Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

co robić aby się poszkolić ? :D

04 Jun 2015 22:07 1119 17
  • Level 9  
    No witam, jestem początkującym elektronikiem, i chciałbym abyście mi dali jakieś pomysły które mógłbym wykorzystać w praktyce aby się trochę podszkolić. żebym zbudował jakiś układ czy coś, nie też bardzo zaawansowane ale też nie typu jak podłączyć diodę led do baterii..
    Liczę na waszą pomoc, pozdrawiam Miłosz :d
    [30.03.2021, webinar elektroda] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • User removed account  
  • Level 32  
    Zasilacz 0-30V sterowany procesorem z wyświetlaczem pokazującym pobór prądu na wyjściu.
    Przetrenujesz spory zakres wiedzy.

Wystarczająco ambitny pomysł?
  • Level 9  
    Dasej, a mógłbyś podesłać mi jakiś schemat do tego ? Szukałem, ale większość jest w ogóle do siebie nie podobne.
    I jakie mniej więcej podzespoły będą potrzebne ?
  • Level 32  
    @kivoPL

Wybacz pytanie. Czy Ty chcesz się czegoś na uczyć i coś po prostu złożyć?

Jak chcesz coś sobie złożyć to Kolega @Joker dał Ci gotowe linki. Poszukaj sobie czegoś i zacznij.

A jak chcesz się coś nauczyć to życzę powodzenia. Trzeba dużo czytać lub iść na jakiś kurs.
  • Level 9  
    No nauczyć, ale... od czegoś muszę zacząć chyba... Wątpię, żebym to złożył i się czegoś nauczył jak czegoś kompletnie nie wiem.
  • Level 32  
    Jak wiesz co to jest tranzystor, rezystor, miernik i lutownica to w czym problem.
    Spokojnie za szybko się podajesz.
    Procesor. Arduino + LCD 16x2. Różnych kursów w necie jest mnóstwo.
    Zasilacz. Szukasz prostego schematu zasilacza regulowanego i łączysz to z arduino.
    Potem dokładasz do arduino pomiar prądu.

I masz gotowy projekt.
  • Level 11  
    A może kity za 5, 10 czy 15zł. Jakąś błyskotkę. Cos dzięki czemu sprawdzisz się w lutowaniu. Ja też zacząłem od kity jabela "mikrofon FM" czy jakoś tak. Zmontuj jakiś generator dźwięku czy migająca gwiazda. Wtedy bym wchodził w świat Arduino - to bardziej skaplikowane, bo trzeba nauczyć się programować.
  • Admin of Audio group
    Niczego się nie nauczysz, jeśli sam nie postawisz sobie zadania do wykonania. Układów które można zbudować jest praktycznie nieskończona ilość, skąd my mamy wiedzieć co Ty chcesz zbudować?

Jak chcesz się uczyć to kup sobie zestaw oślej łączki, tam masz propozycje różnych układów wraz z opisami działania i możliwościami modyfikacji.
    http://sklep.avt.pl/kompletny-kurs-podstaw-elektroniki-osla-laczka.html
  • Level 11  
    Ale po co odrazu pakować kasę w wysyłki itd... Lepiej kupić jakiś kit w lokalnym sklepie za parę złotych i wtedy zadecydować czy iść dalej czy nie.
  • Level 9  
    Bardzo wdzięczne są wyświetlacze widmowe (poguglaj sobie). Ale do tego trzeba znać jakieś podstawy.

jeśli dopiero zaczynasz (wiesz tylko, że jak podłączysz leda do prądu, to się zapali albo spali), to polecam książeczkę http://helion.pl/ksiazki/budowa-robotow-dla-poczatkujacych-david-cook,budrob.htm bardzo fajna sprawa. jeśli czujesz się na siłach, to możesz zacząć od http://helion.pl/ksiazki/budowa-robotow-dla-s...awansowanych-wydanie-ii-david-cook,budros.htm trochę ciekawsza, ale musiałbyś coś umieć z mikrokontrolerów.

możesz także pobawić się w Arduino, albo lepiej jakimiś AVR-kami. polecę ci stronę http://mikrokontrolery.blogspot.com

nie wiem, jak masz z zasobami finansowymi, więc skąd mam wiedzieć, co ci można polecić. Jakieś konkrety, co cię interesuje najbardziej, umiesz programować w jakimś języku.

Gotowe kity, czy zestawy startowe nie są fajne (również cenowo), bo sam w nich tak na prawdę nic nie robisz, tylko machasz lutownicą nawet nie wiedząc, co lutujesz.

Zadając takie pytanie trzeba trochę uważać, bo każdy pokaże ci inną ścieżkę (którą sam przechodził), a ty nadal nie będziesz nawet wiedział, o czym ludzie ci piszą.
  • Level 22  
    Zajrzyj do wyróżnionych w tym dziale tematów.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic219459.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1726169.html

Co możesz wykonać? Pomysłów mogą być miliony, naprawdę. Dorzucę prosty, wręcz oklepany rzec można przykład - termometr na mikrokontrolerze. Powinno być dużo informacji na ten temat. Możesz do tego później dołożyć jakąś komunikację radiową (bezprzewodowe czujniki), albo dodatkowe pomiary, np. wilgotności, albo ciśnienia. Zacząłbym jednak od samego uruchomienia pomiarów i wyświetlania ich na bieżąco na jakimś LCD.

Zastanów się co Ciebie interesuje. :)
  • Level 43  
    Na początku trzeba się nauczyć jak działają elementy - rezystory, kondensatory, cewki, transformatory, diody, tranzystory bipolarne i fet, później poznać najpopularniejsze rozwiązania układowe, prostowniki, klucz na tranzystorze, wzmacnicz na tranzystorze, wzmacniacze mocy, generatory relaksacyjne i LC, stabilizatory napiecia i pradu, układy ze wzmacniaczami operacyjnymi, układy w.cz, elektronika cyfrowa: bramki przerzutniki rejestry liczniki mikrokontrolery.
    (mozliwe że niektóre tematy zaciekawią cie bardziej, a inne wcale)

Przyda ci sie książka w której jest to wytłumaczone po kolei np "Elektronika łatwiejsza niż przypuszczasz".

Ważne jest żeby umieć odróżnic, czy umiesz naprawdę, czy tylko ci się wydaje że wiesz jak coś działa, wielu użytkowników forum ma z tym problem.
    Przykładowo jakby zapytać kto wie jak działa tranzystor setki osób na forum napisały by że wiedzą, ale jak się pojawi schemat z tranzystorem w układzie klucza ze wspólnym kolektorem, to zaraz piszą że jest zły że szeregowo z bazą powinien być rezystor itp, a jak sie pojawi układ WB to od razu piszą to nie zadziała choćby był w 100% poperawny, niby znają zasadę działania tranzystora ale jej nie rozumieją (:

Z kitami jest tak że można sie na nich dużo nauczyć, ale niektórzy tylko zmontują i niczego się nie nauczyli szczególnie jeśli układ zadziała od pierwszego razu, albo wlutują jakiś element odwrotnie i rzucają w kąt bo nie działa - bardzo dużo można sie nauczyć szukając usterek i błędów.

Quote:
    Zasilacz. Szukasz prostego schematu zasilacza regulowanego i łączysz to z arduino.
    95% użytkowników elektrody polegnie na takim projekcie, jeśli nie da im sie gotowego schematu, włączanie się w układ regulacji napiecia większości stabilizatorów scalonych wymaga zrozumienia zasady działania i samodzielnego myślenia.

Najczęściej w internecie są gotowe schematy np jak sterować LM317 z PWM, ale trzeba przeanalizować które maja sens a które stwarzaja złudzenie że maja prawo działać. Czasami autor oszukuje samego siebie, zrobi błędnie działajacy układ wykona jeden pomiar i przypadkiem z powodu nałożenia sie błędów wyjdzie mu wynik zgodny z oczekiwaniami wiec uznaje że układ działa poprawnie.

Wiec do listy najważniejszych umiejętności elektronika dodał bym: obiektywną ocenę swoich umiejętności i przeglądanie internetu ze zrozumieniem :)
  • Level 20  
    Multiwibrator na dwóch diodach i tranzystorach. Właśnie z tym walczę kilka dni :D ciężka praca, ale satysfakcja z migających diodek nieziemska. ;) masz płytkę stykową?
  • Level 43  
    Quote:
    Multiwibrator na dwóch diodach i tranzystorach. Właśnie z tym walczę kilka dni Very Happy ciężka praca, ale satysfakcja z migających diodek nieziemska. Wink

Jak ci sie znudzi to powiem co można z nim zrobić dalej (co ja robiłem):
    1 miganie LED'ami
    2 generator akustyczny
    3 regulacja częstotliwości
    4 regulacja wypełnienia
    5 regulacja częstotliwości w całym paśmie akustycznym bez przełaczania
    dwa takie same układy i modyfikacja dźwięku:
    6. modulacja amplitudy (kluczowanie)
    7. modulacja czestotliwości
    8. rózne sposoby sterowania tranzystora mocy z tego układu (do wiekszego głośnika), NPN z emitera, PNP lub NPN z kolektora.
    9. przystosowanie do róznych napieć zasilania (dobieranie parametrów diody zabezpieczajace przed przebiciem złącza E-B)
    10. przerzutnik RS
    11. przerzutnik T
    12 przerzutnik monostabilny

Oczywiście ktoś może napisać że nie ma to wiele sensu, ze są lepsze rozwiązania, zawierajace mniej elementów mające szerszy zakres częstotliwości pracy, lepszą stabilność, lepszy kształt przebiegu, że prościej na mikrokontrolerze, wiem ale co się nauczyłem to moje i nie ma układu tranzystorowego którego bym nie rozumiał, choć w praktyce zawodowej uzyłem tego układu tylko jeden raz.
  • Level 30  
    Pooglądaj sobie filmiki na ten temat na yt

• VIP Meritorious for electroda.pl
    W necie i na forum jest masa informacji/ przykładów w tym temacie, tematy wałkowane!

co robić aby się poszkolić ? :D