Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak wykonać obraz dysku lub partycji?

TechEkspert 31 Dec 2014 15:37 7341 4
 • Jak wykonać obraz dysku lub partycji?

  Co to jest obraz dysku?

  Wykonanie obrazu dysku pozwala na zachowanie w pliku stanu danych zapisanych na urządzeniu. Binarny obraz dysku pozwala na zapisanie stanu wszystkich bloków dostępnych w pamięci masowej. Ponieważ nie interpretujemy systemu plików, pozwala to np. na późniejsze odtworzenie skasowanych wcześniej plików lub zapisanie ukrytych partycji. Wykonując obraz binarny, zapiszemy także sektor MBR, program rozruchowy, co pozwoli na uruchomienie systemu operacyjnego z dysku przywróconego z obrazu. Teraz widać różnicę pomiędzy zwykłym kopiowaniem plików a wykonaniem obrazu dysku. Nie zawsze potrzebujemy obrazu binarnego dysku, wiele narzędzi pozwala na wykonanie kopii partycji lub dysku z uwzględnieniem struktury logicznej (partycje, systemy plików), co pozwoli na szybsze wykonanie operacji oraz mniejszy plik wynikowy.

  Czy obraz partycji lub dysku to kopia zapasowa?

  Tak obraz dysku lub partycji może służyć jako kopia zapasowa. Możemy zapisać stany posiadanych dysków w postaci plików na większej pamięci masowej. W ten sposób możemy zapisać zawartość starych dysków, których dalsze używanie grozi utratą danych, lub zapisać stan dysku przed instalacją poprawek lub nowych programów. Warto pamiętać, że wykonanie obrazu dysku zalicza się do czynności serwisowych, może służyć jako kopia zapasowa lecz dedykowane do backupu systemy i programy posiadają więcej możliwości. Typowe narzędzie do wykonywania kopii zapasowych posiada harmonogramy wykonywania kopii zapasowych oraz pozwala na tworzenie kopii przyrostowych (zapisujemy tylko nowe dane od ostatniej pełnej kopii zapasowej), możemy także zarządzać retencją danych (stare dane kopii zapasowych są automatycznie kasowane zgodnie z ustawieniami). Dodatkowo oprogramowanie do wykonywania kopii zapasowych pozwala na pracę podczas działającego systemu operacyjnego, często niezauważalnie "w tle" oraz zapewniając spójność zapisanych danych działających aplikacji.

  Jak wykonać obraz dysku lub partycji?

  Istnieje wiele komercyjnych oraz bezpłatnych narzędzi do wykonywania obrazów dysku, niektóre są wbudowane w systemy operacyjne (np. dd). Nie sposób napisać o wszystkich dostępnych narzędziach dlatego zostanie przedstawione kilka przykładowych rozwiązań o odmiennej zasadzie działania.

  CloneZilla - obraz dysku spoza systemu operacyjnego.

  Dostępne na stronie projektu narzędzie CloneZilla pozwala na utworzenie płyty CD/DVD lub pendrive'a, z którego uruchomimy komputer. Pobrane pliki wypalamy na nośniku optycznym lub tworzymy pendrive'a z możliwością bootowania. Obraz dysku możemy zapisać na podłączonym dysku lub nośniku USB, a także na udostępnionym zasobie sieciowym. Obraz dysku jest wykonywany z poziomu środowiska CloneZilla, system operacyjny znajdujący się na klonowanym dysku nie jest aktywny. Możemy wykonywać kopię dysku lub partycji do pliku, a także operację klonowania jednego dysku na drugi dysk. Możliwe jest także przywracanie stanu dysku na wiele komputerów jednocześnie z wykorzystaniem sieci LAN.

  Po uruchomieniu komputera z bootowalnego środowiska CloneZilla powinniśmy zobaczyć następujący ekran:

  Jak wykonać obraz dysku lub partycji?

  Zwykle pierwsza opcja jest wystarczająca, jednak na tym etapie możemy np. zmienić parametry wyświetlanego obrazu, wykonać test pamięci RAM itp.

  Kolejnym etapem jest wybór języka:

  Jak wykonać obraz dysku lub partycji?

  Oraz ustawień klawiatury:

  Jak wykonać obraz dysku lub partycji?

  Następnie startujemy narzędzie:

  Jak wykonać obraz dysku lub partycji?

  CloneZilla prowadzi nas przez cały proces graficznym GUI, które znacznie ułatwia proces tworzenia kopii lub przywracania zawartości dysku.

  W kolejnym kroku wybieramy tryb pracy, możemy pracować w trybie dysk/partycja<->obraz lub dysk/partycja<->dysk/partycja:

  Jak wykonać obraz dysku lub partycji?

  W przypadku pracy z obrazami, w kolejnym kroku wybieramy miejsce, gdzie będziemy zapisywać lub odczytywać obraz:

  Jak wykonać obraz dysku lub partycji?

  W przypadku nośnika USB warto sprawdzić, czy jest podłączony:

  Jak wykonać obraz dysku lub partycji?

  Ostatecznie wybieramy urządzenie, gdzie będą znajdować się obrazy:

  Jak wykonać obraz dysku lub partycji?

  Wybieramy katalog z obrazami:

  Jak wykonać obraz dysku lub partycji?

  Oraz tryb pracy, opcja dla początkujących powinna być wystarczająca:

  Jak wykonać obraz dysku lub partycji?

  Wybieramy opcję pracy z dyskiem lub partycją:

  Jak wykonać obraz dysku lub partycji?

  Oraz wpisujemy nazwę, pod jaką zostanie zapisany obraz:

  Jak wykonać obraz dysku lub partycji?  Wybieramy dysk źródłowy, zostanie wykonany obraz wybranego dysku:
  Jak wykonać obraz dysku lub partycji?

  Możemy sprawdzić błędy w systemie plików lub pominąć ten krok:

  Jak wykonać obraz dysku lub partycji?

  Na koniec możemy wybrać opcję sprawdzenia wykonanego obrazu:

  Jak wykonać obraz dysku lub partycji?

  Następnie rozpoczynamy procedurę wykonania obrazu dysku oraz obserwujemy postęp pracy:

  Jak wykonać obraz dysku lub partycji?

  Ostatecznie otrzymujemy wynik operacji tworzenia obrazu dysku:

  Jak wykonać obraz dysku lub partycji?

  Z narzędziem CloneZilla tworzenie obrazów dysków, przywracanie dysków z obrazu oraz klonowanie dysków jest beznadziejnie proste. Jeżeli jeszcze nie znasz tego narzędzia, warto wypróbować je już dzisiaj.
  Ważna uwaga, jeżeli w systemie wykorzystujemy dyski pracujące w grupie RAID - CloneZilla najczęściej nie będzie poprawnie wykonywać obrazu takiej grupy. Niektóre kontrolery udostępnią pojedyncze wirtualne urządzenie dyskowe, wtedy jest szansa na powodzenie operacji. W przypadku, gdy widzimy pojedyncze dyski grupy RAID, CloneZilla co najwyżej umożliwi wykonanie obrazu każdego dysku z osobna bez "zrozumienia" konstrukcji RAID.

  CloneDisk - obraz dysku pod systemem operacyjnym.

  Narzędzie CloneDisk dostępne jest w nowej odświeżonej wersji. Niektórzy mogą pamiętać interfejs z wcześniejszej wersji programu CloneDisk 1.9.6:
  Jak wykonać obraz dysku lub partycji?

  Uruchamiamy aplikację.
  Wybieramy pracę obraz<->dysk lub tryb dysk<->dysk, następnie wybieramy z listy dysk lub partycję. Możemy uruchomić kompresję pliku wynikowego oraz omijanie bloków poza obszarem partycji dysku. Program może pracować z dyskami twardymi, nośnikami USB, dyskami iSCSI, zasobami udostępnianymi przez kontrolery RAID.

  W nowej wersji możemy powrócić do starego interfejsu odznaczając ukrywanie zaawansowanego menu:

  Jak wykonać obraz dysku lub partycji?

  Kopia zapasowa wykonywana podczas działającego systemu operacyjnego jest wygodna jednak nie zawsze zakończy się powodzeniem.

  W menu zaawansowanym znajdziemy więcej opcji łącznie z testami szybkości zapisu i odczytu wybranych dysków:

  Jak wykonać obraz dysku lub partycji?

  Mamy możliwość wyboru pracy z dyskami, partycjami lub jednocześnie z dyskami i partycjami.

  Jak wykonać obraz dysku lub partycji?

  Po wybraniu dysku, klikamy "Backup to Image", a następnie klikamy OK i zapisujemy stan dysku do pliku:

  Jak wykonać obraz dysku lub partycji?

  Stan dysku możemy odtworzyć na ten sam lub inny dysk klikając "Restore from Image".

  Disk2vhd - zamiana dysku fizycznego na wirtualny.

  Ciekawym narzędziem jest Disk2vhd umożliwiające zamianę fizycznego dysku twardego pod systemem operacyjnym na plik dysku wirtualnego. Dysk wirtualny możemy podłączyć do istniejącej lub utworzonej maszyny wirtualnej. Narzędzie daje podstawowe możliwości konwersji danych i systemów z serwerów fizycznych na wirtualne.

  Jak wykonać obraz dysku lub partycji?

  Zaznaczmy interesujący nas dysk oraz wskazujemy ścieżkę, gdzie zapiszemy plik wirtualnego dysku utworzonego na podstawie obrazu dysku fizycznego.
  Dysk możemy zapisać w formacie VHD lub nowszym VHDX.

  Ciekawą opcją jest "Use Volume Shadow Copy", jej zaznaczenie spowoduje uruchomienie mechanizmu VSS, system operacyjny wykona migawkę stanu dysku i będzie śledził zapisy na bloki systemu plików, poprzednie wersje bloków przed zapisami będą dostępne na czas wykonywania obrazu dysku - dzięki temu nie będzie problemu z dostępem do plików oraz kopia zapasowa będzie spójna.

  Aby VSS zadziałał prawidłowo, warto uruchomić Disk2vhd z podniesionymi prawami (prawy klawisz uruchom jako administrator).

  Więcej o systemowym VSS można dowiedzieć się wydając polecenie vssadmin z odpowiednimi opcjami.

  Zmiana wielkości partycji po sklonowaniu dysku.

  Odtworzenie lub sklonowanie dysku możemy wykonać na inny bardziej pojemny dysk. Klonowanie dysku można wykorzystać do przeniesienia systemu operacyjnego po wymianie dysku na nowy pojemniejszy lub wymieniony ze względu na ryzyko awarii starego. W większości przypadków zmianę wielkości partycji możemy wykonać pod systemem operacyjnym. Warto mieć większe możliwości zmiany rozmiaru partycji, ich przesuwania i tworzenia nowych.

  GParted - graficzne operacje na partycjach.

  GParted podobnie jak CloneZilla pozwala na utworzenie bootującego nośnika, z którego uruchomimy nasz komputer. Po uruchomieniu narzędzia możemy graficznie wykonywać operacje na partycjach istniejących na dyskach twardych. Warto wykonać kopię zapasową przed wykorzystaniem narzędzia, aby przez błąd nie utracić danych zapisanych na dysku.

  Jakie oprogramowanie wykorzystujesz do tworzenia obrazów dysków i partycji?
  Na jakie ciekawe sytuacje natrafiliście podczas operacji tworzenia i odtwarzania obrazów dysków?

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  TechEkspert
  Editor
  Offline 
  W moich materiałach znajdziecie testy i prezentacje sprzętu elektronicznego, modułów, sprzętu pomiarowego, eksperymenty. Interesuje mnie elektronika cyfrowa, cyfrowe przetwarzanie sygnałów, transmisje cyfrowe przewodowe i bezprzewodowe, kryptografia, IT a szczególnie LAN/WAN i systemy przechowywania i przetwarzania danych.
  Has specialization in: elektronika, mikrokontrolery, rozwiązania it
  TechEkspert wrote 4137 posts with rating 3431, helped 12 times. Been with us since 2014 year.
 • #2
  noyo
  Level 18  
  Polecam fsarchiver, stosuje go od paru lat gdy przeszedłem na ext4 i jak na razie mnie nie zawiódł :)
 • #4
  noyo
  Level 18  
  Nie niestety nie mam możliwość - brak RAID, wszystko pojedyńcze dyski.
 • #5
  romram
  Level 9  
  Jestem początkujący - teraz rozumiem