Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zmierzyć moc ssania odkurzacza

Radzimir85 18 Sty 2016 16:01 2289 6
  • #1 18 Sty 2016 16:01
    Radzimir85
    Poziom 6  

Witam,
    mam problem z jednym ze swoich odkurzaczy. Mianowicie moim zdaniem odkurzacz zaczął słabiej wciągać brud. Tak jakby spadła moc ssania. Zareklamowałem odkurzacz do serwisu, który stwierdził, że z odkurzaczem jest wszystko ok.
    Czy istnieje jakiś przyrząd, którym mógłbym zmierzyć parametry odkurzacza, aby porównując z takim samym nowym odkurzaczem mieć czarno na białym pomiary, udowadniające że odkurzacz słabiej ciągnie niż taki sam, ale nowy?
    Chyba tylko w taki sposób mogę dyskutować z serwisem.

0 6
  • #2 18 Sty 2016 18:21
    maurycy123
    Warunkowo odblokowany

Może jakiś przepływomierz od samochodu?

Radzimir85 napisał:
    Chyba tylko w taki sposób mogę dyskutować z serwisem.
    Wyczyść (wymień) wszystkie filtry. Może się okazać, że to ich wina. Sam się wkurzam na roczny odkurzacz. Po każdym odkurzaniu mieszkania muszę opróżniać pojemnik i trzepać filtry.

0
  • #3 19 Sty 2016 08:22
    Radzimir85
    Poziom 6  

No właśnie chodzi o to, że serwis przeczyścił wszystkie filtry i twierdzi, że z odkurzaczem jest wszystko ok. Usłyszałem odpowiedź, że ciągnie tak jak nowy i jak dla nich temat jest zamknięty.
    Chciałbym znaleźć urządzenie, aby zmierzyć podciśnienie i przepływ powietrza na końcu rur metalowych (czyli tam gdzie faktycznie te parametry są istotne) i porównać z odkurzaczem nowym. Wtedy będę mógł udowodnić, że jednak odkurzacz nie działa tak dobrze jak kiedyś.

0
  • #4 19 Sty 2016 08:46
    PiotrPitucha
    Poziom 33  

Witam
    Weź przezroczystą rurę i zanurz w miednicy z wodą, do górnego końca podepnij rurę z odkurzacza i będziesz widział jak wysoki słup wody wyciągnie odkurzacz, dokładne i proste :)
    Z tego co pamiętam to 2m rury starczy, parametry ssania powinny gdzieś być dostępne u producentów odkurzaczy, nawet jeśli nie ma Twojego typu to powinny być one zbliżone do innych producentów.
    Pozdrawiam

0
  • #5 19 Sty 2016 10:12
    Radzimir85
    Poziom 6  

Dobry sposób, ale trochę problematyczny. Producent podaje 2300 mm H2O, lecz nie wiem jak to jest mierzone. Czy podłączają 2,5 metrową rurę o tej samej średnicy co węże czy rury do rur czy też bezpośrednio do odkurzacza.
    Mierzenie w ten sposób jest dość problematyczne w warunkach domowych, ponieważ przy założeniu przeźroczystej rurki (2,5 metra) do rur metalowych (1,2 metra) i węża giętkiego (2,5 metra) cały zestaw miałby długość 6,2 metra. Dość sporo jak na manewrowanie koło wanny.
    Po drugie należałoby przeźroczystą rurkę idealnie połączyć, aby powietrze nie uciekało z obiegu.
    Myślałem o jakimś podciśnieniomierzu, ale nie wiem jakie warunki musiałby spełniać i jak takie urządzenie dostosować do mierzenia podciśnienia akurat w odkurzaczu.

0
  • #6 19 Sty 2016 11:07
    PiotrPitucha
    Poziom 33  

Witam
    Podstawy fizyki się kłaniają :)
    Rurka wcale nie musi być średnicy węża odkurzacza, rurka wcale nie musi być prosta, istotna jest wysokość od poziomu zasysanej wody.
    Zakładając że rury masz szczelne, to wcale nie musisz ich używać, bierzesz 5m przeźroczystego węża, podwieszasz go pod sufitem, a drugi koniec wkładasz do odkurzacza.
    Wąskie ssawki łatwo adoptować jako przelotkę z węża na wejście odkurzacza.
    Jeśli wąż będzie matowy to można wodę zafarbować np. ultramaryną :).
    Można oczywiście podpiąć miernik podciśnienia, ale nie wiem czy są one dostępne w sklepie za rogiem, chyba że weźmiesz odkurzacz do porządnego serwisu samochodowego, tam powinni mieć mierniki podciśnienia.
    Pozdrawiam

0
  • #7 19 Sty 2016 11:26
    noel200
    Poziom 24  

Ja kiedyś kupiłem sobie wakuometr i podłączyłem go do jakiejś dużej dławicy kablowej, tak by pasował rozmiar. Ale to co zmierzysz to maksymalne podciśnienie przy zerowym przepływie. To prawdopodobnie nie będą optymalne warunki pracy silnika z turbiną, a już na pewno nie takie warunki jak przy odkurzaniu, ani takie przy jakich producent mierzył moc ssania. Na pewno więc nie wyjdzie ci to samo. Z resztą przy zapchanych filtrach też wyjdzie ci wysokie podciśnienie, a odkurzać się nie będzie dało. Chyba, że jeszcze producent podał max przepływ niezdławiony i drugi pomiar zrobić przepływomierzem jakimś dużym. Może odpowiednim anemometrem. Takim, żeby obudowa turbinki pasowała do rury dość szczelnie i z przekroju powierzchni rury dałoby się obliczyć ilość powietrza przepływającego w czasie.

0