Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik drgań wydający dzwięk

24 Mar 2015 14:36 678 10
  • Poziom 6  
    Dzień dobry,
    mam zamiar zaprojektować układ z czujnikiem drgań. Idea całego projektu ma być następująca, układ z czujnikiem drgań i czymś co wydaje dźwięk, montujemy na siatce boiska do gry w tenisa, gdy piłka uderzy w siatkę czujnik zarejestruje drganie i wyda dźwięk.
    Chciałem to zrobić przy pomocy kostki NE555 i tu pytania czy słyszeliście o podobnym schemacie i jakie bym potrzebował do tego elementy?
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    NE555 się do tego średnio nadaje. Prościej wykonać czujnik wstrząsów na wzmacniaczu operacyjnym i membranie piezo jako czujnik. Na wyjściu podłączyć piezo z generatorem i układ gotowy. Był taki układ w EdW, czujnik wstrząsowy.
  • Poziom 6  
    A ja właśnie słyszałem że ten NE555 się nadaje do prostej konstrukcji tego czujnika, ale nie wiem jak to rozgryźć. Ale dzięki za rade z tym wzmacniaczem operacyjnym
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Do NE555 potrzebujesz i tak czujnika który go będzie wyzwalał więc po so sobie życie utrudniać. Po za tym wypadało by regulować jakoś czułość urządzenia. To wszystko jest rozwiązane na jednym scalaku w rozwiązaniu które zaproponowałem.
  • Poziom 6  
    No tak ale nie wiem jak będzie wtedy z zasilaniem, ponieważ chciałem to zrobić jak najmniejsze i przy użyciu "baterii biosowej". Co nie zmienia faktu że bardzo dziękuję za pomoc
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Alonsof15 napisał:
    ponieważ chciałem to zrobić jak najmniejsze i przy użyciu "baterii biosowej"

Taka bateria daje 3V a minimalne napięcie zasilania NE555 to 4.5V. Więc on też odpada.

Poza tym najprościej to zrobić na procesorze. Kilka rezystorków i kondensatorów, dodatkowo kilka linijek kodu i już masz to co chcesz :)
  • Pomocny post
    Specjalista elektronik
    Jeśli chcesz zasilać z małej baterii (np. CD2032 - takie są używane w komputerach do podtrzymania CMOS-u), to musisz zadbać o mały pobór prądu przez twój układ - NE555 zdecydowanie się nie nadaje, nieco lepszy jest jakiś CMOS-owy odpowiednik... ale i tak jest kwestia, co on ma robić?

Co do wzmacniaczy operacyjnych, to są bardzo różne, zwykle dąży się do uzyskania małych szumów, a to oznacza, że prąd stopnia wejściowego musi być spory. Ale może coś w stylu LMC7*, np. LMC7111 (25uA), LMC7211 (7uA), LMC7215 (0.7uA!). Tego można użyć do wzmocnienia sygnału, potem ten sygnał podać np. na jakiś przerzutnik monostabilny, też CMOS - żeby uzyskać sygnał o zadanym czasie, który wykorzysta się do włączenia zasilania generatora dźwięku.
  • Poziom 6  
    kaka0204 niestety projekt ma być projektem analogowym :)

Dziękuję wszystkim za pomoc
  • Poziom 22  
    Wszystko co potrzebne, wystarczy część z LM358. Link
  • Poziom 22  
    Wzmacniacz operacyjny można zastąpić, nawet wskazane :)