Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modulo - zestaw płytek prototypowych bez kabelków

ghost666 06 Paź 2015 11:39 2268 0
 • Modulo - zestaw płytek prototypowych bez kabelków
  Chcesz skonstruować inteligentny system podlewania Twojego trawnika z dostosowujący ilość podawanej wody do warunków atmosferycznych? Albo karmnik dla rybek akwariowych, kontrolowany poprzez aplikację na smartfonie? A może robot, który zaparza herbatę, wkładając i wyciągając torebkę herbaty do wody w dokładnie odpowiednim momencie? Istnieje wiele rozwiązań, pozwalających na realizację tego celu, ale większość z nich wiąże się z koniecznością lutowania kabli, modułów etc. Teraz jednak pojawiła się alternatywa - system Modulo.

  Modulo to modułowa płytka prototypowa, która pozwala na realizację (co najmniej) tysięcy pomysłów. System Modulo zaprojektowany został tak, aby łatwo można było wykorzystywać go z popularnymi systemami, takimi jak Raspberry Pi czy Arduino.

  Zestaw Modulo składa się szeregu małych płytek - modułów realizujących konkretne zadania - wpinanych w płytkę bazową. Taka architektura zupełnie eliminuje konieczność prowadzenia jakichkolwiek kabli czy lutowania czegokolwiek. Firma, która stworzyła ten system chce go teraz skomercjalizować, poprzez crowdfundingową kampanię na Kickstarterze (link w stopce artykułu).

  Zestaw składa się z płyty bazowej, do której wpiąć można do czterech modułów. Firma zaprojektowała szereg modułów, realizujących różne specjalne funkcje wejścia i wyjścia. Jeśli potrzebne jest więcej modułów, niż cztery, możliwe jest równoległe połączenie kilku płytek bazowych Modulo wykorzystując do tego celu gniazdo Spark. Producent udostępnia także dokumentację obudów do systemu, pozwalającą na wytworzenie ich we własnym zakresie metodami druku 3D. Modulo funkcjonować może samodzielnie lub z wykorzystaniem szeregu systemów - Spark, Python, Arduino i Raspberry Pi.  Inteligentne moduły

  U podstaw elastyczności Modulo stoją wymienne moduły. Każdy Modulo ma w sobie niewielki procesor, mający za zadanie kontrolować jego działanie i komunikację pomiędzy modułami i kontrolerem. Ogromnie upraszcza to proces budowy i oprogramowania urządzeń, jako że ma się do czynienia tylko z koncepcjami wysokiego poziomu, na przykład poprzez procedury pomiaru temperatury czy konfiguracji prędkości obrotowej silników, bez konieczności zaprzątania sobie głowy mapowaniem pinów I/O, okablowania, czy konfiguracją rejestrów i funkcji.

  Modulo - zestaw płytek prototypowych bez kabelków


  Dostępny jest szereg różnych wymiennych modułów, takich jak kolorowy wyświetlacz OLED, przyciski, podświetlane pokrętła i sterownik silnika.

  Modulo - zestaw płytek prototypowych bez kabelków


  Konstrukcja płytki bazowej

  Płytka bazowa pozwala na pewne i powtarzalne mocowanie modułów. Oprócz fizycznego montażu modułów zapewnia ona połączenia elektryczne modułów, bez konieczności posiłkowania się zworkami czy kablami.

  Modulo - zestaw płytek prototypowych bez kabelków


  Dostępne moduły

  Modulo - zestaw płytek prototypowych bez kabelków


  Moduł bazowy pozwala na podłączenie do czterech modułów, jeśli potrzebne jest ich więcej można kaskadowo łączyć ze sobą płytki bazowe, co zwiększa ilość dostępnych slotów na moduły. Płytka bazowa Spark Base wyposażona jest dodatkowo w gniazdo na urządzenie z rodziny Spark - Core, Photon czy Electron, które pełni rolę kontrolera modułów. Nadal nie ma tutaj konieczności lutowania czegokolwiek, wystarczy wetknąć kontroler w dedykowane gniazdo.

  Kontroler

  Moduł kontrolera zawiera w sobie mikrokontroler kompatybilny z Arduino - ATmega32u4 - w postaci modułu. Pozwala na programowanie i kontrolę systemu z poziomu komputera z systemem operacyjnym Mac, Windows czy Linux poprzez USB z wykorzystaniem języka programowania python. Można także tworzyć niezależne systemy, programując ten układ poprzez IDE Arduino.

  Kontroler wyposażony jest w 6 pinów I/O, które działać mogą jako wyjścia lub wejścia cyfrowe lub wejścia analogowe. Każdy pin ma doprowadzone zasilanie i masę, co pozwala na eleganckie i wydajne prowadzenie okablowania. Cztery z sześciu pinów pełnią także rolę wyjść PWM.

  Wyświetlacz

  OLEDowy wyświetlacz zapewnia elegancki i czytelny sposób prezentacji informacji. Pozwala na wyświetlanie tekstu, wykresów etc. Trzy przyciski zawarte w tym module, pozwalają na wygodną nawigację po menu.

  Moduł ten zawiera własny procesor, przejmujący zadania związane z rysowaniem elementów na ekranie, co zwalnia komputer czy mikrokontroler z tego zadania.

  Pokrętło

  Moduł ten pozwala na precyzyjne monitorowanie kąta o jaki się obraca. Posiada także wbudowany przycisk i diodę RGB, wszystko dostępne dla oprogramowania, co pozwala na łatwe zadawanie ustawień w skonstruowanym przez nas systemie.

  Joystick

  Ten niewielki kontroler jest idealny do kontrolowania robotów, lub nawet stworzenia własnego kontrolera do gier. Podobnie jak pokrętło, można go też nacisnąć, co pozwala mu pełnić rolę dodatkowego przycisku w systemie.

  Sterownik silnika

  Kontrola prędkości i kierunku obrotów silnika DC z wykorzystaniem tego modułu jest niezwykle prosta. Moduł zasilać może dwa silniki DC, jeden silnik krokowy lub cztery solenoidy. Jeśli nie podłączymy do niego zasilania, pobiera on 5 V z płytki bazowej, ale na moduł ten podawać można stałe napięcie zasilające do 24 V, jeśli nasze silniki tego wymagają.

  Sonda temperatury

  Element ten to zewnętrzna sonda temperatury, która pozwala na precyzyjny jej pomiar. Sonda jest wodoodporna, znajduje się na przewodzie, co pozwala na dowolne jej wykorzystanie, po podłączeniu do portu wyjściowego w płytce bazowej. Odmiennie od innych modułów, ten nie zużywa żadnych slotów, gdyż ma swoje dedykowane wejście. Sonda podaje nam temperaturę w stopniach i nie wymaga żadnych dodatkowych elementów do działania

  Okablowanie

  Modulo wykorzystuje dwa rodzaje kabli. Jeden pozwala na wyprowadzenie pinów I/O z kontrolera, wraz zasilaniem i masą, a drugi pozwala na kaskadowe łączenie ze sobą płytek bazowych, jeśli w naszym projekcie zachodzi taka konieczność.

  Ceny i dostępność

  Na Kickstarterze istnieje szereg dostępnych pakietów, w jakich 'kupić' można konkretny moduł czy ich zestaw. Najuboższe zestawy można mieć już za 79 dolarów, albo za 249 USD nabyć kompletny zestaw z dwoma płytkami bazowymi (jedną kompatybilną ze Sparkiem) i kompletem modułów. Oczywiście to nie koniec zestawów, największy z nich kosztuje prawie tysiąc dolarów i zawiera w sobie bardzo wiele elementów. Kampania na Kickstarterze zakończyła się powodzeniem 2 czerwca bieżącego roku, pierwsze zestawy Modulo rozsyłane mają być do wspierających w listopadzie 2015.

  Źródła:
  http://liliputing.com/2015/05/modulo-create-electronicsrobotics-projects-without-circuit-wiring-crowdfunding.html
  https://www.kickstarter.com/projects/modulo/modulo-a-simple-modular-solution-for-building-elec/description

 • Sklep HeluKabel