Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proszę o sprawdzenie schematu prasy hydraulicznej i poprawę błędów

29 Sty 2015 20:30 5853 19
  • Poziom 10  
    Witam jak w temacie jestem na etapie gromadzenia części na prasę hydrauliczną która będzie mi pomocna w kowalstwie artystycznym i głównie chodzi mi o sprawdzenie poprawności schematu który dzisiaj zrobiłem . Zgromadziłem różne podzespoły to jest :
    - Silnik trójfazowy 1,1 Kw ok 1400 obr/min kołnierzowy lecz to niema znaczenia
    - Pompę zębatkową NSZ 32 od koparki JUMZ czyli popularnej białoruśki
    - Rozdzielacz hydrauliczny dwudrożny 1-0-2
    - Siłownik hydrauliczny jednostronnego działania z zaworem elektromagnetycznym 24V najprawdopodobniej od samochodu ciężarowego oraz jakimś czujnikiem ?? lecz niewiem do czego on jest
    - Zawór zwrotny regulowany
    - Węże hydrauliczne ,kolanka i złączki

Proszę o sprawdzenie schematu prasy hydraulicznej i poprawę błędówProszę o sprawdzenie schematu prasy hydraulicznej i poprawę błędówProszę o sprawdzenie schematu prasy hydraulicznej i poprawę błędów

Proszę o sprawdzenie schematu prasy hydraulicznej i poprawę błędówProszę o sprawdzenie schematu prasy hydraulicznej i poprawę błędówProszę o sprawdzenie schematu prasy hydraulicznej i poprawę błędówProszę o sprawdzenie schematu prasy hydraulicznej i poprawę błędów

a oto mój schemat do sprawdzenia poprawności

otwieranie elektromagnetycznego zaworu zwrotnego sprzężę z pozycją 2 (powrotną) w rozdzielaczu

proszę pisać swoje sugestię :please: Dodam że założyłem ten temat nie z lenistwa lecz z niewiedzy na temat hydrauliki siłowej ,jestem w tym zupełnie zielony :crazyeyes:
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 10  
    Zmodyfikowałem mój schemat

• Poziom 10  
    Witam.
    Za bardzo Sobie komplikujesz wykonanie tego urządzenia.
    Nie podałeś średnicy cylindra a przede wszystkim wskazane by było aby był to siłownik 2 stronnego działania.
    Za duża pompa lub za mały silnik.to musi być odpowiednio dobrane no i jeszcze odpowiednia średnica cylindra a na samym początku do zakładamy jaka ma być siła nacisku i szybkość wysuwu tłoczyska a dopiero dalej dobieramy pozostałe elementy.
    Jak będę znał te dane to mogę więcej doradzić.

Pozdrawiam.
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 10  
    Poprawiłem trochę mój schemat ,piszcie jak coś trzeba poprawić ,a w tygodniu dopiszę reszte danych...
    chcę użyć takiego zaworu z powodu braku rozdzielacza
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    prosbot napisał:
    Zacznij od niedorzecznego zestawu pompa-silnik który skończy się na 1.3 MPa.
    Po za tym jakie parametry siłownika, jakie wymagane naciski, prędkosci ?

Silnik mam o mocy 3 kw 1400 obr/min czyli powinien starczyć ,połącze go bezpośrednio z pompą poprzez sprzęgło kłowe co do siłownika to nie zdąrzyłem go dzisiaj ''zwymiarować'' :D
  • Poziom 10  
    Już Ci raz napisałem że zaczynamy od założeń jakie Chcesz uzyskać na budowanej prasie, to samo też napisał prosbot a Ty dalej upierasz się przy swoim.
    Chcę dodać że ten rozdzielacz ze zdjęcia sterowany elektrycznie nie bardzo nadaje się do sterowania precyzyjnego cylindrem hydraulicznym.
    W swojej prasie miałem sterowanie elektrozaworami i zmieniłem na rozdzielacz manualny i jestem bardzo zadowolony jest to układ bardzo precyzyjny, prosty w budowie i tańszy i to samo chce doradzić innym.
    Zamieniłbym też cylinder jednostronnego działania na 2 stronny.

Dodano po 17 [minuty]:

Jeszcze jedno.
    Zapomnij o silniku 3KW dla tak dużej pompy chyba że Chcesz wyginać pręty fi 6 lub blachy 1mm.
    Ja nie przeliczałem ale prosbot napisał jakie ciśnienie zdoła wykręcić ten silnik to jest 13 barów to jak na prasę to jest prawie nic na takim zasilaczu hydraulicznym to nie da się zrobić nic.
    Prasa ma być prasą ma mieć dosyć duży nacisk nie może być za szybka ani też za wolna zwłaszcza że wykonanie takiego urządzenia nie jest tanie.
  • Poziom 31  
    ADIK86 napisał:
    Silnik mam o mocy 3 kw 1400 obr/min czyli powinien starczyć

Kolego skończyłęś przedszkole ? Jeśli nie to rozumiem, jeśli tak to powinienieś sobie już policzyć że silnik 3kW bezpośrednio złączony wałami z pompą będzie słabym pomysłem tak samo jak pędzenie pompy 32ccm przy 1400obr/m .

I teraz nie wiem czy chcesz zostawić wydajnośc pompy i założyć większy silnik czy chcesz zejść z obrotami pompy w dół, przez co olej będzie mniej grzany.

Dodano po 1 [minuty]:

Zresztą przepływy determinują rozdzielacz.
  • Poziom 10  
    Założyłem ten temat ze względu na to iż jestem ''zielony'' jeśli chodzi o hydraulike siłową więc potrzebuje pomocy

powiedz mi proszę czy obroty 1400 obr/min są zbyt duże ?? i do jakich obrotów musze zejść żeby miało to jako taką wydajność ??

aha i nie rozuniem tego co dopisałeś :

Zresztą przepływy determinują rozdzielacz.
  • Poziom 10  
    Jakiś czas temu znalazłem coś takiego odnoiśnie pompy i też tym się sugerowałem

jeśli chodzi o wymiary siłownika to :
    średnica tłoczyska 63 mm
    średnica obudowy 83 mm
    wysuw ponad 200 mm

a i dodam że jest to siłownik nurnikowy czyli jest to jego główna wada konstrukcyjna jeśli chodzi o budowę prasy
  • Poziom 10  
    Jeżeli się Sugerowałeś danymi z powyższej tabelki to bardzo dobrze bo na takiej pompie i takim silniku to Byś miał super prasę a do tego jeszcze dobrać odpowiedni siłownik i by było OK.
    Ze zgromadzonych przez Ciebie elementów to prawie nic nie nadaje się do wykorzystania do tego celu za wyjątkiem zaworu.
    Ja od siebie proponuje.
    1.Cylinder 2 stronnego działania fi tłoka około 120 z dosyć grubym tłoczyskiem
    2.Pompa około 20 litry 160 barów
    3.Silnik 7,5 KW 1400 obr
    Przy tak dobranych zespołach można uzyskać nacisk około 18 ton a do tego jeszcze porządne ceowniki lu 2 teowniki najlepsze szerokostopowe typu HEB minimum 200 jeżeli tyle wystarczy to już wiesz czego szukać a jeżeli nie do będziemy doradzać dalej.
    Proszę nie patrzyć na pseudo prasy z ogłoszeń wykonane z cienkich płaskowników lub innych delikatnych kształtowników o naciskach 50 czy 70 ton, to jest nie prawda to są bzdury i tym nie należy się sugerować.
  • Poziom 10  
    Dodaję zdjęcia ramy do prasy którą wykonałem
    spójrzcie ogólnie co jest dobre a co nie hehe :shocked!:
    Proszę o sprawdzenie schematu prasy hydraulicznej i poprawę błędów profile boczne 100 x 100 x 5
    Proszę o sprawdzenie schematu prasy hydraulicznej i poprawę błędów dwuteowniki 180 x 80
    Proszę o sprawdzenie schematu prasy hydraulicznej i poprawę błędów przesuwany wózek z siłownikiem
    Proszę o sprawdzenie schematu prasy hydraulicznej i poprawę błędów Proszę o sprawdzenie schematu prasy hydraulicznej i poprawę błędów regulacja wysokości ''stołu''
  • Poziom 10  
    Strzała138 napisał:

1.Cylinder 2 stronnego działania fi tłoka około 120 z dosyć grubym tłoczyskiem

poszukam jakiejś używki ,tylko że po zewnątrz mogę mieć max 100mm z powodów konstrukcyjnych

Cytat:

3.Silnik 7,5 KW 1400 obr

a jeśli bym pozostał przy moim 3kW i zmniejszył obroty na pompie do 1000 obr/min ?? poprzez koła pasowe o ile by wzrosła moc ,moment obrotowy ??
    Cytat:

Przy tak dobranych zespołach można uzyskać nacisk około 18 ton

nie no aż 18 ton nie jest mi potrzebne ,no ale wiadomo im więcej tym lepiej

Cytat:
    do tego jeszcze porządne ceowniki lu 2 teowniki najlepsze szerokostopowe typu HEB minimum 200 jeżeli tyle wystarczy to już wiesz czego szukać a jeżeli nie do będziemy doradzać dalej.

wrzuciłem kilka zdjęć tego co mam i raczej już zostane przy tej konstrukcji z powodów finansowych niestety :cry:
  • Poziom 10  
    Jeżeli Chcesz wszystko zostawić tak jak jest to zmontuj wszystko do końca nie zmniejszając obrotów pompy uruchom i na zaworze ureguluj takie ciśnienie przy którym silnik nie będzie się zatrzymywał przy przelewie i Zobaczysz czy taki nacisk wystarczy czy nie a dopiero wtety zwiększyć moc silnika lub zmienić pompę na mniejszą.
  • Poziom 10  
    Strzała138 napisał:
    Jeżeli Chcesz wszystko zostawić tak jak jest to zmontuj wszystko do końca nie zmniejszając obrotów pompy uruchom i na zaworze ureguluj takie ciśnienie przy którym silnik nie będzie się zatrzymywał przy przelewie i Zobaczysz czy taki nacisk wystarczy czy nie a dopiero wtety zwiększyć moc silnika lub zmienić pompę na mniejszą.

OK i tak też zrobie
  • Poziom 10  
    Cytat:
    Obciążenie promieniowe wału takich pomp jest niedopuszczalne.

Wiem o tym to oczywiste i dlatego jeśli już tak będę tak kombinował to muszę ułożyskować wałek pompy np. w takich obudowach

• Poziom 10  
    Jeszcze zobaczę co z tego wyjdzie ,w tygodniu pojadę zorganizować jakiś siłownik dwustronnego działania może poszukam coś podobnych wymiarów jak ten mój nurnikowy .
    Mam jeszcze jedno pytanie a mianowicie czy pozostając przy pompie NSZ32 jeśli zmniejszył bym jej obroty do około 1000 na minutę to czy ogarnie mi to rozdzielacz o przepływie 50 l/min ??
    np. taki jak ten z alle.... Proszę o sprawdzenie schematu prasy hydraulicznej i poprawę błędów
    Wydajność 40L/min
    Zasilanie 1/2"
    Wyjście 1/2"
    na siłowniki 3/8''