Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa prasy hydraulicznej

26 Aug 2020 11:48 297 6
  • Level 9  
    Cześć.

Przymierzam się właśnie do budowy prasy hydraulicznej. Hobbystycznie zajmuje się wytwarzaniem broni białej więc prasa służyć ma do obróbki rozgrzanej stali i zgrzewania pakietów damastowych.
    Wiem, że było już na forum kilka tematów poruszających tą tematykę, ale żaden nie wydaje mi się wyczerpujący... Zaznaczam też, że w temacie hydrauliki jestem zielony, ale mam nadzieję że uda mi się to nadrobić.

Tak więc do rzeczy. Chciałbym uzyskać na prasie nacisk ok. 15 T, oczywiście im więcej tym lepiej, w miarę możliwości. Poniżej bardzo wstępna lista podzespołów które znalazłem w necie:

Siłownik dwustronnego działania:
    Średnica tłoczyska - 50 mm
    Średnica tłoka - 105 mm
    Skok - 300 mm

Silnik - i tutaj moje największe ograniczenie, nie posiadam w warsztacie zasilania 3-fazowego, czy to uniemożliwia mi zasilenie prasy? Jeżeli tak, to czy można ratować się agregatem prądotwórczym z siłą? Poniżej silniki 1-fazowe które udało mi się znaleźć:

1. Silnik 1,5 kW, 1400 RPM, 230 V
    2. Silnik 2,2 kW, 2800 RPM, 230 V

Pompa - tutaj potrzebna porada, początkowo wybrałem pompę od kombajnu (Hydromotor PT3-8KS). Podejrzewam jednak, że ta pompa się nie nadaje, jest za mocna (może coś z Ursusa na 13-16 MPa?). Parametry powyższej pompy:
    Pnom - 250 bar
    Pmax - 320 bar
    obroty - 500-3500 RPM
    objętość geomet. - 8 [cm3/U]
    stały strumień - 12,8 l/min

Rozdzielacz hydrauliczny ze sterowaniem manualnym 1 0 2. Znalazłem rozdzielacz Badestnost 1 sekcyjny P40 A1 GKZ1, jednak nie wiem czy jest on wystarczający:
    Pmax zasilania - 250 bar
    Pmax powrót - 50 bar
    Pmax sekcje - 300 bar
    przepływ - do 40 l/min

Oczywiście do tego przewody, filtr, zbiornik oleju.
    Prośba o poradę jak prawidłowo dobrać poszczególne elementy aby to zagrało i dało planowany nacisk. Oczywiście też kluczowe pytanie czy 1 faza to pociągnie...

Z góry dziękuję, jeżeli o czymś zapomniałem w opisie dajcie proszę znać, postaram się odpowiedzieć.
  • Helpful post
    Level 25  
    Musisz sobie policzyć albo założyć jaką prędkość przesuwu tłoczyska potrzebujesz.
    Przy tym siłowniku i zaproponowanej pompie potrzebujesz ok 11 obrotów na 1 cm przesuwu tłoczyska. Silnik 2,2 kW umożliwi ci napędzić tą pompę przez przekładnię, obroty na pompie wtedy będą ok. 1000-1100 obr/min, czyli ok. 17 obr/s, a to daje ok 1,5 cm/s przesuwu tłoczyska.
    Przepływy dla rozdzielacza i siłownika będą ok, pompa też powinna dać radę jeśli jest sprawna.

Od razu mówię że pompy bardzo często wymagają dodatkowego łożyskowania jeśli chcesz założyć koło pasowe.
  • Level 9  
    Dzięki za odpowiedź, 1,5 cm/s myślę że powinno wystarczyć. Operować będę w dość wąskim zakresie więc powinno być ok.
    Co do połączenia silnika z pompą to czy mogę zastosować prostą przekładnię zębatą? Czy lepiej zastosować koła pasowe? Rozumiem, że w obu przypadkach konieczne jest łożyskowanie?
  • Level 25  
    Nie wiem jak wygląda budowa tej pompy, ale jeśli nie ma łożyskowania to czy to będzie przekładnia zębata czy pasowa to łożyskowanie jest potrzebne.
    Przekładnia zębata, zwłaszcza prosta będzie głośna i będzie wymagać smarowania.

Koszty budowy agregatu hydraulicznego z pojedynczych części mogą się okazać porównywalne do gotowego produktu.
  • Level 9  
    bambus94 wrote:
    Koszty budowy agregatu hydraulicznego z pojedynczych części mogą się okazać porównywalne do gotowego produktu.

Podejrzewam że będzie taniej zrobić to samemu, chociaż nie wiem jakie są ceny gotowych agregatów. Napiszę zapytanie do firmy która się tym zajmuje.

Z moich wyliczeń wychodzi:
    Silnik - ok. 350 PLN (nowy)
    Pompa - ok. 150 PLN (używana)
    Zbiornik olejowy - ok. 100 PLN (nowy)
    Rozdzielacz hydrauliczny - ok. 120 PLN (nowy)
    Olej hydrauliczny 10 l - ok. 100 PLN
    Filtr + złącza - ok. 200 PLN
    Łożyskowanie pompy + przekładnia - tutaj nie wiem ile ale załóżmy do 300 PLN

Daje to razem 1300 - 1400 PLN. Podejrzewam niestety że koszt nowego urządzenia będzie duuużo większy...chociaż oczywiście jest to bezpieczniejsze i pewniejsze rozwiązanie...
  • Level 25  
    Przeglądałem znany portal aukcyjny i w okolicach 1,5 tysiąca można coś znaleźć, wiec czy za 100 czy 200zł oszczędności warto się bawić i kombinować?
    Ja już się nauczyłem że nie warto, ale to twoja konstrukcja, a czasami wiedza jest bezcenna.
  • Level 9  
    Może masz rację, ale z tego co przeglądam widzę że raczej dostępne są takie na prąd stały albo 380V...
    Znalazłem firmę która zajmuje się takimi agregatami, poniżej tabela z parametrami:

Budowa prasy hydraulicznej

Niestety z tego co widzę to wydajność stosowanych tam pomp jest chyba za mała do tego siłownika ?