Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skąd pobrać muze z przyzwoleniem na publiczne odtwarzanie

09 Paź 2015 12:03 3114 13
 • Poziom 9  
  Witam ponieważ prowadzę wesele chciałbym zapytać się was czy znacie jakieś sklepy internetowe, z których można kupić muzykę lat 80,90 (w skrócie muzkę na wesele). Zależy mi aby utwory były w albumach - np po 100 utworów. Druga sprawa to musi być zezwolenie na publiczne odtwarzanie. Do tej pory korzystałem z http://www.junodownload.com/ jednak chyba kupilem juz wszystkie interesujące mnie albumy.

  Znacie jakieś inne stronki? Pozdrawiam :)
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 12  
  Właściciel lokalu płaci ryczałt do ZAIKS za imprezy. Bynajmniej tak jest w moim przypadku gdzie pracuję. Nigdy nie było z tym problemu w moim miejscu pracy. a pracuje w hotelu gdzie wesela i inne bankiety odbywają cyklicznie i systematycznie co weekend.
 • Poziom 14  
  A co w przypadku jak ktoś zapuka i zwala na dj'a ze to on powinien opłacic zaiks? Gram głównie na salach wiejskich i gmina raczej nie oplaca zaiksu, wiec co wtedy? To lokal zawsze powinien płacić (gmina w moim przypadku) ? A jeszcze pytanie jesli chodzi o plenery na prywatnym terenie czy oni moga tam wejsc jesli jest to impreza prywatna?
  Chetnie tez zapoznam sie ze strona gdzie mozna kupic muzyke w albumach. Autora link tez sprawdze.
 • Poziom 12  
  Jeśli gmina zleca i jest organizatorem to Ona powinna płacić zaiks.
  Czy mogą wejść? pewnie tak ale osobiście z zaiksu nikogo nie widziałem nigdy, natomiast z innych "tworów" stoart zpaw itp bywali i wypisywali mandaty bo w klubie czy pubie usłyszeli znajome nuty (smartfonem podsłuchiwali co to za utwór) próbując je wręczać pracownikowi hotelu, w tym przypadku mnie, ale nie wolno tego brać czy podpisywać. Nic z tego nigdy nie było.
  Tak czy inaczej organizator powinien w umowie zapisać że opłaca zaiks. Wtedy dj czy kapela jest czysta i bezpieczna.
 • Poziom 27  
  opatahalamia napisał:
  Tak czy inaczej organizator powinien w umowie zapisać że opłaca zaiks. Wtedy dj czy kapela jest czysta i bezpieczna.

  Ale dj musi grać z oryginałów. Niemoże sobie puszczać nielegalnie ściągniętych utworów. Jeżeli ma utwór mp3 to albo potwierdzenie zakupu albo oryginalna kopia.
 • Poziom 9  
  Dokladnie, dlatego szukam stron z których można ściągnąć takie utwory najlepiej w albumach znacie takie? Z tego co wiem to nie można grać z itune, empiku.
 • Poziom 9  
  na allegro jest największy wybór, a co do zaiksu to jak lokal opłacił "haracz" to raczej o płytki nie ma co się marwić. Jakbyś się nie starał to i tak w większości przypadków będziesz grał nielegalnie konfrontując ich regulamin i regulamin labelów i wytwórni (szczególnie zagranicznych). No ale i tak lepiej tą część oryginalnych nośników jednak mieć ;)
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Nie tak szybko panowie :)

  Opłaty ZAIKS to jest tylko część opłat, które musi ponieść DJ.
  ZAIKS to stowarzyszenie autorów tekstów i melodii.
  Ale oprócz autorów są jeszcze wykonawcy i wydawcy.
  Ci pierwsi zbierają kasę poprzez stowarzyszenie STOART, a ci drudzy poprzez stowarzyszenie ZPAV.

  Z obecnymi wymogami opłat ZAIKS dokonuje organizator imprezy imprezy, u którego odbywa się impreza z wykorzystaniem utworów muzycznych i słownych. Opłaty te dotyczą występów recytatorskich z użyciem np. wierszy czy występów aktorskich, zespołów muzycznych, a także DJ-ów.
  Opłaty ZPAV i STOART dotyczą natomiast odtwarzania utworów słownych czy muzycznych z nośników audio i video. Wszelkie nośniki audio i video wprowadzone do obrotu handlowego można wykorzystywać do celów prywatnych. Nośniki takie nie posiadają licencji do odtwarzania publicznego. Aby uzyskać taką licencję do odtwarzania publicznego to trzeba spełnić trzy warunki:
  1. Posiadać zakupiony legalnie nośnik, nawet jak muzykę się odtwarza z komputera .
  2. Uzyskać licencję na publiczne odtwarzanie. W tym celu należy się udać do ZPAV i podpisać stosowną umowę licencyjną http://ozz.zpav.pl/pliki/dopobrania/UMOWA_Publiczne_Odtwarzanie.pdf
  3. Dokonać opłaty licencyjnej.

  Proponuję wejść na te strony i poczytać lub odszukać numery telefonów i się osobiście dowiedzieć.
  http://zpav.pl/
  http://www.stoart.pl/
  http://zaiks.org.pl/
  No i pozostaje jeszcze udać się do Urzędu Miasta w celu założenia działalności gospodarczej. Natomiast w Urzędzie Skarbowym należy złożyć deklarację dotyczącą sposobu rozliczania się czy na Książkę przychodów i rozchodów, czy Ryczałt itd.
  Trzeba też się zgłosić do ZUS-u w celu złożenia deklaracji o ubezpieczeniach.

  Chyba, że jest to zlecenie jednorazowe to wtedy można to wykonać na umowę o dzieło i nie trzeba wtedy zakładać działalności gospodarczej ani opłacać ubezpieczeń (chyba, bo coś ostatnio kombinowali, żeby to zmienić)
 • Poziom 9  
  na allegro można kupować utwory w formacie mp3? W jaki sposób?
 • Poziom 2  
  Ja również mam pytanie związane z Zaiksem. Ostatnio prowadziłam sylwestra i teraz muszę zrobić listę utworów odtwarzanych na imprezie. Impreza była mieszana (polsko-niemiecka). Puszczałam muzykę z CD m.in. utwory niemieckie jednak nie były to płyty wydania polkiego, a niemieckiego (nie posiadały hologramów zaiks). Co w takim przypadku? Wpisywać tytuły tych utworów na listę? Pozdrawiam.
 • Specjalista - systemy grzewcze
  edytawancarz napisał:
  Ja również mam pytanie związane z Zaiksem. Ostatnio prowadziłam sylwestra i teraz muszę zrobić listę utworów odtwarzanych na imprezie. Impreza była mieszana (polsko-niemiecka). Puszczałam muzykę z CD m.in. utwory niemieckie jednak nie były to płyty wydania polkiego, a niemieckiego (nie posiadały hologramów zaiks). Co w takim przypadku? Wpisywać tytuły tych utworów na listę? Pozdrawiam.


  Dla kogo masz przygotować tę listę?
  Najlepiej zadzwoń do inspektoratów danego stowarzyszenia, dla którego jest przygotowywana ta lista.
  Jeżeli chodzi o ZAIKS to nie wszystkie utwory są chronione i wymagają opłat, ale inspektorzy i tak twierdzą, że należy płacić.
  Zgodnie z prawem polskim chronione są interesy wszystkich autorów.
  ZAIKS zaś nie powinien pobierać opłat od utworów, których autorzy nie powierzyli powierzyli takiej ochrony ZAIKS-owi. ZAIKS na podstawie pewnych umów pomiędzy podobnymi stowarzyszeniami zza granicy, zajmuje się także ochroną utworów autorów zgłoszonych w tamtych stowarzyszeniach.
  Tutaj masz wyszukiwarkę
  https://online.zaiks.org.pl/WorkCatalog/do?m=workList&m1=main&m2=catalog
  Niestety ten katalog nie przesądza, że jeżeli utworu nie ma w katalogu to nie są chronione prawa.
  Co z tym fantem zrobić?
  Uczciwość podpowiada, aby to wpisać. Co z tym zrobi stowarzyszenie to jego sprawa, a prawda jest taka, że te listy wędrują do archiwów, a autorzy są opłacani według "widzimisię", czyli kto bliżej koryta ten dostanie więcej.

  Żeby było uczciwie to państwa z całego świata powinny powołać jedną, wspólną instytucję chroniącą wszelkie utwory, wszystkich zgłoszonych autorów, wykonawców i wydawców. Każdy DJ czy kierownik zespołu muzycznego powinien przygotować listę wykonanych utworów. Te listy powinny być wprowadzane do bazy danych, a autorzy, wykonawcy i wydawcy powinni być opłacani zgodnie z popularnością danych utworów. Dlaczego niby autorzy jakiejś nie sprzedawalnej szmiry mają dostawać kasę? Tylko dlatego, że podpisali umowę z ZAIKSEM? Niestety obecnie tak się właśnie dzieje, że o podziałach dochodów nie decyduje ilość odtworzeń, ale układy i wyliczenia "z kosmosu".
  Poza tym jak byś się dowiedziała w jaki sposób ZAIKS wylicza opłaty to można się uśmiać. Jakieś współczynniki od zaludnienia danego terenu :)
  Uczciwie byłoby określona opłata np. 10gr za samodzielne odtworzenie danego utworu oraz np. 30gr za odtworzenie utworu z nośnika uwzględniając interesy zarówno autorów, wykonawców i wydawców.
  Póki co to inspektorzy stosują absurdalne metody naliczania opłat.
  Dam przykład:
  Na imprezę weselną wszedł znany z najazdów na imprezy weselne inspektor ZAIKS i od razu do zespołu czy dokonali opłaty. Zażądał zapłacenia 400zł za to wesele.
  Kierownik zespołu "no przecież obecnie obowiązek opłat ciąży na właścicielach sal, którzy płacą ryczałt i wygonił pana inspektora".
  Inspektor poszedł do właściciela sali, a ten "co mnie to obchodzi to nie ja wykorzystuję utwory tylko zespół, a poza tym słyszałem, że to powinien zapłacić organizator, a organizatorem tej imprezy jest para młodych".
  Inspektor poszedł się upominać do pana młodego, a ten "co mnie to obchodzi to sprawa zespołu. Skąd ja mam wiedzieć o obowiązku dokonywania takich opłat, a poza tym jest to impreza zamknięta, prywatna i kto w ogóle tu pana wpuścił? Proszę opuścić salę".
  Inspektor "no to chociaż zapłaćcie 50zł", ale młody stanał przy swoim.
  Inspektor znów się udał do zespołu żebrać o te 50zł i straszyć policją.
  Kiedy młody i kilku gości się dowiedziało, że inspektor straszy policją, a z 400 zrobiło się 50zł to stwierdzili, że jest naciągaczem i go wyrzucili za drzwi. Odgrażał się, że on tu jeszcze wróci z policją, ale nie powrócił. Widać wymierzony mu kopniak przez jednego z gości na odchodne przemówił mu do rozumu :)

  Osobiście jestem za płaceniem na zasadzie płacę od wykonanych/odtworzonych utworów zgodnie z listą, a nie z wyliczeniami z kosmosu, a opłaty powinny ciążyć na tych, którzy bezpośrednio czerpią korzyści materialne czyli zespoły muzyczne, DJ lub ci, którzy publicznie odtwarzają utwory.
  Ale to tylko moje takie dywagacje :)
 • Poziom 2  
  Pytanie tylko czy jak wpiszę te utwory to czy zaiks nie zechce sprawdzić orginalności tych nośników wydanych w niemczech, a one nie posiadają hologramu co Zaiks może uznać za piractwo.
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Może zażądać, ale czy to zrobi to na pytanie chyba nikt Ci nie odpowie, bo to jest bardzo indywidualna sprawa poszczególnych inspektoratów.
  ZAIKS chroni prawa autorów i w tym przypadku nieważne jest czy utwory były odtworzone z nośnika czy też wykonane osobiście. Dlatego raczej nie czepiają się o nośniki, bo to jest sprawa stowarzyszeń ZPAV i STOART.
 • Poziom 2  
  To chyba lepiej nie wpisywać tych utworów ;P