Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ASUS GeForce GTX750Ti 2GB 128b - Informacje odnośnie działania karty.

piotrsch. 05 Kwi 2015 00:55 906 17
  • #1 05 Kwi 2015 00:55
    piotrsch.
    Poziom 5  

Witajcie.

Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad wymianą karty graficznej. Budżet mam niestety mocno okrojony i do oka wpadła mi karta ASUS GeForce GTX750Ti OC 2GB DDR5 128bit. Jednak mam pewne obawy o to czy mój komputer z obecną konfiguracją zdoła pociągnąć tą kartę. Oto konfiguracja:

procesor: AMD Phenom II X6 1100T Black Edition (6x3,3GHz)
    płyta gł.: ASUS M4N68TM-V2
    RAM: ADATA DDR3 1600 8GB AX3U1600GW4G9-2g
    zasilacz: Gembird ccc-psu7 550w
    dysk: WD Caviar Green 1TB.

Liczę na rzetelną/y poradę/y. :) Pozdrawiam.

0 17
  • #2 05 Kwi 2015 01:11
    CoRReK
    Poziom 14  

komputer i zasilacz uciągnie to spokojnie , polecam wersje z szyną 256BIT

0
  • #3 05 Kwi 2015 03:23
    pawelr98
    Poziom 35  

Zacznijmy od tego co najpierw należałoby zmienić:
    -Płyta ma 3+1 fazy a masz 6 rdzeniowy procesor-Ta sekcja ledwie daje radę z zasilaniem tego procesora
    -Zasilacz to jest zwykły szmelc(już sam rzut okiem na listę wtyczek sugeruje iż jest on "nie z tej epoki", wtyczki 20pin to się stosowało za czasów Athlon-ów XP oraz mPGA478 czyli jakieś 10lat temu)

Tutaj masz bardzo dobry wątek na temat zasilaczy.
    http://www.overclock.net/t/1431929/psu-index-thread/0_100

1
  • #4 05 Kwi 2015 04:24
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

CoRReK napisał:
    polecam wersje z szyną 256BIT

A to takie wersje GTX750Ti istnieją? Nawet sam producent się do takich nie przyznaje. Producent tych układów graficznych twierdzi, że dopiero GTX760 dysponuje 256 bitową szyną pamięci.

pawelr98 napisał:
    -Płyta ma 3+1 fazy a masz 6 rdzeniowy procesor-Ta sekcja ledwie daje radę z zasilaniem tego procesora

Nie ma co przesadzać. Płyta obsługuje procesory 125W. Ten procesor ma takie samo TDP jak czterordzeniowe Phenomy 955/965. O ile Autor nie zamierza podkręcać tego procesora, a płyta ma zapewnioną rozsądną wentylację - moim zdaniem nie ma potrzeby wydawać pieniędzy na nową płytę.
    pawelr98 napisał:
    Zasilacz to jest zwykły szmelc

Z tym za to się zgodzę. Warto kupić normalny zasilacz. GTX750Ti to karta o dość niskim zapotrzebowaniu na prąd (co jest jej sporą zaletą). Do zasilenia zestawu opartego na procesorze Phenom II X6 i takiej karcie potrzebne będzie nie więcej niż 250W na 12V. Porządny zasilacz 350-400W sobie z tym da radę - z naciskiem na porządny.

1
  • #5 05 Kwi 2015 10:48
    piotrsch.
    Poziom 5  

Mogłem się domyśleć, że zasilacz może tego nie uciągnąć. Co do pozostałych elementów, to oprócz pamięci RAM, którą niedawno wymieniłem to wszystko inne było w gotowym zestawie. Co do podkręcania, to nawet nie mam zamiaru się za to brać bo o ile nie chce przesadzić z tym to o tyle, że nie wiem, jak to się robi. Z resztą podobno ten typ procesora podkręca się podobno sam (4 środkowe rdzenie kręcą się automatycznie do 4,5GHz/rdzeń). W każdym bądź razie dzięki za szczerą i fachową odpowiedź. :)

0
  • #6 05 Kwi 2015 13:05
    dt1

Gdyby wierzyć etykiecie z tego zasilacza to w teorii powinien on uciągnąć taki zestaw. Niestety w produktach imitujących zasilacze etykietka to jedno, faktyczne możliwości to drugie. Zasilanie komputera takim zasilaczem nie jest bezpieczne, stąd też sugestia jego wymiany.

Po reszcie sprzętu widać, że to gotowiec, niestety sporym błędem jest kupno takich komputerów. Najczęściej składając samemu dołożyłbyś przecież 20zł do lepszej płyty czy 50zł do lepszego zasilacza czy 10zł do wydajniejszego dysku twardego. Kupując gotowca jesteś zdany na niełaskę producenta tegoż zestawu, który przecież zrobi wszystko, aby zaoszczędzić każdą złotówkę na takim sprzęcie.

Przy tej płycie głównej z tym procesorem fabryczne ustawienia częstotliwości to jedyna w miarę bezpieczna dla płyty opcja.

1
  • #7 05 Kwi 2015 14:33
    piotrsch.
    Poziom 5  

Czyli reasumując, zasilacz pod tą kartę graficzną jest do wymiany z racji tego, że jest on tylko w teorii zasilaczem i nie jest on polecany pod tą konfigurację. Co do płyty głównej, to cóż, na razie niestety nie mam tak rozbudowanego budżetu, żeby ją wymienić, bo jeśli już wymieniać to na produkt z górnej półki. Jeszcze jedna sprawa. Patrzyłem na listę zasilaczy którą dał "pawelr98" i dało mi to wgląd w rozeznanie, ale mam pytanie: czy zasilacz Corsair VS 550W CP-9020050-EU spełniłby wymagania odnośnie zasilania karty jaki i pozostałych podzespołów? Widzę w specyfikacji, że posiada on odpowiednie okablowanie do tej karty (6+2pin), ale wolę się dowiedzieć tego od osób, które mają już doświadczenie w tych sprawach. :)

0
  • #8 05 Kwi 2015 17:00
    dt1

Dokładnie, dobrze ujęte. Zasilacz ten nie jest polecany pod żadną konfigurację tak naprawdę.
    Jeśli chodzi o VS550 to spokojnie da radę z dwoma takimi komputerami, ale nie jest to wysoka półka zasilaczy (tym niemniej nie jest to też zły zasilacz). W tej cenie lepszym wyborem byłby XFX Core 450 lub tańszy XFX Core 430. Tak jak pisałem, komputer nie pobierze z taką kartą więcej niż 250W (a i to było liczone z zapasem). Wymienione XFXy mają około 400W na linii 12V, więc spokojnie uciągną taki komputer nawet po kolejnej rozbudowie i pewnie jeszcze je przełożysz do kolejnego sprzętu, który w przyszłości zbudujesz.

1
  • #9 05 Kwi 2015 23:46
    piotrsch.
    Poziom 5  

Trochę jestem zaskoczony tym, że wymieniam zasilacz, który ma teoretycznie więcej mocy, ale jest do niczego na ten, który jest znacznie lepszy, ale o mniejszej mocy. Bo z tego co czytałem odnośnie mojego procesora i GTX750ti to potrzebują łącznie przy maksymalnym wysiłku ~500W mocy. Albo, i to jest najbardziej prawdopodobne, ja to źle interpretuję. Co prawda nie gram w gry, które "topią" PC-ta typu NFS Rivals czy GTA V, a jedynie w Spintires i ETS2. W każdym bądź razie dzięki za pomoc. :)

0
  • #10 06 Kwi 2015 00:24
    dt1

Różnica między zasilaczem kiepskim a zasilaczem przyzwoitym polega na tym, że zasilacz przyzwoity jest wykonany z porządniejszych elementów, ma przydatne zabezpieczenia, a naklejka na nim ma jakiekolwiek znaczenie (zasilacz jest w stanie wytrzymać deklarowane obciążenia). W kiepskim zasilaczu naklejka to fantazja producenta, podawane obciążenia są często zawyżane (albo deklarowane jako obciążenia, które zasilacz zniesie przez jedną minutę w temperaturze do 25 stopni).

Twój procesor potrzebuje 125W max, GTX750Ti potrzebuje 60W max, reszta rzeczy najczęściej potrzebuje sporo poniżej 50W. Tak więc nie jestem pewien, do czego Ci te ~500W - takie wymogi są deklarowane na potrzeby produktów zasilaczopodobnych, które są w stanie jakoś znieść połowę deklarowanego obciążenia. Każdy porządny zasilacz mający linię 12V o wydajności 250W (około 21A) będzie w stanie uciągnąć Twój procesor z GTXem750Ti.

0
  • #11 09 Kwi 2015 01:24
    piotrsch.
    Poziom 5  

To znaczy, ja wcale nie piszę, że koniecznie jest mi potrzebny zasilacz o mocy 500W, skoro wystarczy mi porządny zasilacz 430/450W. Mam jeszcze jedną sprawę. Przeglądając karty ASUS'a zauważyłem jeszcze inną, w tym samym oznaczeniu (GTX750Ti), ale w wersji STRIX ( http://www.asus.com/Graphics_Cards/STRIXGTX750TIOC2GD5/overview/ ). Na stronie producenta jest informacja, że jej pobór mocy to maksymalnie 75W bez dodatkowe zasilania. Czy gdybym się zdecydował właśnie na tą w wersji STRIX to i tak by mnie czekała wymiana zasilacza na załóżmy XFX Core 450?

0
  • #12 09 Kwi 2015 02:11
    dt1

Wymianę tego gembirda powinieneś rozważyć niezależnie od zakupionej karty.
    GTX750Ti STRIX jest właściwie nieopłacalny, nowy kosztuje prawie 800zł, w jego cenie (lub z delikatną dopłatą) można kupić GTX760 lub R9-270X (być może nawet R9-280 w zależności od miejsc i kart, które biorę pod uwagę). Tak więc nad opłacalnością tej karty warto się zastanowić.

0
  • #13 10 Kwi 2015 11:34
    piotrsch.
    Poziom 5  

R9-270X lub 280X jest zdecydowanie lepsza. Wszystko w tej chwili zależy od tego, jakie będę miał fundusze na rozbudowanie komputera. Na pewno zakupu karty i zasilacza nie podejmę w tym momencie, właśnie z powodu środków. Dopiero w wakacje, jak pójdę do pracy (jestem studentem) będę wiedział, ile mogę na kartę wydać. Może jak dobrze zarobię to i uda się również wymienić płytę główną. Także dopiero w drugiej połowie września dam znać ile pieniędzy będę miał do dyspozycji.

0
  • #14 10 Kwi 2015 13:22
    dt1

piotrsch. napisał:
    Na pewno zakupu karty i zasilacza nie podejmę w tym momencie, właśnie z powodu środków. Dopiero w wakacje

Tak więc w tej chwili samo zastanawianie się nie ma sensu, do wakacji sporo się jeszcze może zmienić. Tak jak piszesz - załóż temat jak już będziesz znał budżet, za pół roku pewnie już inna konfiguracja się bardziej opłaci.

0
  • #15 11 Kwi 2015 03:12
    pawelr98
    Poziom 35  

dt1 napisał:

Nie ma co przesadzać. Płyta obsługuje procesory 125W. Ten procesor ma takie samo TDP jak czterordzeniowe Phenomy 955/965. O ile Autor nie zamierza podkręcać tego procesora, a płyta ma zapewnioną rozsądną wentylację - moim zdaniem nie ma potrzeby wydawać pieniędzy na nową płytę.

Miałem zarówno 965 jak i teraz mam 1045T.
    Na płycie z układem 4+1 fazy 965 nawet bez OC potrafił nieźle rozgrzać sekcję.

To że producent "chwali się" obsługą procesorów 125W nie znaczy że jest to zdrowe dla płyty.Tak samo najtańsza chyba płyta N68C-S UCC ma też wsparcie dla thubanów chociaż ma układ 3 fazy (zarówno rdzeń jak i CPU/NB są zasilane przez te same fazy).Mój znajomy ma tą płytę i nawet przy słabiutkim A64 X2 3800+(65W) sekcja jest już całkiem gorąca.

A ostateczności dałbym jakiś mały wentylatorek do chłodzenia sekcji dla świętego spokoju.Co i tak nie zmienia faktu iż być może procesor zwalnia z powodu przeciążonej sekcji.

0
  • #16 04 Lip 2015 02:55
    piotrsch.
    Poziom 5  

Witam.

Jakiś czas temu w tym poście pisałem, że mam zamiar zakupić i wymienić kartę graficzną na nową. Początkowo moje plany skupiały się na tej w tytule tematu jednak zakupiłem wczoraj kartę ASUS Radeon R7 360 OC 2GB GDDR5 128bit. Nie napisałem czy karta jest dobra i czy opłaca się ją kupić, ale przeglądając wiele tematów z nią, przekonałem się do niej biorąc pod uwagę parametry. I teraz tak; nie zamontuję tej karty na chwilę obecną ze względu na mój zasilacz, tak więc pisze z prośbą o doradzenie mi w wyborze odpowiedniego do mojego zestawu (1 post). Zależy mi na zasilaczu w przedziale cenowym tak 200-270zł. Trochę przeglądałem już co ewentualnie mógłbym kupić. Moją uwagę póki co przykuł SilentiumPC Vero M1 600W 80Plus, ale chciałbym usłyszeć zdanie innych osób, bardziej doświadczonych w temacie. :)

0
  • #17 04 Lip 2015 13:08
    dt1

Czyli w zasadzie kupiłeś przemetkowane R7-260. W sumie wybór nieco słabszy niż brane wcześniej pod uwagę karty (GTX750, GTX760, R7-270, itd).

Karta potrzebuje ~100W, procesor ~125W, reszta można przyjąć 50W. Potrzebne Ci niecałe 300W na 12V. Do tego zestawu spokojnie wystarczy XFX Core 450, jak bardzo chcesz coś mocniejszego na wyrost to XFX 550 będzie OK (chociaż trochę się będzie nudził).

0
  • #18 04 Lip 2015 14:33
    piotrsch.
    Poziom 5  

Dzięki serdeczne. Co do karty to masz rację trochę słabszy wybór, ale póki co wystarczy mi. W przyszłości jak będę składał nowy komputer to dam znać w celu doradzenia w wyborze podzespołów. Dzięki raz jeszcze.

0
  Szukaj w 5mln produktów