Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Optymalizacja instalacji do 3kWp a Polska rzeczywistość

31 Jan 2016 21:18 1509 11
  • Level 10  
    Witam.

Chciałem się dowiedzieć jakie jest wasze zdanie na temat instalacji do 3kWp (planowana najwyższa stawka taryf gwarantowanych).
    Które panele wydają się być najbardziej optymalne cena/kWp oraz jakość wykonania.
    Czy posiadacie wiarygodne oferty na montaż instalacji on-grid np z Dolnego Śląska?
    Czy lepiej zainwestować w 10 paneli 300W czy 12 paneli 250W - które modele preferujecie?
    Jaki inwerter polecacie lub jaka firma Wam zainstalowała/zaoferował gotową instalację.

Pozdrawiam
    Marek
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 14  
    Skąd takie info, że to maks dla fit?
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Koledze chodziło chyba o stare zasady, wg których instalacje do 3kWp miały mieć FiT 0,75gr (czyli najwyższą stawkę).

Na chwilę obecną nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak będzie wyglądało wsparcie dla mikroinstalacji. Wg lakonicznych informacji od polityków, ma ono być całkowicie przemodelowane. O systemie, który miał wejść w życie 1.01 można chyba już całkowicie zapomnieć.

Czytaj https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2785130.html
  • Level 10  
    Dokładnie tak jak pisze Ogryz.

Ponieważ nie wiadomo co będzie planuję optymalizację instalacji do 3kWp.
    (jeśli wejdą nowe taryfikatory to będzie inna optymalizacja).

Ale nie znalazłem do tej pory jakiegoś wiodącego producenta na naszym rynku który miałby rozsądną cenę i jakość.
    Tym ofertom a allegro nie do końca ufam bo w przypadku np. gradobicia i uszkodzenia to chyba zostanę sam z witrażem na dachu i bez gwarancji :)

Ponadto czy wg. Waszych obliczeń (ofert firm instalacyjnych) optymalniej jest zamontować 10 paneli 300W czy 12szt po 250W.

Z góry dzięki za namiary na solidnych wykonawców.

Pozdrawiam
    Marek
  • Level 25  
    Zrób jak ja 3,3kW 12 x 275W mono. Do kompletu inwerter 3kW AC i mieścisz się w widełkach na 1.01. A 30.12 dowiadujesz się że 1.01 nie ma FIT`a
  • Level 10  
    Cześć marcinbbb.

A możesz powiedzieć gdzie kupiłeś zestaw i w jakiej cenie?
    Pomiędzy czym a czym wybierałeś i dlaczego akurat zdecydowałeś się na ten zestaw?

Pozdrawiam
    Marek
  • Level 25  
    Panele Suntech 275W mono 170-180e/szt
    inwerter GoodWe 3000NS 585e
    Wszystko brałem u bezpośredniego importera dane mogę podać na PW jeśli chcesz pisz.

Pomiędzy czym wybierałem, pomiędzy Amerisolar poli 260W a Suntech 275W cena była podobna około 10e/szt różnicy. Inwerter sam się znalazł myślałem wcześniej o Froniusach, SMA ale cena była sporo za wysoka. A skoro importer miał Goodwe i jakieś jeszcze nie pamiętam to wziąłem GoodWe bo ma wbudowane jakieś zabezpieczenia które i tak bym musiał kupić.
    Na ten zestaw zdecydowałem sie ze względu na cenę 8% VAT bo i ta sama firma instalowała. A całość kosztowała około 14k PLN z montażem i konstrukcją na dach i wszelkimi papierami do ZE.
  • Level 32  
    Do decyzji o ilości paneli (pośrednio mocy) brałbym pod uwagę zapotrzebowanie domu na energię teraz i w przyszłości. Nie wiem czym ogrzewasz dom i CWU. Być może warto połączyć tą inwestycję w panele ze zmianą systemu grzewczego.
  • Helpful post
    Level 25  
    Ja na początek brałbym pod uwagę grubość własnego portfela, a dopiero później można myśleć o ogrzewaniu domu z paneli PV za pomocą jakiejś PC.
  • Level 32  
    od czego są kredyty :)
    Niektórzy grzeją propanem lub innymi wynalazkami .... co jest albo drogie albo pracochłonne. Czasami ktoś jest przed koniecznością w ciągu 1-2 lat remontu ogrzewania itp.
    Wiem, że sporo osób zakładało PV aby dostać te 75gr ... ale moim zdaniem nie tędy droga aby było to dobre dla społeczeństwa.
  • Level 10  
    Dzięki marcinbbb.
    O taki konkret właśnie mi chodziło.
    Ale jeśli ktoś inny ma inny zestaw i jest z niego zadowolony to również proszę o krótkie info.

Pozdrawiam
    Marek
  • Level 25  
    Eee no wcale nie jestem zadowolony ;) bo jeszcze niczego nie produkuje, Operator robi same problemy z przyłączeniem a sam instalator zapewnię ma mnie tak dość że albo podniesie cenę albo jak mi to komunikował nie sprzeda instalacji nikomu, którego operatorem jest Energa . Mówią że Tauron i PGE robią jakieś problemy, ale uwierzcie mi od 17 listopada podłączają moją instalację.

Ale mam nadzieje że moja ostatnia wizyta w Kaliszu tydzień temu była ostatnią jeśli nie wkurzę się i sprzedam cały komplet z zyskiem pozwalającym zakupić kilka dobrych butelek które wspomogą proces regeneracji nerwów i kilkudniowy pobyt w Ciechocinku, wspomagany biczowaniem siebie w ruskiej bani - co mi do głowy przyszło aby montować panele. Jakby co wystawiam faktury, i mam komplet dokumentów ale to dopiero po kolejnej kurw** rzuconej na forum.