Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PHILIPS 32PW9523/95-Brak wizji, lekka pświata u góry kineskopu.

alikatek 11 Lip 2015 13:59 720 15
  • #1 11 Lip 2015 13:59
    alikatek
    Poziom 29  

Witam.
    Ostatnio zepsuł się telewizor philips 32pw9523/95
    Został wyłączony pilotem, potem się już nie włączył. Telewizor nigdy nie serwisowany, często użytkowany.
    Obecnie telewizor się włącza, jest dźwięk, pilot działa. Jedynie nie ma wizji a u góry koneskopa jest widoczna lekka niebieska poświata. Poza tym nie dzieje się nic. Poświata widoczna jeżeli telewizor znajduje się w ciemnym pomieszczeniu.
    Do telewizora jeszcze nie zaglądałem, mam zamiar zabrać się za to w poniedziałek. Na razie jestem w trakcie szukania informacji na jego temat.

Tak czy inaczej mam zamiar zacząć poszukiwania od układu zasilania i układu WN zasilającego kineskop. Chyba że powinenem szukać w innym miejscu?
    Dziękuję z góry za odpowiedzi.
    Pozdrawiam.

0 15
  • #2 14 Lip 2015 15:11
    alikatek
    Poziom 29  

W telewizorze było masę kurzu. Wszystko usunięte przy pomocy pędzla i odkurzacza. Wstępnie żadnym nadpalonych elemetów, spuchniętych kondensatorów itp.

Zasilacz daje wzystkie napięcia zgodnie ze specyfikacją.
    Do kineskopu dochodzi WN
    Pętla rozmagnesowująca działa.
    Nie ma żadnych luźnych przewodów, lutowanie na płytkach wygląda w miarę dobrze.

Spędziłęm nad tym telewizorem parę godzin i nic nie udało mi się ustalić poza w/w. Chyba będe zmuszony oddać to w ręce kogoś bardzioej zawansowanego.

0
  • Pomocny post
    #3 16 Lip 2015 10:05
    bogdan4747
    Poziom 15  

Witam. Sprawdź odchylanie pionowe. W przypadku jego braku, po zwiększeniu napięcia siatki kineskopu pojawi się pozioma linia na kineskopie. Należy pokręcić pokrętłem na trafopowielaczu.

2
  • #4 16 Lip 2015 13:55
    alikatek
    Poziom 29  

Więc moje dalsze poczynania:
    Sprawdziłem dokładnie płytkę kineskopu-napięcia w normie (na niemieckojęzycznej stronie są normy) i znalazłem jeden kello przypuchnięty kondensator. Pomiar pojemności wskazał pojemność dużo niższą od znamionowej. Kondensator wymieniony.
    Dalej szukałem idąc za przewodem doprowadzającym sygnał do kineskopu sprawdzając wszystkie elementy po kolei (w układzie). Wymienione kolejn e 3 kondensatory wykazujące zaniżoną pojemność.
    I wreszcie podniesienie napięcia kineskopu-linii poziomej brak. Zwiększona widoczność niebieskawejk poświaty u góry.
    Podejrzewam uszkodzenie samego kineskopu.
    Jutro jadę z TV do specjalisty. Naprawa metodami chałupniczymi jest chyba skazana na porażkę.

0
  • #5 19 Lip 2015 11:43
    alikatek
    Poziom 29  

Telewizor odniosłem do specjalisty. Zostało stwierdzone, że uszkodzony jest sam kineskop i naprawa nieopłacalna. Waszym zdaniem mógł paść kineskop? Słyszałem, że może się wypalić, ale wtedy kolory będą słabnąć aż zanikną.
    Telewizor nadal u mnie i zastanawiam się nad jego demontażem celem pozyskania części elekronicznych.

0
  • Pomocny post
    #6 19 Lip 2015 11:50
    szwagros
    Poziom 30  

Niebieska poświata świadczy o utracie próżni, ale widoczna jest ona raczej w szyjce a nie na ekranie.

1
  • Pomocny post
    #8 19 Lip 2015 13:20
    szwagros
    Poziom 30  

Zrób zdjęcie jak to wygląda. Możliwe, że uszkodzony układ odchylania pionowego powoduje 'rysowanie obrazu' poza widoczną częścią ekranu.

1
  • #9 19 Lip 2015 13:23
    alikatek
    Poziom 29  

szwagros napisał:
    Możliwe, że uszkodzony układ odchylania pionowego powoduje 'rysowanie obrazu' poza widoczną częścią ekranu.

Przecież to wykluczyliśmy
    alikatek napisał:
    wreszcie podniesienie napięcia kineskopu-linii poziomej brak.

Dodano po 1 [minuty]:

Nie widać tego dobrze jak telewziro stoi w oświetlonym pomieszczeniu. Jak będzie troche ciemniej to wrzucę fotki.

0
  • Pomocny post
    #10 19 Lip 2015 13:33
    szwagros
    Poziom 30  

Odłącz cewki pionowe i włącz TV. Nie pomyl pionowych z poziomymi, odłączenie poziomych w czasie pracy TV może skończyć się nieciekawie.

1
  • #11 19 Lip 2015 13:38
    alikatek
    Poziom 29  

szwagros napisał:
    Nie pomyl pionowych z poziomymi

Może najpierw zapytam, co powinno się stać po takiej próbie?
    Które są poziome a które pionowe? (sorki za głupie pytanie )

Dodano po 2 [minuty]:

szwagros napisał:
    Niebieska poświata świadczy o utracie próżni, ale widoczna jest ona raczej w szyjce a nie na ekranie.

Przyjrze się jeszcze szyjce, nałożone są na nią cewki i nie widać zbyt dobrze.Może w ciemności będzie lepiej widać?

0
  • Pomocny post
    #12 27 Lip 2015 09:47
    bogdan4747
    Poziom 15  

Szyjce przyglądasz się w okolicy podstawki kineskopu, gdzie jest zakładana płytka kineskopu. Tam w wypadku utraty próżni powinna być wyraźna niebieska poświata, widoczna przy nawet przy oświetleniu. Odłączenie cewek odradzam choćby ze względu na możliwość trwałego wypalenia luminoforu kineskopu. Zamieść wspomniane zdjęcia, może to coś podpowie.

1
  • #13 27 Lip 2015 09:57
    alikatek
    Poziom 29  

Nie wiem czy jest sens. W szyjce widać niebieską poświatę.
    Czyli telewizor nadaje się na części, chyba kineskopu się nie opłaca wymieniać.
    Zastanawia mnie jedna rzecz-od czego stracił próżnię? Kilka godzin wcześniej działał.

0
  • Pomocny post
    #14 27 Lip 2015 11:43
    bogdan4747
    Poziom 15  

Najczęściej to naprężenia szkła w okolicy obsadzenia gniazda wysokiego napięcia powodujące nieszczelność kineskopu.

1
  • #15 27 Lip 2015 16:06
    alikatek
    Poziom 29  

bogdan4747 napisał:
    Najczęściej to naprężenia szkła w okolicy obsadzenia gniazda wysokiego napięcia powodujące nieszczelność kineskopu.

Tylko zastanawia mnie dalej jakim cudem skoro gniazdem WN nikt nie ruszał. Może ja trochę przy pierwszych próbach naprawy, ale nie zmienił się stan kineskopu od początku awarii do teraz. Jak włączam TV to w szyjce widać poświatę (widoczna w ciemności dość dobrze) i u góry kineskopu.

Nic to. Naprawa nieopłacalna. W TV jest bardzo dużo cennego metalu kolorowego (miedzi) więc wróci mi się za stracony czas :P

0
  • #16 30 Lip 2015 14:19
    alikatek
    Poziom 29  

Kineskop stracił próżnię. Przy jego rozszczelnieniu nie było słychac charakterystycznego syku.
    TV na śmietnik.
    Dziękuję za poświęcony czas.
    Pozdrawiam.

0