Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ogrzewanie podłogowe nie chce grzać

dzidek27 27 Lis 2015 23:53 12090 124
    GBW
    Poziom 29  
    To jak się zachowuje woda gdy mieszacz dopuszcza od strony zimnej . Układ otwarty.
    BILGO
    Poziom 38  
    GBW napisał:
    To jak się zachowuje woda gdy mieszacz dopuszcza od strony zimnej . Układ otwarty.

Normalnie, płynie sobie :D Wytłumacz co masz ciekawego do ukrycia... ;)
    GBW
    Poziom 29  
    Pompa podłogówki traci możliwość zasysania wody z pieca po tym jak mieszacz zacznie pobierać wodę od strony zimnej. Mieszacz jest wtedy jak trójnik, pompa podłogówki utrzymuje cyrkulację w obwodzie podłogówki, a pompa co powoduje przepływ wody od powrotu pieca przez mieszacz do pompy co.
    BILGO
    Poziom 38  
    To przecież pisałem wcześniej że brakuje zaworu zwrotnego ;)

Zadanie nr1 dla autora tematu to sprawdzić jak układ się zachowuje z wylaczona pompa CO tylko z działającą pompa COP. Wiele się wtedy wyjaśni ;)
    GBW
    Poziom 29  
    Zawór zwrotny tu nie pomoże, bo pompa podłogówki po otwarciu mieszacza nie jest w stanie zassać wody z pieca.
    Typowym układem jest podłączenie mieszacza z układem pompowym i rozdzielaczem do pieca który posiada pompę wewnątrz.
    BILGO
    Poziom 38  
    GBW napisał:
    Zawór zwrotny tu nie pomoże, bo pompa podłogówki po otwarciu mieszacza nie jest w stanie zassać wody z pieca.
    Typowym układem jest podłączenie mieszacza z układem pompowym i rozdzielaczem do pieca który posiada pompę wewnątrz.

Nie wiem o czym ty piszesz... weź to narysuj :D
    Pompa obiegowa nie zasysa tylko tłoczy (wysokość podnoszenia) dlatego wymusza obieg ;)
    GBW
    Poziom 29  
    Falco76 napisał:
    Według mnie - tłocząc także zasysa. Przecież to układ zaknięty.

Pewny jesteś że zamknięty.
    GBW
    Poziom 29  
    Cały czas połączenia są przerabiane na chybił trafił.
    Poprawa z jednej strony a z drugiej totalna kaszana.
    Ptak3124
    Poziom 24  
    "Obczajenie" podłączenia zaworu 3D termostatycznego nie jest trudne. Zdemontowany zawór ma oznaczenie AB lub MIX na jednym z wyjść. Do tego przykręcamy ssawną część pompy i do podłogi.
    Następne dwa podłączenia trzeba dobrze wybrać...
    Nastawiamy zawór na maks. temperature i dmuchany do jednego gwintu i drugiego. Z jednego przyłącza da się dmuchać z drugiego nie. Te pierwsze jest wtedy miejscem, gdzie podłączysz zasilanie z kotła. Ostatnie przyłącze to wiadomo...
    dzidek27
    Poziom 7  
    sprawdzono przy odłączonej pompie c.o i jest tak samo . akurat źle załozony nie może być bo oznaczenia są proste jak drut czerwona strzałka czyli na gorącą wodę i niebieska to jest z powrotu mix do góry czyli na pompę .to że jest on za każdym razem inaczej założony to są wasze sugestie
    BILGO
    Poziom 38  
    dzidek27 napisał:
    sprawdzono przy odłączonej pompie c.o i jest tak samo . akurat źle załozony nie może być bo oznaczenia są proste jak drut czerwona strzałka czyli na gorącą wodę i niebieska to jest z powrotu mix do góry czyli na pompę .to że jest on za każdym razem inaczej założony to są wasze sugestie

Sprawdź czy układ bez zaworu 3D będzie działać, jak tak to jest uszkodzony zawór ;)
    Dużo wskazuje na to że nie działa poprawnie.
    Falco76
    Poziom 25  
    Weź chłopie jakiegoś ogarniętego fachowca i tyle. Śledzę ten temat i widzę, że im więcej odpowiedzi to tym więcej pytań. Szkoda Twojego zdrowia i pieniędzy.
    BILGO
    Poziom 38  
    Należy pamiętać o tym że tu na forum to są tylko sugestie ;)
    Tylko wizja lokalna i fachowiec na miejscu pomoże.
    Ja się dziwię że zapłaciłes za coś co nie działa....
    artur_rozycki
    Poziom 2  
    Przez przypadek wpadlem na ten watek i napisze tak: to nie ma prawa dzialac poprawnie, na dodatek wszystkie podpowiedzi sa bledne, a kucie i podlogi czy tez robienie nowej nic nie da! Zasad fizyki nie oszukasz, a podlogowce sa one bardzo wazne.
    Podpowiedz wazna jest poscie 42.
    Przyczyna jest wlasnie powietrze gromadzace sie w rurkach, w wystarczy tu roznica poziomow miedzy krancami petli wewnetrznej srednicy rurki, by wytworzyc dluuga banke, woda ci splywa dolem ogrzewaja izolacje dolna. Dlatego grzeje ci zaraz po odpowietrzeniu.
    Masz wiec wybor, ze albo w piecu(!!!) bedziesz utrzymywal max temp. 50 stopni (niewykonalne raczej), albo zainwestujesz w wymiennik, dzieki ktoremu odizolujesz uklady, podwyzszysz cisnienie w ukladzie podlogowym (tym samym zmieniajac punkt gazowania cieczy), odizolujesz ciecz od goracych elementow pieca.
    Lub zrobisz sobie patent (duuuze naczynie) nad piecem z dolnym poborem wody bez pecherzykow ;-) - to zart oczywiscie!.
    Inaczej tego po prostu nie zrobisz.
    A chcesz sprawdzic czy ci woda krazy - bo z opisow wczesniejszych wynika, ze tak - to zainwestuj niewiele w przeplywomierz i juz wiesz na czym stoisz. Ciecz plynie - uklad zapowietrzony, z drugiej strony, jak napisalem wyzej nie moze byc innej przyczyny.
    BILGO
    Poziom 38  
    Jestem przekonany że uszkodzony jest zawór termostatyczny 3D (lub zawieszony lub nie poprawnie wyregulowany) ponieważ podczas manipulacji jego pokrętłem układ zaczyna działać ;)
    artur_rozycki
    Poziom 2  
    Biorac pierwszy post pod uwage:

dzidek27 napisał:
    .nadmienię że wcześniej miałem inna pompę i inny zawór mieszający honeywell i takie same były objawy .nawet wyrzuciłem mieszacz i sprawdzałem czy będzie to chodzić bez niego i nic

Rodzi sie pytanie:
    Na pewno????
    BILGO
    Poziom 38  
    artur_rozycki napisał:
    Rodzi sie pytanie:
    Na pewno????

Chyba musiałem tego nie doczytać.. ;)
    Także najprawdopodobniej jest tak jak piszesz.

PS. Chyba dalej nie uzyskałem odpowiedzi od autora tematu czy objawy są takie same jak nie działa pompa CO a tylko pompa COP?? :)
    artur_rozycki
    Poziom 2  
    Tak jak napisalem - w tym ukladzie podlogowka nie ma prawa dzialac poprawnie.
    Nawet przy zalozeniu, ze piec nie wytraci gazu z cieczy, to przy braku cisnienia w ukladzie sama pompa obiegowa bedzie to robic - kawitacja - wytracajac drobinki gazu, ktore beda sobie spokojnie plynac i wytracac sie na dlugich poziomych odcinkach rurek podlogowych, przykro mi, ale odpowietrzniki pomoga moze w 20% reszta bedzie w podlodze i usuwanie powietrza co miesiac gwarantowany.
    GBW
    Poziom 29  
    Zasilanie obwodu podłogówki ma być za pompą CO, która ma wtłaczać wodę do podłogówki. Pompa podłogówki nie jest w stanie zassać wody z pieca po otwarciu zimnej wody przez mieszacz.
    Zasilanie podłogówki przed pompą CO wymaga zastosowania zaworu lub mieszacza 4-drogowego.
    Zawory zwrotne sprężynowe to błąd mają zbyt duże opory przepływu, można stosować klapkowe
    Na początku i końcu pexa odpowietrzniki, ale zamontowane na przedłużkach. Montowanie bezpośrednio w trójnikach powoduje iż wlot odpowietrznika jest prawie na równo z rurą pex. W układach zamkniętych się sprawdza ale w otwartych musi być miejsce na powietrze.
    Piec na paliwo stałe tworzy bąbelki pary ale one znikają po ostudzeniu poniżej 100°C.
    W tym przypadku pompa zasila tylko jeden obwód podłogówki dlatego jest w stanie wypchać powietrze z rur jeżeli tylko sama nie jest zapowietrzona.
    Ptak3124
    Poziom 24  
    Zdaje się, że problemy z nie działającą podłogówką były dwa. Jeden, to odpowietrzenie i z tego co widzę dwa odpowietrzniki i "syfon" przed zaworem mieszającym powinien pomóc.
    Drugi problem, to zawór mieszający 3D. Ja sądzę, że jest zamontowany za blisko rury zasilającej kotła. Zawór nagrzewa się od wody w rurze zasilającej z kotła i to właśnie robi problem. Podłoga zaczyna grzać, a gdy temp. kotła rośnie, to zawór 3D przymyka przepływ.
    GBW
    Poziom 29  
    Mieszacz nie zamyka przepływu, przymykając ciepłą otwiera zimną.
    Czujnik temperatury jest omywany przez wodę wypływającą z mieszacza, więc nie nagrzewa się od wody z kotła.
    dzidek27
    Poziom 7  
    Dziś dzwonił gość i zaproponował że założy zawór z kapilarą i będzie to działać na bajpasie .nie wiem czy to nie jest już chwytanie się tonącego brzytwy
    szawryk
    Poziom 15  
    Witajcie
    Ja bym wywalił ten zawór zwrotny przed pompą od podłogówki i powinno działać. Ewentualne powietrze którego nie "wychwyci" odpowietrznik wrzuci gdzieś w grzejniki ale podłoga powinna działać. Ja mam tak zmontowane i działa cacy. ogrzewanie podłogowe nie chce grzać
    Nie ukrywam że przepływomierz ze starego ciepłomierza prawdę o przepływie powie... ogrzewanie podłogowe nie chce grzać Jak by co mam gdzieś na zakładzie podobny.
    Ptak3124
    Poziom 24  
    szawryk napisał:
    Ja mam tak zmontowane i działa cacy.

Nie omieszkam przypomnieć o mojej poradzie i zerknąć na fotę z działającej instalacji. Zawór mieszający jest na "gałązce" oddalony od gorącej rury zasilania...

Dobra robota!
    GBW
    Poziom 29  
    szawryk napisał:
    Witajcie
    Ja bym wywalił ten zawór zwrotny przed pompą od podłogówki i powinno działać. Ewentualne powietrze którego nie "wychwyci" odpowietrznik wrzuci gdzieś w grzejniki ale podłoga powinna działać. Ja mam tak zmontowane i działa cacy. ogrzewanie podłogowe nie chce grzać
    .

Działa bo pompa CO jest przed mieszaczem .
    U autora Mieszacz ma podciśnienie od strony ciepłej wody, pompa podłogówki pompuje w obwód wodę ciepłą dopóki mieszacz ma zamknięty całkowicie dopływ zimnej.
    Odległość mieszacza od pieca nie ma tu żadnego znaczenia, ponieważ i tak dostaje on wodę gorącą z pieca
    Ptak3124
    Poziom 24  
    U mnie jest mniej więcej tak samo. Rura zasilania z kotła, zawór 3D, potem ssie pompa i pcha do podłogi... Reszta analogicznie jak na fotce wyżej.

Ta pompa ciągnie z zaworu 3D "zmieszaną" wodę.

Zresztą użytkownik "szawryk" pewnie wyjaśni za niedługo...