Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

regulator silnika 3-fazowego

26 Maj 2005 11:37 2598 4
 • Poziom 11  
  Czy może ktoś mi poradzić jak wykonać regulator silnika 3 fazowego do małej tokarki o mocy ok 2 kW, bazując na aplikacji układu U2008 firmy telelefunken/atmel, oparty na regulacji fazowej i stabilizacji obrotów przy obciążeniu?. Z góry dziękuję za wszelkie uwagi.
  Bardzo bym był zobowiązany jeśli też ktoś by przedstawił jakieś pomysły na triakach, diakach i tyrystorach.
 • Poziom 18  
  Witam.
  Regulacja silnika krótkozwartego na triakach,diakach czy tyrystorach nie
  wchodzi w rachubę.Obroty silnika zależne są od ilości biegunów i częstotliwości prądu zasilającego(to nam wskazuje wzór z którego możemy sobie obliczyć obroty).Możliwe jest to jedynie zmianą częstotliwości.
  Pozdrawiam.Andrzej.

 • Poziom 26  
  Andrzeju nie koniecznie przy silnikach małych mocy możliwa jest zmiana wartości skutecznej napięcia zasilającego co ma wplyw ma poślizg a co za tym idzie obroty lecz w stosunkowo małym zakresie .
  ale skoro to tokarka wymagany jest duży moment obrotowy więc przydałby sie jakiś falownik,bo poślizgiem to można regulować obroty wentylatorów,
 • Poziom 18  
  Witam.
  Myślałem o falowniku, nie wspominałem o nim ze względu na kosz.Pracuję w potężnej firmie,stać ją było na kilka sztuk na próbę.
  Sterują pracą silników o mocy 75KW.Działa to dobrze.
  Ja bym doradził koledze wymianę silnika na pierścieniowy 2.2KW + rozrusznik wodny.Rozruch bardzo lekki sprawa tania.Montowałem to do wielu urządzeń.Działa sprawnie widać to na każdej karuzeli.
  Pozdrawiam.Andrzej.
 • Poziom 11  
  uprzejmie dziękuję wszystkim za rady, okazały sie pomocne i potwierdziły moje przypuszczenia