Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Prosz, dodaj wyj徠ek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

Akumulator kwasowo-o這wiowy

18 Gru 2015 15:33 2421 14
  • Poziom 21  
    Witam!
    Mam problem z akumulatorem samochodowym, bez obs逝gowym marki Bosch.

Wcze郾iej auto zapala這 bez najmniejszego problemu. Ostatnio akumulator roz豉dowa貫m 鈍iat豉mi 瞠 na drugi dzie rozrusznik nie kr璚i i odpali貫m auto przez kable. potem auto u篡wa貫m co drugi dzie i wszystko wr鏂i這 do normy. Teraz auto pole瘸這 par dni i dzi musia貫m kr璚i dobre dwie sekundy. Jak auto odpali貫m wy陰czy貫m je, wyci庵n掖em akumulator i rozwierci貫m cele. Elektrolit jest ale na tych szarych blachach s takie bia貫 kuleczki i tam s jeszcze takie grube przek豉dki kt鏎e s jakby pokryte 逝szcz帷 rdz.
    Akumulator podpi掖em pod zasilacz nastawiony na 1,7A. Szok, po paru godzinach napi璚ie osi庵n窸o 14,5V czyli pono maksymalne. Zasilacz odpi掖em i napi璚ie szybko zacz窸o spada. Akumulator w這篡貫m i auto odpali這 do嗆 sprawnie, zostawi貫m je na par minut w陰czone. Wy陰czy貫m i po paru minutach sprawdzi貫m napi璚ie i wysz這 12,3V.

Co to mo瞠 by? Jedna cela jest zwarta 瞠 tak szybko si na豉dowa? Jutro dam zdj璚ia cel i przetestuje go.
  • Pomocny post
    Specjalista - urz康zenia lampowe
    misterbociek napisa:
    Wcze郾iej auto zapala這 bez najmniejszego problemu. Ostatnio akumulator roz豉dowa貫m 鈍iat豉mi 瞠 na drugi dzie rozrusznik nie kr璚i i odpali貫m auto przez kable.

Jesli po takiej akcji chcesz jeszcze u篡wa akumulatora to trzeba go by這 porz康nie prostownikiem na豉dowa.

misterbociek napisa:
    Akumulator podpi掖em pod zasilacz nastawiony na 1,7A. Szok, po paru godzinach napi璚ie osi庵n窸o 14,5V czyli pono maksymalne.

A pr康 spad do zera?

misterbociek napisa:
    Zasilacz odpi掖em i napi璚ie szybko zacz窸o spada.

Normalne.

misterbociek napisa:
    Co to mo瞠 by?

Utrata pojemno軼i. Skutek wy豉dowania "do zera" i/lub naturalnego zu篡cia.
    Ile lat ma akumulator?

misterbociek napisa:
    Jedna cela jest zwarta 瞠 tak szybko si na豉dowa?

Z jedn cel zwart mia豚y przy 14,5V bardzo silne gazowanie.
    Zwarcie celi mo積a sprawdzi - bierzesz 2 elektrody w璕lowe od bateryjek R6 i pod豉czasz do woltomierza - przy zanurzaniu w s御iednich celach (przez otwory na korki) powiniene wszedzie odczytac zbli穎ne do 2V napi璚ie.
  • Poziom 21  
    jdubowski napisa:
    A pr康 spad do zera?

ζdowa貫m go driverem do LED. Driver by zasilany 24V wi璚 musia貫m nadzorowa napi璚ie... Ci庵le pobiera 1,7A.
    jdubowski napisa:
    Ile lat ma akumulator?

Nie mam poj璚ia ile ma lat.

Sprawdzi貫m napi璚ie i ka盥a cela ma bardzo podobne napi璚ie wi璚 to raczej odpada..
    Na czerwono zaznaczy貫m t rdz, co to mo瞠 by?

Akumulator kwasowo-o這wiowy Akumulator kwasowo-o這wiowy Akumulator kwasowo-o這wiowy Akumulator kwasowo-o這wiowy
  • Poziom 21  
    jdubowski napisa:

OK - pro軼iej - akumulatora rozumiem nie wymienia貫, a auto z kt鏎ego roku i ile lat je u篡tkujesz?

Auto z 1998r. mam je z p馧 roku- Pomog這 :)?
    Jak patrzymy na akumulator od przodu te dwie boczne 軼ianki s takie wybulone/zaokr庵lone, one s z mi瘯kiego plastiku i co mi si wydaje 瞠 poprzedniemu w豉軼icielowi zamarz :|
  • Warunkowo odblokowany
    misterbociek napisa:
    Jak patrzymy na akumulator od przodu te dwie boczne 軼ianki s takie wybulone/zaokr庵lone, one s z mi瘯kiego plastiku i co mi si wydaje 瞠 poprzedniemu w豉軼icielowi zamarz
    Raczej zosta prze豉dowany i dlatego spuch. Nie s造sza貫m o tym aby akumulator zamarz. Zw豉szcza w naszej strefie geograficznej.
  • Specjalista - urz康zenia lampowe
    misterbociek napisa:
    Jak patrzymy na akumulator od przodu te dwie boczne 軼ianki s takie wybulone/zaokr庵lone, one s z mi瘯kiego plastiku i co mi si wydaje 瞠 poprzedniemu w豉軼icielowi zamarz

Akumulator do utylizacji, tu nie ma co kombinowa.

maurycy123 napisa:
    Nie s造sza貫m o tym aby akumulator zamarz. Zw豉szcza w naszej strefie geograficznej.

To ma這 s造sza貫. G瘰to嗆 elektrolitu spada z roz豉dowaniem, akumulator roz豉dowany mo瞠 zamarzn望 w naszych warunkach zimowych - oczywi軼ie potrzebna jest "prawdziwa" zima.

Aczkolwiek r闚nie stawiam na spuchni璚ie p造t od prze豉dowania lub zasiarczanienia.
  • Poziom 21  
    jdubowski napisa:
    Aczkolwiek r闚nie stawiam na spuchni璚ie p造t od prze豉dowania lub zasiarczanienia

Ale te boczne 軼ianki mog bez problemu do嗆 g喚boko wgnie嗆 wi璚 raczej p造ty nie s temu winne.
    Jutro na豉duj ten akumulator i sprawdz g瘰to嗆 elektrolitu. Raczej go nie wyrzuc bo jak by這 zimno to auto 豉dnie odpala這.
  • Poziom 36  
    P造ty si ju powygina造 prawdopodobnie od prze豉dowania, do tego wida pierwsze oznaki zasiarczenia (br您owy nalot na p造tach). Mo瞠sz spr鏏owa go odratowa ale ci篹ko b璠zie.
  • Warunkowo odblokowany
    jdubowski napisa:
    G瘰to嗆 elektrolitu spada z roz豉dowaniem, akumulator roz豉dowany mo瞠 zamarzn望 w naszych warunkach zimowych
    Przy -20 rano odpala貫m auto s逝瘺owe bez podgrzewania 鈍iec. Fakt: zamiast 2s kr璚i 5s. Mo瞠 roz豉dowany akumulator faktycznie zamarza. Ja na szcz窷cie robi貫m na tyle du穎 kilometr闚, 瞠 akumulator by do豉dowany.
  • Pomocny post
    Specjalista - urz康zenia lampowe
    _jta_ napisa:
    Te szare na wierzchu to blachy, czy plastik? Bo mi raczej pasuj na separatory, kt鏎e chroni przed zetkni璚iem si p造t.

Szare cienkie pofalowane to separatory dziel帷e p造ty z br您ow napuchni皻 mas (dodatnie) i p造ty szare (ujemne).

maurycy123 napisa:
    Przy -20 rano odpala貫m auto s逝瘺owe bez podgrzewania 鈍iec. Fakt: zamiast 2s kr璚i 5s. Mo瞠 roz豉dowany akumulator faktycznie zamarza. Ja na szcz窷cie robi貫m na tyle du穎 kilometr闚, 瞠 akumulator by do豉dowany.

Z moich notatek:
    Elektrolit o g瘰to軼i 1,10 g/cm3 zamarza w temperaturze -9 st.C, o g瘰to軼i 1,15 g/cm3 przy -15 st.C.

Zale積o poziomu na豉dowania akumulatora i g瘰to軼i elektrolitu:
    100% - 1,28g/cm3
    75% - 1,24g/cm3
    50% - 1,19g/cm3
    25% - 1,14g/cm3
    0% - 1,10g/cm3
  • Poziom 21  
    jdubowski napisa:
    Szare cienkie pofalowane to separatory dziel帷e p造ty z br您ow napuchni皻 mas (dodatnie) i p造ty szare (ujemne).

hahah a ja my郵a貫m 瞠 te szare separatory s najwa積iejsze

Ech to co mam do mierzenia g瘰to軼i jest do p造nu ch這dniczego i ma skal zamarzania czy jako tak :/

Na razie zostawi ten akumulator w spokoju...
  • Specjalista - urz康zenia lampowe
    misterbociek napisa:
    hahah a ja my郵a貫m 瞠 te szare separatory s najwa積iejsze

Sa wa積e - gdy pop瘯aj akumulator doznaje zwarcia cel lub conajmniej ekspresowego samowy豉dowania.

misterbociek napisa:
    ch to co mam do mierzenia g瘰to軼i jest do p造nu ch這dniczego i ma skal zamarzania czy jako tak :/

misterbociek napisa:
    Na razie zostawi ten akumulator w spokoju...

A nowy sugeruj naby z wbudowanym wska幡ikiem na豉dowania ("oczko").
  • Poziom 21  
    Witam!
    Ten akumulator jeszcze pos逝篡 do嗆 d逝go. Znalaz貫m urwany kabelek(jak wymienia貫m poduszk silnika to pewnie szarpn掖em go) od alternator kt鏎y pono odpowiada z wzbudzanie. Zimy nie b璠zie(mam nadziej) wi璚 nie b璠zie problem闚 :)