Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

regulator silnika 3-fazowego

Damian Kuziora 26 Maj 2005 11:37 2481 4
  • #1 26 Maj 2005 11:37
    Damian Kuziora
    Poziom 10  

Czy może ktoś mi poradzić jak wykonać regulator silnika 3 fazowego do małej tokarki o mocy ok 2 kW, bazując na aplikacji układu U2008 firmy telelefunken/atmel, oparty na regulacji fazowej i stabilizacji obrotów przy obciążeniu?. Z góry dziękuję za wszelkie uwagi.
    Bardzo bym był zobowiązany jeśli też ktoś by przedstawił jakieś pomysły na triakach, diakach i tyrystorach.

0 4
  • #2 27 Maj 2005 13:09
    AAnnddrrzzeejj
    Poziom 18  

Witam.
    Regulacja silnika krótkozwartego na triakach,diakach czy tyrystorach nie
    wchodzi w rachubę.Obroty silnika zależne są od ilości biegunów i częstotliwości prądu zasilającego(to nam wskazuje wzór z którego możemy sobie obliczyć obroty).Możliwe jest to jedynie zmianą częstotliwości.
    Pozdrawiam.Andrzej.

0
  • #3 27 Maj 2005 13:52
    adammc

Poziom 26  

Andrzeju nie koniecznie przy silnikach małych mocy możliwa jest zmiana wartości skutecznej napięcia zasilającego co ma wplyw ma poślizg a co za tym idzie obroty lecz w stosunkowo małym zakresie .
    ale skoro to tokarka wymagany jest duży moment obrotowy więc przydałby sie jakiś falownik,bo poślizgiem to można regulować obroty wentylatorów,

0
  • #4 28 Maj 2005 07:14
    AAnnddrrzzeejj
    Poziom 18  

Witam.
    Myślałem o falowniku, nie wspominałem o nim ze względu na kosz.Pracuję w potężnej firmie,stać ją było na kilka sztuk na próbę.
    Sterują pracą silników o mocy 75KW.Działa to dobrze.
    Ja bym doradził koledze wymianę silnika na pierścieniowy 2.2KW + rozrusznik wodny.Rozruch bardzo lekki sprawa tania.Montowałem to do wielu urządzeń.Działa sprawnie widać to na każdej karuzeli.
    Pozdrawiam.Andrzej.

0
  • #5 30 Maj 2005 23:07
    Damian Kuziora
    Poziom 10  

uprzejmie dziękuję wszystkim za rady, okazały sie pomocne i potwierdziły moje przypuszczenia

0