logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Kabel do podłączenia domku do sieci energetycznej

vxn 01 Cze 2015 22:37 5769 67
Najlepsze odpowiedzi

Jaki kabel ziemny dobrać między złączem pomiarowym a domem jednorodzinnym dla mocy 14 kW i odległości 140 m: miedziany czy aluminiowy?

Najrozsądniej z tego wątku wychodzi kabel ziemny 4-żyłowy z aluminium, najczęściej YAKXS/YAKY 4x35 mm², a przy chęci większego zapasu 4x50 mm²; ostatecznie przekrój trzeba dobrać z obliczeń, bo sama moc 14 kW i odległość 140 m nie wystarczają [#14741109][#14738801][#14748311] Warunki przyłączenia nie określały liczby żył, ale wskazywano, że przy podziale PEN poza złączem kabel ma być 4-żyłowy, nie 5-żyłowy [#14741109][#14741381] Kilku uczestników podkreślało, że trzeba uwzględnić spadek napięcia, warunek samoczynnego wyłączenia zasilania i parametry sieci zasilającej, więc bez projektu to tylko zgadywanie [#14739611][#14741046] Jeden z wpisów z ZE podawał nawet 4x10 Cu dla braku rozbudowy mocy, ale w dyskusji uznano, że aluminium 35 mm² daje lepszy margines i niższy koszt [#14748263][#14748311]
Wygenerowane przez model językowy.
  • #1 14738668
    vxn
    Poziom 12  
    Posty: 27
    Pomógł: 1
    Ocena: 1
    Witam.
    Potrzebuję pomocy w doborze kabla pomiędzy złączem pomiarowym a domem jednorodzinnym.
    Moc przyłączeniowa = 14 kW
    WLZ 3 fazowy.

    Odległość... 140 m!

    Jakiego więc kabla będę potrzebował, żeby na takim odcinku nie było strat? I co wybrać - aluminium, czy jednak miedź?

    Pozdrawiam,
    Konrad


    PS. Oczywiście pytam o kabel ziemny :)
  • #3 14738729
    jann111
    Poziom 33  
    Posty: 2058
    Pomógł: 180
    Ocena: 506
    vxn napisał:
    Jakiego więc kabla będę potrzebował, żeby na takim odcinku nie było strat? I co wybrać - aluminium, czy jednak miedź?

    Aluminium, YAKY 4x35 mm2.
  • #5 14738781
    vxn
    Poziom 12  
    Posty: 27
    Pomógł: 1
    Ocena: 1
    opornik7 napisał:
    No gdybamy przy takim zasobie informacji :(
    YAKXS 4x35
    YAKXS 4x50
    a może YAKXS 4x70??
    Przekrój kabla to nie wszystko. Istnieje wiele innych aspektów sprawy decydujących o przekroju kabla.


    Hm, z warunków PGE dużo więcej nie wynika... Albo ja po prostu nie widzę tego, co jest istotne.
    "sieć dystrybucyjna 0,4 kV" - do takiej ma to być podłączone.
    "Zabezpieczenie główne przystosowane do oplombowania o prądzie znamieniowym 25A" - takie ma być zainstalowane w złączu pomiarowym.

    Niestety, więcej z tego nie wynika.

    Pytam na forum, ponieważ jeden elektryk powiedział mi "Panie, 5x6 w miedzi i spokojnie wystarczy!"
    Drugi natomiast optowal za 5x10 w miedzi...
  • #6 14738801
    pol102
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 3085
    Pomógł: 163
    Ocena: 369
    Ehehehehe :D
    Tylko tak można to skwitować. Zapytaj ich o spadek napięcia, koszt i ów warunek samoczynnego wyłączenia zasilania. 4x35 to jest absolutne minimum. Jak sobie to spróbować rozsądnie policzyć to mimo wszystko szedłbym w przekrój 50mm^2 i nie YAKY.
  • #7 14738808
    jann111
    Poziom 33  
    Posty: 2058
    Pomógł: 180
    Ocena: 506
    opornik7 napisał:
    Oczywiście przeliczyłeś SWZ na końcu kabla.

    Niczego nie przeliczałem ani nie mierzyłem w złączu tak jak i Ty. Tak samo gdybam.
  • #8 14738822
    opornik7
    Specjalista elektryk
    Posty: 4503
    Pomógł: 316
    Ocena: 1566
    jann111 napisał:
    Niczego nie przeliczałem ani nie mierzyłem w złączu tak jak i Ty. Tak samo gdybam.

    No to nasze gdybanie inaczej wygląda. Ja gdybając podałem trzy rodzaje kabla. Ty podałeś jeden więc raczej nie gdybasz. Taka drobna różnica w naszym gdybaniu.
  • #9 14738834
    jann111
    Poziom 33  
    Posty: 2058
    Pomógł: 180
    Ocena: 506
    Jak na końcu linii o słabych parametrach to czasem nawet przekrój kabla nie pomoże.
  • #10 14738835
    vxn
    Poziom 12  
    Posty: 27
    Pomógł: 1
    Ocena: 1
    Jeszcze jeden parametr - sieć TN-C (jeżeli w ogóle to pomocne...)


    pol102 napisał:
    Ehehehehe :D
    to mimo wszystko szedłbym w przekrój 50mm^2 i nie YAKY.


    Rany... jeżeli mówisz o 4x50 w miedzi... 10k za kabel... Idzie się na nim powiesić albo co...
  • #11 14738844
    jann111
    Poziom 33  
    Posty: 2058
    Pomógł: 180
    Ocena: 506
    vxn napisał:
    eżeli mówisz o 4x50 w miedz

    Żadna miedź, kolega pol102 raczej miał na myśli inną izolację kabla aluminiowego.
  • #12 14738868
    opornik7
    Specjalista elektryk
    Posty: 4503
    Pomógł: 316
    Ocena: 1566
    jann111 napisał:
    kolega pol102 raczej miał na myśli inną izolację kabla aluminiowego.

    pol102 napisał:
    Jak sobie to spróbować rozsądnie policzyć to mimo wszystko szedłbym w przekrój 50mm^2 i nie YAKY.

    Czytać ze zrozumieniem to wielka cnota :D
  • #13 14738882
    jann111
    Poziom 33  
    Posty: 2058
    Pomógł: 180
    Ocena: 506
    Czyli co, proponujecie miedź? Wydawanie cudzej kasy do cnot również nie należy.:D
  • #14 14738903
    opornik7
    Specjalista elektryk
    Posty: 4503
    Pomógł: 316
    Ocena: 1566
    Moja propozycja to:
    opornik7 napisał:
    YAKXS 4x35
    YAKXS 4x50
    a może YAKXS 4x70??

    jann111 napisał:
    Czyli co, proponujecie miedź? Wydawanie cudzej kasy do cnot również nie należy.:D

    Znowu zalecam czytać ze zrozumieniem.
    W poście #12 wykazałem, że doszedłeś do błędnego wniosku. I tyle.
  • #15 14739128
    kosmos99
    Poziom 38  
    Posty: 4188
    Pomógł: 338
    Ocena: 816
    vxn napisał:
    Potrzebuję pomocy w doborze kabla pomiędzy złączem pomiarowym a domem jednorodzinnym.

    Przecież i tak na to musi być projekt, sam tego nie dobierasz. Chyba, że sprawdzasz projektanta ;-)
  • #16 14739611
    T_O_J_A
    Poziom 12  
    Posty: 89
    Pomógł: 2
    1. Załącz warunki przyłączenia, informację, które dla Ciebie są nieistotne są bardzo istotne przy doborze dla projektanta jak np. układ sieci.
    2. Zabezpieczenie masz 25A przedlicznikowe, z 14kW wychodzi Ci max prąd 20A. przewód 5x6 Cu ma obciążalność 56A więc całkowicie wystarcza. Odległości nie masz piorunującej więc samoczynne wyłączenie powinno też wyjść na tym przekroju i przewodzie miedzianym!!!. Spadek napięcia 4,3%. 5x10 dla świętego spokoju

    Moderowany przez retrofood:

    Ta podpowiedź zasługuje na ostrzeżenie. Pkt 3.1.11 regulaminu, porada niebezpieczna.

  • #17 14739837
    kosmos99
    Poziom 38  
    Posty: 4188
    Pomógł: 338
    Ocena: 816
    T_O_J_A napisał:
    5x10 dla świętego spokoju

    To czy musi być pięcio-żyłowy to zależy od warunków.
  • #19 14740074
    djlukas
    Poziom 27  
    Posty: 1606
    Pomógł: 94
    Ocena: 266
    opornik7 napisał:
    kosmos99 napisał:
    To czy musi być pięcio-żyłowy to zależy od warunków.

    Że tak zapytam, od jakich warunków?


    Warunków umysłowych elektryków :-P

    U mnie w okolicy wszyscy (elektrycy i klienci) na mnie patrzą jak na idiotę jak komuś proponuje kabel Al i w dodatku czterożyłowy
  • #20 14740344
    kosmos99
    Poziom 38  
    Posty: 4188
    Pomógł: 338
    Ocena: 816
    opornik7 napisał:
    Że tak zapytam, od jakich warunków?

    Od warunków otrzymanych z ZE.
  • #21 14740661
    opornik7
    Specjalista elektryk
    Posty: 4503
    Pomógł: 316
    Ocena: 1566
    kosmos99 napisał:
    Od warunków otrzymanych z ZE.

    A co ma energetyka do instalacji wewnętrznej?
    vxn napisał:
    Potrzebuję pomocy w doborze kabla pomiędzy złączem pomiarowym a domem jednorodzinnym.

    Zanim Kolego wyślesz post zastanów się co napisałeś.
  • #22 14740670
    kosmos99
    Poziom 38  
    Posty: 4188
    Pomógł: 338
    Ocena: 816
    opornik7 napisał:
    A co ma energetyka do instalacji wewnętrznej?

    W warunkach dla instalacji TN jest określone gdzie ma być zrobiony podział PEN (w złączu, czy u odbiorcy) Jeśli u odbiorcy to kabel czterożyłowy.
  • #24 14740713
    kosmos99
    Poziom 38  
    Posty: 4188
    Pomógł: 338
    Ocena: 816
    Nie mam skanera;-) ale dostałem takie osobiście (podział po mojej stronie, wlz czterożyłowy), więc uwierz na słowo, zresztą pewnie ktoś inny może to potwierdzić.
  • #25 14740870
    opornik7
    Specjalista elektryk
    Posty: 4503
    Pomógł: 316
    Ocena: 1566
    kosmos99 napisał:
    Nie mam skanera

    Ale komórkę pewnie masz, zrób fotkę i zapodaj.
    kosmos99 napisał:
    ale dostałem takie osobiście (podział po mojej stronie, wlz czterożyłowy)

    Zastanów się co napisałeś teraz a co wcześniej.
  • #26 14740914
    kosmos99
    Poziom 38  
    Posty: 4188
    Pomógł: 338
    Ocena: 816
    Nie mam tej drugiej wersji warunków, ale chyba logiczne, że jeśli wlz jest pięciożyłowy to podział jest w złączu. A jeśli tak jak u mnie warunkach jest podział w instalacji odbiorcy to wlz czterożyłowy.
  • #27 14740958
    vxn
    Poziom 12  
    Posty: 27
    Pomógł: 1
    Ocena: 1
    Dodałem zdjęcia warunków - trochę kiepskie, ale mam tylko aparat w telefonie :)

    Kabel do podłączenia domku do sieci energetycznej Kabel do podłączenia domku do sieci energetycznej


    Byłem dzisiaj w pewnej instytucji, która zatrudnia elektryków. Przeszedłem więc i spytałem (a nóż będą chcieli pogadać - chcieli :) ). Po przeczytaniu warunków i poznaniu odległości, stwierdzili, że 5x10 miedź, albo klasę wyższy aluminium, ale "aluminium, to 35 minimum".

    Nie widzieli jednak tego:
    Kabel do podłączenia domku do sieci energetycznej

    gdyż nie miałem ze sobą projektu.

    Widzę, że podobną odpowiedź dodał T_O_J_A, ale widzę, że została otagowana na czerwono...

    Głupieć zaczynam :(

    Ale może załączniki coś pomogą :)
  • #28 14740962
    opornik7
    Specjalista elektryk
    Posty: 4503
    Pomógł: 316
    Ocena: 1566
    kosmos99 napisał:
    Nie mam tej drugiej wersji warunków, ale chyba logiczne, że jeśli wlz jest pięciożyłowy to podział jest w złączu. A jeśli tak jak u mnie warunkach jest podział w instalacji odbiorcy to wlz czterożyłowy.

    Sorry Wodzu ale wysiadam po przeczytaniu Twoich postów.
  • #29 14741030
    kosmos99
    Poziom 38  
    Posty: 4188
    Pomógł: 338
    Ocena: 816
    vxn napisał:
    Głupieć zaczynam

    Ale może załączniki coś pomogą


    Na schemacie masz 5x10 miedź

    opornik7 napisał:
    Sorry Wodzu ale wysiadam po przeczytaniu Twoich postów.


    Nie wiem co jest niezrozumiałe
  • #30 14741046
    TWK
    Specjalista elektryk
    Posty: 2326
    Pomógł: 220
    Ocena: 510
    vxn napisał:
    Po przeczytaniu warunków i poznaniu odległości, stwierdzili, że 5x10 miedź, albo klasę wyższy aluminium, ale "aluminium, to 35 minimum".
    Tu nie ma miejsca na wróżenie. Tu trzeba liczyć. Kol. opornik napisał o tym w jednym z postów. Każdy, kto podaje wartości bez liczenia jest hochsztaplerem!

    Jest jakiś schemat jednokreskowy z projektu. Jeśli chce mieć kolega tę pracę wykonaną taniej, to można poprosić projektanta o zmianę w ramach nadzoru autorskiego... Przy okazji radzę się zastanowić, czy zabezpieczenie przedlicznikowe S303 B25 jest dobrym wyjściem. Moim zdaniem ciężko o gorsze rozwiązanie...

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik poszukiwał pomocy w doborze kabla do podłączenia domu jednorodzinnego do sieci energetycznej, z mocą przyłączeniową 14 kW i odległością 140 m. W dyskusji poruszono różne opcje kabli, w tym YAKXS 4x35 mm², YAKY 4x35 mm² oraz miedź 5x6 mm² i 5x10 mm². Uczestnicy forum wskazywali na znaczenie obliczeń dotyczących spadku napięcia oraz obciążalności kabli, sugerując, że dla takiej odległości minimalny przekrój powinien wynosić 4x50 mm², a aluminium może być korzystnym rozwiązaniem ze względu na niższe koszty. Wskazano również na konieczność przestrzegania warunków przyłączenia oraz odpowiedzialności projektanta.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA