logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Sterowanie wszystkimi lampami zewnętrznymi z czujnikiem ruchu jednym czujnikiem

kubicakrzysiek87 20 Sie 2025 23:22 153 3
  • #1 21640177
    kubicakrzysiek87
    Poziom 4  
    Posty: 6
    Ocena: 1
    Schemat połączeń lamp z czujnikami wokół domu narysowany na papierze w kratkę
    AI: O jakie urządzenia lub system chodzi? Co dokładnie chcesz połączyć, żeby jedno uruchamiało wszystkie?
    Lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu i zmierzchu
    Aby jedna zapalała wszystkie.
    AI: Jak wygląda obecnie Twoje podłączenie albo co już próbowałeś zrobić?
    W ścianie jest kabel 3-żyłowy i połączone według kolorów do lamp, a i tak każda załącza się osobno.
  • #2 21640212
    elktrod
    Poziom 41  
    Posty: 5196
    Pomógł: 765
    Ocena: 1350
    kubicakrzysiek87 napisał:
    W ścianie jest kabel 3-żyłowy i połączone według kolorów do lamp, a i tak każda załącza się osobno.
    Prawidłowo Ci się zachowuje układ skoro każda lampa ma swój czujnik i łatwo tego nie zmienisz...
    Zastosuj jeden osobny czujnik ruchu w celu uruchomienia stycznika i zastosuj wszystkie lampy bez czujników oraz podłącz je do stycznika wtedy uzyskasz to co chcesz... Ale wtedy jak złodziej podejdzie nie z tej strony co jest czujnik to kicha bo nic się nie zaświeci. Uważam, że masz dobrze tak jak masz bo jak masz jeszcze system monitoringu to po kolejności zapalania się lamp rozpoznasz skąd nadszedł i w którym kierunku szedł... Jeżeli chcesz zrobić tak jak chcesz a masz możliwość jeszcze poprowadzenia kabli na elewacji to dla tego co chcesz zrealizować należałoby zastosować osobno lampy bez czujników oraz osobny obwód trzy-przewodowy dla osobnych czujników połączonych równolegle tak aby niezależnie od miejsca położenia czujnika każdy z nich mógł załączyć stycznik zaświecający wszystkie lampy.... Wniosek: aby było tanio to co chcesz osiągnąć należało to zrobić o czym napisałem w fazie projektowania i realizacji tego co masz....
  • #3 21640232
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze
    Posty: 7998
    Pomógł: 861
    Ocena: 2627
    Trzeba zastosować lampy bez czujników ruchu. Poza tymi lampami trzeba zamontować kilka czujników ruchu tak, aby reagowały na ruch w określonym obszarze. Te czujki ruchu trzeba podłączyć równolegle, aby załączały stycznik, który z kolei będzie zasilał wszystkie lampy.
    Zapewne są to lampy LED, dlatego musi być dodatkowy stycznik, ponieważ prąd rozruchowy lamp LED jest duży.
    Załączając wszystkie lampy na raz, styki przekaźników zamontowanych w czujkach ruchu będą się szybko wypalały

    Chyba, że masz trochę pojęcia o automatyce i sterownikach PLC oraz na zbyciu trochę grosza :) to można uskutecznić coś takiego jak ja u siebie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic4070581.html#21191481
  • #4 21640374
    kubicakrzysiek87
    Poziom 4  
    Posty: 6
    Ocena: 1
    Dziękuję, zostawię tak jak jest, jednak nie mam już możliwości podciągnięcia kabla, a i tak, jak kolega pisze, jest monitoring. Dziękuję.
REKLAMA