Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diora AS 642 - Brak odbioru FM po przestrojeniu

12 Lut 2015 18:54 2820 11
  • Poziom 17  
    Witam
    Mam problem z ww. tunerem. Otóż kupiłem ten tuner do przestrojenia, nie posiadał oryginalnej głowicy tylko konwenter, mimo to nie udało mi się odebrać żadnej stacji.
    Założyłem oryginalną głowicę GFE-105 i przestroiłem wedle poradników jednak w głośnikach jest cały czas szum.
    Zmierzyłem i napięcie przestrajania było maksymalnie 2V, winny był R272, napięcie przestrajania wyregulowałem i jest ok. Napięcie zasilające głowicę (14,8V) również w normie.
    Sprawdziłem także napięcie na tranzystorach T201 i T202 i jest ok. Wymieniłem również UL1200N bez skutku.
    Dodam także że problem raczej nie leży po stronie głowicy gdyż próbowałem na dwóch i to samo.
    Dodam jeszcze że pozostałe pasma działają i coś można odebrać.
    Gdzie szukać problemu?
    Bardzo chciałbym naprawić ten tuner.
    Dodaję schemat.
    Diora AS 642 - Brak odbioru FM po przestrojeniu
    Pozdrawiam pawel13t
  • Poziom 26  
    Jak jest możliwe ze ten tuner nie miał głowicy tylko konwerter, skoro konwerter podłącza sie na wejście owej głowicy???No, dobra moze czegos nie wiem??Nato miast skoro obecnie istnieje już ta głowica to trzeba sprawdzic napięcie zasilające, werikapowe i czy działa heterodyna.Napięcie na 4 nodze głowicy musi się zmieniać w zakresie 3-25 wolt i jest to niezależne od głowicy bo moze jej nie być a to napięcie ma się zmieniac podczas procesu strojenia.14 wolt na 4 nodze jest bezdyskusyjne, natomiast po co grzebałeś w P.Cz mam na myśli UL1200?Zawrzyj pp8 z pp9 jak przestanie szumiec to znaczy że nadal masz kłopot z głowicą.Ale tak naprade to myśle ze czegoś Kolega nie dopilnował.
  • Poziom 17  
    Napięcia warikapowe i zasilające głowicę są w normie.
    Po zwarciu pp8 z pp9 nadal szumi, delikatniej ciszej ale różnica jest niewielka. Czyli problem nie leży po stronie głowicy tylko właśnie w czym?
  • Poziom 19  
    A jak przestroiłeś głowicę, skoro cały czas słyszałeś tylko szum? Na przyrządach?
  • Poziom 17  
    W sumie to nie przestroiłem, wylutowałem tylko 3 kondensatory. I nie mogłem przestroić przez to że nie złapałem ani jednej stacji, cały czas jest jednostajny szum.
  • Poziom 21  
    Radio nie odbiera poniewaz prawdopodobnie nie jest w swoim pasmie.Nalezy sprobowac pokrecic trymerem od oscylatora to moze sie jakas stacja odezwie .I wtedy stroic gora i dol.
  • Poziom 37  
    pawel13t napisał:
    wylutowałem tylko 3 kondensatory

Podaj oznaczenia ze schematu.
    pawel13t napisał:
    problem raczej nie leży po stronie głowicy gdyż próbowałem na dwóch i to samo.

Z drugiej wylutowano te same kondensatory?
  • Poziom 26  
    To jest jakaś bardzo zadziwiająca usterka.(NIE DA SIĘ NIE NAPRAWIĆ UNITRY).Albo brakuje wiedzy. :D W p.cz masz filtr 10,7 mhz dołożenie do tego filtra srubokręta oczywście trzymanago za metal powoduje że huczy jak w stajni :D Nie wiem czy Kolega widział post przed zmianą , ale nie ma to znaczenia.Faktycznie p.cz. w tym radiu jest na 3 filtrach 10,7 mhz, daje to węższą harekterystykę. Ale po odłączeniu głowicy /typowo serwisowo czyli odlutowaniu nogi/ na wyjściu głowicy /wejściu pcz.jak nie pójdzie ci poprzedniej omawiany srubokręt? to masz uwaloną peczke?1 %.. kładę 99% na głowicę.Mówiąc prościej :wylutowałeś coś nie to, bo te radia się naprawdę nie psują i grają już ze 30 lat.Nic nowego chińskiego nie jest w stanie tego przebić :D ,I to akurat fajne :D
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=10680&highlight=przestrojenie
    A właśnie. pomyślałem teraz: Sprawdz czy nie zlutowałeś przypadkiem ściezek w głowicy?
  • Poziom 17  
    Wylutowałem C1, C9 oraz C13. Dodam tylko że przestroiłem już kilkanaście tunerów z taką głowicą i nigdy nie było problemów i tunery oraz amplitunery odbierały czysto.
    Ale widać że poprzedni właściciel też miał problemy z przestrojeniem tego tunera i zaczął kombinować z konwerterami itd.
  • Poziom 37  
    Wylutowałeś właściwe kondensatory. W obecnej sytuacji trudno jest coś wskazać. Prawdopodobny jest błąd w przestrojeniu głowicy, wszakże bezskuteczne użycie dwóch głowic każe się skierować ku obwodom p.cz. Zrób oględziny druku, poszukaj zwarć, może omyłkowo wylutowano któryś element. Podmień filtry 10,7 MHz. Działamy po omacku.
  • Poziom 26  
    No to może Panowie inaczej!!Skoro wg.założyciela postu głowica nie jest problemem .To w tej niezbyt romantycznej sytuacji , nasuwa się pomysł aby sprawdzić tor pcz.Generator podłącza się pod te same piny o których pisałem wczesniej i masz mieć sygnał 1 khz w głośnikach/notabene głośny/....Ale właśnie :idea: Generator 10,7 mhz modulowany sygnałem 1 khz.Ale szczerze to to jest jakaś abstrakcja.Mam taki generator i powiem że w zasadzie go tylko mam, nigdy się nie przydał :D