Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uziom fundamentowy - błędne wykonanie ?

30 Wrz 2015 20:11 1026 11
  • Poziom 10  
    Witam,

Jestem na etapie budowy domu. Mój główny majster zaproponował iż wykona mi uziom fundamentowy, ponieważ pracując w Niemczech często taki uziom wykonywał. Przed zalewaniem ław, poprowadził bednarkę przez ławy między zbrojeniem po obwodzie i wyprowadził uziom ponad grunt w jednym miejscu, w celu połączenia z przewodem instalacji odgromowej. Dom ma wymiary 11 x 15 m. Pytanie czy takie wykonanie jest poprawne ? Dom już jest prawie wybudowany ( stan SSO ) i nie wiem czy mam się przygotować na poprowadzenie uziomu otokowego, czy też mogę opierać się przygotowanym uziomie fundamentowym. Dzięki za wszelkie sugestie.
  • Poziom 2  
    Powinno być więcej wyprowadzeń przynajmniej 4 a najlepiej 6 szt. Co ok 12 m. W tej sytuacji trzeba będzie rzucić bednarkę (otok) i można ją połączyć z uziomem fundamentowym.
  • Specjalista elektryk
    1. Rozmawiać należy nie z majstrem, a z kierownikiem budowy (robót konstrukcyjnych) i kierownikiem robót elektrycznych (a przede wszystkim oni wzajemnie między sobą).
    2. A co jest w projekcie?
    3. Kolega mówiący o liczbie przewodów odprowadzających mówi to na jakiej podstawie?
  • Poziom 2  
    TWK napisał:
    1. Rozmawiać należy nie z majstrem, a z kierownikiem budowy (robót konstrukcyjnych) i kierownikiem robót elektrycznych (a przede wszystkim oni wzajemnie między sobą).
    2. A co jest w projekcie?
    3. Kolega mówiący o liczbie przewodów odprowadzających mówi to na jakiej podstawie?

To fakt że majster może być nie do końca w temacie, ale kierownik robót elektrycznych to dla mnie przesada.
    Wystarczy porozmawiać z elektrykiem który się tym zajmuje:)

Na 90 % w projekcie nie będzię zastosowany uziom fundamentowy a uziom otokowy. Można również zastosować uziomy pionowe. W zależności od jakości gruntu - przy pomiarach wszystko wyjdzie

Takie rzeczy jak ilość przewodów odprowadzających można znaleźć w normach.

Maksymalna odległość między zwodami - 12 m R<10 Ohm

Istotne jest że błędnie wykonana instalacja odgromowa stwarza większe zagrożenie niż pożytek

Mam dom 9x13 i również uziom fundamentowy 4 wyprowadzenia - tyle było w projekcie i tak jest na 100 % poprawnie.
  • Moderator Elektrycy
    qraczek napisał:
    Na 90 % w projekcie nie będzię zastosowany uziom fundamentowy a uziom otokowy.

Dlaczego? Ja już wiele projektów widziałem, z ładnym opisem i rysunkiem jak ma być przed wylaniem fundamentów.
    Otok powstaje wtedy gdy na budowie nie ma elektryka od początku.
    qraczek napisał:

Wypada podać te normy skoro się na nie powołuje kolega.
    qraczek napisał:

Skąd takie wytyczne lub wymaganie?
  • Poziom 2  
    kozi966 napisał:
    qraczek napisał:
    Na 90 % w projekcie nie będzię zastosowany uziom fundamentowy a uziom otokowy.

Dlaczego? Ja już wiele projektów widziałem, z ładnym opisem i rysunkiem jak ma być przed wylaniem fundamentów.
    Otok powstaje wtedy gdy na budowie nie ma elektryka od początku.
    qraczek napisał:

Wypada podać te normy skoro się na nie powołuje kolega.
    qraczek napisał:

Skąd takie wytyczne lub wymaganie?

Koledzy chciałem doradzić - zostałem zaatakowany. Wszyscy wiemy że u kolegi nie jest to poprawnie wykonane.
    Nie zamierzam się kłócić o to czy w projektach są takie czy inne uziomy poziome. Ja akurat zawsze miałem otokowe w projektach a troszkę tych instalacji wykonałem.
    To że elektryka nie ma przy budowie odgromówki to błąd.

NORMY dotyczące odgromówki:
    PN-IEC 61024-1. Ochrona odgromowa obiektów budowlanych. Zasady ogólne.
    - PN-IEC 61024-1-1. Ochrona odgromowa obiektów budowlanych. Zasady ogólne. Wybór poziomów ochrony dla urządzeń.
    - PN-IEC 61024-1-2. Ochrona odgromowa obiektów budowlanych. Zasady ogólne.
    Przewodnik B – Projektowanie, montaż, konserwacja i sprawdzanie.
    - PN-IEC 61312-1. Ochrona przed piorunowym impulsem elektromagnetycznym. Zasady ogólne.
    - PN-IEC 61312-2. Ochrona przed piorunowym impulsem elektromagnetycznym. Część 2:
    Ekranowanie obiektów, połączenia wewnątrz obiektów i uziemienia.oraz starsze wersje funkcjonujące równolegle do w/w:
    - PN-86/E-05003/01. Ochrona odgromowa obiektów budowlanych. Wymagania ogólne.
    - PN-86/E-05003/03. Ochrona odgromowa obiektów budowlanych. Ochrona obostrzona.
    - PN-86/E-05003/04. Ochrona odgromowa obiektów budowlanych. Ochrona specjalna.

Wymagane wartości rezystancji uziomów w Ω wg PN-IEC 61024-1.
  • Moderator Elektrycy
    qraczek napisał:
    Koledzy chciałem doradzić - zostałem zaatakowany

To coś nowego. Kto kolegę atakuje?

Trochę stare te normy kolega ma.
    Normy "odgromowe" to aktualnie seria PN-EN 62305 (arkusze 1-4).
    Norma PN-IEC 61024-1-1:2001 wycofana i zastąpiona przez PN-EN 62305.
    Norma PN-IEC/TS 61312wycofana i zastąpiona przez PN-EN 62305-4.
    Reszta też wycofana.

Czytał je chociaż kolega? Czy tak, wkleił aby "zapchać" rozmówce?
  • spec od auto-elektro
    qraczek napisał:
    Powinno być więcej wyprowadzeń przynajmniej 4 a najlepiej 6 szt. Co ok 12 m. W tej sytuacji trzeba będzie rzucić bednarkę (otok) i można ją połączyć z uziomem fundamentowym.

Błąd. Szybko skoroduje. Nie można łączyć tych typów uziomów.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Jacek79 napisał:

Porada nieprawdziwa. Dr Musiał wspomniał jak tego dokonać by zniwelować różnicę napięć do poziomu, który nie będzie degradował uziomu otokowego.

Najczęściej jest tak, że bednarkę z uziomu otokowego wyprowadza się do złącz kontrolnych na elewacji (vide "odgromówka") oraz w miejsce gdzie zbudowana/zainstalowana będzie GSU/GSW.
  • Poziom 20  
    Cytat:
    To fakt że majster może być nie do końca w temacie, ale kierownik robót elektrycznych to dla mnie przesada.
    Wystarczy porozmawiać z elektrykiem który się tym zajmuje:)

Nigdy nie widziałem elektryków na tym etapie budowy. No chyba że jest to ktoś z rodziny inwestora.
  • Specjalista elektryk
    Jacek79 napisał:
    Polecam artykuł o uziomach i ich korozji w najnowszym "Inżynierze Budownictwa": http://www.piib.org.pl/pliki/ib/ib_10_15.pdf Napisane prostszym językiem niż w normach.

jotko napisał:
    Nigdy nie widziałem elektryków na tym etapie budowy. No chyba że jest to ktoś z rodziny inwestora.
    Ale trzeba z tym walczyć. Uziom fundamentowy ma wiele zalet w stosunku do otokowego.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    cartel1 napisał:
    Pytanie czy takie wykonanie jest poprawne ?

Nie, jeśli rozpatrywać zagadnienie kompleksowo.

Zamykam.

Ps. Podejrzewam, że "majster" miał na uwadze uziemienie dla celów ochrony przeciwporażeniowej, ewentualnie dla ochrony SPD- i bardzo dobrze, bo na 90% placów budowy takiego uziemienia się nie spotyka.
    Ochrona odgromowa to inna "bajka", bo najpierw należałoby wyznaczyć jakie istnieje zagrożenie, co to za obiekt itp. Chyba nie ma sensu dyskutować na ten temat, bo racjonalną decyzję podejmować można tylko wtedy, kiedy się posiada dostateczny zasób informacji.