Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szafy RackSzafy Rack
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie prądowe szafy serwerowej.

19 Paź 2015 18:41 2619 19
  • Poziom 15  
    Witam,
    Mam szafę serwerową którą chciałbym zabezpieczyć prądowo. Póki co z głównego zasilania prąd rozprowadzany jest kilkoma listwami. Planuję wstawić listwę DIN do bezpieczników, każdą listwę oraz większe urządzenie(np UPS) chciałbym zabezpieczyć z osobna. Generalnie szafa jest w jednostce Państwowej Straży Pożarnej. W szafie siedzi z 7 pecetów, 6 wzmacniaczy do radiowęzła, centrala telefoniczna Slican MAC6400, serwer, cztery monitory, 3 switche, 2 routery oraz parę drobnych urządzeń sieciowych. Jakie biezpieczniki zastosować? Chcę dać bezpiecznik nadprądowy ok 16A na listwę(łącznie około 10 bezpieczników). Co o tym myślicie? Jaki konkretnie rodzaj bezpieczników szukać?
  • Szafy RackSzafy Rack
  • Specjalista elektryk
    skalim1 napisał:
    Chcę dać bezpiecznik nadprądowy ok 16A na listwę(łącznie około 10 bezpieczników). Co o tym myślicie? Jaki konkretnie rodzaj bezpieczników szukać?

Każdy obwód z zabezpieczenia B 16 A zakończony powinien być gniazdem 1-f ze stykiem ochronnym przewodem YDYżo 3x2,5 mm2. I z tego gniazda powinna być zasilona listwa gniazd z fabrycznie zamontowaną wtyczką 1-f.
    Czyli na każdy obwód wyłącznik nadmiarowo-prądowy B16A + wyłącznik ochronny różnicowo-prądowy o znamionowym różnicowym prądzie zadziałania nie większym niż 30 mA.
  • Moderator Elektrotechnika
    .Jack napisał:
    Każdy obwód z zabezpieczenia B-16A

Nie wiemy, ile pod tym jednym zabezpieczeniem będzie urządzeń, mam złe doświadczenia jeśli chodzi o zabezpieczenia charakterystyki B dla wszelkiego rodzaju obwodów elektronicznych.
  • Specjalista elektryk
    Krzysztof Reszka napisał:
    mam złe doświadczenia jeśli chodzi o zabezpieczenia charakterystyki B dla wszelkiego rodzaju obwodów elektronicznych .

Złych doświadczeń z charakterystyką B nie będzie jeżeli na jednym obwodzie będą pracowały nie więcej jak trzy, cztery stanowiska pracy z PC stacjonarnymi.
    W szafie rakowej, przy takim podziale na obwody też żadnych problemów być nie powinno. I tak uważam, że 10 obwodów na to wyposażenie to o połowę za dużo. Ale funkcjonalność takiego podziału widocznie wymaga. Tylko gdzie w tej szafie zmieści autor tematu rozdzielnicę przynajmniej 48 modułową z wyłącznikami nadprądowymi i wyłącznikami ochronnymi oraz wyposażeniem pomocniczym. Montaż samej szyny DIN z zabezpieczeniami w szafie bez osłony jest niedopuszczalne. No, chyba że jest to zestaw szaf rakowych.
  • Szafy RackSzafy Rack
    Dlatego się tego obawiałem, ale chyba jest tam projekt...
  • Poziom 39  
    skalim1 napisał:
    Co o tym myślicie? Jaki konkretnie rodzaj bezpieczników szukać?
    Masz na to projekt ?
    Bez projektu ogromne ryzyko. Będą szukać "kozła ofiarnego"
    Normy nie przewidują specjalnych bezpieczników dla VIP-ów i służb.
    .Jack napisał:
    Czyli na każdy obwód wyłącznik nadmiarowo-prądowy B16A + wyłącznik ochronny różnicowo-prądowy o znamionowym różnicowym prądzie zadziałania nie większym niż 30 mA.
    Partactwo kolego na taki obiekt.
    Każde RCD powinno być krótkozłwoczne, albo jeszcze lepiej zastosować RCD cyfrowe.
  • Poziom 15  
    Projektu brak... Generalnie stoi tam duży UPS ale jest wyłączony z użytkowania(spory koszt wymiany baterii a nie ma potrzeby podtrzymywania całej komendy), zamiast niego jest mamy mały UPS podtrzymujący komputer, serwer i router. Duży UPS zasilał w każdym pomieszczeniu komendy po jednym gniazdu no i całą serwerownię(schemacik na zdjęciu). Chcę zupełnie się jego pozbyć. Na zdjęciach widać jak wygląda serwerownia, jakie urządzenia się tam znajdują... Generalnie obecnie dość słabo to wygląda, cała szafa zasilana jest z dwóch gniazdek a dalej listwy zasilane są szeregowo. Oprócz tego co widać na zdjęciach są jeszcze dwie listwy na stanowisku kierowania, tam są podpięte cztery monitory, oraz parę niskoprądowych urządzeń. Myślałem o zamkniętej skrzyneczce DIN do szafy rackowej oraz listwy bezpośrednio podłączane do bezpieczników.

Zabezpieczenie prądowe szafy serwerowej. Zabezpieczenie prądowe szafy serwerowej. Zabezpieczenie prądowe szafy serwerowej. Zabezpieczenie prądowe szafy serwerowej. Zabezpieczenie prądowe szafy serwerowej. Zabezpieczenie prądowe szafy serwerowej. Zabezpieczenie prądowe szafy serwerowej. [/img]
  • Poziom 39  
    W takiej instytucji zrobili to metodą "glazurnika" bez projektu ?
    Bez projektu dłubanie to ogromne ryzyko.
    Zwłaszcza w takiej instytucji publicznej.
    Patrząc na ich "przedszkolne "podejście bankowo będą szukać "kozła ofiarnego" jak coś się stanie nawet nie z twojej winy.
    Masz przykład katastrofy smoleńskiej.

W jakim celu bierzesz to na swoją głowę ?

Patrząc na te zdjęcia - kosmiczny bajzel. Jakieś laboratorium badawcze,eksperymenty.
    Za żadną kasę bym w to palców nie wkładał.
    Gdyby ten bajzel ktoś uprawniony zatwierdził, podpisał...... wtedy ew. mogę to naprawić. Ale nie przerabiać.
  • Poziom 15  
    Jako strażak krótko po przyjęciu do służby przejąłem administrację całej komendy w tym serwerownię. Przejąłem to od "firmy" która brała dużą kasę za wsparcie techniczne a faktycznie nie widziałem ich na oczy. Nie otrzymałem od nich żadnej dokumentacji. Rozkminiłem już konfiguracje urządzeń i sieci, chcę teraz ogarnąć fizyczny bajzel w serwerowni. Ładne poprowadzenie i upięcie kabli to nie problem, chcę zrobić na początek jednak porządek z zasilaniem.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Jak wyłączają prąd to pewnie SKKP/SKKM zaczyna się modlić i wyciąga spod stołu zeszycik do notowania. GM360 chowa się i zaczyna się nerwowe tupanie w miejscu, czy GP360 zmieści się w obszarze pracy (nasłuchu i nadawania). Kpina ze społeczeństwa.
  • Poziom 15  
    Nowa strażnica ma może z 7 lat. Ktoś wziął grube pieniądze za wstawienie UPSa 20kVA nie licząc się z tym że "normalny" budżet komendy ciężko ogarnie serwis takiego urządzenia, wszystkie baterie są do wymiany a i w sterowniku coś poszło za niemałe pieniądze... Radiostacje i centrala telefoniczna ma własne, niezależne zasilanie awaryjne także stanowisko kierowania jest bezpieczne. W komendzie jest też stacjonarny agregat prądotwórczy. Podczas braku prądu niewielki UPS spokojnie ogarnia niezbędne urządzenia do czasu uruchomienia agregatu i przełączenia zasilania. O ile w innych formacjach są pieniądze na specjalistów i sprzęt to strażacy muszą w miarę możliwości wszystko ogarniać sami. Takie są realia.
  • Poziom 39  
    skalim1 napisał:
    Jako strażak krótko po przyjęciu do służby ......chcę zrobić na początek jednak porządek z zasilaniem.
    Masz do tego odpowiednią wiedzę
    lub conajmniej wykształcenie w tym kierunku ?
    skalim1 napisał:
    O ile w innych formacjach są pieniądze na specjalistów i sprzęt to strażacy muszą w miarę możliwości wszystko ogarniać sami. Takie są realia.
    Kiepskie argumenty. Typowe dla służb - dobre tylko w czasie wojny.
  • Poziom 15  
    CYRUS2 napisał:
    Masz do tego odpowiednią wiedzę lub conajmniej wykształcenie w tym kierunku ?

Z wykształcenia inżynier informatyki, jestem pewien że przy Waszym wsparciu nie będzie problemu z ogarnięciem tematu.

CYRUS2 napisał:
    Kiepskie argumenty. Typowe dla służb - dobre tylko w czasie wojny.

No może w swerze IT kiepski argument ale wątpię żeby np policjanci sami naprawiali samochody, myli je codziennie, remontowali komendę, sprzątali...
    Wracając do tematu... rozpisać jakie konkretnie urządzenia są zasilane i jakie napięcia znamionowe mają?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Wolałbym wszystkie dane z każdego urządzenia.

P.S. Fajnie macie na podziale. Naprawdę fantastycznie.
  • Poziom 39  
    skalim1 napisał:
    Z wykształcenia inżynier informatyki, jestem pewien że przy Waszym wsparciu nie będzie problemu z ogarnięciem tematu.
    Zapomnij znane hasło "damy radę".
    Przy pomocy forum nie przekwalifikujesz się z informatyka na elektryka.
    To zupełnie inne dziedziny.
    Forum to tylko swobodne wypowiedzi, niekoniecznie rzetelne opinie.

Normalna droga to wynająć fachowca z wiedzą żeby to zrobił.
    Ze swoim okiem nawet lekarz chirurg musi iść do okulisty.
  • Poziom 15  
    pol102 napisał:
    P.S. Fajnie macie na podziale. Naprawdę fantastycznie.

Normalnie, nie narzekam :)

CYRUS2 napisał:
    Zapomnij znane hasło "damy radę".
    Przy pomocy forum nie przekwalifikujesz się z informatyka na elektryka...

Jestem bardziej sprzętowcem, elektronika nie jest mi obca a to już pokrewne elektryce. Chciałbym zaczerpnąć informacji jakie zabezpieczenia dobrać i jak rozdzielić urządzenia. Fizyczne wykonanie nie sprawi najmniejszego problemu. Aczkolwiek do weryfikacji informacji z forum i tego co jest w rzeczywistości zaproszę może jakiegoś fachowca. W każdym razie...

Jeśli chodzi o urządzenia...
    Mam UPSa Fideltronik Ares 3000 z modułem MB4814 - 3000VA (1800W)
    Pod niego muszą być podpięte następujące sprzęty:
    Router Cellpipe 7130RG (12V 0,8A)
    Router Ethernus 25 (na i3, 2gb ram, dwa dyski, zasilacz 400)
    Router Cisco 2911 (230V, 1A)
    Media Converter (12V, 1A)
    Switch Edimax GS1026 (16W)
    Switch Tplink TL-SF1005D (9V,0,6A)
    Serwer na Xeon X3460, 8gb ram, dwa dyski + ssd, serwer pracujący na niskim obciążeniu)
    Komputer na i5, 8gb ram, dwa dyski,
    2x monitor LED Benq GL2250M (2x27W)
    Manipulator wyświetlaczy - (24V, 1A)
    Stacja bazowa (230V, 0,2A)
    Komputer do stacji bazowej (19V, 7,1A)(pracuje bez obciążenia)
    Wentylatory szafy (230V, 0,25A)

Bez zasilania UPS:
    Centrala MAC-6400 (własny moduł baterii; 230V, zabezpieczona 6,3A)
    Switch PoE (120W)
    2xSwitch (20W)
    Ładowarka radiotelefonu (14V, 1,5A)
    Telefon (48V 0,3575A)
    5x wzmacniacz radiowęzła BW-1120B (5x240W, zabezpieczony 3.15A)
    3x komputer Core2 Duo (pracujący na niskim obciążeniu)
    2x monitor LCD
    2x telefon (5V1,2A)
    Router Digitransort (12V 1,5A)
    Router Cisco 888 (12V, 5A)
    Router Vigor 2910 (12V, 1A)
    Serwer Platan proxima (230V, 0,22A)

Obecnie wszystko podpięte pod dwa gniazdka znajdujące się w serwerowni i rozdzielone szeregowo listwami...niefajnie
  • Poziom 39  
    skalim1 napisał:
    elektronika nie jest mi obca a to już pokrewne elektryce.
    skalim1 napisał:
    Aczkolwiek do weryfikacji informacji z forum i tego co jest w rzeczywistości zaproszę może jakiegoś fachowca.
    skalim1 napisał:
    Fizyczne wykonanie nie sprawi najmniejszego problemu.
    Fizyczne wykonanie elektryki = elektryka "na wkrętak".
    Jak jakiegoś "frajera" prąd porazi ..... niedługo jest dzień zmarłych.
  • Poziom 15  
    CYRUS2 napisał:
    Jak jakiegoś "frajera" prąd porazi .....

Może od tego powinienem zacząć temat... mam kwalifikacje SEP E do 1kV. Chcę tylko zasięgnąć tutaj informacji odnośnie doboru zabezpieczenia dla sprzętu od doświadczonych i i chętnych do pomocy osób.
    skalim1 napisał:
    Chcę tylko zasięgnąć tutaj informacji odnośnie doboru zabezpieczenia dla sprzętu od doświadczonych

Krzysztof Reszka napisał:
    jest tam projekt...

Kolego, sprawa jest skomplikowana jak się już dowiedziałeś, od wszystkich nikt nie weźmie na siebie odpowiedzialności doradzania. A dlaczego, bo tu są ludzie co są odpowiedzialni, i wiedzą że zła porada jest gorsza od braku porady.
    A tobie radzę zwrócić się do swojego kierownika, komendanta, kto tam jest nad tobą, niech ogłosi przetarg na wykonanie nowej instalacji.
  • Poziom 39  
    skalim1 napisał:
    CYRUS2 napisał:
    Jak jakiegoś "frajera" prąd porazi .....

Może od tego powinienem zacząć temat... mam kwalifikacje SEP E do 1kV. Chcę tylko zasięgnąć tutaj informacji odnośnie doboru zabezpieczenia dla sprzętu od doświadczonych i i chętnych do pomocy osób.
    Masz te kwalifikacje, czy tylko papier ?
    Nawet sam nie wiesz czego potrzebujesz.
    Potrzebujesz projektu skomplikowanej rozdzielnicy, a nie doboru bezpieczników.