Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz laboratoryjny ETL 30V 3A

pawel13t 27 Paź 2018 18:00 6078 26
  • Zasilacz laboratoryjny ETL 30V 3A
    Witam
    Chciałem przedstawić już któryś wykonany przeze mnie zasilacz na dostępnych elementach zalegających w garażu.
    Obudowę kupiłem kiedyś na all... były jakieś wyprzedaże z wojska, był to zasilacz Radmora do radiostacji (lub radiotelefonu). Był on dość zdemolowany ale do budowy nowego zasilacza wykorzystałem transformator, kondensatory (2x 3300 uF), diody do mostka, przekaźnik no i obudowę (z aluminium).
    Konstrukcja to ETL z tego tematu, projekt pcb własny. Zrobiłem kilka podobnych zasilaczy z tego schematu i jestem z niech bardzo zadowolony, żadnej awarii.
    Napięcie na kondensatorach wynosi około 43V, maksymalne napięcie na wyjściu zasilacza wynosi 33,5V.
    Zasilacz jak widać posiada regulację napięcia i prądu dokładną i zgrubną.
    Musiałem trochę pokombinować aby wszystko zmieścić i aby była wentylacja w obudowie ale się udało.
    Tranzystor wykonawczy to KD502 Tesli.
    Miernik to kopia AVT 2857, załącza wentylator gdy temperatura radiatora osiągnie 40'C. Zasilanie miernika, przekaźnika i wentylatora zrealizowane jest na osobnym transformatorku.
    Wyjście załączane jest przy pomocy przekaźnika a ten przy pomocy przełącznika na panelu przednim.
    Zasilacz przetestowałem na obciążeniu (żarówka lub rezystor), przy np 31V oddał ponad 3A, 5V i 4A również dał radę :) Jednak ze względu na moc transformatora zdaję sobie sprawę że nie są to wartości przy obciążeniu ciągłym, jednak w praktyce mało kiedy wykorzystuje się maks możliwości zasilacza.
    Obudowa polakierowana pierwsze podkładem a następnie czarnym matem.
    Jeżeli ktoś będzie zainteresowany to podeślę wzór pcb, nie udostępniam teraz bo jestem w trakcie przerabiania pcb tak aby wszytko było na jednej płytce (mostek + kondensatory, przekaźnik wyjściowy) ponieważ otrzymałem dostęp do pełnej wersji eagle.
    Panel przedni to oprócz oryginalnej plastikowej ramki blacha o grubości 0,9mm a na nią naklejona zalaminowana kartka.
    Zdjęcia:
    Zasilacz laboratoryjny ETL 30V 3A Zasilacz laboratoryjny ETL 30V 3A Zasilacz laboratoryjny ETL 30V 3A Zasilacz laboratoryjny ETL 30V 3A Zasilacz laboratoryjny ETL 30V 3A Zasilacz laboratoryjny ETL 30V 3A Zasilacz laboratoryjny ETL 30V 3A Zasilacz laboratoryjny ETL 30V 3A Zasilacz laboratoryjny ETL 30V 3A Zasilacz laboratoryjny ETL 30V 3A Zasilacz laboratoryjny ETL 30V 3A Zasilacz laboratoryjny ETL 30V 3A Zasilacz laboratoryjny ETL 30V 3A Zasilacz laboratoryjny ETL 30V 3A Zasilacz laboratoryjny ETL 30V 3A Zasilacz laboratoryjny ETL 30V 3A Zasilacz laboratoryjny ETL 30V 3A Zasilacz laboratoryjny ETL 30V 3A Zasilacz laboratoryjny ETL 30V 3A Zasilacz laboratoryjny ETL 30V 3A Zasilacz laboratoryjny ETL 30V 3A Zasilacz laboratoryjny ETL 30V 3A

Pozdrawiam

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 28 Paź 2018 00:06
    Rodanek93
    Poziom 5  

W oczy rzucają się kondensatory ;)
    Co to za główny transformator i jaki ma przekrój rdzenia?

• #3 28 Paź 2018 08:23
    arturavs
    Poziom 38  

Dlaczego nie schowałeś ramki wyświetlacza?

• #4 28 Paź 2018 12:38
    pier
    Poziom 23  

arturavs napisał:
    Dlaczego nie schowałeś ramki wyświetlacza?

Rzeczywiście Mogłeś to zrobić.
    Używasz obydwu transformatorów?

• #5 28 Paź 2018 12:44
    eurotips
    Poziom 35  

Bardzo ładne wykonanie.
    Wyrzucenie wszystkich elek filtracji napięcia wejściowego z pcb to zły pomysł,
    3-4 szt połączone równolegle (tak jak to zrobiłeś na wyjściu) powinny też być na wejściu.

Dodatkowe duże elki są jak najbardziej wskazane ale łączymy je z pcb jak najkrótszymi przewodami o dużym przekroju, minimum 2.5mm²

Ta sama uwaga o przewodach tyczy również tranzystora KD502, jak najkrótsze i duży przekrój.

Szkoda że tylko takim trafem dysponowałeś, na większym mógłbyś pokusić się o dużo większy prąd wyjściowy.

• #7 28 Paź 2018 18:08
    pawel13t
    Poziom 17  

Transformator to Zatra 90-100 W.
    Ramkę bez problemu mogłem schować, zrobiłem z resztą inny zasilacz z schowaną ramką jednak tak mi się bardziej podoba.
    Tak, używam obydwu transformatorów, jeden (10W) zasila miernik i wentylator, a duży (90-100W) płytkę wykonawczą.
    A dlaczego kondensatory poza płytką to źle? I te 3 na płytce to kondensatory wejściowe, na wyjściu mam 2 kondensatorki: 47 i 100uF a to po to by uzyskać jak najmniejszą regulację prądu.
    Wykonanie ze względu na brak czasu zajęło koło miesiąca.

• #8 28 Paź 2018 18:40
    eurotips
    Poziom 35  

pawel13t napisał:
    A dlaczego kondensatory poza płytką to źle?

Może nie źle ale dąży się do uzyskania jak najmniejszego ESR np przez łączenie równoległe a dodatkowe przewody wprowadzają dodatkową rezystancję.

Jeszcze na jedną rzecz zwróć uwagę, na wyjściu będziesz miał dodatkowy spadek napięcia spowodowany bocznikiem panelu, rozważ wylutowanie go z panelu i wykorzystanie bocznika na pcb zasilacza, najlepiej przelutuj go z panelu w miejsce istniejącego w zasilaczu. Zasilanie panelu z osobnego trafa nie będzie tu stanowiło problemu. Taka zmiana na pewno spodoba się innym którzy zechcą zbudować podobny zasilacz ale zamiast panelu AVT na LCD zechcą użyć chińskiego miernika 0-100V/0-10A na LED który kosztuje 2.38$ na Ali...

• #9 28 Paź 2018 20:14
    M. S.
    Poziom 34  

Czy jesteś leworęczny? Dla praworęcznych potencjometry po lewej stronie powodują, że ręką zasłaniasz sobie wyświetlacz.

• #10 28 Paź 2018 20:59
    Rezystor240
    Poziom 35  

M. S. napisał:
    Dla praworęcznych potencjometry po lewej stronie powodują, że ręką zasłaniasz sobie wyświetlacz.

Bez przesady, przecież nie zmienia napięcia pracy zasilacza co kilka minut.
    Ustawi raz i jest dobrze.

• #11 28 Paź 2018 22:53
    lukaszd82
    Poziom 26  

No to do kompletu prosimy o wrzucenie schematów, plików z eagle oraz programu do atmega.
    Wykonaanie ok, ładna obudowa ale kompletny brak dokumentacji.

• #12 29 Paź 2018 00:10
    Kajox
    Poziom 12  

Kręcenie potencjometrem lewą dłonią to chyba niezbyt skomplikowane zadanie dla praworęcznych. Sam mam po lewej stronie zasilacz i z automatu kręcę lewą dłonią nie zwróciłem nawet na to uwagi. Zasilacz wykonany ok. Co do długości przewodów do tranzystora wykonawczego to w moim Zhaoxin'ie 1503 przerobionym na 21V 5A z dodatkowym radiatorem z tyłu i wentylatorem nie mają nawet 1,5mm2 i są długości 10cm. Zasilacz lekko nie ma ostatnio dołożylem drugi wentylator wewnątrz obudowy bo przy większych obciązeniach obudowy nie dało się dotknąć. Zasilacz pracuje już 5 rok także chłodzenie to podstawa.

• #13 29 Paź 2018 05:24
    rs6000
    Poziom 27  

lukaszd82 napisał:
    No to do kompletu prosimy o wrzucenie schematów, plików z eagle oraz programu do atmega.
    Wykonaanie ok, ładna obudowa ale kompletny brak dokumentacji.

Przeczytaj dokładnie pierwszy post, masz tam link do wątku autora tego projektu, tam znajdziesz dokumentację.

Pozdr

• #14 30 Paź 2018 06:41
    Mark II
    Poziom 20  

eurotips napisał:
    Może nie źle ale dąży się do uzyskania jak najmniejszego ESR np przez łączenie równoległe a dodatkowe przewody wprowadzają dodatkową rezystancję.

Przecież to nie zasilacz impulsowy. Tu ważne jest, by prostownik był przed kondensatorami, a reszta układu za nimi. Po ty, by nie wprowadzać dodatkowych tętnień spowodowanych spadkami napięcia na przewodach, lecz ESR nie ma w tym układzie kluczowego znaczenia. Choćby z uwagi na pracę przy częstotliwości sieciowej.

• #16 30 Paź 2018 10:58
    eurotips
    Poziom 35  

Każdy zasilacz liniowy który ma tryb CC podatny jest na wzbudzanie się, w szczególności podczas przechodzenia z trybu CC na CV.
    Polecam wzór płytki pcb którą zamieściłem w swoim projekcie a na którym wzorował się autor tego zasilacza. U mnie wszystko mieści się na pcb za wyjątkiem mostka prostowniczego i potencjometrów, przy większym prądzie wyjściowym wymaga to jednak łączenia równolegle kilku tranzystorów w obudowie TO-247, tu siedzi stary dobry KD502 w obudowie TO-3 więc umieszczenie go na pcb aczkolwiek możliwe sprawi kłopot jeśli trzeba go będzie potem wymienić.
    Widzę że zasilacz zyskuje na popularności ale to wiąże się pewno z tym że większość LED mocy wymaga już zasilania stałoprądowego i wszystkie zasilacze ze stabilizacją napięcia nie dają rady, potrzebny jest zasilacz CV/CC taki jak ten.

• #17 31 Paź 2018 15:30
    pawel13t
    Poziom 17  

Próbowałem kiedyś używać rezystora na płytce do miernika, nawet jest wyprowadzone złącze ale były jakieś kłopoty.
    W sumie nie pomyślałem że pokrętła po lewej byłyby jakimś utrudnieniem.

• #18 02 Lis 2018 15:48
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Ładne ale ... ja bym się przyczepił tego wentylatora. Przecież część powietrza wdmuchiwanego wraca z powrotem zaburzając chłodzenie. I niech kolega wywali te stare wielgachne kondensatory. Sam wiem że są lepszej jakości od obecnie produkowanych ale niech mi kolega wierzy że elektrolit dawno wysechł a sam preszpan na przekładce zamiast izolatora stał się częściowo przewodnikiem z powodu wytworzenia się kryształków z elektrolitu. Taki kondensator może wybuchnąć a w zamkniętym urządzeniu to nic wesołego. Po za tym dziś są o wiele mniejsze kondensatory o dużo większej pojemności co zredukuje też masę zasilacza. Zresztą kosztują parę złotych. Od czego jest ten wyłącznik na tylnej ściance ? Wewnątrz ma jakiś cieniutkie przewody. Mam nadzieje że to nie wyłącznik główny.

Dodano po 2 [minuty]:

pawel13t napisał:
    W sumie nie pomyślałem że pokrętła po lewej byłyby jakimś utrudnieniem.

Pożyje kolega troszkę to stanie się to upierdliwe, zasłanianie LCD ręką podczas regulacji.

Aha jedna uwaga. Żeby wskazania amperomierza były dokładniejsze, proponuje wstawić rezystor z jakiegoś starego miernika uniwersalnego. Będą dużo stabilniejsze niż na tym 5W rezystorze, gdyż taki rezystor ma dość duże zmiany rezystancji spowodowane nagrzewaniem się drutu oporowego.

• #19 02 Lis 2018 19:34
    pawel13t
    Poziom 17  

Wentylator musiałby się naprawdę postarać aby zassać ciepłe powietrze bo jest blacha. Kondensatory pożyją dłużej niż nowe chińskie.
    Ten przełącznik na tylnej ściance mostkuje masę wyjścia z obudową, obudowa jest uziemniona i czasami trzeba rozdzielić masę od obudowy.

• #20 02 Lis 2018 20:52
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

pawel13t napisał:
    Kondensatory pożyją dłużej niż nowe chińskie.

Może tak a może nie. Kto tu pisał o kupowaniu chińskich kondensatorów bo nigdzie doczytać nie umiem :-). Chociaż jest tego sporo na rynku zwłaszcza jeszcze takich po aferze japońskiej z kondensatorami. Ale to inny temat. Nie mniej kupuje się kondensatory japońskie lub koreańskie są naprawdę dobrej jakości. Na stronach poświęconych Bad Capacitor i podobnych poświęconych daremnym kondensatorom są nazwy firm jakich unikać a jakie są godne polecenia po aferze japońskiej w latach 90tych. A krąży tego na rynku jeszcze sporo. Więc to nie problem sobie poszukać.

Odnoście wentylatora to ja widzę dość duże szpary przez które powietrze odbite od radiatora wraca na wentylator. Przy otwartej obudowie może kolega tego nie zauważyć lecz po zamknięciu obudowy, gdzie wewnątrz panuje podciśnienie na pewno powietrze wróci przez te szpary do wnętrza obudowy.

• #21 03 Lis 2018 09:44
    shadow0013
    Poziom 34  

Transformator w tych zasilaczach to: TS 80/8/688 - 220V/2*15,6V; 2*2,26A;
    3A z zasilacza jest trochę na wyrost.

• #22 03 Lis 2018 11:12
    Rezystor240
    Poziom 35  

shadow0013 napisał:
    3A z zasilacza jest trochę na wyrost.

Raczej odwrotnie, 3A to z mocą nie poszaleje.
    Czy będzie chciał zwykła radio od samochodu podłączyć- to już pobiera kilka amper prądu.

• #23 03 Lis 2018 12:56
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Rezystor240 napisał:
    Czy będzie chciał zwykła radio od samochodu podłączyć- to już pobiera kilka amper prądu.

No nie przesadzajmy :-) Bo kto takie radio testuje na 4 głośnikach przy volu na full ? Gorzej ze wzmacniaczami te już lubią ciągnąć ale tragedii przy testowaniu tez nie ma.

• #24 04 Lis 2018 16:04
    Mark II
    Poziom 20  

cooltygrysek napisał:
    Sam wiem że są lepszej jakości od obecnie produkowanych ale niech mi kolega wierzy że elektrolit dawno wysechł a sam preszpan na przekładce zamiast izolatora stał się częściowo przewodnikiem z powodu wytworzenia się kryształków z elektrolitu. Taki kondensator może wybuchnąć a w zamkniętym urządzeniu to nic wesołego.

Kluczowe w tym wywodzie jest słowo "może".
    Niedawno wymieniałem Elwy podobnej serii w prostowniku, właściwie zasilaczu prądu stałego 110V, opartym o pełnookresowy, trzyfazowy tyrystorowy prostownik. Przed kondensatorami był dławik, ale to standard w dobrze skonstruowanych zasilaczach tego typu. Po niemal trzydziestu latach nieprzerwanej pracy w temperaturach latem dochodzących do czterdziestu stopni, kondensatory miały jeszcze 80% znamionowej pojemności. Nic nie wybuchło, a na preszpanie nie było żadnych kryształków.

Gdyby coś z tymi w tytułowym zasilaczu zasilaczu było nie tak, to po obciążeniu wyjścia zasilacza znamionowym prądem, można by było zaobserwować wzrost temperatury kondensatorów. Jeżeli nie, to nie widzę potrzeby wymiany, skoro i tak już zostały wykorzystane i przewidziano dla nich odpowiednie miejsce.
    Nie popadajmy w skrajności.
    Zresztą nieco większa ESR w przypadku zwykłego zasilacza ogranicza nieco impulsy prądowe doładowujące kondensator, zwiększając przy tym kąty przepływu prądu w diodach prostownika i poprawiając warunki pracy transformatora sieciowego.

• #25 04 Lis 2018 21:15
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Te kondki Elwy są wysokiej jakości, potrafią długie lata służyć w zasilaczach ale co innego gdy leżakują nie ładowane 20 albo i 30 lat. Może swoim wywodem kolega się zapuścił bo nie zrozumiało co mi chodziło w poście. Nie chodziło o używane kondy lecz takie co leżakują rozładowane nawet nowe nie używane.

• #26 08 Lis 2018 11:44
    advent_child
    Poziom 10  

Op: moglbys napisac wiecej o obudowie? Jakis kod katalogowy, jak ja znalazles itp. Dzieki!

• #27 08 Lis 2018 19:13
    pawel13t
    Poziom 17  

Obudowa jak już wspomniałem pochodzi z zasilacza Radmora, jest cała (no oprócz przedniego panela) aluminiowa, kupiłem od razu 3 sztuki, zostały mi jeszcze 2 sztuki. Ja znalazłem je na all..ro.

Szukaj w 5mln produktów