Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Zerowanie uziemienie gniazdka

erwinsans 02 Jan 2016 18:52 19446 32
    erwinsans
    Level 8  
    Witam

Po kilkunastu latach musiałem wymienić gniazdko które było zmostkowane. Z gniazdka korzysta kuchenka elektryczna dokladnie piekarnik, podgrzewacz wody i czajnik oczywiście nie jednoczesnie.

Moje podłączenie laika wygląda jak na fotke. Opis:
    Opis. Lewy górny kabel biały FAZA, Prawy górny kabel biały ZERO, Niebieski kabel dolny prawy mostek z gniazdka do bolca ( zerowanie )

Czy takie połączenie jest dobre i bezpieczne ?

Co w przypadku gdyby biały kabel ZEROWY ten u góry by się złamał lub poluzował i odpiął się ? Czy wtedy cała faza idzie na odłączone urządzenie i jakie są konsekwencje ?

Instalacja posiada tylko dwa kable faza i zero
    Zerowanie uziemienie gniazdkagniazd..jpg Download (64 kB)
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    m fox
    Level 23  
    erwinsans wrote:
    Czy takie połączenie jest dobre i bezpieczne ?

Nie jest dobre i średnio bezpieczne, jednak bez zmiany instalacji nie ma innej możliwości podłączenia gniazda z bolcem.
    erwinsans wrote:
    Opis. Lewy górny kabel biały FAZA, Prawy górny kabel biały ZERO, Niebieski kabel dolny prawy mostek z gniazdka do bolca ( zerowanie )

Sprawdź czy aby się nie mylisz. Lewy górny jest biało niebieski i z zasady powinno to być zero a prawy biało czarny powinien być fazowy. Jednak ktoś mógl to podlączać nie patrząc na kolory.
    erwinsans wrote:
    Co w przypadku gdyby biały kabel ZEROWY ten u góry by się złamał lub poluzował i odpiął się ? Czy wtedy cała faza idzie na odłączone urządzenie i jakie są konsekwencje ?

Nic się nie stanie , obwód zostanie przerwany tak samo jak przy instalacji z przewodem ochronnym, gorzej jeśli zaistnieje taka sytuacja a urządzenie będzie nie sprawne i pojawi się napięcie na obudowie.
  • Helpful post
    cwaniak 17
    Level 8  
    Witam !
    Możesz to tak zostawić to połączenie nie powoduje niebezpieczeństwa przy korzystaniu z chociażby Twojej kuchenki.Aczkolwiek już teraz do gniazdka powinny być doprowadzone trzy przewody : L,N,PE ,takie połączenia stosowano kilkanaście lat temu :)
    erwinsans
    Level 8  
    Dzięki za info. Po lewej na bank faza bo sprawdzałem śrubokrętem i tam jest prąd, po prawej nie świeci na bolcach też nie.

Wiem, że instalacja stara ale teraz wymieniać to masakra w związku z kuciem itd.

Czyli na razie może tak zostać ?

Jak odetnie obwód to już będzie sygnał że coś jest nie tak bo urządzenia nie będą działały ?

A jak jest teraz z trzecim kablem PE ? nie jest tak że on i tak w skrzynce podłączany jest do zera ? Czyli to samo co mam teraz tylko z zerem łaczy się gdzie indziej ?
  • Helpful post
    gromek.kacper
    Level 1  
    Teraz w skrzynce masz osobno PE i N one potem się łączą poza domem twoim z tego co pamiętam
    erwinsans
    Level 8  
    No rozumie ale suma sumarum się łączą i tak ? więc jaka to różnica czy się łączą teraz na odcinku 3 cm czy na odcinku 20 cm ? Jak w mieszkaniu PE może wychodzić po za nie ? Ciekaw tego jestem.
  • Helpful post
    12pawel
    Level 33  
    m fox wrote:
    jednak bez zmiany instalacji nie ma innej możliwości podłączenia gniazda z bolcem.

Owszem jest i nie pisz bzdur.

Najpierw ochrona później zasilanie (najpierw do styku ochronnego później mostek do N)

Dodano po 1 [minuty]:

gromek.kacper wrote:
    Teraz w skrzynce masz osobno PE i N one potem się łączą poza domem twoim z tego co pamiętam

Skąd Ty to wiesz co on ma w domu?

Dodano po 3 [minuty]:

m fox wrote:
    Nic się nie stanie

Czy możliwość pojawienia się napięcia na obudowie jest bezpieczne?
    erwinsans
    Level 8  
    Jaka różnica jest aby :

Najpierw kabel N do Bolca a potem od Bolca mostek do gniazdka N ?
    Najpierw kabel N do gniazdka a potem z gniazdka N mostek do Bolca ?
    Nie mam PE mam tylko dwa kable Faza i Zero

Dodano po 7 [minuty]:

Nie mam kabla PE mam tylko FAZE i ZERO
  • Helpful post
    slawekx
    Level 29  
    erwinsans wrote:
    Jaka różnica jest aby :

mam tylko FAZE i ZERO

A wiesz po co jest bolec w gniazdku ?
  • Helpful post
    m fox
    Level 23  
    12pawel wrote:

m fox napisał:
    Nic się nie stanie

Czy możliwość pojawienia się napięcia na obudowie jest bezpieczne?

nie wyrywaj słów z kontekstu calego zdania.

Możliwość pojawienia się napięcia na obudowie urządzenia istnieje zawsze i w każdym typie instalacji.

@erwinsans zapytał co się stanie po przerwaniu przewodu zerowego.
    W instalacji z przewodem ochronnym także możesz mieć pełne napięcie na obudowie jeśli zostanie przerwany przewód ochronny ( obojętnie czy to w gniazdku, przewodzie zasilającym czy samym urządzeniu)
  • Helpful post
    12pawel
    Level 33  
    erwinsans wrote:
    Jaka różnica jest aby :

Taka jest różnica że minimalizujesz tym ryzyko pojawienia się napięcia na obudowie. Masz o jedno połączenie przewodów mniej.
    erwinsans
    Level 8  
    na mój rozum jest czymś w rodzaju uziemienia zerowania aby nie doszło do porażenie prądem od urządzenia.
  • Helpful post
    krzysiozak
    Level 38  
    erwinsans wrote:
    Prawy górny kabel biały ZERO, Niebieski kabel dolny prawy mostek z gniazdka do bolca ( zerowanie )

Nie widać na zdjęciu jak ten niebieski jest podłączony do gniazdka do bolców.
    12pawel
    Level 33  
    m fox wrote:
    W instalacji z przewodem ochronnym także możesz mieć pełne napięcie na obudowie jeśli zostanie przerwany przewód ochronny ( obojętnie czy to w gniazdku, przewodzie zasilającym czy samym urządzeniu)

W instalacji z przewodem ochronnym ryzyko jest mniejsze gdyż przewód PE nie jest przewodem roboczym i nie płyną nim prądy robocze, co eliminuje ryzyko upalenia, pozostają tylko czynniki mechaniczne.
    erwinsans
    Level 8  
    Słuchajcie nie wykłucajcie się nie znam się dlatego pytam. Inaczej połączyć nie mogę a połączenie mostkowe już było wczesniej przez 10 lat i tak samo zrobiłem ale poczytałem na necie i nie do końca mnie to przekonuje, Co w przypadku gdy kabel ZERO się ułamie poluzuje czy jest możliwe że napięcie pójdzie na urządzenie i kogoś prąd pokopie ? czy po prostu tylko odetnie obwód. Co jakby całkiem wyrzucić mostkowanie i zostawić tylko kabel faza i zero ?

Dodano po 1 [minuty]:

[quote

Nie widać na zdjęciu jak ten niebieski jest podłączony do gniazdka do bolców.[/quote]

Jest podpięty na dole do śrubki przykrecony na dole do bolca
  • Helpful post
    m fox
    Level 23  
    erwinsans wrote:
    Co jakby całkiem wyrzucić mostkowanie i zostawić tylko kabel faza i zero

Wtedy w raze uszkodzenia lub awarii odbiornika masz spore ryzyko pojawienia się napięcia na obudowie.
    To jednak jest dodatkowe zabezpieczenie. Nie do konca idealne ale jest.
    12pawel
    Level 33  
    erwinsans wrote:
    Co jakby całkiem wyrzucić mostkowanie i zostawić tylko kabel faza i zero ?

Wtedy teoretycznie nie możesz podłączać do niego urządzeń o pierwszej klasie ochronności.
  • Helpful post
    krzysiozak
    Level 38  
    erwinsans wrote:
    Słuchajcie nie wykłucajcie się nie znam się dlatego pytam. Inaczej połączyć nie mogę a połączenie mostkowe już było wczesniej przez 10 lat i tak samo zrobiłem ale poczytałem na necie i nie do końca mnie to przekonuje, Co w przypadku gdy kabel ZERO się ułamie poluzuje czy jest możliwe że napięcie pójdzie na urządzenie i kogoś prąd pokopie ? czy po prostu tylko odetnie obwód. Co jakby całkiem wyrzucić mostkowanie i zostawić tylko kabel faza i zero ?

Dodano po 1 [minuty]:
    Nie widać na zdjęciu jak ten niebieski jest podłączony do gniazdka do bolców.

Jest podpięty na dole do śrubki przykręcony na dole do bolca

Poprawna instalacja jest tak pomyślana że dopiero usterka dwóch elementów urządzenia powoduje porażenie prądem. Chyba że jeden błąd popełnimy sami a drugie urządzenie na wali.
    erwinsans
    Level 8  
    Reasumujac zostawic i tyle ?

Drugie pytanie jest jak teraz i nagle kabel ZERO odpina się od gniazda .. załóżmy że urządzenie jest sprawne wtedy co się stanie nie będzie po prostu można włączyć urządzenia bo nie będzie zasilania ?
  • Helpful post
    Łukasz-O
    Admin of electroenergetics
    erwinsans wrote:
    Inaczej połączyć nie mogę a połączenie mostkowe już było wcześniej przez 10 lat

Nieśmiało nadmieniam, że wykonywanie instalacji bez przewodu PE już 26 lat temu było zabronione.

erwinsans wrote:
    Co w przypadku gdy kabel ZERO się ułamie poluzuje czy jest możliwe że napięcie pójdzie na urządzenie i kogoś prąd pokopie ?

Tak, jest taka możliwość!

erwinsans wrote:
    czy po prostu tylko odetnie obwód.

Przy sprawnej instalacji podczas uszkodzenia odbiornika, nastąpi samoczynne wyłączenie zasilania.

erwinsans wrote:
    Co jakby całkiem wyrzucić mostkowanie i zostawić tylko kabel faza i zero ?

Nie wolno w takiej sytuacji likwidować mostków. Ewentualnie zastosować gniazda uniemożliwiające podłączenie odbiorników wykonanych w I klasie ochronności.
  • Helpful post
    slawekx
    Level 29  
    Najpierw chronimy czyli zero na bolec czyli na obudowę, a potem mostek na zacisk roboczy zerowy w tym przypadku.
    erwinsans
    Level 8  
    slawekx wrote:
    Najpierw chronimy czyli zero na bolec czyli na obudowę, a potem mostek na zacisk roboczy zerowy w tym przypadku.

Ponownie pytam co za różnica ?

Dodano po 2 [minuty]:

Quote:

Nieśmiało nadmieniam, że wykonywanie instalacji bez przewodu PE już 26 lat temu było zabronione.

Ja instalacji nie kładłem tak już była.

Quote:
    Nie wolno w takiej sytuacji likwidować mostków. Ewentualnie zastosować gniazda uniemożliwiające podłączenie odbiorników wykonanych w I klasie ochronności.

I bądź tu mądry ...........
  • Helpful post
    Łukasz-O
    erwinsans wrote:

Ponownie pytam co za różnica ?

Taka różnica, że w przypadku uszkodzenia przewodu zerowego od razu zauważysz usterkę w postaci niedziałającego odbiornika. Gdybyś podłączył najpierw pod styk czynny, a uległby uszkodzeniu mostek do kołka, nie wiedziałbyś o zagrożeniu. Taki stan byłby nieznany do czasu przeglądu lub porażenia.

erwinsans wrote:

I bądź tu mądry ...........

Wystarczy być elektrykiem lub prace zlecić wykwalifikowanej osobie.
    m fox
    Level 23  
    12pawel wrote:
    W instalacji z przewodem ochronnym ryzyko jest mniejsze gdyż przewód PE nie jest przewodem roboczym i nie płyną nim prądy robocze, co eliminuje ryzyko upalenia, pozostają tylko czynniki mechaniczne.

Poza mechanicznymi jest także czynnik ludzki - błędy lub celowe działanie.

krzysiozak wrote:
    Poprawna instalacja jest tak pomyślana że dopiero usterka dwóch elementów urządzenia powoduje porażenie prądem. Chyba że jeden błąd popełnimy sami a drugie urządzenie na wali.

Poza tym przewód ochronny może się nie upali ale w pralce czy lodówce szybko może zaśniedzieć , zwłaszcza przy podłączeniach na wsuwki . Takie są często spotykane niestety.
    erwinsans
    Level 8  
    Quote:

Taka różnica, że w przypadku uszkodzenia przewodu zerowego od razu zauważysz usterkę w postaci niedziałającego odbiornika. Gdybyś podłączył najpierw pod styk czynny, a uległby uszkodzeniu mostek do kołka nie wiedziałbyś o zagrożeniu. Taki stan byłby nieznany do czasu przeglądu lub porażenia.

No ale jak podłączę pod styk i ulegnie awarii zerowy to też będzie sygnał bo nie będzie działał odbiornik ?

A jak ulegnie awarii mostek to nie będzie pełnił swojej funkcji ? jedynie co nam to da że jak ulegnie awarii mostek podłączając jak piszecie to też nie będzie działał odbiornik i to będzie sygnał że coś jest nie haslo a zostawiąjąc jak mam nie będzie wiadomo dopóki nie zajrze że mostek nie spełnia wtedy swojej roli ?

Ale samo połączenie ZERO najpierw do BOLCA lub GNIAZDKA ZERO w przypadku jego awarii nic nie zmienia i tu i tu nie powinien działać odbiornik

Dodano po 7 [minuty]:

Czyli podłączając KABEL ZERO najpierw do BOLCA a potem OD BOLCA do GNIAZDKA ZERO mostka da nam bezpieczeństwo jeżeli awarii ulegnie zarówno ZERO jak i MOSTEK. ?

Natomiast podłączając najpierw KABEL ZERO do GNIAZDKA ZERO a potem MOSTEK z GNIAZDKA ZERO do BOLCA ( tak jak jest teraz ) da nam sygnał tylko wtedy jeśli ulegnie awarii KABEL ZERO a jak MOSTEK to już nie.
  • Helpful post
    Łukasz-O
    erwinsans wrote:

A jak ulegnie awarii mostek to nie będzie pełnił swojej funkcji ?

A jak ma pełnić swoje funkcje skoro uległ awarii?

erwinsans wrote:
    jedynie co nam to da że jak ulegnie awarii mostek podłączając jak piszecie to też nie będzie działał odbiornik.

Przede wszystkim wprowadzi większe bezpieczeństwo. Było już to tłumaczone.

erwinsans wrote:

Czyli podłączając KABEL ZERO najpierw do BOLCA a potem OD BOLCA do GNIAZDKA ZERO mostka da nam bezpieczeństwo jeżeli awarii ulegnie zarówno ZERO jak i MOSTEK. ?

Natomiast podłączając najpierw KABEL ZERO do GNIAZDKA ZERO a potem MOSTEK z GNIAZDKA ZERO do BOLCA ( tak jak jest teraz ) da nam sygnał tylko wtedy jeśli ulegnie awarii KABEL ZERO a jak MOSTEK to już nie.

Strasznie po chłopsku ale mniej więcej tak :D
    erwinsans
    Level 8  
    Okej czyli zamienić ? Kabel ZERO ( po prawej u góry )wpiąc do bolca tam u góry gdzie ta śruba ? a dolny może zostać jak jest mostek ? który idzie od bolca do gniazdka ?
  • Helpful post
    12pawel
    Level 33  
    erwinsans wrote:
    Okej czyli zamienić ?

Tak zamień i nic więcej nie kombinuj
    erwinsans
    Level 8  
    Kabel po prawej ZERO odpiąc i wpiąc jak na rysunku ?

Mostek zostawić bez zmian ( połączenie gniazdko N do PE ) Zerowanie uziemienie gniazdka