Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

4 żarówki sterowane czujnikiem ruchu + jedna z nich sterowana osobno

17 Sty 2016 17:58 3171 10
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich

Mam 4 lampy jako oświetlenie zewnętrzne podłączone wszystkie do czujnika ruchu. Mój problem polega na tym, że teraz chciałbym jedną z tych lamp załączać "na stałe" osobnym wyłącznikiem przy czym pozostałe 3 pozostałyby wyłączone. Albo może prościej wyjaśnię to tak - detekcja ruchu przez czujnik zapala wszystkie 4 lampy a przy braku detekcji mogę załączyć jedną lampę pozostawiając jednocześnie pozostałe trzy sterowane czujnikiem ruchu. Dodam że ta lampa która ma być osobno załączana posiada osobny przewód zasilający. Proszę o fachowa radę jak zrobić taki schemat. Z góry dziękuje
  • Sklep HeluKabel

• Poziom 43  
    No to skoro ma osobny przewód zasilający to przed detektorem zamontuj równolegle włącznik.
    Rysowanie do tego schematu to przerost formy nad treścią.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 27  
    marek216 napisał:
    No to skoro ma osobny przewód zasilający to przed detektorem zamontuj równolegle włącznik.
    Rysowanie do tego schematu to przerost formy nad treścią.

Owszem wyłącznik, ale najpierw trzeba odseparować obwód trzech pozostałych żarówek przekaźnikiem.
    A rysowanie tego schematu, to jak piszesz "przerost formy nad treścią.
  • Poziom 43  
    nuszek napisał:

Owszem wyłącznik, ale najpierw trzeba odseparować obwód trzech pozostałych żarówek przekaźnikiem.

Jak dla mnie, przekaźnik jest zbędny. Powinien być przełącznik (łącznik schodowy) i nim przełączamy pomiędzy fazą lub czujnikiem.
  • Poziom 9  
    Obawiam się że taki wyłącznik zapali wszystkie cztery lampy a to nie taki ma być efekt.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    daarek5 napisał:
    Obawiam się że taki wyłącznik zapali wszystkie cztery lampy a to nie taki ma być efekt.

Dobrze podłączony włączy tylko jedną lampę.
  • Poziom 9  
    Dzięki kolego Kokapetyl ! że też sam na to nie wpadłem ...
  • Poziom 27  
    I po to jest "burza mózgów", wystarczy przełącznik schodowy, o ile jest dostęp do obwodów zasilających pozostałe trzy żarówki.

A jak do wyłącznika mamy dociągnięty tylko kabel dwużyłowy, to gdzieś w puszcze łączeniowej trzeba jednak wstawić przekaźnik.
  • Poziom 9  
    Wszystko się zgadza Panowie. Teraz już mnie oświeciło ! na cztery żarówki :D