Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja w garażu wolnostojącym zasilana z budynku.

Gielas94 01 Maj 2015 08:38 1662 6
  • #1 01 Maj 2015 08:38
    Gielas94
    Poziom 10  

Witam Panów, wykonałem instalacje elektryczną w ww. garażu ale chciałbym zaciągnąć rady ( w ramach bezpieczeństwa). Otóż instalacja w domu to TN-C-S ( rozdzielony PEN przed licznikiem na domu). Stamtąd położone jest 5 przewodów aż to głównej rozdzielnicy w domu, gdzie jest jedna różnicówka i kilka bezpieczników.
    Niestety elektryk który wykonywał kiedyś instalacje garażu, który był wcześniej zabezpieczył bezpiecznikiem B32 i podłączył przewodem 4x2,5mm2 , bez PE. Teraz moje zasadnicze pytanie ,czy mogę zasilanie tego bezpiecznika przełożyć przed różnicówkę , a w nowym garażu gdzie dochodzi przewód 4x2,5mm2 , przewód PEN znów rozdzielić na PE (uziemić je) i N i dopiero za tym podłączyć różnicówki.
    Uprzedzam iż nie mam możliwości pociągnięcia przewodu 5 żyłowego (wiązałoby się to z dużym remontem w domu).
    Niżej zamieszczam rys. mojej koncepcji . Instalacja w garażu wolnostojącym zasilana z budynku.

0 6
  • #2 01 Maj 2015 10:30
    O^O
    Poziom 21  

Zabezpieczenie przewodu 4x2,5mm2 bezpiecznikiem B32?!? Dziś jest wprawdzie pierwszy, ale maj, a nie kwiecień.

0
  • #3 01 Maj 2015 10:39
    Gielas94
    Poziom 10  

Ten bezpiecznik służy raczej jako odłącznik. W garażu największy bezpiecznik to B20 a przed nimi jest wyłącznik różnicowo-prądowy 25A 0,03A .

0
  • #5 01 Maj 2015 14:51
    Gielas94
    Poziom 10  

Skoro tak się już uczepiliście tego bezpiecznika to zaleciłem wymianę na B25, domownicy przytaknęli. Temat zamykam.

0
  • #7 02 Maj 2015 13:51
    retrofood
    Moderator

Gielas94 napisał:
    Ten bezpiecznik służy raczej jako odłącznik. W garażu największy bezpiecznik to b20 a przed nimi roznicowki b25. Pytanie nie dotyczy się wartości bezpieczników.

Czyli wszelkie głupstwa zostały już popełnione, więc o co Ci chodzi? Szukasz oklasków? Zapomnij o nich! I wyrzuć z informacji tę o technikum elektrycznym. Tego co zrobiłeś, raczej nie uczą w żadnej szkole.

-1