Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kamera Ip w windzie rozwiązanie techniczne

faja_kanzas 11 Sty 2015 17:31 4221 15
  • #1 11 Sty 2015 17:31
    faja_kanzas
    Poziom 18  

koledzy mam takie pytanie jak wygląda sprawa montażu kamery w widzie?
    Zakładam że będzie potrzebna kamera Ip.
    Pierwsze pytanie jak realizujecie zasilanie? tzn bierzecie z kabiny windy 12v czy osobno puszczacie a może wykorzystać zasilanie Poe?
    Drugie pytanie jakich kabli używacie do przesyłania sygnału w windzie?
    Trzecia sprawa to czy UDT robi jakie więsze problemy oraz czy oni dają jakieś wytyczne odnosnie kamer IP w windzie?

0 15
  • #2 12 Sty 2015 02:48
    daniel7606
    Poziom 11  

Zasilanie jak najbardziej "swoje".
    Jaki kabel - ze względu na ciągłą pracę windy proponowałbym wykorzystanie zapasów z kabla łączącego kabinę z maszynownią. Do analogu jak najbardziej, ale w przypadku IP mamy problem. Trzeba by było dołożyć bardzo dobrą skrętkę(linka), a to już jest praca dla panów od wind.

Panowie z dozoru nie stwarzają w tej kwestii problemów. Musi do jednak zostać ujęte w dokumentacji urządzenia - dotyczy to zarówno kamer jak i dodatkowego sterowania np.w czasie pożaru.

0
  • #3 18 Sty 2015 12:56
    mirekq
    Poziom 17  

Kamera IP w windzie (zasilanie z 230V na kabinie)
    Client Wifi do kamerki zasilany z tego samego 230V co kamera

W szybie zamontowany router zasilany z PoE ( jedna skrętka ze sterowni do szybu windy)

2 lata działa zero problemow, UDT się nie czepia bo jest zero ingerencji w istniejącą instalację.

0
  • #4 18 Sty 2015 17:42
    faja_kanzas
    Poziom 18  

możesz napisać jaki to router? Właśnie wolałbym aby coś więcej wiedzieć na temat połączenia Kablowego niż wi fi bo to jest dla mnie znany temat

0
  • #5 18 Sty 2015 21:28
    mirekq
    Poziom 17  

Airlive. N.power ( zasilany z PoE 12V ) ale możesz dać co kolwiek. (nie musisz zasilać z poe jeśli masz możliwość dociągnięcia zasilania)

Mi było wygodnie bo miałem UTP w szybie windy.

Kamera podpięta jest do jakiegoś TP Linka.

0
  • #6 18 Sty 2015 22:17
    faja_kanzas
    Poziom 18  

Ja właśnie nie mam skrętki w szybie a dokładniej w wiązce kablowej do kabiny. Jedynie mam kable sygnałowe- sterownicze i zasilanie

0
  • #7 19 Sty 2015 06:41
    edziu
    Poziom 29  

Jest jeszcze rozwiązanie PowerLine

0
  • #8 19 Sty 2015 21:22
    rokycky
    Poziom 23  

Kolego, wystarczy wejść na stronę internetową UDT i poczytać wytyczne (są jasno sprecyzowane dla instalacji monitoringu w windach) lub zadzwonić do najbliższej jednostki i porozmawiać z inspektorem, do którego i tak wcześniej czy później trafisz składając zawiadomienie o wykonanym montażu z wnioskiem o odbiór techniczny. Oczywiście jeżeli chcesz to wykonać legalnie.

Po 1.
    W żadnym wypadku nie możesz ingerować w sterowanie windy, a tym bardziej pobierać zasilania z instalacji elektrycznej windy a gniazdo 230 V na dachu kabiny jest obowiązkowe i jest jasno w przepisach określone jako gniazdo serwisowe. Istnieją odstępstwa w uzasadnionym przypadku ale musisz robić zmiany do projektu instalacji i dodatkowe pomiary na swój koszt.
    Po 2.
    Stosuje się oddzielny przewód zwisowy zaprojektowany do takich instalacji i z odpowiednimi deklaracjami.

Wbrew pozorom jest to do przeskoczenia i nie taki diabeł straszny, ale rób to z głową i zgodnie ze sztuką a wiedzę w tym przypadku czerp z instytucji takiej jak UDT a nie z zasłyszanych informacji na forum...

2
  • #9 20 Sty 2015 20:08
    MaciejTech
    Poziom 14  

Witam, ja załatwiam sprawę w następujący sposób:

1. Zwracam się z zapytaniem do firmy która konserwuje windę.
    " Czy producent przewiduje montaż kamer w windzie:
    A. Czy jest dodatkowy przewód w pasie transmisyjnym (czasami jest skrętka!!)
    B. Czy mogę skorzystać z zasilania w windzie dla zasilenia kamery i np nadajnika camSAT. (norma Unijna)
    2. Jeśli otrzymam odpowiedź przygotować trzeba projekt do zatwierdzenia przez producenta (czasami wystarczy firma konserw.)
    3. Projekt zatwierdza UDT (bardzo pomaga firma konserw. windę)
    4. Jeśli wszystko jest zgrane zlecam wyprowadzenie zasilania dla kamer zlecam
    firmie konserwującej!!!
    - Jeśli coś będzie źle z windą w przyszłości ma Pan tzw. dupochron bo głównego zasilanie nie robił Pan i można spać spokojnie!!!
    Ja raz czekałem na wszystko 3 miesiące.
    Należy pamiętać jeśli nie przeprowadzi Pan tego zgodnie z procedurami jak coś się stanie z windą
    spadnie nie podjedzie a drzwi się otworzą itp to Pan będzie ciągany nie producent gdyż ingerował Pan w konstrukcję systemu windowego.
    Od zeszłego roku stycznia zmieniły się przepisy budowlane a dokładniej nadzoru budowlanego.

0
  • #10 09 Cze 2015 10:59
    piotr_69
    Poziom 9  

Chcemy zamontować kamery ip w windzie. Do maszynowni dochodzimy utp kat5e, ok 60m od switcha, nastepnie zgodnie z wytycznymi serwisu windzianego, w szybie windy ( ok 30m) musimy przejść na tzw specjalny kabel zwisowy, który będzie w szybie. Panowie od wind mówią, że kamery analogowe oczywiście działają ale o ip to nic nie wiedzą. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia ? Czy panowie windziarze powinni zakupić jakiś specjalny model kabla zwisowego żeby jak najbardziej przypominał utp kat 5e lub kat6 ? Zasilanie nie jest problemem bo windziarze mogą zrobić dodatkowe gniazdko na dachu windy. Pytanie czy można użyć linki kat 5e lub 6 i czy będzie to zgodne z prawem i UDT ? Czy taka linka będzie tak samo trwała jak kabel zwisowy ? Panowie od wind mówią że od ponad 10 lat nie wymieniali żadnego kabla zwisowego..

0
  • #11 10 Cze 2015 16:21
    bulba1
    Poziom 24  

Ogólnie jest tak:
    - kabel nie musi byc specjalny , tylko dobrze ułożony w wiązce zwisowej
    - kabel najlepiej nie układa firma konserwująca windę
    - najlepiej firma konserwująca musi wystąpić do UDT o zgodę na dołożenie kabla (oni maja układy i 99,9 % UDT da taka zgodę) w przeciwnym razie UDT zatrzyma windę
    - później juz jak z płatka , kamera najlepiej IP PoE i wszystko gra

Nie radże instalować bezprzewodowy bo:
    - w szybach windowych jest problem z transmisja WiFi , raz działa a 9 razy nie
    - jak UDT sie dopatrzy to zatrzyma windę
    - nawet jak UDT nie zatrzyma windy , to w razie wypadku w windzie na 100% będzie stwierdzenie ze strony konserwatora i UDT ze przyczyna np. nie zadziałania systemu bezpieczeństwa było zakłócenie od urządzeń WiFi

0
  • #12 15 Cze 2015 18:16
    Cycekk
    Poziom 8  

Kamera IP działa tylko na przewodzie kat 5e lub większej (chyba że mówimy o odległościach < 10m). Na kablu zwisowym, który jest montowany w windach nie ma co próbować ze względu na jego przekrój (0,75 chyba). Przetestowane praktycznie :)

0
  • #13 18 Lut 2016 08:49
    Fiflok
    Poziom 2  

Wiem że temat dawno zapomniany ale chcę zamontować kamery w windach.
    Tu kolega pisze że są problemy z sygnałem bezprzewodowo.
    Mam kilka pytań.
    Jak może zanikać sygnał, przekaźniki mają zasięg 300m do kilku km. Szyby windowe mają z 30-50m. Ja bym miał odległość z 20 m
    Dlaczego sygnał ma zakłócić pracę windy?

Czy ten dodatkowy kabel do kamer w zwisie windowym nie ulega uszkodzeniom po paru latach pracy?

Jakie rozwiązanie na dzisiejsze czasy jest lepsze. Temat jest stary, od tamtego czasu mogło się dużo zmienić.

0
  • #14 23 Lut 2016 13:25
    sosarek

Poziom 43  

Fiflok napisał:
    Jak może zanikać sygnał, przekaźniki mają zasięg 300m do kilku km. Szyby windowe mają z 30-50m. Ja bym miał odległość z 20 m

W windzie masz zasięg telefonu? To samo tyczy się czasami samych szybów - patrz klatka Faradaya.
    Fiflok napisał:
    Czy ten dodatkowy kabel do kamer w zwisie windowym nie ulega uszkodzeniom po paru latach pracy?

Po paru latach pewnie i tak, mimo iż zastosujesz dobrej jakości linkę(a nie drut).

0
  • #15 25 Lut 2016 11:26
    Fiflok
    Poziom 2  

Może nie doprecyzowałem. Nadajnik będzie na dachu windy a odbiornik w szybie u góry :)
    to chyba powinno być ok?

0
  • #16 25 Lut 2016 13:20
    glider33
    Poziom 18  

Jaka jest wysokość szybu windy ? Co prawda nigdy nie montowałem kamery w windzie, ale jeżeli chodzi o WiFi to zasięg w pionie w bloku to jest max 2 piętra. Wiadomo, że w szybie windy nie ma stropów, ale i tak pewnie trzeba będzie zastosować jakieś anteny kierunkowe, ale niech się wypowiedzią fachowcy. Z chęcią poznam szczegóły takiego rozwiązania.

0