Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ubiquiti NS locoM5 - Prośba o doradztwo w konfiguracji (kabel odłączony)

daniell4 12 Sty 2015 20:22 1545 16
  • #1 12 Sty 2015 20:22
    daniell4
    Poziom 13  

Witajcie.
    Potrzebuję połączyć dwa budynki w odległości ok 200m. Wygląda to tak:
    router dostawcy (tlwr740)----wifi-----extender tl-wa850r----skrętka----nanostation loco m5 (nazwijmy nadajnik)-----5GHz-----nanostation loco m5(nazwijmy odbiornik)

Problem istnieje między nanostacją (nadajnik) a połączeniem z extenderem.
    Kiedy w nano "nadajnik" w zakładce network ustawię IP statyczne i powpisuję różne liczby w "brama", "serwer dns", połączenie się ustanawia- w zakładce MAIN jest 100mb/s i w drugim budynku mam połączenie z siecią. Niestety z nieznanych mi przyczyn, następnego dnia, znów jest " kabel odłączony". Po ponownym losowym, kilkukrotnym wpisywaniu bram i dns'ów, połączenie znów się ustanawia-znów na jeden dzień.
    Po przeczytaniu kilku poradników, wywnioskowałem, że w "nadajniku" w zakładce network nie powinien być mostek tylko router. Czy tak?
    Po kilku próbach z ustawieniem ROUTER, nano "nadajnik" przestawał odpowiadać (połączenie między nano było) i pomagał tylko reset.
    Proszę o pomoc w konfiguracji
    Załączam kilka screenów z każdego urządzenia.
    Router dostawcy:
    Ubiquiti NS locoM5 - Prośba o doradztwo w konfiguracji (kabel odłączony) Ubiquiti NS locoM5 - Prośba o doradztwo w konfiguracji (kabel odłączony)

Extender

Ubiquiti NS locoM5 - Prośba o doradztwo w konfiguracji (kabel odłączony) Ubiquiti NS locoM5 - Prośba o doradztwo w konfiguracji (kabel odłączony) Ubiquiti NS locoM5 - Prośba o doradztwo w konfiguracji (kabel odłączony)

Nanostation Loco M5 "nadajnik"

Ubiquiti NS locoM5 - Prośba o doradztwo w konfiguracji (kabel odłączony) Ubiquiti NS locoM5 - Prośba o doradztwo w konfiguracji (kabel odłączony) Ubiquiti NS locoM5 - Prośba o doradztwo w konfiguracji (kabel odłączony) Ubiquiti NS locoM5 - Prośba o doradztwo w konfiguracji (kabel odłączony)

Nanostation Loco M5 "odbiornik"
    Ubiquiti NS locoM5 - Prośba o doradztwo w konfiguracji (kabel odłączony) Ubiquiti NS locoM5 - Prośba o doradztwo w konfiguracji (kabel odłączony) Ubiquiti NS locoM5 - Prośba o doradztwo w konfiguracji (kabel odłączony)

Z góry dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam.

0 16
  • Pomocny post
    #2 12 Sty 2015 20:28
    jimasek
    Moderator - Sieci, Internet

daniell4 napisał:
    outer dostawcy (tlwr740)----wifi-----extender tl-wa850r----skrętka----nanostation loco m5 (nazwijmy nadajnik)-----5GHz-----nanostation loco m5(nazwijmy

Dziwne to połączenie, wróży problemy ze stabilnością. UBNT trzeba było podłączyć kablowo do routera a nie przez wzmacniacz.

1
  • #3 12 Sty 2015 20:32
    daniell4
    Poziom 13  

Jeśli chodzi o siłę sygnału, urządzenia jeszcze nie są dokładnie ukierunkowane na siebie.
    Gdyby była możliwość połączenia kablowego, z całą pewnością bym tak uczynił. Musi być za pośrednictwem wzmacniacza.

0
  • Pomocny post
    #4 12 Sty 2015 20:41
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet

Jak musi to będziesz miał takie "działanie" jak teraz. Połączenie NS Loco M 5 do repatera to kuriozum, wręcz profanacja. To nie ma prawa działać normalnie. Nic tu nie pomogą zmiany ustawień na NS. Twoim problemem jest połączenie WiFi router-extender a nie most bezprzewodowy na NS.

1
  • Pomocny post
    #5 12 Sty 2015 20:43
    salmon

Połączenie pojawia się dlatego, że po którymś z restartów urządzenia - który wykonuje się po zmianie ustawień - w końcu "zagadają" ze sobą interfejsy ethernetowe extendera i Nanostation, jednak stan połączenia jest na tyle kiepski, że nie zawsze dają radę ze sobą zagadać. Tryb pracy Nanostation nie ma tu w tym wypadku żadnego znaczenia.

1
  • #6 12 Sty 2015 21:11
    daniell4
    Poziom 13  

Dziękuję za odpowiedzi.
    Więc gdzie w końcu problem?

matek451 napisał:
    Twoim problemem jest połączenie WiFi router-extender

czy
    salmon napisał:
    w końcu "zagadają" ze sobą interfejsy ethernetowe extendera i Nanostation

salmon napisał:
    jednak stan połączenia jest na tyle kiepski, że nie zawsze dają radę ze sobą zagadać
    Między którymi urządzeniami połączenie jest takie kiepskie? UBNT i extender są połączone skrętką. Siła sygnału WIFI między EXT a routerem jest wg mnie bdb. (70%-90%)

Ogólnie gdy połączenie działa, wszystko śmiga rewelacyjnie.
    Pomiar speedtest.net
    Na początku na routerze: download ok 30Mb/s ping 10-15ms
    Na drugim końcu: download 25-27Mb/s ping 15-20ms

Tymi wynikami jestem mega usatysfakcjonowany, ponieważ w porównaniu do wcześniejszych KILKU RÓŻNYCH dostawców, są to pomiary ok 3-4razy lepsze (zarówno dla downl. jak i ping) niż wcześniej.

Jedyny kłopot, że połączenie znika po jednym dniu :(

0
  • #7 12 Sty 2015 21:45
    salmon

Ja trzymam się swojej wersji. Komunikat "kabel odłączony" oznacza fizyczną utratę połączenia Ethernet. Extender w przypadku zaniku linku do głównego routera na pewno wyłącza nadawanie sieci bezprzewodowej, ale nie może wyłączyć interfejsu przewodowego (bo wtedy nie dałoby się go nawet skonfigurować), a tylko wyłączenie zdalnego interfejsu, jako działanie nazwijmy to "zamierzone" urządzenia wyjaśniałoby ten komunikat. Na początek podmień kabel pomiędzy extenderem a Nanostation, nawet jeśli jest "fabryczny".

0
  • #8 12 Sty 2015 23:33
    daniell4
    Poziom 13  

salmon napisał:
    Extender w przypadku zaniku linku do głównego routera na pewno wyłącza nadawanie sieci bezprzewodowej

Extender i router są od siebie oddalone o ok 10m i oddzielone dwiema cienkimi ścianami. Czy taka odległość może powodować zanik linku? (Extender pokazuje bardzo silny sygnał)

Poza tym, nie zachodzi "wyłączenie nadawania sieci bezprzewodowej" bo w czasie gdy UBNT wyświetla "kabel odłączony" m.in.smartphone jest podłączony do extendera i w tym punkcie jest połączenie z internetem.

Kiedy przywrócę ustawienia fabryczne extendera(DHCP enable) i tego extendera nie połącze z routerem, to wówczas UBNT i EXT są ze sobą połączone.
    Sądzę, że to router nie dopuszcza do siebie UBNT i nie przypisuje mu IP.
    Każda udana próba połączenia, odbyła się wówczas, gdy UBNT było na statycznym IP.
    Póki co, będę próbować zmieniać oprogramowanie na EXT oraz routerze, a następnie zmieniać urządzenia.

Bo czy czysto teoretycznie taki sposób połączenia ma prawo działać poprawnie?
    Jakie są inne sprzeczności w działaniu takiej konfiguracji oprócz
    matek451 napisał:
    Połączenie NS Loco M 5 do repatera to kuriozum, wręcz profanacja.

Dodano po 1 [minuty]:

ps. oczywiście przewód był już wymieniany i to dwukrotnie

0
  • Pomocny post
    #9 13 Sty 2015 11:00
    hermes-80
    Poziom 43  

A PLC z routera brzegowego do NS z pominięciem extandera skoro kablowe bezpośrednie połączenie NS z routerem brzegowym jest niewykonywalne?
    Ja też podejrzewam sam tryb extandera (może samo APC/WISP na extanderzez).

0
  • #10 13 Sty 2015 14:30
    daniell4
    Poziom 13  

hermes-80 napisał:
    A PLC z routera brzegowego do NS z pominięciem extandera skoro kablowe bezpośrednie połączenie NS z routerem brzegowym jest niewykonywalne?
    Ja też podejrzewam sam tryb extandera (może samo APC/WISP na extanderzez).

PLC może być jakimś rozwiązaniem. Jak pozostali oceniają taką konfigurację?
    Co do extendera zastanawia mnie, dlaczego dopóki nie jest on połączony z routerem i sam jest serwerem dhcp, to wówczas jest połączenie między EXT a UBNT.
    Co gdyby ustawić pulę adresów DHCP na routerze 192.168.0.1-192.168.0.99 i jednocześnie na EXT ale 192.168.0.100-192.168.0.254

0
  • #11 13 Sty 2015 14:39
    hermes-80
    Poziom 43  

Gniazdka muszą być na tej samej fazie.
    Extander to zawsze jest złe rozwiązanie w szczególności gdy ma to być pośrednik, a nie końcówka sieci.

0
  • #12 13 Sty 2015 18:02
    daniell4
    Poziom 13  

hermes-80 napisał:

Extander to zawsze jest złe rozwiązanie

Ok, teraz już wszystko zrozumiałem.
    Gniazdka są na tej samej fazie.
    Teraz proszę o potwierdzenie, czy na pewno PLC w tym wypadku będzie odpowiednim rozwiązaniem. Jutro chcę kupić takie transmitery. Sugestie odnośnie modelu urządzenia mile widziane. Download zapewniany przez dostawcę w najbliższej przyszłości ma wynosic 100Mb/s
    Dziękuję wszystkim za pomoc.

0
  • #14 14 Sty 2015 07:06
    Fotodetektor

Poziom 30  

Dlaczego masz w antenie miasto Canada? Ustawiasz kraj w jakim jesteś.

Dodano po 3 [minuty]:

Fotodetektor napisał:
    Dlaczego masz w antenie miasto Canada? Ustawiasz kraj w jakim jesteś.

daniell4 napisał:
    Jeśli chodzi o siłę sygnału, urządzenia jeszcze nie są dokładnie ukierunkowane na siebie.

To one nie patrzą na siebie? Te anteny mają szeroki kąt patrzenia i chyba się widzą bokami ;) jak masz taki sygnał.

0
  • #15 14 Sty 2015 21:56
    daniell4
    Poziom 13  

Jaki powinienem wybrać kanał/częstotliwość? Ubiquiti NS locoM5 - Prośba o doradztwo w konfiguracji (kabel odłączony)

Podsumowując, problem został rozwiązany. Ponieważ obecnie nie ma na miejscu PLC poleconych przez kolege Hermes (zamówiłem online TL-PA6010KIT), więc postanowiłem spróbować tymczasowo ze zmianą softu w extenderze. OpenWRT i wszystko śmiga aż miło. Kilkadziesiąt restartów wszystkich urządzeń i ani razu, żadnego problemu. Widzę, że tp-link programowo kastruje swoje urządzenia.
    Zobaczymy za 2 dni jak to będzie wyglądać z PLC.

Jak w przypadku UBNT wygląda sprawa z przeszkodami? Na odcinku 200m. między antenami jest drzewo. Mocno wpłynie na siłę/jakość sygnału przy tak małej odległości?

0
  • Pomocny post
    #16 15 Sty 2015 12:23
    salmon

daniell4 napisał:
    ak w przypadku UBNT wygląda sprawa z przeszkodami? Na odcinku 200m. między antenami jest drzewo. Mocno wpłynie na siłę/jakość sygnału przy tak małej odległości?

Standard zakłada brak przeszkód w strefie, a jak sobie urządzenia radzą to inna para kaloszy. Zależy jakie drzewo, jak bardzo wchodzi w strefę Fresnela. Prawdziwy test i tak będzie wiosną, jak będą liście i deszcz (chyba, że to zimozielony iglak ;))

0
  • #17 13 Maj 2015 10:55
    daniell4
    Poziom 13  

Pomimo skomplikowanego połączenia,

matek451 napisał:
    Połączenie NS Loco M 5 do repatera to kuriozum, wręcz profanacja.
    problem został rozwiązany-do extendera wgrałem soft gargoyle i od tamtej pory (od stycznia) żadnych problemów z stabilnością i jakością połączenia.
    Test prędkości w obydwu budynkach przedstawia się następująco:
    daniell4 napisał:

Pomiar speedtest.net
    Na początku na routerze: download ok 30Mb/s ping 10-15ms
    Na drugim końcu: download 25-27Mb/s ping 15-20ms

Dziękuję wszystkim zaangażowanym za wszelką pomoc.
    Zamykam

0