Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyj±tek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowa instalacja antenowa - Kilka pró¶b i pytań

17 Maj 2015 20:50 2331 20
  • Użytkownik usun±ł konto  
  • flexghzflexghz
  • flexghzflexghz
  • Poziom 36  
    Używaj±c muliswitcha równocze¶nie oszczędzasz na kablu (ci±gniesz jeden zamiast trzech), na przeł±cznikach i na gniazdach (jedno zamiast dwóch). Przy odrębnej instalacji DVB-T/DAB/FM i tak musiałby¶ wszystko m±drze zsumować, aby przesłać sygnał jednym kablem do gniazda. Tylko tutaj zsumowany sygnał idzie najpierw do muliswitcha. Co do ogarnięcia odbioru z dwóch satelitów, to dla laika nie ma żadnego znaczenia, bo zależy to od wstępnego skonfigurowania i zaprogramowania dekodera. A to zapewne zrobisz Ty. :D A w wypadku np. dekodera nc+ dekoder i lista pod HB/A s± już skonfigurowane "fabrycznie".
    Jeżeli chodzi o zsumowanie odbioru z pasma 47-790 MHz, to użycie odpowiedniego osprzętu zależy od siły i jako¶ci sygnału na wyj¶ciu z anten. Przy dużych różnicach, bez miernika możesz tego nie ogarn±ć.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    I tu kolega jest w błędzie antena FM to podstawa no chyba że klient jest ¶wiadom że jej nie potrzebuje, a jak kto¶ zapragnie posłuchać sobie radia cyfrowego ( DAB+ ) i co wtedy bez anteny może być "kiszka".
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Bardziej brałem pod uwagę okablowanie, wiadom± rzecz± jest że DAB pracuje na innej częstotliwo¶ci niż radio FM. To że można antenę zawsze dołożyć jest oczywiste, tylko znowu powróci temat przewodu i znowu kolejna nitka "makaronu" na dachu.
  • Pomocny post
    Moderator
    Chwali się, że przystępujesz do analizy problemu przed przyst±pieniem do prac, a nie po "położeniu tynków i pomalowaniu ¶cian".

Może ja usystematyzuję pytania.
    1. Czy możesz podaż dokładniejsz± lokalizację? Okolica jest niew±tpliwie bardzo piękna, ale bez dokładnej lokalizacji na terenie Jury trudno jest cokolwiek powiedzieć. Tym bardziej, że nie okre¶lasz czy chodzi o Jaworznik k. Muszkowa czy Jaworznik k. Szczekocin. Tak się składa że byłem w obydwu tych miejscowo¶ciach.
    2. Omijaj szerokim łukiem taki szatański wynalazek jak SV-Total.
    3. Dobra rada w zakresie ł±czenia instalacji antenowych: nie ł±cz anten telewizyjnych z radiowymi, dobrze obawiasz się "sieczkarni" z sygnałami.
    4. Do każdego "punktu multimedialnego" prowadĽ kable w peszlach, nigdy nie wsadzamy tego typu kabli w tynk. Technika idzie za szybko do przodu, by fundować sobie kolejne rozkuwanie ¶cian przy kolejnej zmianie technologi.
    5. Nie zapomnij razem z (co najmniej) dwoma kablami antenowym doprowadzić do każdego "punktu multimedialnego" po dwie skrętki i... przewód wyrównawczy.
    6. Nie znamy dokładnej lokalizacji ale czy przypadkiem na Twoim terenie nie masz lepszych sygnałów z RTCN Wręczyca? Z tego obiektu także będzie nadawany niebawem DAB i MUX8.
    7. Twoje obawy co do ł±czenia dwóch anten na ten sam zakres ale z przeciwnymi polaryzacjami s± jak najbardziej uzasadnione. Nieodpowiednio podł±czone mog± dać nieoczekiwane efekty.
    8. Podziel zagadnienia całego projektu na dwie zasadnicze czę¶ci:
    - dystrybucja sygnału po budynku;
    - zestaw anten

Odno¶nie uziomów: jeżeli posiadasz instalację odgromowa na budynku to temat jest prosty: zawsze uziemiamy i poł±czamy do istniej±cych zwodów.
    Jeżeli nie masz instalacji odgromowej, to albo wykonujesz DOBRˇ instalacje odgromowa do swojego masztu, albo nie nie robisz jej wcale. Ale wtedy może lepiej zainstalować anteny naziemne poniżej szczytu dachu, np na jednej ze ¶cian bocznych? Nie znamy szczegółów i trudno w takiej sytuacji co¶ poradzić.

A anteny satelitarne najbezpieczniej jest zainstalować.... na poziomie ziemi.

Sukcesów.
  • Pomocny post
    Moderator
    Odpowiem jak ja bym to zainstalował:

Instalacja masztu: do komina wentylacyjnego: tak , do komina od pieca : nie. Najwygodniej zainstalować antenę jednak do bocznej ¶ciany, w miarę możliwo¶ci lub potrzeby na wysięgniku.
    Antena: raczej silnie kierunkowa z uwagi na SFN na k.41 z Wręczyc±. Trasa na Kosztowy jest bardzo korzystna i wzmacniacz - przy większej antenie - raczej nie będzie potrzebny, nawet przy rozdzieleniu sygnałów na 3 lub 4 odbiorniki. Jeżeli już trzeba będzie zainstalować jaki¶ wzmacniacz, to naprawdę niewielki i tylko w punkcie rozdziału sygnału - by w przypadku "walnięcia" nie trzeba było demontować anteny.
    DAB/MUX8 - z Kosztów te emisje polec± w polaryzacji poziomej - z Wręczycy i Błeszna w pionowej, jedna antena w poziomie powinna wystarczyć. Wspólne wykorzystanie dla DAB i MUX8 można wykonać - przy rozdzielnych kablach antenowych - przez rozdział sygnału przychodz±cego i zsumowanie przez zwrotnicę toru TV z antenami UHF.

W sumie najwygodniejszym rozwi±zaniem byłby zainstalowanie anteny logarytmicznej dla pasm UHF/VHF (sam mam tak±) ale ostatnio nie widuje tej wersji w ofercie Dipola. Wówczas nie trzeba by czegokolwiek rozdzielać ani sumować. Instalacja oczywi¶cie całkowicie pasywna.

Do odbioru FM-u zamiast SV-Total załóż jaki¶ prosty dipol. Z uwagi na fakt, że duże moce s± nadawane w polaryzacji poziomej a małe na pionowej, optymalne - chociaż wcale nie najlepsze - jest takie dziwadło:
    http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_dipol_1rz_pm_b_A0222.htm
    Lasu na Helenówce bym się nie obawiał. Nie ma większego wpływu na tłumienie, ponadto jest już do¶ć daleko od Ciebie. Dyfrakcja zrobi swoje.

Przewód wyrównawczy: jeżeli na końcach będziesz instalował jakiekolwiek gniazda zespolone, to taki przewód przyda się na pewno. I najlepiej będzie jak w punkcie rozdziału będzie (pod dachem lub gdzie¶ w pobliżu anten) poł±czenie do odcinka przewodu poł±czonego z jak±¶ rur± (metalow±) od wody. Jak masz cała instalacje na plastykach, to będzie to jaki¶ problem, ale może co¶ wymy¶lisz.
  • Pomocny post
    Moderator
    Można. Ale tak jak pisałem powyżej: wzmacniacze przy antenach to zły pomysł....

Pamiętam że z drogi między Żarkami a Niegowem - tak ze 3 może 4 km od Żarek , przed wjazdem do lasu jest otwarta przestrzeń na południe i przy dobrzej widoczno¶ci widać (przez lornetkę) maszt w Mysłowicach, a gołym okiem Skrzyczne....
    Sygnały z Kosztów musz± być po byku....

A z komina "piecowego" spaliny załatwia w krótkim czasie każd±, nawet najlepsz± instalację antenow±.
    Do tego często kominiarze potrafi± taka instalację uszkodzić, a w końcu co roku i tak musz± komin "przeczy¶cić"....

Ja mam tak± zasadę: nie instaluje niczego do kominów "piecowych".
  • Moderator
    Sorki że przekręciłem Niegow±.
    ;)
    Nie jest tez tak Ľle, stawy tez maja wpływ. A tak jak pisałem; dyfrakcja zrobi swoje.

Dlatego tez proponuje by ewentualny wzmacniacz założyć w punkcie rozdziału, użyć tylko wtedy jak będzie trzeba i w minimalnym stopniu.
    Pamiętaj, że czuło¶ć odbiorników DVB-T jest co najmniej dzisięciokrotnie większa niż analogów. Jestem zdania że bez wzmacniacza się obejdzie....

Ja u siebie mam tak± jakby mał± przeł±cznicę. Proste i tanie rozwi±zanie....

Jak masz jakie¶ zdjęcia to pode¶lij na prv. Co¶ więcej będzie można powiedzieć.
  • Moderator
    Na pocz±tek zrób cał± instalację i zobacz jak będzie funkcjonować bez wzmacniaczy. W razie czego po wskazaniach sygnałów będzie wiadomo co i jak założyć, a do sklepu w Częstochowie nie masz daleko.....
  • Moderator
    Jak już musisz do komina piecowego to załóż, pamiętaj jednak, że kominiarz musi zrobić swoje. I musi mieć trochę miejsca by swobodnie wyci±gać linę z kulk± i szczotk±.
    Wzmacniacz do DAB-u: nie ma takich wymagań jak wzmacniacze do DVB-T, że być w zasadzie dowolny na pasmo VHF. Może być nawet taki:
    http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_wewnetrzny_aws-141s_B11687.htm z tym, że obowi±zkowo przed wzmacniaczem trzeba założyć filtr wycinaj±cy wszelkie sygnały z pasma powyżej 240 MHz.
    Jestem jednak przekonany, że nie będzie potrzeby instalacji.