Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Chłodziarko - zamrażarka INDESIT C 238 S

ak_vega 15 Jun 2005 13:52 3388 7
 • #1
  ak_vega
  Level 14  
  Zaczynam wierzyć w przesądy, a to z powodu zakupu lodówki jak w temacie w dniu 13 sierpnia 2001 r. dodatkowo jakby się też sprawdziło stwierdzenie o "złośliwości rzeczy martwych", ale do rzeczy;
  zakupu dokonałem ponad 3 lata temu, dodatkowo zakupiłem extra gwarancję na okres 3 lat i w tym okresie nie było ze sprzętem żadnych problemów. Zarówno zamrażarka jak też chłodziarka działały bezawaryjnie i bez jakichkolwiek problemów. W ubiegłym tygodniu dokonałem przykrego odkrycia w postaci zalanej kuchni i jak się okazało rozmroziła się samoczynnie zamrażarka pomimo, iż wszystko na pozór wydawało się w porządku. Po osuszeniu komór i dokonaniu sugerowanych przez producenta nastawów, ponownie włączyłem urządzenie, po 8 minutach wystartowała sprężarka, ale w ślad za tym nic więcej się nie dzieje. Świeci czerwona lampka, która sygnalizuje zbyt wysoką temperaturę "na plus" w komorze zamrażarki oraz brak chłodzenia i mrożenia pomimo pracy sprężarki przez całą noc. Za nim wezwę serwisanta, tu w tym przypadku należy mówić o dużej dozie szczęścia, aby trafić na tego właściwego, a nie na takiego jak z programu TV p.t. "USTERKA" - chciałbym sam zlokalizować ewentualne uszkodzenie. Cały czas intryguje mnie urządzenie do przełączania chłodziarka-zamrażarka, sprawdziłem cewkę, wykazuje rezystancję rzędu ok. 800 Ω, ale nie dysponując schematem nie wiem jakim napięciem zasilana jest cewka? Podpinając się z właściwym napięciem sprawdziłbym czy to ustrojstwo działa. Może drogą sprawdzania i eliminacji uda mi się zlokalizować uszkodzenie. Może ktoś dysponuje schematem ideowym tej lodówki, albo też w jakim kierunku muszą zmierzać moje kroki? czyżby to elektronika zawiodła czy też typowe elementy pracy i sterowania urządzeń chłodniczych. Zamontowana sprężarka jest zacnej firmy DANFOSS, ale pozostała reszta spod znaku "Made in Italy".
  Proszę o pomoc - każda jedna rada będzie mile widziana.........i mam nadzieję, że jak najbardziej przydatna.
 • #2
  misiekmisiek
  Level 17  
  Dobrze to to nie świadczy o Twojej lodówce. Jeśli pracuje sprężarka a nie mrozi to na 100% wina obiegu (najprawdopodobniej dziura).
  Sam bez sprzętu niczego nie wskurasz. Wezwij zawodowca i przygotuj się na wiadomość, że będziesz miał nową lodówkę. Przy zaworze nie majstruj on jest dobry, zasilany jest z tyrystora tylko połówkami czyli 120V~.
  Żal mi tej Twojej lodówki, ale nie robię Ci większych nadzieji, bo niedawno spisałem taką na straty. Nadzieja w totalnie zatkanym filtrze, ale będzie Ci trudno określić to samemu.
  Misiek
 • #3
  elektryk2000
  Refrigeration equipment specialist
  Napisz skąd jesteś.
  Może jest na forum dobry serwisant z Twojej okolicy. To jedyny sposób naprawy, sam tego nie zrobisz, możesz tylko zepsuć coś dodatkowo oprócz dziurawego układu (na 90% w tym sprzęcie przy takich objawach)
 • #4
  ak_vega
  Level 14  
  No niezbyt to pocieszające wizje dla mnie odnośnie tego uszkodzenia. Za lodówkę zapłaciłem dokładnie 2099.00 zł. (plus do tego obsługa kredytu jako, że wzięta na raty) i niecałe 4 lata eksploatacji, to zbyt krótki okres czasu za taką cenę. Mieszkam w Chełmie woj. lubelskie i jeśli można to proszę o dobry namiar na pewny serwis z prawdziwego zdarzenia, z profesjonalnym podejściem do tematu serwisu i dużej dozie uczciwości, ale czy w dzisiejszych czasach jest to realne? Posiadam jeszcze awaryjnie lodówkę Mińsk 10, chodzi głośno jak kierat, ale ma "przebieg" blisko 30 lat, a te nowości to badziewie, tak jak to wygląda w moim przypadku. Rozmawiam z ludźmi w tej kwestii i jak wynika z relacji to awaryjność sprzętu tego typu jest bardzo duża. Czyżby niechlujne wykonanie z przeznaczeniem na nasz rynek?..........być może.
  Dzięki za odzew i szybką reakcję.
 • #5
  elektryk2000
  Refrigeration equipment specialist
  ak_vega wrote:
  Czyżby niechlujne wykonanie z przeznaczeniem na nasz rynek?..........być może.

  Nie, jakie tam niechlujne... wszystko piekne w pieknych nowoczesnych fabrykach...
  Tak ma po prostu byc, masz kupic nastepna lodowke zeby nowe nie staly w fabrycznych magazynach :)

  Niestety osobiscie nie pomoge bo mieszkam troche daleko i nie znam nikogo w Twoich stronach.
 • #6
  User removed account
  Level 1  
 • #7
  ak_vega
  Level 14  
  Jednak spróbuję coś z tym fantem zrobić, może serwisanci nie puszczą mnie z torbami. Przynajmniej będę wiedział, jakie to będą faktyczne koszty naprawy, choć na samą myśl ciarki mnie przechodzą, bo zdaję sobie sprawę z tego. iż będzie to jednak bardzo kosztowny wydatek.
  A propos zakupu nowego sprzętu.........to oczywiście, nic nie mam przeciwko temu. niech będzie i nowa, choć w zasadzie i ta wygląda jak nówka, ale niech dadzą nam unijne zarobki, najlepiej to co zarabiamy, a w miejsce po cyfrach zamiast "złotych" niechby widniało "euro", ale w zasadzie ta moja wizja to prawie jak piękny sen............... szkoda tylko, że niezbyt realny.
  Dzięki i pozdrawiam!!!
 • #8
  elektryk2000
  Refrigeration equipment specialist
  Nie daj sie naciągnąć na samo napełnienie bez sprawdzenia szczelnosci, bez gwarancji. Ta usterka ma swoją przyczynę, trzeba ją znaleźć.

  Powodzenia, napisz jakie efekty...

  PS
  Nie szukaj gdzie taniej, ostatnio mialem klienta (znajomy) ktory w podobnym sprzecie mial to samo. Wybral innego fachowca na poczatku i tamten "naprawil" mu dwa razy taniej. Bardzo sie cieszyl i mial mnie za naciagacza. Po miesiacu zjawil sie u mnie z prosba o pomoc, te same objawy wrocily, tamten gosc nie dal zadnej gwarancji. W sumie przygoda kosztowala go 600zl...