniazda w łazience 16B (chodzi głównie o pralkę jeżeli ona jest lub może być w łazience)
    Gniazda w garażu 16C trójfazowy
    Gniazda w garażu 16C
    W Garażu doradzam charakterystyki C ze względu na silniki elektryczne, szczególne indukcyjne i spawarki.

Do garażu doradzam osobną różnicówkę, przy pracach w garażu zdażają się różne przypadki powodujące działanie zabezpieczeń i może to denerwować rodzinę. :D :D

Do gniazd przekroje przewodów 2,5mmkw do światła 1,5mmkw.
  • Poziom 15  
    Ja zastosowałem różnicówkę, ale wyłacznie na gniazdka i sprzęty na stałe podłaczone do sieci (np. piekarnik) z pominięciem oświetlenia, ale NIE POLECAM TEGO ROZWIĄZANIA. Wyszedłem z założenia, iż niedość że mnie prąd potelepie to jeszcze zęby wybiję bo zgasło mi światło, a przecież jak ktoś zaczyna majstrować przy lampie to musi się liczyć z tym że go potelepie - POWINNO SIĘ WYKRĘCIĆ BEZPIECZNIKI. Osobiście przed licznikiem mam bezpieczniki Wt, później podział na poszczególne obwody na wyłacznikach samoczynnych. Przy niskiej pętli zwarcia na okoliczność zwarcia(czego nie życzę nikomu) niestety nie będzie selektywności na bezpiecznikach samoczynnych typu C, ponieważ czasy ich wyłączenia są bardzo krótkie w stosunku do prądu zwarciowego i przeważnie leci wszystko po drodze, ale bezpieczniki topikowe się utrzymają - doświadczenia z autopsji. Co do różnicówki i zawilgoconej wiertarki tudzież innego sprzętu - lepiej niech 100 razy wyłączy(do tego zostało stworzone to zabezpieczenie) niż 1 raz ma cię potelepać lub .... . Tylko nie kup różnicówki 300mA, max to 30mA(w typoszeregu jest chyba jeszcze 10mA). W kwesti doboru bezpieczników - to ciekawe pytanie w świetle wykonanej instalacji. Musisz policzyć ile odbiorów wisi na każdej nici i dobrać stosownie do obciążenia i przekroju przewodów(bezpieczniki zabezpieczają również przewody a nie tylko odbiory), bezsensu jest dawać na łazienkę 16A(bez urazy dla kolegi KMY) skoro pralkę masz w pomieszczeniu np gospodarczym a w łazience wyłącznie będziesz korzystał z suszarki lub golarki. Życzę powodzenia.
  • Poziom 16  
    Różnicówka to dobre zabezpieczenie ale do urządzeń przenośnych np kosiarka elektryczna, wiertarka, spawarka,

Kuchnię elekryczną wystarczy zabezpieczyć tylko poprzez przewód ochronny chociaż są różne zdania na ten temat

W moim przykładzie podałem C do garażu bo mogą B podczas startu większego silnika czy spawarki zadziałać a w złączu są C 25A.

Bezpieczniki w rozdzielce zabezpieczają przede wszyskim instalację a nie urządzenia do niej przyłączane.
  • Poziom 27  
    kolega hugo zapomnieł ze przy sprawnej róznicówce niema mowy o porażeniu pradem. robiłem niejednokrotnie pomiary róznicówek i żadna niemiała prądu róznicowego powyzej swojej normy czyli 30mA a czasy wyłaczenie nieprzekraczały 25mS.
    pytanie jest takie czy ta róznicówke masz zespolana i zamontowana jest w polu pomiarowym np. WK4 ????
    czy masz ja ujeta w warunkach zasilania z ZE????
  • Poziom 15  
    no to zastanówmy się, popłyneło przez 25µs przezemnie I>30mA(np. 31mA) skoro wyłaczyło - to potelepało mnie czy nie ??? Odpowiedź - potelepało tylko bardzo krótko, nie próbowałem i być może bym tego nie zauważył, kolego fredpostrach, potelepało.
  • Poziom 27  
    ciało ludzkie nie jest wstanie wyczuć prądu o tak niskich amperach i w tak krótkim czasie , tak sa zaprojektowane te wyłączniki i czemuś one służą
  • Poziom 16  
    fredpostrach napisał:
    ciało ludzkie nie jest wstanie wyczuć prądu o tak niskich amperach i w tak krótkim czasie , tak sa zaprojektowane te wyłączniki i czemuś one służą

Nie masz racji;
    Wypróbuj przez siebie przepuścić np 10mA
    Wyłącznik nie wyłączy bo za mało lub wyłączy po kilku sekundach a Ty się napewno co najmniej zdenerwujesz a może doznasz szoku.
  • Poziom 15  
    Ale przecież ja nie podważam zastosowania różnicówek, nic z tych rzeczy, wręcz przeciwnie, jestem za stosowaniem i jeżeli komuś wyłacza to nie ma usuwać różnicówkę tylko doprowadzić instalację i sprzęt do takiego stanu aby nie wybijało - w woli wyjaśnienia.

Przyszedł mi do głowy jeszcze taki szczególny przypadek - w sieci domku jednorodzinnego jest właczony silnik(90% prądu zabezpieczenia) który napędza np wentylator i czas reakcji modułu różnicówki ,owszem , jest t<25&micro;s, ale na stykach ciągnie łuk i na dodatek silnik porzechodzi na pracę generatorową przez ułamek sekundy, także nie można autorytatywnie powiedzeć że różnicówka ogranicza czas rażenia do t≤25&micro;s. I wcale się nie czepiam, to takie luźne spostrzeżenia.
  • Poziom 27  
    rozumiem ze wentylator wybija róznicówke w momencie kiedy jego wadliwe działanie powoduje przjście nap. na np. czesci dotykowe dostepne, a prace generatorowa masz na mysli indukcje własna malejącą do momentu zatrzymania..........osobliwy przypadek ale mozliwy .........
    tez mnie naszło lużne skojarzenie czy róznicówka odłaczając zestyki od sieci niezwiera ze sobą zestyków wyjściowych.....ale taka mądra to ona raczej nie jest.
  • Poziom 18  
    Jeżeli ciało ludzkie jest poddane pod działanie prądu elektrycznego to bez względu na to jaka wielkość tego prądu i czas to jest porażenie prądem elektrycznym.Należy pamiętać że skutki porażenia prądem elektrycznym nie zależą tylko od wielkości tego prądu ale także od czasu jego przepływu przez ciało ludzkie Dlatego sprawna różnicówka powinna wyłączyć dany obwód jeżeli prąd upływowy ΔI≥30mA w czasie jak najkrótszym.Ale chyba nie oto chodziło w tym poście?.Załączam przykładowy schemat instałacji
  • Poziom 16  
    Ja też dorzucę schemat jak działa różnicówka
    Wyłącznik różnicowoprądowy

Wyłączniki różnicowoprądowe są wyłącznikami ochronnymi o działaniu niezależnym od napięcia sieci do użytku domowego i podobnego.

Przeznaczone są do ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym przez dotyk pośredni, zapobiegając pojawianiu się długotrwałych niebezpiecznych dla życia napięć na obudowach i osłonach urządzeń elektrycznych.

Podstawowym elementem wyłącznika różnicowoprądowego jest przekładnik sumujący w postaci toroidalnego rdzenia magnetycznego, przez który są przeprowadzone przewody czynne instalacji (fazowe i neutralny), lecz nie przewód ochronny PE. Jeżeli odbiornik i instalacje za wyłącznikiem są całkowicie sprawne, to suma prądów przepływających przewodami fazowymi i neutralnym jest równa zeru i wyłącznik daję się załączyć oraz pozostaje w pozycji załączonej. Jeżeli jednak nastąpi zwarcie doziemne zagrażające porażeniem elektrycznym, to część prądu przepływa przewodem ochronnym bezpośrednio do ziemi lub przez ciało człowieka i nie wraca przewodem neutralnym tak, że suma prądów przepływających przewodami fazowymi i neutralnym przechodzącymi przez okno przekładnika sumującego jest różna od zera.

W obwodzie magnetycznym przekładnika pojawia się zmienny strumień magnetyczny, który w obwodzie wtórnym przekładnika indukuje napięcie, powodujące zadziałanie wyłącznika w bardzo krótkim czasie (setne części sekundy) i wyłączenie uszkodzonego obwodu.

Instalacja trójfazowa w domku jednorodzinnym

Podstawowymi parametrami wyłączników różnicowoprądowych jest prąd znamionowy ciągły IN, jaki może przepływać długotrwale przez wyłącznik, oraz znamionowy prąd różnicowy I∆N pod wpływem którego powinno nastąpić zadziałanie wyłącznika. Wyłączniki różnicowoprądowe są budowane przeważnie na prądy znamionowe ciągłe o natężeniu od 6 do 63 (125) A oraz prądy znamionowe różnicowe I∆N o natężeniu równym 10, 30, 100, 300 i 500mA. Wyłączniki, których prąd I∆N=10 i 30mA nazywa się wysokoczułymi. Przy istnieniu w obwodzie sprawnego wyłącznika różnicowoprądowego wysokoczułego nawet bezpośrednie dotknięcie przewodu pod napięciem przez człowieka stojącego na dobrze przewodzącym podłożu (np. na mokrej podłodze w łazience) nie powinno spowodować nieszczęśliwego wypadku, bowiem szybko zadziała wyłącznik. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba zachowywać ostrożności.

Wyłączniki są budowane na prąd różnicowy:

sinusoidalny (wyłączniki typu AC);
    sinusoidalny oraz wyprostowany jedno- i dwupołówkowo (wyłączniki typu A);
    sinusoidalny, wyprostowany jedno- i dwupołówkowo oraz prą stały (wyłączniki typu B);
    Najbardziej rozpowszechnione są wyłączniki typu AC, najtańsze i zadowalająco skuteczne w zdecydowanej większości instalacji. Wyłączniki typu AC powinny być stosowane w instalacjach z jednofazowymi odbiornikami U klasy ochronności (o obudowach metalowych, przystosowanych do połączenia z przewodem ochronnym PE), zasilanym z urządzeń prostownikowych.

Wyłączniki typu B powinny być z kolei stosowane w instalacjach przemysłowych z trójfazowymi urządzeniami zasilającymi odbiorniki prądu stałego lub z przetwornicami częstotliwości zasilającymi silniki o regulowanej prędkości kątowej przez zmianę częstotliwości napięcia zasilającego.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 27  
    czas wyłaczenia w milisekundach nie tą literke wstawiłem miernik MRT 200
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Wyznacznikiem ilości obwodow gniazd zawsze jest ich ilość. Norma dopuszcza 10 gniazd na jeden obwód. Taki obwód zabezpieczony jest wyłącznikiem nadmiarowoprądowym B 16. Obwody oświetlenia w domku jednorodzinnym to minimum dwa B 10. Obwody zewnętrzne (np. ostlenie tarasu,wejścia itp.) osobne. Dla pralki wydzielony obwód, zabezpieczony wyłącznikiem różnicowoprądowym 30 mA i nadmiarowoprądowym B 16 .Dla kuchni elektrycznej osobny obwód ( zabezpieczenia - patrz instrukcja montażu). Gniazda nad blatem roboczym - osobny obwód B 16. Garaż może być tak jak podali koledzy. Zabezpieczenia przedlicznikowe wymień na wkładki D 02. Najlepiej daj R 304 / 35A ( to trzeba uzgodnić z RE). Przy C25 nie będzie selektywności.

Pzdr.

p.s.

Jeśli koledzy mieli na myśli zawilgocone uzwojenia wiertarki ręcznej to przypominam, że wszystkie maszyny ręczne wykonane są w izolacji podwójnej i wtyk nie posiada styku ochronnego. Do porażenia prądem przez taką maszynę dojdzie tylko w przypadku wilgotnej podłogi i bosych stóp.
  • Poziom 2  
    A ja mam takie pytanie.
    Też mam instalację trójfazową w starym domu, zabezpieczenie przedlicznikowe to 25 A, bezpieczniki po liczniku to 16 A.

Niestety ta instalacja jest tak zrobiona, ze jest jeden bezpiecznik na cały dom (pozostałe 3 są na poszczególne fazy). Chciałbym to poprzerabiać tak, zeby poszczególne pomieszczenia miały osobne obwody. Czekam na wizytę znajomego elektryka, ale wcześniej chciałbym zasięgnąć u Was informacji.

Czy "rozpinając" ten jeden obwód "na dom" na np. 4 rózne obwody - to jest profesjonalne rozwiazanie ? Wg mnie nie, bo dalej na całym mieszkaniu będe miał max 16 A (wszystko bedzie szło przez ten bezpiecznik).

Więc jakie jest inne rozwiązanie - bez włączania w to Zakładu Elektrycznego - bo oni wymuszają na mnie przeniesienie licznika na zewnątrz - a tego ze względów finansowych nie chce narazie robić.
  • Poziom 22  
    Rozumiem,że ten bezpiecznik 16A i pozostałe dwa masz zaplombowane?
    Jeśli tak jest to zgłoś do ZE rozplombowanie.Zapłacisz niewiele.
    Potem rozdziel na ile chcesz obwodów i zgłoś,żeby zaplombowali.
    Elektryk powinien znać takie procedury.Oczywiście instalację (tą z domu)rozdziel na trzy fazy.
  • Poziom 2  
    Czy moze ktos narysowac przykładowy schemat instalacji jednokreskowej potrzebnej do zakladu energetycznego (do zmiany taryfy z budowlanej na mieszkalna). Dzieki

Dodano po 1 [minuty]:

Sorki chodzi mi oczywiscie o schemat jednokreskowy instalacji (3-fazowa oczywiscie jak w rozwazaniach wyzej) . Dzieki
  • Poziom 1  
    posiadam piec do wypalania gliny który ma 13.500W i nie wiem czy wyłącznik różnicowoprądowy CF16 40/0,003A podłączony do niego jest wystarczającym zabezpieczeniem gdzie niemam uziemienia wcale w budynku
  • Moderator
    nie jest.

a jak ma być - nie potrafię ci odpowiedzieć na odległość.
  • Poziom 10  
    Podepnę tutaj moje pytanie bo wydaje mi się pokrewne. od razu proszę o tolerancję - nie jestem znawca tematu.

Opis:
    Koleżanka ma małą budkę w której mieści się sklep, do budki doprowadzona jest instalacja trójfazowa z 3 bezpiecznikami topikowymi po 25A, wewnątrz jest tablica i z tego co widzę jest na niej jeden bezpiecznik trójfazowy 16A, wyłącznik róznicowo-prądowy, i 2 bezpieczniki 10A do zwykłej instalacji. jest tez trzeci patent wyglądający też jak bezpiecznik 3 fazowy ale jest zatarty opis wiec nie jestem pewien.
    Problem:
    Koleżanka nie ma tak dużego zużycia prądu i nie potrzebuje podłączenia urządzeń trójfazowych dlatego zgłosiła się do dostawcy energii z prośbą o obniżenie mocy nominalnej za którą płaci.
    Elektryk który był sprawdzać instalację nakazał by bezpieczniki w skrzynce na zewnątrz wymienić na 3x10A.
    Pytanie:
    Czy w takiej sytuacji (instalacja siły nie będzie wykorzystywana i obniżona jest konsumpcja mocy do świetlówek i gniazda na czajnik) bezpieczniki wewnątrz będą działały poprawnie ?
    Czy w przypadku zwarcia wybije się wyłącznik 10 A wewnątrz a nie spali się topikowy na zewnątrz ?
    Czy taka zmiana na tablicy zewnętrznej nie wymaga także wymiany bezpieczników wewnątrz ?